Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Poważny sprawdzian dla władz Kartuz. Czy posłuchają mieszkańców w sprawie Gaju Świętopełka?

Opublikowany: 2017-07-04 12:55 Autor: Wojciech Drewka

Setki komentarzy pod artykułami, duża akcja na facebooku i petycja do władz miasta - tak mieszkańcy Kartuz i regionu sprzeciwiają się koncepcji ułożenia ścieżki asfaltowej w Alei Filozofów i Gaju Świętopełka. Władze miasta stoją przed ważnym sprawdzianem. Czy posłuchają głosu mieszkańców?

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Przypominamy, że na jutro zaplanowane jest spotkanie burmistrza Kartuz z mieszkańcami w sprawie Gaju Świętopełka. Burmistrz Kartuz w swoim oświadczeniu napisał, że chce wysłuchać głosu osób sprzeciwiających się wyasfaltowaniu Alei Filozofów i Gaju Świętopełka. Z oświadczenia nie wynika jednak, czy Mieczysław Gołuński gotów jest zrobić krok wstecz i zmienić koncepcję zagospodarowania tego zakątka miasta pod wpływem argumentów mieszkańców. Szef kartuskiego magistratu może czuć się pewnie tym bardziej, że ma sprzymierzeńca w osobie przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Pryczkowskiego, który także opowiedział się za budową asfaltowej ścieżki w Gaju Świętopełka.

fot.źródło:facebook/NIE dla asfaltu w Gaju Świętopełka

Ale po drugiej stronie rośnie grono przeciwników budowy asfaltowej ścieżki w Gaju Świętopełka. Do tej pory w facebookową akcję ‘NIE dla asfaltu w Gaju Świętopełka’ zaangażowało się prawie 1200 osób. Zaś pod petycją do burmistrza podpisało się już prawie 190 osób, a podpisów wciąż przybywa. O tym jak tę liczną rzeszę ludzi potraktują władze Kartuz przekonamy się być może jutro, podczas spotkania o godz. 17.00.

Przypomnijmy: Ogromne kontrowersje budzi pomysł budowy ścieżki pieszo-rowerowej nad Jeziorem Klasztornym Małym. Ogromne wątpliwości budzi technologia, która ma zostać zastosowana przy budowie trasy. Gmina nie chce bowiem stosować materiałów ekologicznych, naturalnych, lecz beton asfaltowy.

fot.archiwum/W.Drewka

Taką nawierzchnią ma zostać pokryta m.in. Aleja Filozofów i Gaj Świętopełka – wyjątkowo malownicze i wciąż naturalne trasy spacerowe w mieście. Gmina Kartuzy przekonuje, że chce stworzyć miejsce do rekreacji i aktywnego spędzania wolnego czasu. I to rozwiązanie ma swoich zwolenników. Jednak zdecydowanie większa jest grupa ludzi, którzy uważają, że o ile szlak nad Jeziorem Klasztornym Małym wymaga zagospodarowania, to z wykorzystaniem jego naturalnych i przyrodniczych walorów. Co istotne, mimo narastających protestów gmina ogłosiła przetarg na realizację inwestycji. Termin składania ofert mija 6 lipca.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [40]

 • 12 4 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anna

  No zobaczymy który anty przyjdzie, na fejsie każdy mądry, ale jak trzeba d*** ruszyć to pewnie przyjdzie garstka.

 • 9 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przetarg ogłoszony

  Rychło w czas to spotkanie

 • 5 15 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # brzęczyszczykiewicz

  190 podpisów na całą gminę ?! I to ma być liczna rzesza ? Przecież samo miasto liczy ponad 30 tys. mieszkańców.
  Czy redaktor dysponuje jakimiś badaniami/ ankietami, iż stwierdza, że większość nie chce utwardzonego terenu w Gaju? Jeśli tak to może przedstawiłby je publicznie

 • 7 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a projekt, też na prędce ! kto go pisał

  "zaklepany " przez konserwatora zabytków ?
  którego ?

 • 4 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  ja NIE przyjdę, ok?

 • 10 16 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mietek

  Jakie 30 tysięcy Kartuzy mają tylko 15tys 263 osoby! Modernizować bo obecnie tam same błoto!!! Po tych dziurach i korzeniach nie da się chodzić! Wyrównać te krzywe badyle powycinać i lać asfalt!

 • 16 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Korzenie

  Korzenie zrobią swoje z tym asfaltem.

 • 4 20 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jan

  Lać asfalt i się nie cackać z bandą .

 • 13 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @brzeczyszczykiewicz

  Jeśli 200 podpisów pod petycją i 600 osób na fb to dla ciebie mało to znaczy, że w wyborach samorządowych startować nie powinieneś. Czasami mniej głosów decyduje o być lub nie być. A nawet 200 głosów w takich Kartuzach to przy wyborach znaczy bardzo dużo. Taki burmistrz czy przewodniczący rady na pewno biorą to pod uwagę bo wiedzą czym to pachnie.

 • 2 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mikołaj

  Pewnie... zalać wszystko betonem nie będzie trzeba bynajmniej liści sprzątać

 • 3 12 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # LaćASFALT

  Jak różnica dla środowiska asfalt czy kostka? Jestem ciekaw ilu tych krytyków tam spaceruje? Opóźnienia Kartuz względem wszystkich miast sąsiadujących widać gołym okiem. Popieram wylanie asfaltu, przynajmniej dzieci będą mogły bezpiecznie jeździć na rolkach i rowerach.

 • 10 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @jan

  banda to pewnie cie zrobiła

 • 9 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  Kluczowe:- czy teren jest aby na pewno własnościa gminy czy może, tak jak Chmielenska, to teren Lasów?

 • 18 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mnie

  mnie irytuje fakt, że na chodnikach są wertepy, że głowa boli i na naprawę nie ma kasy, a na betonowanie przyrody jest kasa. a jeśli chodzi o rekreacje to niech rolkarze zapierdzielają po promenadzie, bo dla nich była budowana i dla tych co biegają, a także dla tych co z kijami łażą. Nam zostawcie gaj, bo my kupiliśmy sobie gumaki i libimy naturę.

 • 4 9 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ja jestem za

  Uważam ze utwardzenie Gaju wyjdzie mu tylko na dobre, a docelowe stworzenie do około Jeziora promenady spacerowej zdecydowanie uatrakcyjni ten teren. Oczywiście trzeba weryfikować wykonanie - tak by współgrało z otoczeniem pomimo asfaltu - ale mówienie NIE tak jakby to był jedyny teren jest przesadą. Proszę się wybrać and Klasztorne Duże - urok półwyspu i ścieżki nad brzegiem jest dopiero wyjątkowy - przy nim Gaj to "Pikuś" i podrzędna dróżka którą ktoś kiedyś nazwał Aleją Filozofów - proszę się od czasu do czasu spojrzeć w górę skarpy brrrr . Teraz to za Smoleniem albo Laskowikiem można tylko powiedzieć że .. idę i patrze ... a leją Filozofów ...

 • 7 5 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie rozumiecie ?

  Moim zdaniem ten cały temat to nieświeży kotlet aby wypromować za wszelką cenę niejakiego Reka z Nowoczesnej . Ten chłop zabierze głos w każdej sprawie,zaprotestuje nawet przeciwko słabo naoliwionym łożyskom w kólkach wózków w Lidlu aż Go wybiorą. On nie odpuści bo ma takie parcie aby gdziekolwiek się zahaczyć,że się zes..a nie odpuści .

 • 13 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bruno

  Panie Burmistrzu,
  Szkoda wydawać tyle pieniędzy na takie inwestycje... bowiem okaże się, że mało kto będzie z tego asfaltu korzystał. Łatwo to przewidzieć. Niech tak zostanie jak już jest, ale można tą ścieżkę w Gaju Świętopełka, co jakiś czas , a najlepiej na wiosnę, poprawiać. Myślę, że podobnie myśli większość mieszkańców, którym zależy na sensownym wydawaniu środków budżetowych. Nie trwońmy naszego majątku przez tak lekkomyślne rozporządzanie nim. Wierzę, że przejdzie pan do historii jako burmistrz współpracujący ze społeczeństwem i liczący się z merytoryczną opinią publiczną.

 • 4 13 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rowerzysta

  mam nadzieję, że ci anty korzystają z gaju choćby od święta, promenady tez nie chcieliśmy a rynek, a na promenadzie tłumy, biegam, jeżdżę na rolkach, rowerem miejskim,mtb czy szosą, jak chce do lasu to jadę na drogi, których tak nie chwieliśmy np na Dzierżążno, na zielony szlak czy niebieski jak mało mi wrażeń, a gaj jak będzie asfalt super skrót na szosę , żeby nie przez miasto, świetnie miejsce na rolki i na zabawy dla dzieci,dla tych co lubią błoto tez tam będzie dalej, jestem za i na pewno przyjdę na spotkanie, a te glosy na FB to jest różnie , czasami ludzie klikaja dla zasady, nawet nie czytają, tak samo z petycja, Warto przyjść na spotkanie a nie wypisywać swoich żali

 • 14 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Separator sobie w Gaju jest ...

  Do separatora przy rurze od burzówki (środek gaju) często przyjeżdża szambiarka, waży ok 10 ton, załaduje 10 m3 osadu i waży 20 TON.
  ścieżka ma mieć 2,5 m. a to auto ma 2,9 szerokości.
  Po kilku miesiącach obrzeża będą połamane, a z obu krawędzi ścieżki zacznie odpadać nawierzchnia.
  Od separatora do ul. Majkowskiego/drogi na Prokowo jest potrzebna jezdnia 3,5m szer z solidną podbudową aby unieść ten ciężar.

 • 0 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gerard Lemoine

  To spotkanie nie jest planowane w okresie świątecznym ale tylko na początku wakacji szkolnych.

 • 15 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aga

  Nie wiem jak reszta ale ja do naszego Gaju chodzę regularnie także z wózkiem i dziećmi i co jak co ale nawierzchnia wcale mi nie przeszkadza!! Jest pięknie i tak naprawdę czuje że jestem w naszych pięknych kartuzach. Rowerzystów tam sporo a biegaczom z tego co wiem lepiej się biega niż na asfalcie. Do naszego kościoła przyjeżdża sporo turystów i często tam zaglądają ze względu na historyczny charakter miejsca a teraz co to będzie? Zapraszamy na ścieżkę rowerową? Przydało by się jakieś nowoczesne myślenie w tej gminie. .. słabo się robi...

 • 16 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyborca

  Oświetlenie wandaloodporne na całym odcinku z akcentem na odcinek od wyspy do Majkowskiego którego nigdy w tej części nie było i utwardzenie tego właśnie odcinka jest niezbędne i wyczekiwane od wielu lat

 • 1 9 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Aga

  Będzie podobnie tylko, że lepiej. A jeśli chodzi o te głosy na FB to jest to jeszcze do sprawdzenia, czy nie doszło przy tym do jakiegoś przekrętu...

 • 5 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Meg

  Koszt kostki czy asfaltu prawie taki sam. Ale MGG zawsze robi to z czego ma zysk.

 • 1 6 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kartuzjanin

  Asfal i juz niech sie dzieje a nie umiera

 • 2 8 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Janek

  Już nie mogę się doczekać kiedy pojedziemy tam na rolki.

 • 2 2 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bez jaj

  ok 140 zweryfikowanych osób czyli tyle co jedno wesele na Kaszubach, tych z feja to nie licze nawet bo tam klonów jak mrówek i to ma być głos społeczeństwa i to ma byc "poważny sprawdzian" ? Psa z kulawą nogą to nie obchodzi jak faktycznie widać. Na spotkanie przyjdzie Rek i dziesięciu ziomków Reka ,Gołek ich pozamiata i wygadane.

 • 1 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gerard Lemoine

  Ta petycja istnieje a to nie jest mało. Wyniki tej akcji wskazują, że tylko kilka osób chcą tą planowaną inwestycję. Miażdżyca większość ludzi zainteresowanych tą konsultacji, chce anulację przetargu i powrót do życzliwej konsultacji społecznej. Taka konsultacja powinna być zorganizowana po sezonie letnim, nie teraz.

 • 2 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jasiu

  Tak i bedzie tak jak z Rondem w srodku miasta i co roku przebudowa czy lac asfalt czy kostke otkryc a morze zamknac pul ronda dla sklepikarzy bo dali lapowke

 • 3 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # To nie jest sprawdzian

  To zwykła, praktykowana w demokracji procedura, że zanim samorząd zdecyduje się wydawać publiczne pieniądze na jakiś cel, swoje pomysły musi konsultować za społeczeństwem, być otwarty na jego cenne uwagi. Takich konsultacji w przypadku Gaju Świętopełka nie było. Dzisiejsze "spotkanie" nie spełnia wymogòw konsultacji, burmistrz raczy zebranych poinformować o swojej już podjętej decyzji Konsultacje to nie konkurs na mądość ani na ilość dyskutantów, waźne są tylko argumenty, które zawsze należy po każdej stronie rozważyć.
  Nie są to "jaja", ale konieczna procedura, która pozwala zaangažowanym obywatelom współuczestniczyć w žyciu miasta, gminy, swojej małej lub dużej ojczyzny.
  Jak na razie, nie wypracowano formy i sposobów kontaktowania się ze społeczeństwem w bezpośrednich spotkanich. Dlatego ludzie korzystają z internetu, choć wiadomo, że nie jest to idealne i ogólnodostępne medium. Tym nie mniej, nie należy go lekceważyć.

 • 4 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # poparcie na górze

  Poparcie decyzji burmistrza przez kilka osób zamieszkujących omawiany teren nie równoważy liczby osób zainteresowanych tą sprawą. Prywatny interes urzędników i "układy" nie powinny dominować nad inteteresem ogółu.

 • 2 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @to nie jest sprawdzian

  http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2016/04/wez-udzial-w-konsultacjach-spolecznych-dotyczacych-rewitalizacji

 • 3 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @to nie jest sprawdzian

  Niestety konsultacje z mieszkańcami nie są tak promowane przez portal EK

 • 5 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@to nie jest sprawdzian

  Byłem na tych konsultacjach. Koncepcja tam wypracowana zupełnie nie współgra z asfaltem w gaju.

 • 3 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gajowy zaMiecio

  schemat myślowy lokalnych Mieciów - wyasfaltować, wybrukować kostką- Mieć spokój - będzie porządek, butów się nie zakurzy na niedzielnej wyelegantowanej przechadzce, łatwo się zaMiecie, odśnieży - a co tam środowisko, walory historyczne i estetyczne, - w parkach historycznych alejki raczej nie są asfaltowane (a to ludzie już widzą w świecie i Polsce); trudno pogodzić wszystkich na wąskiej ścieżce (deskarzy, kolarzy, biegaczy, spacerowiczów, turystów)

 • 4 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ciasteczko z wróżbą

  "Asfalt wylany , burmistrz przegrany".

 • 1 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KORZEŃ

  Spokox tam korzenie nie przeszkadzają , wręcz wygładzą z czasem asfalt :)

 • 1 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # konsultacje

  Na to, by wszystkie konsultacje miały sens, potrzebna jest dobra wola władających publiczną kiesą oraz zaangażowanie społeczeństwa. Pomysły i projekty winny być w dostępny sposób publikowane i udostępniane szerokiemu gronu z takim wyprzedzeniem czasowym, żeby każdy zainteresowany mógł sobie wyrobić własne zdanie. Takie sprawy muszą być odpowiednio nagłaśniane, wielokrotnie dyskutowane, nie tylko w kuluarach urzędu. Nie każdy posługuje się internetem, który nie może być lekarstwem na każdą chorobę.
  Uważam, że konsultacje, dyskusje i merytoryczne spory, które prowadzą do uzgodnień powinny być udziałem wielu organizacji pozarządowych. Trudno bowiem coś konkretnego stworzyć podczas zebrania kilkudziesięciu lub kilkuset ludzi. Można jedynie wysłuchać różnych zdań, wysondować opinie.
  Tworzenie końcowego projektu to długi proces (tak powinno być), który po wielu spotkaniach i konsultacjach "dojrzewa" i może zostać ukoronowany decyzją o przejściu do realizacji.Włączenie w ten proces tworzenia szerokich kręgów społecznych zapobiega oporom, protestom i innym objawom zaprzepaszczania ludzkiej pozytywnej energii.
  Kontowersyjne projekty mogą się kończyć referendum, mogą też być zaniechane.
  Tak to działa w demokratycznych państwach.

 • 1 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do KORZEŃ

  Przecież korzenie drzew można wyciąć, wtedy drzewa "samoistnie" uschną...i wtedy się wszystko wytnie. Moda na wycinanie drzew nadal się utrzymuje. "Natura 2000" jest tylko dla maluczkich.

 • 0 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do jan

  A Ty skąd? Zawaniało głęboką komuną....Oj Iwan, Iwan, my tu w Polsze już mamy demokrację.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo