Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Kartuzy. Nie tylko tunel lub wiadukt, ale możliwy jest nawet nowy przebieg ul. Gdańskiej

Opublikowany: 2017-07-17 13:13 Autor: Wojciech Drewka

Pod koniec roku okaże się, jak rozwiązany zostanie problem przejazdu kolejowego na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Kościerskiej. Gmina Kartuzy przeznaczyła 300 tys. zł na opracowanie koncepcji. Możliwości jest kilka - na razie mówi się o trzech wariantach.

REKLAMA

Brillowscy Kartuzy

Samorząd województwa pomorskiego nie będzie podejmował żadnych decyzji w sprawie przebudowy ul. Gdańskiej do czasu, aż rozwiązana zostanie kwestia przejazdu kolejowego na skrzyżowaniu z ul. Kościerską. Taką informację przekazał na ostatniej sesji kartuskiej Rady Miejskiej Wojciech Jaworowski, zastępca burmistrza gminy Kartuzy.

fot.archiwum/W.Drewka

Stworzenie bezkolizyjnego i – być może – dwupoziomowego skrzyżowania drogi z torami kolejowymi to w tej chwili priorytet. Jak już informowaliśmy, gmina Kartuzy ma opracować koncepcję przebudowy tego skrzyżowania. Radni zgodzili się przeznaczyć na ten cel 300 tys. zł. Pod koniec roku mamy poznać możliwe warianty. W tej chwili mówi się głównie o tunelu lub wiadukcie. Ale jak poinformował Wojciech Jaworowski, podczas niedawnego spotkania z przedstawicielami kolei i władz woj. pomorskiego dyskutowano również o możliwym poprowadzeniu ul. Gdańskiej nowym śladem.

- Dopiero wielowariantowa koncepcja dotycząca przebudowy istniejącego układu komunikacyjnego wskaże nam możliwe rozwiązanie i jego koszty – mówił Wojciech Jaworowski. – Na tym etapie nie możemy więc powiedzieć, czy gmina skłania się ku jakiemuś rozwiązaniu.

Przebudowa ulicy Gdańskiej, a zwłaszcza przejazdu kolejowego na skrzyżowaniu z ul. Kościerską jest konieczna w związku z rosnącym potokiem pasażerów i planowanym zwiększeniem częstotliwości kursowania pociągów. Kartuzy są jedną z 30 lokalizacji w całej Polsce wybranych przez PKP, gdzie planowane są duże inwestycje związane z infrastrukturą kolejową.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [27]

 • 21 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # W Kartuzach coś w końcu zaczyna ruszać

  No niestety z Gdańską musimy zaczekać ale z gajem ruszamy panowie radni, dogadajcie się w swoim gronie co do nawierzchni i doświetlamy cały ten odcinek, zakładamy tam monitoring aby jesienią można było tam bezpiecznie pospacerować i poćwiczyć w siłowni napowietrznej również wasze rodziny z tego skorzystają. Pracujemy panowie szkoda czasu.

 • 5 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zboj

  "Stworzenie bezkolizyjnego i – być może – dwupoziomowego skrzyżowania drogi z torami "
  Być może? Przecież jak będzie jednopoziomowe to będzie kolizyjne z torami, czy nie?

 • 8 13 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Serpico

  Coś zaczyna się ruszać? Wciąż mamy brudne jeziora i powietrze.... Po co nam budować promenadę skoro następna władza nie chce jej skończyć. Woli zbudować własną aby mieć czym się pochwalić. Nie ma to jak pospacerować wokół brudnych bajorek w dymie z okolicznych budynków. Super!! Prawdziwa oaza !! 300 tyś na koncepcję ?? W jakiej formie będzie ta koncepcja ?

 • 8 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # M8X

  Czy już wiadomo kto dostane te 300 tys.?

 • 10 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  a ewentualny przebieg "nowej" Gdańskiej jest tajny/poufny. Właściciel czyli my mieszkańcy dowiemy się z gazet jak ma przebiegać nowa ulica. Póżniej się dziwią ze są protesty.

 • 3 10 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kolejka linowa

  Niech uruchomią kolejkę linową...

 • 18 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kierowca

  Co z prawdziwą obwodnicą Kartuz, Grzybno - Łapalice , II etap ?
  Co jeszcze do tej pory, robi lista poparcia, przyspieszenia budowy II etapu, na stoliku w Urzędzie Miasta Kartuzy ?

 • 2 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jan xx

  Tunelem mogłyby iść tory a samochody mogłyby jeździć jak jeżdżą

 • 6 9 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Janek

  Poroniony pomysł jakieś tunele wiadukty moze jeszcze coś wymyślą obwodnicę całycz Kartuz zrobić a problem sam się rozwiąże

 • 7 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # .....

  A może lepiej by poprowadzić nitkę od nowego ronda
  W stronę burchadztwa następnie na skrzyżowaniu kościerskiej i sędzickiego rondo zbudować?

 • 5 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podatnik i wyborca

  Radni,
  przestańcie się bawić naszymi pieniędzmi, na jakieś wasze wizje i koncepcje.
  Skończcie to co rozpoczęte. Zapomnieliście już, że Gmina Kartuzy jest najbardziej zadłużoną !

 • 1 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  no i mówiłem o tym w innym artykule na ten temat, a ludzie jak zwykle mądrzy po swojemu

 • 7 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Alojzy Kiełbasa

  @W Kartuzach coś w końcu zaczyna ruszać

  Dokładnie. Trochę żal, bo wiele wypowiadających się tu osób nie potrafi tej prostej rzeczy docenić. Lepiej krytykować i popełniać te same upolitycznione komentarze.

  Przez długie lata w Kartuzach nie działo się kompletnie nic, dopiero w ostatnim czasie coś "pękło" i zaczęliśmy iść w odpowiednim kierunku, aczkolwiek do celu wciąż bardzo daleko. Kluczem do dużego postępu jest sprawa jezior. Kartuzy od dawien dawna były swoistym "Sopotem" dla przybyszów z Trójmiasta i nie tylko, podobnie zresztą jak Przywidz. Przywrócenie tego stanu chociaż w jakimś stopniu może być bardzo opłacalne. Mamy już kolej, którą podróżuje wiele osób w obie strony, czas więc zrobić coś, by tych którzy przyjeżdżają tu z innych miejscowości jakoś zatrzymać.

  CDN...

 • 2 7 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a może metro

  od dworca do ul. Gdańskiej

 • 1 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do podatnika i wyborcy

  500 plus uratuje MGG

 • 6 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  skoro w kartuzach się "w końcu coś dzieje" to proszę mi wymienić inwestycje które zainicjowała, rozpoczęła lub opracowała obecna władza. W chwili obecnej po za skrzyżowaniem i jedną ulicą nie widzę żadnej.

 • 5 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Głos z Żukowa

  Szkoda, że w Żukowie nic się nie da z drogami zrobić.

 • 7 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Powiadacie, że "coś się ruszyło" ....

  To oczywiście bardzo dobrze, ale nie wyleziemy z czarnego, głębokiego dołu, dopóki nasze byłe JEZIORA nie staną się znów JEZIORAMI- otoczonymi infrastrukturą turystyczno-wypoczynkową.
  One są jedynym skarbem jaki mamy do zaoferowania sobie i przyjezdnym i jedynym źródłem potencjalnego dochodu dla miasta i dla nas. Albo się wyleczymy, albo będziemy robić makijaż trupowi.

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gluś

  Trzeci wariant, nowy przebieg? Oooo, to ciekawebo za dużo możliwości nie ma, a dokładniej mówiąc to jest tylko jedna, a mianowicie: od stacji paliw wiaduktem czy też tunelem do ul. Kolejowej (tej starej już cześć, biorąc pod uwagę dzisiejsze otwarcie nowej części ), no i pewnie rondem kolejnym dalej do Gdańskiej przy sierocińcu. Innej opcji nowej nitki to ja nie widzę, no chyba że górą nad dachami przez Egiertowo główne ;)
  A ta resztka Gdańskiej coby została od strony miasta to by pewnie posłużyła jako dojazd na Kościerską, więc niezłe kółko i pieprznik dla chcących jechać od strony Kościerskiej właśnie w stronę Gdańska. Kochane władze, wersja obwodnicy przez Burchardztwo znacznie lepsza! I nawet, jeśli nie ciągnąć jej dalej przez las do drogi na Bytów, to już ostatnio zrobiona Sędzickiego posłużyła by jako objazd centrum, tak powiedzmy prowizorycznie...
  Pozdro.

 • 3 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # promenada

  Proszę dokończyć najpierw promenadę!!!

 • 1 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # myśliciele

  Może by takie "wizje" zlecić fachowcom? I to kilku od siebie niezależnym? Konkurs? Przedstawić społeczeństwu ich wyniki i uruchomić PRAWDZIWE konsultacje. Dopiero wtedy mogłyby zapadać decyzje, których skutki będą odczuwane przez dziesiątki lat, a może i dłużej...

 • 1 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Koli

  Zaorać.

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  W temacie tej inwestycji i możliwości jest kilka pytań , wybór co może być wybudowane będzie decydować najniższa cena która zostanie określona w koncepcji kilku wariantowej a nie co będą chcieli mieszkańcy . Ciekawe jest tylko to czy jeżeli koncepcja zostanie opracowana to Kartuzy mają tę inwestycję wpisano do realizacji czy tylko przystąpią do programu a na koniec inwestycja za droga i nic z tego .

 • 0 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zona

  Najlepszym rozwiązaniem byłaby likwidacja ulicy Gdańskiej... to daje ZERO kosztów ...

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # .....

  Przez burchadztwo może i taniej by wyszło ale jest jeden plus Kartuzy by nie były by zakorkowane oraz obwodnica by była bardziej wykorzystana! na amen tak jakby ruszyli z budową tych dwóch koncepcjii

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @M8X

  Wiadomo kto dostanie obrywy z 300 tys - ten co mowil przed wyborami tylko - ludzie sa najwazniejsi .Po wyborach zapomnial i mowi Kumple sa najwazniejsi.

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # były mieszkaniec na emigracji

  Ludzie wy jesteście pier......ci jak mieszkałem w kartuzach to nic się nie działo teraz robią tam inwestycję, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach i fakt jeziora też by mogli wyczyścić i zadbać o lasy ale bezpieczeństwo chyba jest ważniejsze a hejty mogą zamknąć dupę bo co by nie zrobili wam i tak będzie źle ja się ciesze że coś robią.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo