Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Kartuzy. Dziś kolejne spotkanie pod kartuskim sądem: Nie odpuszczamy!

Opublikowany: 2017-07-24 16:00 Autor: Wojciech Drewka

Mieszkańcy Kartuz, tak jak w ostatnich dniach chcą dziś ponownie spotkać się pod budynkiem sądu w Kartuzach. - Ma to być podsumowanie akcji protestacyjnej, ale i sygnał, że nadal domagamy się zawetowania ustawy o sądach powszechnych - mówią organizatorzy.

REKLAMA

Brillowscy Kartuzy

Tak jak w miastach i miasteczkach całej Polski także w Kartuzach od kilku dni odbywają się manifestacje przed sądem przeciwko niekonstytucyjnym zmianom systemu sądownictwa i zmiany ustroju naszego kraju. Jest efekt. Dziś prezydent Andrzej Duda ogłosił, że zawetuje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sadzie Najwyższym. Ale to tylko dwie z trzech ustaw, których zawetowania domagali się protestujący.

fot.M.Dzienisz

Jest jeszcze ustawa o sądach powszechnych, którą prezydent chce podpisać. Daje ona ogromne uprawnienia ministrowi sprawiedliwości w kwestii wymiany prezesów sądów, także w trakcie trwania ich kadencji. Opozycja alarmuje od dawna, że te przepisy pozwalają jednej osobie decydować o usunięciu niewygodnych sędziów co przekłada się na ograniczenie niezależności sądownictwa. Oprócz tego minister sprawiedliwości będzie miał furtkę pozwalającą na rezygnację z losowego przydziału spraw poszczególnym sędziom, co stwarza możliwość przydzielania konkretnej sprawy określonemu składowi sędziowskiemu.

- Ta ustawa godzi bezpośrednio w wolności zwykłych obywateli i jest bardzo niebezpieczna dla nas wszystkich – ocenia Adrian Pawłowski z kartuskiego Komitetu Obrony Demokracji. – Dlatego mimo dzisiejszego weta prezydenta, spotykamy się ponownie i nie odpuszczamy. Chcemy podsumować dotychczasową akcję protestacyjną, ale ponieważ od początku domagaliśmy się zawetowania trzech ustaw, chcemy dać dzisiaj jasny sygnał, że i ustawa o sądach powszechnych powinna zostać zawetowana.

Spotkanie dziś przed kartuskim sądem jak zawsze o godz. 21.00.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [26]

 • 39 16 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czyli

  Właśnie leci kabarecik odcinek 5 :) KOD i Nowoczesna chcą podpalić nasz dom -Polskę .Taki jest efekt braku dekomunizacji .

 • 19 31 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # brawo!

  Dzisiaj mamy jasny sygnał, że można i trzeba protestować przeciwko złym zmianom. Nie wolno siedzieć na dupie i udawać, że mogą sobie zrobić wszystko bo wygrali wybory. Jeśli oplują nas raz, to zrobią to ponownie. I jeszcze jedno - kto nie rozumie co znaczy władza sądownicza niech się nie wypowiada, niech dalej siedzi w domu i patrzy w propagandowe szkiełko. Kartuzy słusznie włączyły się w protest i dlatego trzeba być dumnym z tego, że są tutaj ludzie, którym na czymś zależy. Dzięki wam za to.

 • 6 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Adrian

  W odróżnieniu od Ciebie ja robotę mam. Chyba, że Trolling traktujesz jako sposób na życie.

 • 13 20 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan

  do czyli
  Przestań się kompromitować człowieku.Zmiany w sądownictwie mogą dotyczyć rownież ciebie ,twoich bliskich lub innych pisuarów.To co robią ci ludzie pod sądem jest tez dla takich jak ty .Nie rozumiesz tego to się nie wypowiadaj .

 • 25 7 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wacław

  Express w sposób wyrazny podsyca nastroje niepokoju społecznego. Rozumiem intencje właściciela portalu, chodzi o poczytność strony ale dobrze by bylo zadbac o odpowiedzialość.

 • 14 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do ADRIANKA

  No widzimy jak pracujesz,prawie jak Kijowski :)

 • 5 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wielka szkoda

  Gdyby była Bogusia z wybika to by były 3 weta i by duda ustąpił taka to jest opozycjonistka .

 • 22 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # celo

  świeczki zapalcie na cmentarzu,ludziom którzy zostali zniszczeni przez mafię sądową

 • 8 22 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Patriota

  Udało się zatrzymać skok na Sąd Najwyższy. Czas zatrzymać skok na wszystkie sądy powszechne w Polsce, w tym kartuski. Damy radę:)

 • 9 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ..........

  Ale padło 2 x WETO więc o co protesty?

 • 25 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szanowny Panie Redaktorze Drewka

  proszę nie podpuszczać dalej. Wielki KOD-owiec i Nowoczesny, się znalazł.
  Pan Prezydent pokazał kim jest, i postawił się PIS-owi.
  O co jeszcze Panu chodzi ?

  wyborca

 • 2 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kartuzjanin

  A ci panowie w czarnych koszulkach i zniczami, kedyś były pochodnia

 • 5 16 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # BRAWO KARTUZY...

  będziemy manifestować do skjutku!!!

 • 0 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @szanowny...

  Wierzysz Adrianowi? Brawo ty. A w zębową wróżkę też wierzysz?

 • 16 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  W sądach powszechnych kryje się całe zło. Tego nie rozumie tylko KOD i Nowoczesna
  Gdyby w sądach powszechnych sprawy były załatwiane zgodnie z prawem i konstytucją, to w sądach apelacyjnych i Sądzie Najwyższym nie byłoby prawie roboty.
  Niestety, jest inaczej, bo tu na prowincji znajomości odgrywają dużą rolę, tu są pierwsze szczeble korupcji sędziów - oczywiście nie wszystkich, ale znacznej części.
  Bardzo dobrze, że tu prawdziwe pranie w sądach nastąpi przez Ministra Sprawiedliwości, bo szkoda czasu i pieniędzy na biurokratyczne szczeble sądowe.
  Jedno jest pewne - więcej nie potrzeba ustępstw ze strony Prezydenta i dalsze wystawanie KOD-u przed sądem w Kartuzach traci sens.
  Jeżeli jednak w dalszym ciągu znajdą się chętni do awantury ulicznej, firmowanej przez KOD i Nowoczesną, to taką sytuację skwituję prosto - NIEWIEDZA sąsiaduje z GŁUPOTĄ albo JUDASZE jeszcze pracują za pieniądze Sorosa.

 • 8 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @szanowny...

  No , ja się też dziwię z czego protestujący się tak cieszą? Ale "Brawo ty @ szanowny..." widać , że gapami futrowany nie jesteś ... ale cieszcie się , trochę radości po takim poświęceniu na manifestach wam się należy:)))).

 • 2 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SENATOR PiS z KASZUB

  Waldemar Bonkowski (ur. 10 sierpnia 1959 w Gdańsku) – polski rolnik, samorządowiec, polityk, senator IX kadencji.
  Życiorys
  Uzyskał wykształcenie zasadnicze zawodowe w zawodzie stolarz-tapicer. Prowadził warsztat stolarski, pracował w handlu i gastronomii, następnie zajął się prowadzeniem własnego gospodarstwa rolnego w Jednówce (część wsi Śledziowa Huta), które w latach 90. powiększył do około 400 hektarów.
  Od początku lat 90. działacz Porozumienia Centrum, od czasu powołania w 2001 Prawa i Sprawiedliwości związany z tym ugrupowaniem. Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego dokooptowano go w skład rady politycznej PiS[3]. Uzyskał medialny rozgłos poprzez akcje polegające na eksponowaniu podczas publicznych wydarzeń dużych transparentów z tekstami na tematy polityczne i światopoglądowe, wymierzanymi na ogół przeciwko Platformie Obywatelskiej i jej politykom, a także przeciwko osobom homoseksualnym.
  Bez powodzenia z ramienia PiS kandydował w wyborach parlamentarnych w 2001, 2005, 2007, 2011.. W 2006 został wybrany na radnego sejmiku pomorskiego III kadencji, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku. Mandat utracił w 2010 na kilka miesięcy przed końcem kadencji, kiedy to został prawomocnie skazany na grzywnę za podżeganie do poświadczenia nieprawdy w dokumencie (skazanie uległo zatarciu). W wyniku wyborów w 2014 ponownie wybrany na radnego województwa, został wówczas wiceprzewodniczącym sejmiku V kadencji.

 • 10 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Patriota

  Udało się powiadasz?:) No , to ogarnij radość i patrz co się będzie działo dalej .

 • 12 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec powiatu kartuskiego.

  Ktoś, kto się modli, kogo jak Norwida stać na ocalenie od podeptania Chleba Eucharystycznego, i to robi - ten jest uczciwy, mądry i... niezłomny.

  Nie doceniają p. Prezydenta ci, którzy cieszą się dziś i myślą, że go pokonali. To oni są po złej stronie, on jest po dobrej...!

 • 21 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubka

  Ciekawa jestem, co zebranym ludziom pod sądem tak bardzo się podoba w obecnym sądownictwie, że ponad wszystko bronią tych zmian ?
  "Mały człowiek", który chociaż jeden raz miał styczność z wymiarem sprawiedliwości określi go jako: skostniały, skorumpowany niekompetentny i przede wszystkim niesprawiedliwy układ. Zatem zmiana w systemie ustrojowej sądów jest konieczna, bo będziemy znów skazani na kolejne 28 lat bylejakości i niesprawiedliwości. Środowisko to się samodzielnie nie oczyściło prof. Strzembosz!

 • 17 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  "Gdyby w sądach powszechnych sprawy były załatwiane zgodnie z prawem i konstytucją, to w sądach apelacyjnych i Sądzie Najwyższym nie byłoby prawie roboty... Niestety, jest inaczej, bo tu na prowincji znajomości odgrywają dużą rolę"

  Sedno sprawy.

 • 17 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  bronią i manifestują bo im układ biznesów pasuje. Pierwszy lepszy przekład, mandaty, znana iskra -1, ustawodawca jedno, sondy drugie.. to banalny przykład, każdy z nas może stracić prawko za "niewinność".

  Nie jestem za opcja PiSu, jestem za opcja Kukiz 15 czyli jeszcze większe i głębsze zmiany. Przypominam że PiS'u bosi się tylko ZŁODZIEJ, KOMUCH i jak widać LEWAK.

 • 3 7 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @INFO

  Wybacz ale zgodnie z faktami KUKIZ15 głosuje w najważniejszych głosowaniach jak PO,śledziłem głosowania posła Andruszkiewicza bo taki młody,wydawał sie charakterny,pyskaty ,propolski ale jak zerkniesz jak głosuje to gwarantuje ,że się zdziwisz jak i ja . Zaskoczenie totalne,co innego mówi co innego robi .O Pawle to wolę nic nie pisać bo to obrotowy Pawełek konserwator .

 • 0 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @INFO

  nie popieram Kukiz 15, tylko w tej jednej sprawie chcieli ostrzejszych zmian i mieli rację.

 • 10 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # "Nie odpuszczamy"

  Taka to bezstronność pana redaktora .Czytam ten portal od dłuższego czasu i widzę ,że w sprawach politycznych poglady pana redaktora są wyraznie na "lewo"

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # i dlatego

  mówimy na niego Wojtek Lewe Pióro :)

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo