Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Kartuzy. Radni okazali się skuteczni. Będzie nowy przetarg na Gaj Świętopełka

Opublikowany: 2017-07-12 20:03 Autor: Wojciech Drewka

Kartuscy radni sprzeciwili się zwiększeniu środków na budowę ścieżki pieszo-rowerowej w Gaju Świętopełka. Przetarg zostanie więc rozpisany ponownie. Ale jeśli gmina nie zmieni projektu, nadal mowa będzie o ścieżce asfaltowej.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Tak jak informowaliśmy na dziś zwołano posiedzenie kartuskiej Rady Miejskiej m.in. w sprawie budowy małej infrastruktury nad kartuskimi jeziorami. Chodzi o promenadę nad Jeziorem Karczemnym oraz ciąg pieszo-rowerowy w Gaju Świętopełka. Po otwarciu ofert przetargowych okazało się bowiem, że gmina dysponuje zbyt małą kwotą na realizację inwestycji. Firmy wyceniły całość tego zadania na ponad 2,4 mln zł. Gminie Kartuzy zabrakło aż 1,3 mln zł.

fot.W.Drewka

Wojciech Jaworowski, zastępca burmistrza Kartuz – który pod nieobecność Mieczysława Gołuńskiego referował sprawę – poinformował, że jest pomysł, by odłożyć w czasie budowę odcinka promenady nad Jeziorem Karczemnym, a dołożyć 240 tys. zł na budowę trasy w Gaju Świętopełka. Tym samym ścieżka rowerowa w Gaju kosztowałaby gminę o prawie pół miliona więcej niż pierwotnie planowano, a to nie spodobało się radnym.

Po co ten pośpiech?

- Zwiększenie środków aż o 50 procent na taką inwestycję to bardzo dużo – mówił radny Andrzej Puzdrowski, przewodniczący komisji gospodarczej. – Chcielibyśmy jako komisja zapoznać się z dokumentacją i wnosimy o to, by urząd wydłużył czas na składanie ofert przetargowych. Jeżeli mamy w przetargu jedną ofertę na jeden etap inwestycji to tak naprawdę nie ma z czego wybierać.

Dyskusja momentami była burzliwa, ponieważ zastępcy burmistrza Kartuz starali się przekonać o celowości wydatkowania dodatkowych środków na budowę ścieżki w Gaju Świętopełka. Radni podkreślali jednak, że pośpiech w tej sprawie jest całkowicie bezsensowny.

fot.W.Drewka

- Sytuacja jest taka, że w budżecie zabezpieczyliśmy 250 tys. złotych na budowę odcinka promenady w przetargu pojawiła się oferta opiewająca na cztery razy więcej. W przypadku Gaju oferta również jest o wiele droższa. Gdyby przetarg został ogłoszony w innym terminie, albo gdyby był dłuższy czas na składanie ofert być może zgłosiłyby się inne firmy i cena byłaby znacznie niższa – mówił radny Mariusz Treder. – Poza tym nie jest to inwestycja, która jest nam natychmiast potrzebna. Nie jest tak, że koniecznie teraz musimy ułożyć asfalt w Gaju Świętopełka. Powinniśmy wysłuchać mieszkańców, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inne potrzeby, których mamy w gminie naprawdę dużo.

Jest wiele potrzeb

Także radny Jerzy Pobłocki zwrócił uwagę, że gmina Kartuzy ogłosiła przetarg na budowę promenady i trasy rowerowej w Gaju Świętopełka w najgorszym możliwym momencie.

- To trochę tak, jakby wybrać się na koncert znanego zespołu bez biletu i kupować wejściówkę od „koników” za kilkakrotnie wyższą cenę – mówił. – Firmy planują roboty ba wiele miesięcy do przodu i w tej chwili mają pełen portfel zamówień. Często spieramy się o 20 – 30 tysięcy złotych, czy wywrotkę tłucznia na jakąś drogę gminną, a tutaj chcemy lekką ręką wydać dodatkowo pół miliona złotych? Dlaczego nam się tak bardzo spieszy z tym Gajem? Co za różnica czy inwestycja zostanie zrealizowana pół roku później. Być może dzięki temu bylibyśmy w stanie zaoszczędzić jakieś środki.

Wojciech Jaworowski, zastępca burmistrza Kartuz próbował jeszcze argumentować, że należy się spodziewać podwyżek cen paliwa, że to także będzie miało wpływ na koszty inwestycji. Ale radni nie byli przekonani. Wszystko wskazywało na to, że zagłosują przeciwko zmianom w budżecie pozwalającym na zwiększenie nakładów na budowę ścieżki pieszo-rowerowej w Gaju.

Urząd się wycofuje

Doszło jednak do narady w efekcie której szefostwo magistratu zdecydowało o wycofaniu proponowanego zwiększenia wydatków na to przedsięwzięcie.

- Unieważnimy przetarg i ogłosimy go ponownie na oba odcinki – poinformowała Sylwia Biankowska, zastępca burmistrza Kartuz.

Nie wiadomo, czy gmina wykorzysta czas i zdecyduje się na zmianę technologii w jakiej ma być wykonana ścieżka w Alei Filozofów i Gaju Świętopełka. To właśnie ta sprawa budzi największe kontrowersje. Wiele osób uważa, że chcąc utwardzić ścieżkę nad jeziorem gmina powinna sięgnąć po rozwiązania ekologiczne, a nie układać nawierzchni asfaltowej (dokładniej SMA – Stone Mastic Asphalt, mieszanka mineralno-asfaltowa). Na facebooku swój sprzeciw przeciwko temu wyraziło prawie 1200 osób, zaś pod petycją do władz w tej sprawie podpisało się ponad 190 osób.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [55]

 • 21 25 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kartuzjanin

  A co z promenada nad karczemnym

 • 15 18 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pracodawca

  za takie pieniądze - żądamy bezpiecznego chodnika w stronę Prokowa dla dzieci , a nie ścieżki zdrowia dla zwierzyny leśnej głównie dla LISÓW

 • 11 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # CHLEBODAWCY

  szanuj urzędniku pana swego bo możesz natknąć się na gniew jego !

 • 26 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # od takich włodarzy ratuj nas Panie

  widzimy że inwestycje w gminie mają irracjonalne formy osobnego bytu z innej planety . Drogi dojazdowe, chodniki pobocza w całej gminie są w ''idealnym stanie " dlatego można brać się za asfaltowanie lasu . O pomstę do nieba wołamy !!!

 • 16 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  i co z tego że będzie nowy przetarg ? Chęci MGG najważniejsze ?

 • 20 14 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KARTUZIANIN

  Z TEGO WNIOSEK. IZ POMIMO TEJ SPOŁECZNEJ DESAPROBATY I TAK RADNI WYRAZILI ZGODE NA POŁOZENIE ASFALTU W GAJU SWETOPEŁKA. A CO Z TAK OCZEKIWANA - DOKONCZENIEM PROMENADY NAD JEZ. KARCZEMNYM. BO ZA TE 250 TYS TOW.MGMG MOZE SOBIE ZROBIC @@@.

 • 14 6 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hmmm

  To burmistrz i przewodniczący rady popierali pomysł asfaltowania alei filozofów. Bogu dzięki za radnych, którzy stanęli na wysokości zadania i miejmy nadzieję,że to się nie zmieni.

 • 14 8 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zxc

  A nie mówiłem, że będzie proozycja rezygnacji z jednej części i dołożenia na gaj? Oj naiwniacy.

 • 20 20 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dupersztajn

  Gaj Świętopełka nagle (!) ważniejszy od promenady nad Karczemnym?

 • 21 21 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kartuzjanin

  To moze dokonczyc najpierw jedno na karczemnym gaj odlorzyc a nie tu rozdrapac i tu byle bylo

 • 25 10 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bezstronny obserwator konfliktu

  Co jest bardziej atrakcyjne dla turysty spacer od zabytkowego kościoła przyklasztorną leśną aleją do gaju czy po promenadzie wśród ogródków działkowych z widokiem na blokowiska?

 • 17 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gdzie by się nie ruszyć ...

  ... atrakcją dla turystów jest zapach wszystkich jezior kartuskich

 • 14 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Franek

  A wogule są w tych Kartuzach jacyś turyści???W Gdańsku jestem raz na pół roku i na starym mieście niemiecki jak zawsze słychać,skośnookich z aparatami widać i ruska można spotkać a u nas ino białke ze wsi z kaczką przy ulach i żurów kilku na ławce przed biedrą a żebracy chyba się już wynieśli z braku turysty.

 • 4 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @pracodawca

  Pożądaj od powiatu, bo to droga powiatowa

 • 5 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Franek

  Jakbyś bywał częściej w okolicach Kolegiaty to byś więcej wiedział na ten temat

 • 4 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@ pracodawca

  to znaczy że droga ta nie leży na terenie gminy a BG nie widzi problemu i nie ma obowiązku uruchomić DROGI służbowej ?!

 • 3 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  To znaczy, że zarządcą drogi jest powiat, a gmina dokłada do każdego chodnika przy drodze powiatowej, który powiat chce wybudować. To znaczy, że gmina już kilkakrotnie zwracała się z tym problemem do powiatu, zaś inwestycje są realizowane sukcesywnie na odcinkach, które zarządca drogi chce realizować

 • 4 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pracodawca

  wiosek jest jeden WŁADZA WŁADZĘ ma gdzieś bo jednych to nie interesuje a drudzy z ŻÓŁTYMI TABLICAMI PO rogatkach wraz z orkiestrą się Wałęsają

 • 10 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  i tak Gołego pilnowac a za rok rozliczyc za nie wykona nie budżetu

 • 20 9 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ciszej jedziesz, dalej dojedziesz

  Najpierw weźmy się za leśny odcinek Klasztornego Małego a później można kontynuować promenade nad Karczemnym mniej polemiki a więcej działania a efekt końcowy spodoba się wszystkim.

 • 14 17 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zgubiłeś nad Klasztornym rozum?

  Jasne, rozpocznijmy jedno, na które nie starcza pieniędzy, a potem zróbmy drugie, na które w ogóle nie ma pieniędzy.

 • 17 9 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hmmm

  Dla mnie to jest w ogóle bezprzedmiotowa dyskusja. Zwyczajnie zróbcie jedno do końca, czyli istniejącą już promenadę a dopiero potem weźcie się za drugie bo w tym mieście wszystko jest rozpoczęte a nic nie dokończone. O jakimś gwałtownym przyroście turystów z powodu wyasfaltowania Alei Filozofów można zapomnieć - bądźmy realistami! Turysta przyjedzie (jak się pomyli:) i odjedzie a my tu mieszkamy , więc władzom powinno zależeć głównie na nas i naszej wygodzie. Do tego ,żeby u nas turystyka zakwitła to nam jeszcze ładnych paru kadencji solidnego zarządzania brakuje. My wybieramy Was po to , żebyście o nas dbali a ewentualne znaczące zyski z turystyki dla miasta i mieszkańców to na długo jeszcze pozostaną w sferze marzeń.
  To takie moje zdanie, jako lokalnego "filozofa", ale czasami się zastanawiam kto tu się bardziej od rzeczywistości "odkleił" , ja mam prawo bo "filozofowi" to uchodzi, ale zarządzający powinni "mocno stać na ziemi" - niekoniecznie wyasfaltowanej?:)

 • 16 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a tak a propos zdjęcia

  Co radny Bemowski zrobił dla swojego okręgu ??? No i Borzestowski przy okazji ,wie ktoś ???
  Co zasadniczo w ogóle zrobiły te dwa asy ???

 • 17 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Józek

  W wyborach burmistrz zapowiadał że żadnych inwestycji nie będzie przeprowadzał bo trzeba spłacać zaległe zobowiązania, a teraz chcą zrobić nikomu nie potrzebny asfalt za taką kase.
  O co chodzi?
  Najpierw rynek teraz asfalt w gaju, nie potrzebne wydatki.

 • 14 6 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMM

  myślę że burmistrz chce tak zadłużyć miasto, że nikt inny nie będzie chciał konkurować z nim w wyborach, żeby nie "wejść w bagno"
  Ale ja już na niego nie oddam głosu.

 • 2 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @a tak ...

  Borzestowski znany historyk nauczyl mnie ze Czterej pancerni i pies do spolki z Sthirlitzem i Klosem dali nam wolnosc i uchronili przed imperialistami,a wiec troche szacunku !

 • 3 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @a tak...

  No ,uśmiałam się jak norka - z takim poczuciem humoru to powinieneś kabaret założyć.

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@do

  zalezy ktory jestes rocznik,norko

 • 2 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # norka

  No przecież tego o tych czterech pancernych... poważnie nie pisałeś?

 • 8 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Józek

  rynek leciał rozpędem z kadencji ML a asfalt przyda się inwestorowi który pobuduje bloki koło kolegiaty.

 • 13 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A co to

  A co to za rada która nie potrafi wycofać z budżetu tej kuriozalnej inwestycji. Ten samorząd to porażka wyborców.

 • 4 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @pracodawca

  Kolejna wypowiedz chorego z nienawisci PISiaka.

 • 13 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Juzek

  MGG zadluza gmine na potege. A solectwa pozostaja jak kula u nogi, brak jakichkolwiek inwestycji inwestycji. Golunski robi tylko to z czego ma .... zysk.

 • 11 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miś

  A co na to Józefa. Zawsze milczy i słusznie głosuje lub wychodzi z sesji.

 • 6 7 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pomysł na podział gminy

  był najbardziej trafiony.Goły wieś wykończy. Po jego władzy wjadą i zaorzą.

 • 10 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkanka

  Inwestycje realizowane bez żadnego planu rozwoju. Dzięki Bogu zadania zaplanowane w poprzedniej kadencji, które realizowane są teraz ze środków ZIT nie mogła teraźniejsza władza już zmienić. Bo tak o zgrozo.

 • 10 6 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Przyglądam się radnym i nie mogę zrozumieć jak oni mogą tam siedzieć i udawać, że wszystko jest ok. Siedzą i nie rozumieją co się do nich mówi. Przyjmują wszystkie informacje bezwarunkowo. Należy wysłać radnych na szkolenie z budżetu. Może jak nauczą się czytać te wszystkie słupki to zobaczą ile zostało pozyskanych środków i jak zabezpieczony jest budżet na zaplanowane inwestycje.

 • 4 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mieszkanka

  Skoro mieszkanka taka zorientowana w ZIT, to dokładnie wie również, że inwestycje wynikają ze Strategii Rozwoju Gminy

 • 9 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ obserwator

  Większości radnym przyda się nie tylko szkolenie z budżetu, ale z ustawy o finansach publicznych i samorządzie gminnym. Czy w Kartuzach jest jakiś gminny statut ??

 • 8 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ hmmm

  Jeśli chodzi o dokończenie promenady to najpierw trzeba pozyskać grunty pod nią - bez tego to dzielenie skóry na niedźwiedziu - nie można inwestować na gruncie, do którego nie ma się prawa ...

 • 8 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hmmm

  Słusznie, aczkolwiek zaskoczyłeś mnie, bom w naiwności swej sądził, że takowe prawa gmina nabyła rozpoczynając budowę tej promenady? Czyli teraz, co? Nie będzie ciągu dalszego promenady ?
  No i jak tu nie wierzyć w przysłowie ,że "są na tym świecie rzeczy, o których filozofom się nie śniło".

 • 5 6 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @obserwator

  Masz całkowitą rację. Brakuje radnych z tzw. "jajem" jak Pan Kasprzak czy Szymański, którzy dawali popalić pani Lehman.

 • 8 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@obserwator

  Szymański? Tyś oszalał?

 • 5 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zero wiedzy

  WIEKSZOSC INWESTYCJI NIE JEST REALIZOWANA POPRZEZ UZYSKIWANIE PRAWA WŁASNOSCI A TAK TO BYWAŁO I POZOSTAŁO PO CZASACH UST.BIERUTA I PZPR - A MOZE SIE OKAZAC ZE TO WSZYSTKO JEST WŁASNOSCIA BRACI KARTUZIANÓW

 • 6 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # padłem

  ze śmiechu,,gościu ,który pisał ,że Szymański to była opozycja względem Lehman ma u mnie pól litra :) :) To może jeszcze Przewoski :) :)

 • 2 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @zero wiedzy

  Tak, gminne inwestycje czasem się realizuje z podeptaniem prawa własności. Wynika to z zakorzenionej i utwierdzonej przez lata pogardy dla "właściciela".

 • 4 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # historian

  nie czarujmy się. poziom intelektualny radnych nie jest porywający. Od lat ci sami z pochodzenia wieśniacy, lub drobnomieszczanie co wiedzą że uniwersytet to może owszem i jest, ale w Gdańsku. A to dla nich za daleko, dlatego jest jak jest. Potrzeba MŁODYCH WYKSZATAŁCONYCH , nie postkomunistycznych rolników !! inaczej miasto straci swój historyczny ryt uzdrowiskowej osady przy klasztornej. Traci to czym może się pokazać. Skoro Zamośc słynie z twierdzy to nie interesowały mnie ich wyasfaltowane ścieżki tylko kamienny bruk i jak największa dostępność do zabudowań twierdzy. Żadnemu z tych tuzów intelektu nie przychodzi do głowy by odnowić fasady naszych starych kamienic ?!!? a przecież na to będą patrzeć potencjalni turyści, tak jak się to dzieje w Zamościu, o czym pewnie oni nie słyszeli.

 • 2 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @hmmm

  inwestowanie na gruncie do ,którego nie ma się praw to taka kartuska specjalność burmistrza dwojga imion. Ulica Sędzickiego (odcinek od torów) oraz droga na Burchardztwo jest tego najlepszym przykładem ,teren należy do Lasów Państwowych

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # historian

  Gdyby reaktywowali browar Kartuski to myślę, iż to był by strzał w dziesiątkę, na czasie obecnej turystyki smakowej w bezpośrednim sąsiedztwie historycznych zabudowań. Ale nie oni będą w kółko próbować budować tu Las Vegas bo usłyszeli że to jest wysoki standard ... żałośni jesteście ! A w Kazimierzu Dolnym który był ? Widząc jak on wygląd dobrze się rozumie dlaczego tam nie budują na siłę nowe, a pieczołowicie dbają o to co stare i tradycyjne dla Kazimierza. natomiast jest to ulubione miejsce pobytu Warszawiaków mimo 200 km drogi. Poznany tam stary zakonnik franciszkański (z klasztoru o kilkusetletniej tradycji) dość prosto nakreślił jak się żyje i z czego w takim Kazimierzu

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ wujek Władek

  ty masz coś z główką co?

 • 5 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  To ile tych zastępców ma MGG ? Zaczyna się zabawa jak za czasów bibliotekarki ?
  No tak nie ma to jak wydawać nie swoje pieniądze!

 • 1 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @hmmm jesteś nie kumaty

  Toporku daj sobie siana teren burmistrz przejął od lasów te ulice. Ul na Burchardztwo i Sedzickiego są własnością gminy. RAZ NA ZAWSZE ZAPAMIĘTAJ. A tak na marginesie to ten burmistrz nie robi jak poprzedniczka na cudzym gruncie nie inwesyuje. Targowisko, parking przy dworcu, płace zabaw ...... takie robiono buble.

 • 2 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hmmm

  Szanowny , co to się do mnie per "toporku" zwracasz, pragnę i zaprawdę nawet muszę zauważyć , żem na temat Burchardztwa i Sędzickiego, nawet się "nie zająknął". Za siano dziękuję albowiem gustuję w potrawach mięsnych.
  Tuszę, żeś do @hmmm się zwracał , więc należało użyć w nicku "do @ hmmm ...", bo takim sposobem przypisałeś mojej skromnej osobie ten mało zaszczytny tytuł "toporka". Nie, żeby mnie to poruszyło bom jest odporny na wszelkie werbalne "chamstwo", ale porządek musi być:)

 • 5 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Cały czas gadanie i dyskusje, ale problem jest tylko jeden!
  PUSTAWA KASA, milionowe długi, zbliżające się wybory i trudny do odparcia ciąg do koryta ...
  Tak kręciła lody bibliotekarka i to robi obecna grupa w UM !
  Za główny problem NIKT się nie zabiera. Śmierdzące wody i beznadziejna, zafajdana infrastruktura
  Kartuz czeka na modernizację i przebudowę !

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # I odtrąbiono sukces!

  Spór o wycofanie się MG i kolesi z przemyconego ukradkiem projektu dewastowania Gaju został doprowadzony do tego, że przy dewastacji nie wypłynie z kasy dodatkowe 1,3 mln zł (na razie). ☺

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo