Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Szybka Kolej Miejska Kaszuby

Kartuzy. Uczestnicy dyskusji o Gaju Świętopełka podzieleni. Ale gmina i tak zrobi co planowała

Opublikowany: 2017-07-06 00:19 Autor: Wojciech Drewka

Niespodzianki nie ma - dzisiejsze spotkanie w sprawie Gaju Świętopełka nie wpłynie na realizację inwestycji zaplanowanej przez gminę, a polegającej na budowie tam asfaltowej ścieżki. W dyskusji wzięli udział zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy tego rozwiązania. Burmistrz Kartuz usłyszał wiele słów krytyki, ale nie zamierza się cofnąć.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Pod wpływem naszych publikacji, a także akcji Internautów władze gminy Kartuz zorganizowały dziś spotkanie w sprawie planów zagospodarowania Gaju Świętopełka. Chodzi o kontrowersyjny pomysł ułożenia asfaltowej ścieżki pieszo-rowerowej. O ile kwestia konieczności zagospodarowania tego zakątka Kartuz pozostaje bezsporna, wątpliwości i sprzeciw budzi technologia, w której wykonana ma zostać inwestycja.

Manipulacje burmistrza

Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński zaczął spotkanie od próby dyskredytacji mediów oraz publikacji poświęconych Gajowi Świętopełka. Stwierdził nawet, że gmina nie zamierza układać tam żadnego asfaltu. Szybko okazało się, że to tylko sprytna próba manipulacji, bo materiał który ma zostać zastosowany to nic innego jak mieszanka mineralno-asfaltowa o dużej zawartości grysów.

fot.W.Drewka

- Technologia jest taka sama jak ta zastosowana na ul. 3 Maja (główna arteria w mieście – przy red.) – wyjaśnił radny Jerzy Pobłocki.

Zaś autor projektu, który wypowiedział się pod koniec spotkania, przyznał, że z uwagi na charakterystykę miejsca zdecydowano się na nawierzchnię z betonu asfaltowego, która pokryta zostanie szarym grysem. Ma to sprawić, że ścieżka będzie bardziej porowata i widoczna w zacienionym miejscu.

Zaznaczył też, że tego rodzaju materiały nie są toksyczne i nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Zwrócił na to uwagę również radny Andrzej Puzdrowski, szef Zarządu Dróg Powiatowych w Kartuzach.

- Jest to asfalt modyfikowany. Daje większą trwałość, ale jednocześnie nie wpływa źle na środowisko – mówił.

To jednak nie przekonało wszystkich uczestników spotkania.

fot.W.Drewka

- Już chociażby podczas układania tego rodzaju nawierzchni wytrącają się związki chemiczne, które mogą być szkodliwe dla środowiska. Przecież lepiszcze asfaltowe stosowane w tej mieszance to substancja ropopochodna – mówił jeden z dyskutantów. – Mam poważne wątpliwości w tym zakresie. Chociaż sam pomysł zagospodarowania tego miejsca bardzo mi się podoba.

Błoto musi zniknąć

Wielu uczestników dyskusji podkreślało, że teren nad jeziorem wymaga uporządkowania, ale ich zdaniem asfalt do tego miejsca nie pasuje i spowoduje, że straci ono swój charakter. Burmistrz Kartuz zapewniał zaś, że nie zamierza niczego zniszczyć. Przekonywał, że gminie zależy na ożywieniu tego terenu i stworzeniu przestrzeni do aktywnego wypoczynku. Jego zdaniem stworzenie utwardzonej trasy pieszo-rowerowej poprawi nawet bezpieczeństwo w tej okolicy.

Zwolennicy planów gminy mówili, że w tej chwili, zwłaszcza po opadach trudno przez Gaj Świętopełka przejść suchą stopą lub przejechać rowerem czy na rolkach z uwagi na błoto. Także wędkarze zwracali uwagę, że ułożenie ścieżki asfaltowej znacznie uatrakcyjni ten teren.

fot.W.Drewka

Przeciwnicy pomysłu asfaltowania Gaju podnoszą zaś, że gmina nie zadbała o należyte informowanie o swoich planach i stąd zaskoczenie chociażby informacją o tym, że przy okazji budowy ścieżki pieszo-rowerowej przy kolegiacie powstać ma drugi parking.

- Mam zdjęcia Alei Filozofów sprzed 30 lat. To miejsce powinno zachować swój charakter. Tam zawsze panował niepowtarzalny klimat i to jest ogromna wartość dla Kartuz – mówiła jedna z uczestniczek dyskusji.

Gaj musi być chroniony

Szereg wątpliwości zgłosił radny powiatowy Zdzisław Lipkowski mówiąc, że wszelkie prace związane z tym zakątkiem powinny być starannie przemyślane i przekonsultowane z mieszkańcami.

- Aleja Filozofów jest miejscem szczególnym dla Kartuz. Zachowało ono swoją naturalną urodę i wiąże nas, mieszkańców tego miasta z zakonnikami – Kartuzami, którzy przechadzali się tymi ścieżkami wokół jeziora. Miejsce to powinno być w szczególny sposób chronione – mówił.

fot.W.Drewka

Zdzisław Lipkowski zadał kilka pytań o kwestie techniczne związane z planowaną inwestycją, a m.in. o trwałość trasy wykonanej z betonu asfaltowego ułożonej de facto w lesie. Te same zastrzeżenia ma radny gminy Kartuzy Jerzy Pobłocki.

- Ubolewam nad tym, że dyskusja na ten temat odbywa się na dzień przed rozstrzygnięciem przetargu. Jestem za tym, by Gaj Świętopełka zmienił swój wizerunek, ale nie powinien on być asfaltowany – powiedział. – Jeżeli chodzi właśnie o zastosowaną technologię, to asfalt zostanie wybity właśnie ze względu na istniejące cieki wodne, a także korzenie drzew. Daję dwa lata tej trasie i będziemy musieli ją naprawiać. Ten asfalt tam zwyczajnie nie pasuje.

Asfaltować las

O cel spotkania zapytał zaś radny Mariusz Treder sugerując możliwość zmiany decyzji w sprawie sposobu zagospodarowania Gaju Świętopełka. Burmistrz Kartuz stwierdził kategorycznie, że nie bierze pod uwagę takiej możliwości. Szef kartuskiego magistratu usłyszał zresztą pod swoim adresem wiele gorzkich słów.

fot.W.Drewka

- To jest poroniony pomysł panie burmistrzu: asfaltować las! Czy idąc na grzyby do lasu idzie pan asfaltową ścieżką? – pytał Artur Kozłowski. – Dużo jeżdżę na rowerze, także za granicą. Byłem na przykład w Holandii i tam nie ma w lasach asfaltowych ścieżek. Potrafi pan wygrywać wybory, wspaniale pan to robi, ale czasami się pan myli. I dobrze jest wsłuchać się w głosy mieszkańców, a nie forsować swoje racje.

Burmistrz Kartuz, prowadząc spotkanie, podkreślał kilkakrotnie, że zamieszanie wokół tematu Gaju Świętopełka to sprawka mediów. Nie wspomniał jednak, że o planach budowy ścieżki w Gaju Świętopełka mówił sam na majowej sesji Rady Miejskiej, a o tym że zastosowana zostanie nawierzchnia asfaltowa mówił otwarcie pytany o to przez nas zastępca burmistrza Wojciech Jaworowski, a także Powiatowy Konserwator Zabytków. Informacja na temat planów gminy widnieje również w ogłoszeniu przetargowym.

REKLAMA

Razem można więcej

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [106]

 • 19 9 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A może obwodnicę przez GAJ puścić ...

  Oczywiście asfalt na żelazobetonowym podkładzie, aby Tiry z przyczepami mogły kursować.

 • 18 22 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Panie Drewka

  Pan to chyba był na innym spotkaniu , znowu Pan manipuluje byłem do końca, Pan do końca nie został a szkoda. Na 70 osób 6 osób nawet niech bedzie 10 osób było nie zadowolonych, znamy te osoby i się nie dziwię. Pozostali poparli inicjatywę gminy, pytali o nawierzchnię ale po wyjaśnienia projektanta przyjęli to rozwiązanie,. Pewnie usunie Pan wpis jak zawsze ale proszę pisać prawdę.

 • 25 15 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a nie mówiłem :)

  Pisałem,że przyjdzie mała grupka Reka,że Gołuński pozamiata temat a wielki krzyk o Gaj i petycje i zbiórki podpisów i protesty i fejsbuki to pic na wodę bo to mało kogo faktycznie interesuje. Pan Drewka wydaje się zbyt upolityczniony ,dostrzegam parcie na promocję p Reka ale to panie Drewka nie ma nic wspólnego z dziennikarstwem . Prosze o ile to możliwe przestac tak nachalnie promowac swoje sympatie polityczne do Nowoczesnej,KOD-u,PO .

 • 17 19 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Chodzi o..

  ...Chodzi o kontrowersyjny pomysł ułożenia asfaltowej ścieżki pieszo-rowerowe...j. Halo Panie Wojtku !!! ten temat wywołał pan sam trzema artykułami, podpuszczajac ludzi na Urząd czy Burmistrza. Jak się okazało pisząc no niechaj panu będzie mijając się z prawdą. A szkoda jak do tej pory miałam Pana za solidnego w swoim rzemiośle, ale teraz widzę, że chodzi o szum byśmy czytali Pana Express ! Nie angażując się w politykier dalej Pan zejdziesz. Patrząc na zdjecia to już wiem kto byl przeciw , to ci sami co w Spoldzielni Mieszkaniowej halas robia, ale im się nigdy nic nie podoba. Niech Pan nie obniża lotów trzeba być solidnym wobec Siebie i innych. Życzę rozwagi.

 • 12 26 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mietek

  Brawo ! Jednak w końcu idąc ścieżką nie będę musiał czyścić butów!

 • 17 12 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do redaktor

  Panie Wojtku proszę o rzetelne przekazywanie informacji. Wydając takie artykuły widać pańską chęć manipulacji mieszkańcami naszej gminy, co w konsekwencji doprowadzi do braku wiarygodności względem pana.

 • 13 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # burmistrz z absolutorium...

  ... a radni bezradni, wiec po co są? To jak opozycja w sejmie. Rządzi Prezio.

 • 11 6 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Adi

  No to się PeOwcy popsztykali ;-)

 • 24 6 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # uczestnik

  Na spotkaniu zostaliśmy oszukani! Przekonywano nas, że o asfalcie nie ma tam mowy, tymczasem po wejściu na stronę Biuletynu Informacji Publicznej, zakładka przetargi, wejściu w Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia, jest napisane na wół:

  "2) Ciąg pieszo-rowerowy w Gaju Świętopełka:
  ...
  g) wykonanie nawierzchni ciągu pieszo-rowerowego z betonu asfaltowego (gres
  warstwy wierzchniej koloru szarego);
  h) wykonanie dowiązań z kostki betonowej;"

  Innymi słowy, beton asfaltowy w dokumentacji przetargowej jest, znika w komunikacji z mieszkańcami, ale znowu pojawi się, jak wejdą ekipy budowlane...

 • 11 23 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # banita

  Po gaju nigdy nie chodzili mnisi. Byli oni zamknięci w eremach i zajęci modlitwą. Historia Kartuz nie wspomina też żadnego filozofa, który się tam przechadzał. To są mity. Piękne, ale mity. Gaj już dawno stracił swój urok, gdyż został mocno przerzedzony, a u góry widać coraz więcej domów wybudowanych na granicy lasu. Ścieżka w Gaju była już kiedyś remontowana przez KPOiZ, były też zakładane dreny. Po latach okazało się to mało skuteczne. Nadal były błotniste miejsca. Jestem zdecydowanie za nawierzchnią asfaltową. Przestańmy już z Kartuz robić skansen. Ruszmy do przodu jak zrobiły to inne miasta. Typowym knotem drogowym jest ul. Klasztorna. Tam wróciliśmy do historii, i co? Ani jeździć, ani chodzić po niej nie można.

 • 32 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # uczestnik

  Jeszcze jedno, na stronie gminy pojawiła się nieprawdziwa informacja, że większość uczestników zgadzała się z koncepcją gminy. Prawdą jest, że prawie wszyscy chcieli zagospodarowania gaju, ale to było wiadomo i przed spotkaniem. Natomiast nie było zgody na wykorzystanie asfaltu do wykonania ścieżki ani do takiego podejścia do inwestycji w stylu najpierw robimy, a potem informujemy.

  Spotkanie w ogóle nie miało charakteru konsultacji, najpierw przez 30 min mówił burmistrz, a potem uczestnikom dano po 3 min na wypowiedź, nie można było prezentować stanowisk czy rozwiązań, tylko zadawać pytania (inaczej burmistrz przerywał).

 • 24 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @banita

  To akurat nieprawda, na spotkaniu przedstawił tę sprawę historyk Andrzej Borzestowski. Mnisi chodzili po gaju i kontemplowali. Warto zajrzeć do literatury na ten temat.

 • 26 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkanka

  Nie rozumiem tego pomysłu pana Burmistrza faktycznie w niektórych krajach Europy są takie ścieżki np. Dania, ale ludzie to zabierze cały urok. Jak można asfaltować las, las ma żyć własnym życiem a ludzie maja czuć się w nim naturalnie lepiej wydajcie te pieniądze na asfalt na drogach dojazdowych dla mieszkańców gminy w miejscach gdzie nie ma tego asfaltu...!!! Pan burmistrz przez ten pomysł straci bardzo dużo głosów...!!!

 • 27 7 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # petycja

  Kompletnie zignorowano petycję, którą podpisało 200 osób (pod imieniem i nazwiskiem) oraz wydarzenie na facebooku z ponad 1000 uczestnikow i zainteresowanych w myśl zasady, ze nieobecni glosu nie maja

 • 23 7 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Burmistrzu

  Oby to była pana ostatnia kadencja. Bezczelność i pycha to jedyna co ma pan do zaoferowania.
  Co do pretensji do redakcji Expressu : relacja była prowadzona na żywo (filmik) kto obejrzał i wysłuchał ten wie że nie ma w tym żadnej manipulacji mediów. Niezrozumiałe jest dla mnie to że w ogóle trzeba przedstawiać jakiekolwiek argumenty w obronie Gaju. Oczywiste jest to że takie zagospodarowanie terenu nie powinno mieć miejsca. Ale w takich gminach i obstawionych stanowiskach gdzie jeden drugiemu ..... rządzi pieniądz,więc i tak pan burmistrz zrobi co zechce a nie to co słuszne. Za dwa trzy lata szlag trafi te nawierzchnie i wtedy przejrzycie na oczy i będziecie mieć w Gaju waszą trasę na rolki a pan G. wypnie się na was gołym tyłkiem bo swoje już zarobi. Tyle w temacie.

 • 25 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Władzo z Hallera

  Jest jaszcze czas, na opamiętanie się z tego pomysłu.
  Na pewno, zostaną naruszone korzenie drzew i struktura cieków / inaczej się nie da /.
  Za kilka lat, zostawicie NAM, NASZYM DZIECIOM, WNUKOM i TURYSTOM,
  Bubel w postaci przewrotów tych starych drzew i wybrzuszeń, spękania, waszego bzdurnego pomysłu !
  Władzo, opanujcie się ! , jest jeszcze na to czas !

 • 16 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ta władza

  Ta władza się nie opamięta. Ta władza nie będzie słuchać. To nie w jej stylu. Zostają tylko wybory.

 • 13 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Los jest przewrotny

  Sami na siebie bicz ukręcą

 • 15 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # niech żyje!

  Niech żyje! Niech żyje!...kto? Głupota!

 • 17 6 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyborca

  Panie Grzegorzu i Rado , co Wy wyprawiacie ?
  To ma być Nasz reprezentacja ?

 • 9 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szansa

  I kto tu mówi o demokracji?

 • 15 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pamiętajcie...

  "Pamiętajcie o ogrodach..., przecież stamtąd wyszliście..."
  Przy takim pdejściu jedynym spokojnym miejscem na spacer będzie kartuski cmentarz. A może komuś to też przeszkadza? Bo hasło "beton" wcale nie jest takie świeże. Najgorszy jest beton w głowach. Czy naprawdę musimy czekać na jego skruszenie kolejne dwa pokolenia?

 • 14 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # trafione inwestycje ???

  zgadzam się na asfaltowanie lasu ale pod warunkiem , że od razu będzie zrobiony chodnik w stronę Prokowa i asfalt na ul.Rybackiej . W przeciwnym razie dziennikarze TVP będą musieli przyjechać . Brak koncepcji i wizji całościowej , inwestycje oderwane od potrzeb społeczeństwa oto obraz włodarzy . Jakiekolwiek argumenty by nie padły - to BG i tak zrobi swoje ( do czasu)

 • 14 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do trafione inwestycje?

  Masz całkowitą rację. Z czego wynika ta szarpanina i chaos? Moim skromnym zdaniem: słabe kompetencje kandydatów a potem wybranych "włodarzy", brak mechanizmów współpracy z mieszkańcami, brak niezależnych od koloru partii długofalowych i zaakceptowanych przez społeczeństwo planów. Ogólnie brak wystarczającej informacji oraz woli uzgadniania "pomysłów" z szerokim gronem kompetentnych i dobrze wykształconych ludzi.

 • 15 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zxc

  Po co w ogóle było to spotkanie? Aby usłyszeć, że i tak będzie co ma być? Farsa.

 • 10 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gerard Lemoine

  To spotkanie oczywiście było potrzebne. Odbywało się jednak za późno bo przetarg jak wiemy jest juź uruchomiony. Prawdopodobnie z tego powodu wiele internautów przeciwników planowanego projektu wyasfaltowania Alei Filozofów w Gaju Świętopełka wolało dalej siedzieć w domu (przed komputerem ?) niż wziąć udziału w tym zebraniu : zrozumieli, że nie można już niczego zmienić. Podczas zebrania spróbowano nas przekonać, że konsultacja jednak była już dawno temu. Trudno to uwierzyć kiedy cała grupa radnych nie byli sami skonsultowani w szczególnych warunkach technicznych planowanej inwestycji dot. w.w. ocinku nad Jeziorem Klasztornym Małym. Przecież inicjatorzy projektu wiedzieli dokładnie, że Gaj Świętopełka może być twardy punkt, co do akceptacji społecznej.
  Otrzymaliśmy gwarancję, że nie będzie wycięty żadnego drzewa. Nie znamy jednak okresu tej gwarancji. Jak będzie wyglądała Aleja Filozofów za 10 lub 20 lat? Tego nie wiemy. Moźe ktoś zmnieni jej nazwę (Alea Olympyjska? ). Wiemy co stracimy: zaniedbaną i zabrudzoną, miejscami wodnobłotna aleję o dużym potencjału wypoczynkowym. Wiemy co odzyskamy w najbliższych latach: lepszą dostępność tej strefy dla większych kategorii użytkowników, poprawienie bezpieczeństwa, itp. Wszystko to jednak kosztuje. Pewnego dnia nadchodzi kolejny przetarg, tym razem dla eksploacji tej strefy bo gmina Kartuzy prawdopobnie wycofa się z utrzymania tych inwestycji. To tylko kwestia czasu. Czy eksplostacja Gaju Świętopełka przez firmę , tak jak Molo w Sopocie, może być opłacalna, biorąc pod uwagę fatalny stan Jeziora Klasztornego ? Tego nie wiemy. Nie wiemy dokładnie tego co odzyskamy na długim terminie. Wiemy co stracimy w krócie na zawsze:Odrobinkę spokoju w Gaju Świętopełka.
  I co? Filozofów zapraszamy do lasów. Pan Burmistrz ma rację. Gdzie jest problem? Przecież Kartuzy są otoczone lasami, spacerując w tych lasach można znaleźć nawet materace i telewizory z byłej epoki! Uwaga jednak, w lasach są kleszce w drzewach. Wycinąć?

 • 10 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kumoterstwo !?

  kto chce obejrzeć jak będzie wyglądał efekt prac pod egidą gminy niech przyjedzie zobaczyć fuszerkę na ul. RYBACKIEJ . Płyty jumbo bo asfaltu nie można było położyć . dlaczego- bo nie i już . Pewnie w gaju więcej dzieci należy chronić przed ruchem drogowym bo w stronę Prokowa nawet POBOCZA BRAK . "WDZIĘCZNOŚĆ" NASZA DLA WIELKICH WIZJONERÓW W U.G. NIE MA GRANIC.

 • 26 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # JonoJo

  Byłem na tym spotkaniu. Pan Drewka ma niestety rację. Panie Burmistrzu, większość zgodziła się, że wreszcie Kartuzy się rozwijają, oraz że zagospodarowanie Gaju jest potrzebne, natomiast większość była zdecydowanie przeciwna takiemu rodzajowi nawierzchni. Zawsze słuchał Pan ludzi, dlaczego nie tym razem? Pokazał Pan na spotkaniu zdjęcia realizacji takich nawierzchni, niestety mijał się Pan z prawdą, gdyż jedno z nich http://www.hanzavia.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=4&Itemid=187 jest projektem, e którym użuto nawierzchni 100% ekologicznej (Kruszywo granitowe, piaski specjalne, wypełniacz mineralny,
  żwiry naturalne – łamane.), tymczasem o Pańskiej koncepcji czytamy w Wikipedii : ,,Mastyks grysowy SMA (Stone Mastic Asphalt) - mieszanka mineralno-asfaltowa o dużej zawartości grysów,,. Panie Burmistrzu, nie trzeba być specjalistą, wystarczy trochę czsu i chęci aby sprawdzić jakie obecnie istnieją nawierzchnie ekologiczne. szkoda, że spotkanie było mało merytoryczne, a pan architekt odezwał się dopiero na końcu spotkania. Apeluję do Pana, niech Pan nie idzie w zaparte i sprawdzi inne możliwości.

 • 24 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nam nie jest wszystko jedno

  To spotkanie jest spóźnione o rok ale pokazało jak tratuje mieszkańców pan burmistrz. Pewnosc siebie pana burmistrz była porazajaca, po co zostalismy zaproszeni jesli nie bylo nawet odrobiny dobrej woli aby rowazyc protest? Okazalo się, źe konsultacje to byl spacer pracownikow urzędu, zawiodla komunikacja miedzy wladza a mieszkancami i to nie jest napewno problem tych drugich.

 • 15 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkanka

  Ludzie z tego co wiem decyzje burmistrza można zaskarżyć jeśli faktycznie była taka petycja przeciwko asfaltowi i podpisali sie pod tym mieszkańcy to moze niech organizator złoży zażalenie na decyzje burmistrza do urzędu wojewódzkiego nad burmistrzem jest wojewoda... przecież nie moze być tak że burmistrz robi z ludzi debili organizuje debatę na której oświadcza ze swojej decyzji nie zmieni po mimo tego że mieszkańcy są przeciwni

 • 15 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no i nic

  zrób Pan ścieżkę to przegrasz wybory i już nie wygrasz nigdy. Przymykałem oko na ORMO itp. bo widziałem dobre rządzenie, ale teraz to jest lekcewarzenie głosu wyborców i co najgorsze, to argumentowanie asfaltowania lasu tym, że kilka razy do roku po deszczach są kałuże i wydelikaceni sportowcy w białych pantofelkach nie mogą chełpić się bezinwazyjnym uprawianiem odnowy biologicznej.

 • 17 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sens spotkania

  To spotkanie miało sens. Ukazało to, o czym wszyscy rozmawiają w domu. To spotkanie ukazało PRZEPAŚĆ mentalną pomiędzy "władzą" i społeczeństwem. Podział jest na rękę tym pierwszym, bo lepiej robić samemu co się chce niż uważać, uwzględniać uwagi "maluczkich". Jednak to stała współpraca i współdziałanie jest kwintesencją demokracji. Na razie "władza" załatwia partykularne interesy swoje lub swoich ziomali, za nic mając zdanie swoich byłych wyborców. Ta sprawa pokazała, że ludzi, którym nie jest wsxystko jedno jest coraz więcej, że oni potrafią się zorganizować. Pogarda, z jaką p.burmistrz podchodzi do społecznościowych mediów może się brzydko zemścić. Brak wyczucia, brak dobrej woli do porozumienia, przedstawiającego się jako wiedzącego najlepiej nie jest dobrą cechą włodarzy. Cieszę się, że przy tej okazji tyle osób zaangażowało się w tę ważną sprawę. Nie możemy tej energii zmarnować.

 • 13 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jonojo

  Petycję, z tego co wiem zorganizował BemolEvent, niestety schowali głowę w piasek, bo nikogo od nich na spotkaniu nie widziałem. A szkoda.

 • 18 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hmmm

  Strasznie to przykre, ale dopóki nie weszły do gaju ekipy pracownicze dopóty jest nadzieja. panie Rek , panie Lipkowski ciągnijcie sprawę dalej, nie poddawajcie się - dużo ludzi jest przeciwko temu i nie tylko temu pomysłowi, ale potrzebny jest lider, który nas zorganizuje. Czy tylko dlatego,że przetarg jest mamy dopuścić do bezpowrotnej zmiany tego historycznego miejsca? I dlaczego taki upór władzy żeby akurat to robić skoro tutaj tyle innych rzeczy jest do zrobienia?
  Panie Burmistrzu niech pan to przemyśli, wycofanie się z tego pomysłu nie będzie pana przegraną , będzie wyrazem otwartości i szacunku do głosu zaangażowanych wyborców. To chyba pierwsza taka sytuacja, w której w tej gminie zwykli ludzie się zaangażowali, warto to zauważyć . Tu nie chodzi o to kto postawi na swoim i udowodnienie kto więcej może. Jeżeli sprawa budzi tyle emocji to może warto się zatrzymać i jeżeli nie zrezygnować to przynajmniej pomysł odsunąć w czasie i przeprowadzić konsultacje z prawdziwego zdarzenia.

 • 10 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @hmmm

  Popieram Twoje votum w 150%.

 • 13 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Panie burmistrzu, daje Pan wodę na młyn Mireczce. Nie idź Pan tą drogą.

 • 18 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tylko Prawda

  Czytałem materiał gdzie Gołuński zapewniał że żadne drzewo przy asfaltowaniu gaju nie zostanie wycięte...proponuję bywalcom gaju zrobić dokumentację video i porównać ją po zakończeniu asfaltowania i wtedy publicznie zestawić materiały "przed i po" i zobaczymy czy ten pan na którego niektórzy głosowali mówi prawdę to będzie miało decydujące znaczenie przy wyborach za 15 miesięcy.

 • 10 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # otwartość

  Kilka lat mieszkałem w kraju uznanym za demokratyczny. W codziennej miejscowej gazecie ukazywały się "otwarte listy" czytelników. Z podaniem nazwiska, imienia...Adresowane przeważnie do notabli, do radnych, czy po prostu w nurtującej daną osobę sprawie. O dziwo! Listy te nigdy nie pozostawały bez odpowiedzi (nieanonimowej!). Gdy czytelnik kierował swój list do szefa gminy, odpowiadał szef gminy. Oczywiście, nikt nikogo nie obrażał.
  Dziwiła mnie ta ich, skądinąd naturalna, otwartość brak strachu...
  Jakiego strachu? Przed kim, przed czym? W wolnym państwie? Przed bezczelnym "zaoraniem"?
  W mojej małej Ojczyźnie wyczuwam STRACH przed otwartym ujawnianiem własnego zdania, przed stawianiem "władzy" niewygodnych pytań. Skąd się to bierze? Czy możemy otwarcie, z podniesioną przyłbicą przedstawiać swoje racje?
  Może stwórzmy takie gazetowe forum? Czy jesteśmy na to gotowi? Myślę, że tak.

 • 12 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Tylko Prawda

  Z powodu zatrucia lub mechanicznego uszkodzenia systemów korzeniowych drzewa będą same usychać. Potem się je wytnie ze względów "bezpieczeństwa".

 • 14 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nie rozumuem

  jak jedna osoba może o wszystkim decydować, a cała reszta się godzić

 • 11 14 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # niezależny

  Większość głosów sprzeciwu wynika z niewiedzy. Relacja wyraźnie pokazuje że o wiele łatwiej napisać komentarz niż wziąć mikrofon i coś przekazać - Kilka faktów o ekologii.

  Nawierzchnie asfaltowe są poddawane pełnemu
  recyklingowi zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.
  • Już dzisiaj prowadzone są próby w Polsce
  z dodatkiem 50% granulatu z recyklingu do nowo
  budowanych nawierzchni.
  • Budowa nawierzchni asfaltowych to również
  zapewnienie bazy materiałowej do budowy dróg
  dla przyszłych pokoleń.
  • Szerokie stosowanie recyklingu granulatu
  asfaltowego w polskim drogownictwie doprowadzi
  do kolejnych oszczędności względem,
  niepodlegającej recyklingowi, technologii betonowej.
  • Destruktu betonowego NIE DA SIĘ ponownie
  wykorzystać zgodnie z pierwotnym zastosowaniem

  Do tego nawierzchnia asfaltowa jest bardziej komfortowa, cichsza, równiejsza i bardziej trwała.

  SKŁADAM MOJE VETO W SPRAWIE BLOKOWANIA ROZWOJU KARTUZ, BRAKU ŚCIEŻEK ROWEROWYCH, CIĄGŁYCH BEZSENSOWYCH PROTESTÓW I MALKONTECTWA. PROSZĘ WAS - MYŚLCIE PERSPEKTUWYCZNIE, A NIE JAK PREZES "ŻEBY BYŁO TAK JAK BYŁO".

 • 10 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Nie rozumiem

  A ja rozumiem, bo żyłem w PRL. Wtedy rządziła POP, i inne tego typu potwory. (POP-podstawowa organizacja partyjna (była tylko jedna słuszna partia i nikt "nie mieszał" tak jak teraz.)).
  To co widzisz w swoim mieście, to batdzo głęboko zakorzenione NAWYKI. Zresztą, gdzie i kiedy nasza aktualna miejscowa rządząca kasta mogła się nauczyć innego podejścia do sprawowanego urzędu i ludzi? Zwłaszcza do ludzi?

 • 5 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @niezależny

  Tak jak inni, też jesteś anonimowy. Twój wywód na temat nawierzchni drogowych dotyczy DRÓG. Omawiana zaś sorawa dotyczy leśnej (jeszcze) ścieżki, na jej nieszczęście usytuowanej w Kartuzach, które idąc za aktualnym trendem "beton i asfalt" pozbawiają się sympatycznego i atrakcyjnego miejsca. Jeżeli Kartuzy pretendują do roli betonowo asfaltowej pseudo metropolii, to należałoby się w pierwszej kolejności zająć dziurami w drogach, krzywymi chodnikami, elewacjami, komunikacją w mieście, a co najważniejsze: oczyszczeniem jezior. A może je zasypać i "utwardzić"?
  Brak słów.

 • 11 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sSssss

  Brak konsultacji , wizualizacji i akceptacji społecznej .Tak się ze społeczeństwem nie rozmawia nie można samodzielnie podejmować tak ważnych społecznie decyzji bo to nie jest ul.Wiejska a miejsku-wiejska gmina czyli samorząd , co nie oznacza że można podejmować decyzje jednoosobowo a tylko to ze jest się przedstawicielem woli większości świadomych i zaakceptowanych przez wyborców planów.

 • 10 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mimoza

  Ciekawe która firma zdecyduje się na udział w przetargu tak kontrowersyjnej inwestycji. Na miejscu wykonawcy bałabym się licznego oporu mieszkańców w postaci zablokowania prowadzenia prac.

 • 7 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  A gzdzie stanowisko TMK

 • 6 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @nam nie jest wszystko jedno

  Ciekawe jaki spacer odbyli pracownicy nad jeziorem Klasztornym Dużym , skoro wyrazili zgodę na stawianie domków letniskowych tuż przy jeziorze. Słyszeliście już o tym? Może p. Drewka i Rek i tym się zainteresują? Odsyłam do dokumentów w dziale p. Adamczyk

 • 15 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkanka

  Uczestniczyłam w spotkaniu od początku do końca i muszę przyznać, że bardzo rozczarowała mnie postawa gospodarza. Burmistrz, choć sam prosił, by mu nie przerywano i obecni na spotkaniu w większości się do tego dostosowali, to później nie pozwalał innym dokończyć. Momentami był wręcz niegrzeczny. Tymczasem wiele osób przytoczyło bardzo sensowne argumenty i gdyby się w nie słuchać, byłaby szansa na wypracowanie kompromisu, który zadowoliłby wszystkich. A tak, będzie co ma być i będzie dobrze, bo tak mówi burmistrz. Przykre. Sama jestem za tym, by gaj ożywić, doświetlić i uporządkować, jednakże nie kosztem utraty uroku tego miejsca i jego wyjątkowości. Na portalu kartuzy.pl ukazała się informacja, że większość była za, odniosłam inne wrażenie. Uważam, że jeśli sprawa budzi tyle emocji, to demokracja, o której tak pięknie mówił włodarz, powinna prowadzić do tego, by inaczej tę inwestycję przeprowadzić. Najlepszym rozwiązaniem byłby konsultacje tylko dotyczące gaju (wiem, że były o rewitalizacji, ale nie dziwię się, że nie cieszyły się popularnością), ludzie przyjdą i będą mogli sami zadecydować.

 • 18 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # państwu już dziękujemy

  buta i arogancja włodarzy wobec własnych wyborców to skandal

 • 15 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gmina się ośmiesza

  Na stronie urzędu jest zdjęcie tego czegoś z podpisem "to nie jest beton asfaltowy". Ale w zamówieniu przetargowym jest punkt g) wykonanie nawierzchni ciągu pieszo-rowerowego z betonu asfaltowego (gres warstwy wierzchniej koloru szarego).

  I jeszcze mastyks grysowy SMA czyli Stone Mastic Asphalt to mieszanka mineralno-asfaltowa. ASFALTOWA! Czyli po prostu asfalt!!!!!!!!

  Ktoś chce zrobić z ludzi idiotów, czy gmina sama nie wie, co będzie układała w Gaju? Na urzędowej stronie można podawać nieprawdziwe informacje?

 • 9 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ach jooo

  Tez nie jestem za tym aby tam jakies ścieżki robili. Asfaltowe czy ekologiczne? !co za różnica. Żadnych nie powinno byc.teraz nam zostało tylko obserwować kto wygra przetarg. Aaa i ktos wspomniał że zrobić zdjęcia np drzew czy nie beda wycięte. Zaloze sie ze beda bo przecież byly stare i spruchniale i zagrazaly życiu i zdrowiu! Jejjj jak mnie ten burmistrz drażni. Ma za duzo pieniędzy? !niech zacznie na wioskach pobocza robić chociaz bo ze chodnika nie będzie to juz wiemy.brak slow żeby go opisać ale on jest dla ludzi a nie ludzie dla niego!!! Przy wyborach pamiętajmy!

 • 9 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  Władza,"miałkich" ludzi deprawuje, odcina od rzeczywistości i samokrytyki. Jeżeli do tego dochodzi "gen" braku przedsiębiorczości i zadufania w swojej osobie przy jednoczesnym parciu do władzy bez względu na okoliczności , wyłania się obraz (niestety) obecnej polskiej polityki. Kartuz też to nie ominęło i mamy włodarzy miasta jakich mamy. Dobrze że coś się dzieje, że społeczeństwo nie do końca jest stłamszone Burmistrz o dwojgu imion zapomniał już ,że "oderwała go od koryta" inicjatywa społeczna ,gdy zaczął "kombinować" przy terenach kolejowych i kto wie , tamte czasy mogą się powtórzyć brakuje tylko iskry.

 • 9 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Empatyk

  W naturalne środowisko nie powinno być żadnej ingerencji człowieka, nawet najmniejszej. Należy pamiętać, że nie tylko ludzie żyją na tej planecie

 • 12 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kartuzy powinny promować naturę

  Moim zdaniem gaj powinien pozostać gajem jako oaza spokoju a nie ulica dla rowerzystów i rolkarzy. Z błotem to aż tak tragicznie nie jest, problem dotyczy raczej niektórych fragmentów gaju. Ale po ostatniej ulewie zauważyłem że gorzej niż aleja wygląda Wyspa Łabędzia- dosłownie była zalana wodą. Do tej pory nikt się tym raczej nie przejął. Wzdłuż ścieżki są takie tablice przyrodnicze i na nich napis: "obiekt monitorowany". Pytam się jaki to rodzaj monitoringu, bo coś mi się nie chce za bardzo wierzyć w to że kamery są ukryte w dziuplach pobliskich drzew.
  Co do projektu to jest mnóstwo innych rozwiązań- bardziej kompromisowych i przyjaznych środowisku.
  Dobrze że chociaż nie są w planie te brzydkie żółte barierki dosyć licznie porozstawiane przy Ławce Asesora (przy punkcie widokowym jest ich tam tyle że z pewnością zatrzymają pędzącą w dół ciężarówkę). Gdyby takie coś powstało w Gaju Świętopełka to młode pokolenie lubiące zjeżdżać na sankach w gaju zjadłoby burmistrza razem z butami.

  Odnoszę wrażenie że głównym celem inwestycji jest ściągniecie setki tysięcy turystów którzy są ważniejsi od mieszkańców szukających spokoju, głównie dlatego że zostawiają masę hajsu.
  Czytam w jednym z biuletynów: Kartuzy "mają do zaoferowania piękno dla oka- nietkniętą przyrodę, wzniosłe świątynie...." Oby tak faktycznie było.

  Ściągać turystów?- tak, ale nie kładąc dywanik asfaltopodobny tylko upiększać aleję w sposób naturalny, promując środowisko przyrodnicze Kartuz, spokój i ciszę. Na rolkach to można wyszaleć się na promenadzie która wkrótce i tak się powiększy.

 • 11 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # poddać pod referendum

  Inwestycje w gminie Stężyca - skoordynowane rzeczowe i przyszłościowe . Skoro w Kartuzach brak logicznie myślących GOSPODARZY, to należy zlikwidować ten urząd (ogromne oszczędności) i oddać się pod władanie Sierakowic Stężycy itp.

 • 12 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a co na to ...

  ...pan Pryczkowski przewodniczący Rady, powtarzam Rady Miasta a więc naszych reprezentantów, jak się pan do tego ustosunkuje. Wiemy, że popiera pan ten pomysł i że nie tylko burmistrz dąży do realizacji tej inwestycji, ale to właśnie pan jest tą osobą, której zdanie ma niebagatelne znaczenie. Przeciwnicy tej inwestycji to też mieszkańcy tej gminy, pana wyborcy (jeszcze).
  Widząc znaczny sprzeciw społeczny wobec tego działania pana rolą jako naszego reprezentanta, moim zdaniem, jest się wypowiedzieć i czy wobec tej społecznej inicjatywy pana zdanie nadal jest takie niewzruszone a argumenty przeciwników do pana nie przemawiają?

 • 4 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @a co na to

  Przewodniczący wypowiedział się na spotkaniu podając bardzo racjonalne argumenty za trwałym utwardzeniem ścieżki, czyli poparł inwestycje

 • 6 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jurek

  Panie Tutkowski, nie martw się Pan. Im ten asfalt jeszcze nosami wyjdzie.

 • 7 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a co na to...

  Dzięki za informację ... dobrze wiedzieć bo wybory już tuż, tuż.

 • 16 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ojciec

  Ojciec pana Przewodniczącego był nauczycielem biologii w pobliskim kartuskim liceum i często prowadził przyrodnicze wycieczki swoich uczniów właśnie do Gaju. Uczył poszanowania natury i przyrody, jej rozpoznawania i szanowania. Na wiosnę uczniowie dostawali do rąk grabie i inny sprzęt, odbywało się zagrabianie liści i porządkowanie alejki. Tak było.
  Niestety, jak widać, te wartości nie przeniknęły do wszystkich...Ciekawe co by dzisiaj powiedział na to, co planuje się w Gaju?

 • 7 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  "Niech się dzieje wola nieba z nią się zgadzać trzeba" , burmistrz jeżeli będzie startował w przyszłych wyborach to je wygra , sprawą "Gaju" rozegrał Radę i obecnych na spotkaniu , kilkanaście dni temu wyłożony został plan studium rozwoju do 2020 (można znaleźć na bip.kartuzy - studium UiKZP) i co tam można wyczytać promenada nad Karczemnym szer 4m szlak pieszo rowerowy kończy się na ul Ogródki Działkowe , brak perspektywy dalszego rozwoju , Gaj Świętopełka szer 2.5/3m na całej długości szlak pieszo rowerowy .
  Przy okazji budowy ścieżki w Gaju ma być budowany fragment przedłużenia promenady o długości 280m (lecz odcinek ślepy czyli dochodzisz do rowu i się cofasz , a w 2014r została opracowana koncepcja która uzyskała akceptację i radnych i tych którzy byli obecni na spotkaniu w 2014r) . jest jeszcze parę innych kwiatków w planie studium ale to już inny temat .

 • 7 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ab55

  Z tą NIE-BOSKĄ wolą nie można się zgadzać. To byłaby porażka, tak bardzo wytęsknionej prawdziwej demokracji. To co się dzieje i działo, oraz co się wczoraj stało np. w sprawie Gaju pokazuje, jak długa jest jeszcze droga do pokonania, aby każdy obywatel był podmiotem, człowiekiem mającym realny wpływ na to co się dzieje w gminie, mieście itd. Głos każdego obywatela musi być wysłuchany i poważnie potraktowany. I nie chodzi tu o to kto kogo wyroluje, oszuka, przechytrzy lub przegada. Jeśli się nie daje ludziom szansy na swobodne wyrażanie poglądów na etapie planowania, to trudno mówić o partnerstwie. Czy burmistrz wygra wybory? Myślę, że swoim SPOSOBEM zarządzania dużej sympatii sobie nie zyskuje. Następne wybory nie są tematem tej dyskusji.

 • 3 11 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Cudak

  Wy nie macie w Kartuzach innych problemów, prawda?

 • 2 12 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # brawo asfalt

  a osoby, które są przeciw asfaltowi w gaju zapewne tam nawet nie chodzą

 • 6 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kamerzysta

  Kamerzysta i włodarz mogą sobie ręce podać, zero profesjonalizmu

 • 3 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kamerzysta

  Przecież to filmik prowadzony z relacji na żywo na facebooku expressu. Zapewne kręcony telefonem, jak wszystkie filmiki tego rodzaju. Kto chciał mógł sobie oglądać już wczoraj to spotkanie.

 • 4 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ab55

  Właśnie tak "Niech się dzieje wola nieba..." ale pewny nie jestem czy chciałbym dalej takiego włodarza. Zbyt dużo złych decyzji od początku kadencji. Tak nie powinno być. Ludzie tak bardzo zaufali i zawierzyli burmistrzowi a tylko przekonali się ze to co mówił okazało się być hasłami wyborczymi. To przysłowiowy "wilk w owczej skórze" nie dajmy się znowu oszukać.

 • 10 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # halo, tu Ziemia

  Nie chodzi o gaj i asfalt. Tu kluczem jest kolejny parking. A jak już będą dwa parkingi, no to wicie rozumicie, jest infrastruktura, Kartuzy muszą się rozwijać, trzeba mieszkań i hop, w środek walnie się znajomego developera. LUDZIE!

 • 13 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # burmistrz

  Na reportera! :))) Super mu to wychodzi o wiele lepiej jak rządzenie gminą :(((. Normalnie jak w TVN 24 Mówi co ma do powiedzenia a innym nie daje dojść do głosu, zwłaszcza jak mają inne poglądy. Normalnie cały czas żyje tym czego nauczył się za młodu. PRL-owskie nawyki nie chcą mu wyjść z głowy. PO tej kadencji idż pan na reportera przyjaznej stacji TVN! Co za ignorancja wyborców. Szokujące, niesmaczne, obrzydliwe. Jak można się tak zmienić!?

 • 6 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a miało być , bliżej ludzi , i CO ?

  Wybrani, oszukują tych co ich wybrali, Wyborców.
  Wasza reprezentacja, nie ma nic wspólnego z naszym wyborem.
  Urna was rozliczy, i to już niedłógo.

  Wyborca

 • 9 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do : halo, tu ziemia

  i nie tylko parking, a zabudowanie też, swojej działki, poniżej szpitala,
  znanego developera w...kan. ul. PCK już przygotowana, z naszych podatków.

 • 9 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Władzo z Hallera

  Jest jaszcze czas, na opamiętanie się z tego pomysłu.
  Na pewno, zostaną naruszone korzenie drzew i struktura cieków / inaczej się nie da /.
  Za kilka lat, zostawicie NAM, NASZYM DZIECIOM, WNUKOM i TURYSTOM,
  Bubel w postaci przewrotów tych starych drzew i wybrzuszeń, spękania, waszego bzdurnego pomysłu !
  Władzo, opanujcie się ! , jest jeszcze na to czas !

 • 7 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SAMO RZĄD

  Ci wybrani przez obywateli chyba zbyt dosłownie rozumieją pojęcie samorządu. Oni sie po prostu chcą RZĄDZIĆ SAMI! Do tej pory im jakoś nikt nie "przeszkadzał". Itak się dzieje od lat, nie tylko w Kartuzach. Istawodawca chyba tego nie przewidział, że tzw. " włodarze" będą sprawować swoje rządzenie ponad głowami obywateli. Wieloletnia praktyka pokazuje, że coś by trzeba było zmienić w tej ustawie.

 • 15 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kazi

  Gołuń już burmistrzem za to niebedzie

 • 7 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Angel

  Ach jo, no i co tu napisać, żeby nie "zełgać". No szkoda, żal . Panie Burmistrzu Pan wie, że Pana lubię i generalnie popieram, ale to nie jest dobry pomysł na to miejsce.

 • 8 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie wiadomo

  Gdy nie wiadomo o co chodzi, to na pewno chodzi o kasę.

 • 6 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  O R M O
  oni
  również
  mogą
  olać

 • 3 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cayak

  Wielcy mi obrońcy przyrody, którzy na swoich posesjach betonują co się da.

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KORNIKI PRZEPĘDZĄ ????

  jak tylko wejdzie firma do gaju celem realizacji fanaberii gminnych na razie urzędujących , to od razu będą bieli na karku ekologów z puszczy a ci z kolei mają parcie na szkło i TVN

 • 7 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # taniej

  będzie i zdrowiej "pociągnąć" zadaszenie przezroczyste nad aleją filozofów. podłoża nie ruszać, -
  i ekologicznie i urokliwie. Ponadto, pan przewodniczący swoją oblubienicę będzie mógł suchą nogą
  i z czystymi butami do kolegiaty prowadzać.

 • 3 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  przecież mówiłem że tak będzie... z hotelem czy tam osiedlem (bo nie iem co aktualne) też będzie walczyć ?

  od dzisiaj beton jest EKOLOGICZNY !

 • 1 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # $$$

  Taniej i ekologicznie będzie ułożenie bruku z kamienia polnego tak jak kiedyś

 • 3 10 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wszystkich

  A ja uważam że utwardzić trzeba nie jestaśmy wsią czy zaścianekiem, w końcu to Stolica Kaszub. Będzie jak zawsze
  Przykladowo z jak z rynkiem wszyscy źle a dziś miejsce pełne ludzi wszyscy za. I tak będzie z Gejem wszyscy za będą.
  Wszystko to próżność i złośliwość wasza, pewnie i moja niekiedy. Ale wszyscy widza jak Kartuzy się zmieniają . Za poprzedniczki Kartuzy stanęły w rozwoju wszystkie gminy nas wyprzedziły. A teraz jestem dumna że tu mieszkam. Więc poczekamy i zobaczymy co dalej..

 • 8 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do wszystkich

  ty to chyba z kosmosu spadłeś.

 • 4 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cytaty do sytuacji

  "Niewiedza o własnej niewiedzy jest plagą ignorantów" [Bronson Alcott].
  "Każdy jest ignorantem, tylko w różnych dziedzinach wiedzy". [Will Rogers].
  "Wszystkie siły ekonomiczne działają w kierunku przybliżenia i przyśpieszenia zagłady, żadna nie działa tak, aby jej zapobiec." [Kenneth E.F.Watt].

 • 8 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  DZIAŁKOWCY obudzić się w projekcie studium Wasz teren przy Wzg.Wolności jest przeznaczony pod zabudowę wielorodzinną z usługami. Więc ktoś ,kto pisał powyżej ,że z naszych podatków przygotowujemy teren dla BRAVO vel Wod-Kan. Konotacji rodzinnych z MGG chyba nie muszę wyjaśniać.

 • 3 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ cytaty

  "Nie ma gorszej herezji niż ta, że urząd podnosi na wyżyny człowieka, który go piastuje." [Lord Acton].

 • 9 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Zenek

  Brawo Ty! Nasze (pożal się Boże!) władze bazują na niewiedzy obywateli. Dlatego informacja szwankuje lub jej nie ma wcale. Dlatego nagłaśniać wszystie sprawy gdzie i jak się da.

 • 6 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan

  Koniecznie odsunąć Gołuńskiego od władzy bo jego pseudo pomysły niszczą Kartuzy!!!

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  Zenek chyba się mylisz na planie studium (strony BiP Kartuzy - studium UiKZP) można zobaczyć że wszystkie trzy tereny działek oznaczone ZD1 są pozostawione jako ogrody działkowe proszę sprawdzić , a to co ja zauważyłem w planie lub to czego nie zobaczyłem http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2017/06/gmina-wylozyla-do-wgladu-projekt-studium-warto-sprawdzic-co-sie-zmieni .

 • 5 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ab55

  tylko dziwnym zbiegiem okoliczności MGG już od dawana próbuje za przysłowiową złotówkę przejąć działki, gdyby nie jeden z właścicieli już dawno byśmy tam mieli osiedle.

  przeznaczanie gruntu można zmienić w 5 minut.. jak się ma władzę absolutną.

 • 2 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  Tematem wpisu nie jest to co zamierzał czy zamierza zrobić czy przejąć i za ile Pan Gołuński ale co jest w propozycji studium , a tego co pisze Zenek tam nie ma .

 • 3 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ab55

  może masz rację, nie byłem w gminie i nie przeglądałem dokumentów, artykuł w stronniczej prasie nie jest żadnym argumentem.

  O zagospodarowaniu tego obszaru mówi się od dawna

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  Przecież masz dostęp do komputera i internetu wyżej we wpisie podałem gdzie można pobrać pliki pdf projektu studium i sobie przeglądać , napisze jeszcze raz wyszukiwarka BiP Kartuzy , otworzyć stronę po lewej stronie rząd plików w dziale urząd jest plik studium UiKZP otworzyć rok 2017 i gotowe , i bez chodzenia do urzędu możesz sobie oglądać porównywać z mapami (Maps) z Gogla.

 • 5 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pięknie

  Motłochowi rzuca się drewniane palety na Rynek, a sobie i kolegom asfaltuje drogę. Z troski o rolkarzy. Wszystkie kartuskie żaby nad brudnymi jeziorami rechoczą.

 • 0 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jonojo

  Z tych ogródków największe szambo płynie do jeziora. Najwyższy czas zrobić z tym porządek, nie mówię żeby je likwidować, ale tak krzyczą i płaczą, a sami smrodzą.

 • 4 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bruno

  Co z tego, że panna będzie pięknie ubrana, kiedy od jakiegoś czasu jest brudna i brzydko śmierdzi.

 • 3 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  u mnie wyskakuje jak byk MU2. W legendzie mapy -Projektowane Funkcje Zagospodarowania Terenu - przy brązowo-biało-czerwonych pasach - proj.teren zabudowy mieszkaniowo-usługowy
  Nie wiem co ma ab55 (człowiek wykształcony) na celu wprowadzać nas w błąd.

  Może nie patrzy w projekt studium

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ab55

  musisz otworzyć część graficzną kierunki rozwoju miasto Kartuzy tam będziesz miał mapę z "kwiiatkami" i MU2 pozdrawiam Zenek
  ps. swoją drogą która mapa będzie załącznikiem do uchwały , trzeba skserować i zostawić do porównania.

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  Jeszcze raz sprawdziłem są dwie mapy jedna określa ogródki czyli ZD1 a druga ZD/MU2 czyli dwie prawdy .

 • 8 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zzzz

  Precz z Gołuńskim i Kwiecieniową!!! Cała klika precz!!!!

 • 4 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Do wszystkich

  Tak, z rynkiem faktycznie lepiej, bądźmy nowocześni... Nie ma już tych paskudnych straganów na które zaglądały dziesiątki ludzi. Tyle że tamten rynek (oczywiście chodzi mi o dawny rynek handlowy koło dworca PKS) zawsze tętnił życiem bo były na nim różne ciekawe rzeczy do kupienia. Teraz to miejsce jest opustoszałe. Po co komu te piękne murowane domki, nieużywane szalety, parking zazwyczaj opustoszały- ciekawszych zakupów już się tam niestety nie zrobi. A zawsze było co kupować. Zaścianek- Taa, bądźmy nowocześni, na stragan do Trójmiasta PKMką... Co do drzew o których wspominał burmistrz przy kościele Kazimierza- z roku na rok nie urosną do takich rozmiarów jakie były przedtem.

  A co do Gaju to dzisiaj wybrałem się na Wyspę Łabędzią żeby dokładniej ją zwiedzić. I odnoszę wrażenie że celowo się nią nie zajmowano- może po to żeby zrazić mieszkańców do starego gaju? W końcu manipulować można na różne sposoby. Przetrupiałe ławki, szyldy edukacyjne które w połowie zostały zarośnięte przez wierzby, weranda zniszczona i olewana od dłuższego czasu. Burmistrz mówił o wandalach. Skoro jedna z ławek była połamana i tak przetrupiała że można było kciukiem zamienić kawałek drewna w proszek to ci "wandale" pewnie mieli po 6 czy 7 lat.

 • 5 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dwie prawdy

  Czyli taktyka oszustwa? Niestety, 50 lat komuny i 8 lat rządów PO głęboko się wryło w co słabsze charaktery. Gorzej: w urzędnicze działania...

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kolo

  a nie mówiłem :) ma świętą rację – nowe wybory i ZERO dla wymienionych partii

 • 1 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czeladnik

  Jaki był cel spotkania skoro Burmistrz Kartuz stwierdził kategorycznie, że nie bierze pod uwagę możliwości zmiany decyzji w sprawie sposobu zagospodarowania Gaju Świętopełka? Czy tak jak Tusk, bierze wszystko na siebie? Tyle tylko, że jak będzie kicha, to pewnie znowu nam zachoruje...

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Maria

  Byłąm w święta , widziałam tą ścieżkę asfaltową-dramat , tak piękne miejsce tak oszpecic? Powinna być za to kara.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo