Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Kartuzy. Radni zdecydują co dalej z Gajem Świętopełka. W środę sesja

Opublikowany: 2017-07-10 13:36 Autor: Wojciech Drewka

W środę okaże się czy i w jakim zakresie realizowana będzie budowa ścieżki pieszo-rowerowej w Gaju Świętopełka oraz fragment promenady nad Jeziorem Karczemnym. Mają o tym zdecydować radni, ponieważ gmina zaplanowała na ten cel niewystarczającą ilość środków.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Tak jak przypuszczaliśmy burmistrz gminy Kartuzy zwrócił się do radnych o zwiększenie środków na budowę małej infrastruktury nad kartuskimi jeziorami. Chodzi o fragment promenady nad Jeziorem Karczemnym oraz ciąg pieszo-rowerowy w Gaju Świętopełka. Napisaliśmy w piątek, że po otwarciu ofert przetargowych okazało się, że gmina dysponuje zbyt małą kwotą na realizację inwestycji w zaplanowanym zakresie. Firmy wyceniły całość tego zadania na ponad 2,4 mln zł. Gminie Kartuzy brakuje 1,3 mln zł.

Obaj panowie: burmistrz Kartuz i przewodniczący Rady Miejskiej są za asfaltowaniem Gaju Świętopełka. fot.W.Drewka

Teraz o przyszłości inwestycji mają zdecydować radni. Na najbliższą środę zwołana została sesja Rady Miejskiej. Ma ona dotyczyć zwiększenia środków m.in. na asfaltowanie Gaju Świętopełka. Właśnie ta sprawa budzi od jakiegoś czasu ogromne kontrowersje. Podzieleni są zarówno mieszkańcy jak i radni.

Wszyscy chcą, by Gaj został odpowiednio zagospodarowany, ale wiele osób uważa, że do tego miejsca kompletnie nie pasuje asfalt. Mieszkańcy protestują zarówno na facebooku jak i podpisując się pod petycją. Także wśród radnych nie brakuje osób, które twierdzą, że pomysł jest zupełnie nietrafiony i gmina powinna sięgnąć po zupełnie inne rozwiązania – bardziej ekologiczne i adekwatne do miejsca.

Radni kartuskiej Rady Miejskiej. fot.W.Drewka

Sprzymierzeńcem burmistrza Kartuz w tej sprawie jest – jak już pisaliśmy – przewodniczący kartuskiej Rady Miejskiej Andrzej Pryczkowski. Jego zdaniem budowa asfaltowej ścieżki przez Aleję Filozofów i Gaj Świętopełka to miara nowoczesności, odpowiedź na zapotrzebowanie ze strony mieszkańców oraz turystów i jedyny sposób na ożywienie tego miejsca.

O tym co radni postanowili w sprawie Gaju Świętopełka i promenady oraz jak uzasadnili swoją decyzję na pewno napiszemy.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [40]

 • 7 9 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mam kalosze w różnych kolorkach ...

  Spacerek po deszczu w GAJU to duża przyjemność. Misia.

 • 18 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  No to tym panom już dziękujemy.

 • 24 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Asfalt

  Miejmy nadzieję, że pan A.Pryczkowski przemyślał sprawę z asfaltem. Chyba nie chce być odpowiedzialny za przewidywalną degradację naturalnego środowiska w tym miejscu. Nadzieja...

 • 15 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  no to idą zgodnie z planem ..., to co ,że 2 x drożej może być i 4 x drożej i odpowiedzialności nie będzie przecież to 21 głów głosowało. Odpowiedzialność ma się rozpłynąć "na wszystkich i nikogo"

 • 19 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Koniecznie

  odsunąć tych smutnych panów od władzy

 • 16 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Panowie i ta Pani

  teraz Wyborcy patrzą na Was,
  To teraz My, Wyborcy decydujemy.
  Jak Nas oszukacie, macie z głowy, następne rajcowanie.

 • 8 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Franek

  Wikipedia rok 2083: Na początku 21 wieku w Kartuzach panował Wielki Burmistrz zwany Gołuńskim który zastał Kartuzy gruntowe a zostawił asfaltowe.Do dziś można spotkać fragmenty asfaltu wśród uschniętych pni drzew starych bukówi innych drzew leżące nad dawnym jeziorem Karczemnym a dziś wykorzystywanym jako wysypisko odpadów tutejszych mieszkańców.Na tle wysypiska można do dziś podziwiać kościół okryty aluminiowo-styropianową angielską elewacją pochodzącą z rozbiórek wieżowców w Wielkiej Brytani - za zgodą zawsze czuwającego strażaka przy odrobinie szczęścia jak ma humor dopisze można zwiedzić wnętrze i ku zaskoczeniu odwiedzjących okazuje się że został zbudowany z cegły.

 • 17 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec Kartuz

  Polecam władzom naszego miasta wizytę w Łagowie pod Gorzowem. Są tam 2 połączone ze sobą jeziora wokół których wzdłuż brzegów sa ladnie utrzymane ścieżki gruntowe. Woda tak czysta, ze pełno ryb widac gołym okiem, co 100m wypożyczalnia rowerków i kajaków, ścieżki w lesie bardzo czyste, z wykonanymi z drewna przez leśników przyrządy do ćwiczeń. Szkoda, że u nas mimo podobnego położenia jeziora odstraszają, plac zabaw i widownia na wyspie w ruinie z mnóstwem butelek po piwie, a po upodobnieniu gaju do ulicy nie będzie sie tam nawet chciało pojeździć rowerem. Jak widać mniejsze miasteczka potrafią wykorzystać naturalne walory i ściągać turystów - u nas jesteśmy na poziomie poniżej skali. Co myślą o tym turyści, którzy tam przypadkiem trafia..

 • 9 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # partacz

  i znowu będzie "bardzo tanio" a bezradni łapki w górę. Asfalt na ścieżki, chodniki wylewało się za PRL-u. gołym okiem widać, że myślenie i sposób rządzenia został również z poprzedniej epoki. Takie rzeczy tylko w głuptuzach.

 • 5 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Duszek

  Ładne obrzeża fajny tłuczeń ubity i też będzie pięknie

 • 1 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gerard Lemoine

  I Co. .. Skoro przetarg już ogłoszono... Co możemy zrobić, oprócz sami spacerować w Alei Filozofów, oddechać świeże powietrze Gaju Świętopełka i kontemplować unikalną scenerię poszanowanej przez człowieka przyrody, gdzie drzewom wolno jeszcze się pochylić aż do lustra wody, gdzie po deszczu kwaśny zmak Ziemi da się czuć... Można to robić teraz. Pozostało nam tylko kilka miesięcy.
  Spacerować i słuchać pięknej muzyki, która wieje na Jeziorze Klasztornym. Jeszcze możemy to zrobić. Potem będzie inaczej. Asfalt będzie bo tak robią ''nawet na zachód,, . Musimy się z tym pogodzić My biedni tubelcy z wschodu. Asfalt rządzi. Asfalt jest wszędzie. Wszędzie można polożyć się na asfalcie i czekać na niej... jak w mówi muzyka. Taka prawda..The Wold is Stone (Cyndi Lauper), oryginał Le Monde Est Stone (Fabienne Thibeault). Alea Filozofów jest warta z tego pożegnania. Zapraszam na spacer!

 • 4 5 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # OSJWIHD

  Radni dadza kase za brak jakichkolwiek inwestycji w Solectwach ktore sa dla Golunskiego kula u nogi.

 • 1 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # CASHUB

  Może jeszcze zaprosicie kogoś z muzyki poważnej w imię promocji Kaszub ale przypuszczam że nie stać gminy na nią, a była by to piękną promocja naszego regionu w Gaju Świętopełka na Wyspie Łabędziej ewentualnie na Złotej Górze.
  Popatrzcie jak Julia Fischer gra na skrzypcach 4 pory roku w ogrodach botanicznych w Walii.
  https://www.youtube.com/watch?v=kS-W3lfcVvY

 • 3 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Są w niektórych miastach burmistrze i prezydenci, którym po nocach śni się BETON, więc gdzie się da, betonują swoje miasta, likwidując tereny zieleni.
  W Kartuzach jest trochę inaczej - asfaltówki majaczą przed oczyma Burmistrza i ten asfalt najlepiej gdyby znalazł się na każdej STEGNIE ( podobno wtedy lepiej jeździ się na rolkach, rowerem też, ale gorzej się biegnie).

 • 3 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KMM

  wybory się zbliżają, nikt z tych radnych, którzy się podpiszą pod uchwałą niszczącą piękno gaju, nie otrzyma już mandatu zaufania na kolejną kadencję

  wybierzemy nowych, którzy przywrócą naturalne piękno naszego gaju
  (najbardziej to mnie zaskoczył Pryczkowski)

 • 3 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Gołki

  podaj, ile drzew zostanie wyciętych po to, abyś spełnił swój chory pomysł?????
  a ile z nich uschnie po zabetonowaniu podłoża???

 • 2 5 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # banita

  Z tego co czytałem wynika, że nie ma to być asfalt taki jak na drogach, a masa z niewielką domieszką asfaltu. Jestem zdecydowanie za takim utwardzeniem ścieżki w gaju. Należy skończyć z wyrzucaniem pieniędzy na prowizorki.

 • 3 7 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do KMM

  Mnie natomiast Pryczkowski zaskoczył ale pierwszy raz pozytywnie!!! Kto będzie chciał koniecznie chodzić po piachu i błocie może iść obok ścieżki, nie widze problemu.

 • 3 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Oczywista oczywistość

  Dam sobie rękę uciąć, że najwięcej komentarzy piszą osoby, które mają swoje podwórka wybetonowane lub w kostce ułożone.

 • 2 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mamy 28 tydzień roku

  Panie Gerardzie i pozostałe osoby krytykujące pomysł - może policzymy ile razy byliście w Gaju w tym roku i na promenadzie 1/5 a może 0/0 ? Często w rozmowach słyszę .. "To jest skandal !!!" a na pytanie kiedy byłaś/byłeś w Gaju ... no ostanio to nie .... ale "...to skandal !!!"

  A też trochę powiem złośliwie - powietrze w Gaju jest takie samo jak przy Biedronce trochę wyżej albo przy szpitalu - to jest to samo miasto ... a na spacer to sugeruję brzeg Klasztornego Dużego ...

  A dla Gołuńskiego i Pryczkowskiego propozycja z mojej strony .. zostawcie ten Gaj tak jak jest ...sam się "zaorze" i zróbcie drugą stronę Jeziora - i się zobaczy gdzie będzie więcej spacerowiczów .. czy w Gaju byłych Filozofów czy na "skandalicznie asfaltowej ścieżce".

 • 5 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do , mamy 28 tydzień roku

  Druga strona już na stałę, zarezerwowana przez kartuskiego developera na mieszkania.
  ul PCK gotowa, z naszych podatków.

 • 2 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Abu Dabi

  Panie Burmistrzu,

  Wzywam Pana do przejścia na Islam. Obiecuję Ci bracie, że jeśli wyznasz, że Allah jest wielki, bracia wesprą Cię środkami petrodolarowymi i będziesz mógł wytyczyć i wyasfaltować ścieżki gdziekolwiek zechcesz, nawet tam, gdzie światło nie dociera. Natomiast Gaj Świętopełka nazwiemy Gajem Mohameda MaGeGena.

 • 3 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gerard Lemoine

  Do zamaskowanego internauta, który skierował m.in. do mnie pytanie.
  Co najmniej raz w tygodniu podczas ub. wiosny. Przy okazji prowadzę skromne wizualne obserwacje na stan Jeziora Klasztornego Małego... Stan jest bardzo zły. Jeszce raz powtarzam: Dopóki ten problem nie będzie poważnie rozważany i analizowany na skalę wieloletną, wszystkie nowe inwestycje wokół tego akwenu będą obciążone wysokim ryzykiem niepowodzenia. Czy wie Pan ile osób umiera każdego roku z powodu komarów?

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kazi

  Precz z dotychczasowymi władzami gminy i starostwa!!!!

 • 7 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nieomylny burmistrz

  Wczoraj w U G odbyło się spotkanie w sprawie budowy wiaduktów dla rozbudowy kolei. Pomimo sugestii uczestników spotkania nie zaproszono nikogo z radnych. Czyżby dalej burmistrz forsował swoje pomysły budowy obwodnicy z innej strony niż Sierakowice?

 • 3 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jest nadzieja

  Jest nadzieja w kilku radnych, którzy potrafią myśleć, niekoniecznie tylko o własnym prywatnym interesie. Oby potrafili przekonać swoich kolegów, bo ta decyzja będzie bardzo istotna. Może jednak zwycięży zdrowy rozsądek i środki finansowe będą mądrzej rozdysponowane, w pierwszej kolejności dla dobra WSZYSTKICH.

 • 7 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyborca

  Jutro odbędzie się głosowanie w Urzędzie Gminy w sprawie zwiększenia funduszy na projekt, który ma zniszczyć Gaj Świetopełka. Radni - to osoby publiczne, wybrane przez mieszkańców. Żądamy opublikowania nazwisk tych, którzy będą głosowali "za".

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do CASHUB

  Z tym koncertem to masz wspaniały pomysł. Byłaby to wizytówka Kartuz, bo koncerty "gwiazd" może mieć dzisiaj każda pipidówa. Małe Sulęczyno ma swoją wizytówkę z "Jazz w lesie", a Kartuzy tylko powielają wszystko to co robią "inni". Super lokalizacja!

 • 6 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  Asfalt czy inna nawierzchnia w Gaju to temat zastępczy. Gołuński jedzie swoją starą wypróbowaną metodą na zarobienie trochę pieniążków..W pierwszym kroku robi się dokumentację techniczną wraz z kosztorysem. Następnie rezerwuje się środki finansowe na taką inwestycje w wysokości określonej kosztorysem. Firmy wygrywające przetarg dziwnym trafem składają o wiele większe kwoty wykonania zadania niż zakładał kosztorys.. I teraz jest pole działania dla Gołuńskiego. Podsyła wyniki Radnym ze swoją opinią,że by budować należy dołożyć kasy (przeważnie pożyczka). Rada jest przyparta do muru ,bo inwestycja konieczna a winą za jej brak Gołuński oskarży Radnych.
  PANOWIE RADNI , INWESTYCJA W TE PROMENADY NIE JEST AŻ TAK WAŻNA BY ZA NIE PRZEPŁACAĆ PAROKROTNIE. POWTARZAĆ PRZETARGI AŻ PRZYJDZIE NORMALNA FIRMA Z NORMALNYMI CENAMI.

  CENY ZA RYNEK KARTUSKI NICZEGO WAS NIE NAUCZYŁY

  pozdrawiam

 • 3 5 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bystry

  Nieźle pomyślane, jeżeli jutro radni zwiększą środki na tę inwestycję, to odpowiedzialność za Gaj spadnie na nich a wykonawca dostanie 400 tys. więcej. Co na to radni wiejscy, czyżby na wsiach nie było błota?

 • 2 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # asfalt

  Asfalt to my mieszkańcy wiosek bo na drogach go nie widać! Panie Gołuński ponad 1 mln. zł na asfalt w gaju a co pan nam proponuje po 3 latach posuchy.Co z drogami wiejskimi? Kolejne obietnice i poklepywanie? To już jest nudne!

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # M.B.

  Rozumiem, że w Kartuzach mamy chodniki we wszystkich rejonach zamieszkałych, mamy asfalt na wszystkich drogach gminnych. Kiedy budowali drogę z Kartuz do Grzybna, radni nie zadbali o żaden objazd! Przez Prokowskie Chrusty co kilka sekund przejeżdżał samochód, w kurzu i pyle. W podzięce za naszą cierpliwość położono jomby, które teraz rozłażą się na podjeździe, pozostawiono nie utwardzone pobocza wzdłuż całego pasa zabudowań! Pewnie oszczędzali na Gaj.

 • 3 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  Widać włodarze Kartuz uznali, że dla Kaszubów nie ma nic lepszego nad spacer po asfalcie wokół szamba. Pierwsze słyszę, aby dla ciągu pieszego (którym mogą jeździć rowery) najlepszą nawierzchnią był asfalt. Ciekawe jakie urządzenie będzie zastosowane do jego położenia? Drzewa wytnie się nie dlatego, że przeszkadzają rowerzystom, tylko maszynom, które kładą asfalt. Czy podbudowa wzdłuż jeziora wytrzyma ciężki sprzęt?

 • 7 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A gdzie oświetlenie i gdzie monitoring?

  Przez tę "bitwę" o nawierzchnie w Gaju nie będziemy mieli nic, przecież nikt nie neguję oświetlenia i kontroli video całej długości ścieżki a jeszcze przydałaby się tam odpowiednio wyposażona siłownia napowietrzna i na prawdę można mieć przyjemny zakątek dla nas wszystkich...krytyka i możliwość wypowiedzenia własnego zdania jest demokratycznym przywilejem ale zbombardowanie pomysłu w zarodku który miał więcej zalet niż wad jest posunięciem destrukcyjnym bo na tę wadę można wypracować kompromis. We wrześniu ok. 20-tej a w październiku jeszcze szybciej jest już ciemno a występują jeszcze ciepłe wieczory i nikt już nie pójdzie na spacer bo nie będzie oświetlenia i kontroli tej atrakcyjnej ścieżki. W niektórych urzędach samorządowych różnego szczebla powoli przygotowują się już do okrojenia wydziałów zajmujących się pozyskiwaniem środków unijnych bo przy najbliższej transzy dla krajów które z nami wstąpiły do Unii środki te będą znacznie mniejsze to są ostatnie chwilę gdy możemy realizować projekty czerpiąc z tego źródła a później będzie jak przed wstąpieniem do UE a może i jeszcze mniej komfortowo bo to my będziemy składać się na "remonty" w krajach przyjętych po nas do Unii...z Gajem w takim stanie w jakim jest teraz.

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gaj gajem

  Ale priorytet powinny mieć sprawy dotyczące OGÓŁU. W świetle zaniedbań (chodniki, drogi wiejskie) sprawa Gaju i "ciągu pieszego", niestety, mogłaby poczekać na inne, może bardziej przemyślane rozwiązania.

  Dlatego popieram wypowiedzi M.B. i 444. Częściowo też "A gdzie...", który wskazuje na wysychające źródełko unijnych fundiszy i nadchodzący czas posuchy.

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  To nie są radni tylko ZAradni. Te ulice, chodniki, ścieżki zawsze są (oczywiście przypadkiem) im po drodze, w przenośni i faktycznie. Jaka może być decyzja radnych? Tych samych radnych, co to nie poinformowali na czas społeczeństwa o zamierzonych inwestycjach? Dyskusja o zasadności ich decyzji zaczęła się w czasie kiedy firmy składały już oferty. Mnie to nie dziwi. Jak wytłumaczą się swoim wyborcom, że na ich terenie mieszkalnym nie ma chodników, ulic? Burmistrz i radni trzęsą portkami, kiedy mają wydać 400 tys zł na drogę z jombów czy chodnik w miejscu zamieszkałym, a teraz lekką ręką do przewidzianego 1,2 mln zł na ścieżkę w lesie mają dołożyć 1,3 mln zł!? Czy z nas kpią czy drwią?

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  A gdzie ... międzygwiezdny teleporter? O mieszkańców zadbano (z funduszy unijnych albo raczej bez nich) tak wszechstronnie, że po pracy, po zmierzchu w Kartuzach można dostać tylko w ryj.

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @444

  Włodarze mieliby informować mieszkańców o swoich zamiarach ??? Dopuszczać do dyskusji??? Toż to herezja! I to nie tylko w Kartuzach.

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # każdy dom

  "Rozpoczynamy dyskusję nad programem realizacji drogi do każdego domu w Polsce, a nie tylko tam gdzie mieszkają działacze PO"... i radni.

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # domy

  Pozwolenie na budowę domu wydaje się tylko wtedy, gdy jest zapewniony dojazd do drogi.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo