Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Nasze interwencje

Dramatyczny list z Podjaz: Od 10 dni jesteśmy bez prądu i bieżącej wody

Opublikowany: 2017-08-23 11:38 Autor: Wojciech Drewka

Mieszkańcy części Podjaz w gm. Sulęczyno nadal są bez prądu. Nie mają też bieżącej wody, bo nie działają pompy głębinowe. Energa odpowiada, że robi co może, by jak najszybciej przywrócić zasilanie także w mniejszych miejscowościach i przysiółkach.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Maila z apelem o pomoc przysłali nam pani Jolanta i Edward z Podjaz w gminie Sulęczyno. Od wielu dni nie mają prądu, nie ma też bieżącej wody, a nikt nie potrafi im powiedzieć, kiedy sytuacja się zmieni:

Rozumiemy sytuację po nawałnicach. Zerwane linie i brak prądu. Nikt nie oczekuje cudów. Ale nie rozumiemy braku rzetelnej informacji. My mieszkańcy Podjaz jesteśmy bez prądu, a tym samym bez wody od 10 dni. Nie mamy wodociągów, wodę mamy ze studni głębinowej, a ta – wiadomo jest na prąd. Wczoraj przyjechała ekipa i przywrócono zasilanie dla części, a reszta dalej nie ma.

Nikt nie potrafi nam powiedzieć kiedy przypuszczalnie możemy się spodziewać przywrócenia zasilania. Czy jest ktoś kto koordynuje tą akcją, czy ustalany jest jakiś harmonogram prac ekip naprawczych? Jakie są priorytety, jakie są kryteria? Pytanie zadajemy codziennie do Energi pod podany numer telefoniczny. I nic. Od tygodnia za każdym razem dostajemy informacje, że za 2-3 dni. Za każdym razem. I żadnej innej informacji. Rozmowa jest prowadzona z pracownikiem Energi, ale równie dobrze mogłaby być automatyczna informacja. Tak, to szkoda pieniędzy na pensje.

Zdjęcie ilustracyjne. fot.archiwum/źródło: Energa

Również sztab kryzysowy w gminie Sulęczyno nic nie może powiedzieć na temat przywracania zasilania we wioskach. Według otrzymanej z tej jednostki informacji wynika, że nikt nie koordynuje tych prac w Energi, ekipy energetyczne jeżdżą gdzie chcą, chaotycznie. Nikt w gminie nie otrzymuje z Energi informacji. I my mieszkańcy nie mamy prądu i nic nie wiemy kiedy się go spodziewać. Według informacji pracownika gminy z centrum kryzysowego wczoraj, gdy gmina chciała pomóc i przysłać prywatnych elektryków, to Energa odmówiła, bo maja swoje procedury i nie potrzebują pomocy.

Chyba ktoś tu sobie nie radzi. Jesteśmy już na granicy wytrzymałości. Czy jest ktoś, kto może nam pomoc, gdzie się zwrócić. Nigdy jeszcze nie czuliśmy takiej bezradności i nie czuliśmy się tak opuszczeni.

O informacje zwróciliśmy się do biura prasowego Energa-Operator SA. Lidia Serbin-Zuba informuje, że w terenie nadal pracują wszystkie ekipy, które w naprawiają, a w wielu miejscach odtwarzają zniszczone linie energetyczne. Problemy z zasilaniem mogą występować jeszcze w mniejszych miejscowościach lub przysiółkach.

- Może się zdarzyć, że nie wszystkie awarie uwidocznione są w tej chwili w naszym systemie, ale właśnie z tego względu apelujemy o dokonywanie zgłoszeń telefonicznie, za pomocą sms-ów czy – o ile to możliwe – za pomocą formularza dostępnego na naszej stronie – mówi Lidia Serbin-Zuba. – W tej chwili udało nam się postawić już główną sieć przesyłową i to jest właśnie moment, gdy możemy przystąpić do usuwania wszelkiego rodzaju awarii lokalnych, czy to w przysiółkach, wsiach czy też w przypadku pojedynczych domów.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [20]

 • 1 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszubka

  W Pałubicach też jesteśmy nadal bez prądu

 • 9 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oko

  SYSTEM to jest co uwielbiam. Za wszystko odpowiedzialny jest system. A gdzie zwykłe zrozumienie
  ludzkich problemów. Wielka korporacja z dupochronem od 8-16 w postaci systemu.

 • 4 13 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # breza

  Zakupcie sobie agregaty

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kamienica -Królewska

  Kamienica Królewska też bez prądu.

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miro

  Część klikowej huty również

 • 11 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Limo

  @oko
  Masz dziwne pojecie pracy 8-16, może masz na myśłi prezesów oraz wyższą kadrę kierownicza, monterzy pracuja znacznie dłużej, aby przywrócic to zasilanie, jednak skala zniszczeń jest ogromna, a bardzo czesto dotarcie monterów do uszkodzonych lini jest niemożliwie, ponieważ zalegają tam połamane drzewa. To nie jest tylko podpięcie kilku kabelków, w wielu miejscach trzeba odtwarzac od nowa linie energetyczne łącznie z masztami słupami itd.
  A dodam tylko że pazernośc ludzka oraz roszczeniowośc jest co niektórych porażająca, przypomina mi się sytuacja, w której młodzi ludzie zamiast z sasiadem zabrac się za usunięcie drzewa, wystarczyłoby uzyc zwykłej piły ręcznej do drzewa, "oczekiwali" wręcz żądali aby straż pożarna przyjechała i udrożniła im przejazd, w dupauch się poprzewracało ludziom, nie wszystkim, ale sporej częsci tak. Dlatego to tyle pewnie trwa, bo zamiast udać się gdzieś gdzie naprawdę potrzeba specjalistycznego sprzetu i ludzi, angażuje się ich w "pierdoły" - bo mameja jedna z druga nie potrafią rozwiązać prostego problemu.
  Mieszkańcom tych miejscowości należy nie tylko współczuc, ale słuzby powinny zapewnić dostęp do czystej wody.

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @oko

  święta racja.

 • 3 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do breza

  Paliwo oczywiście nie kosztuje,poszkodowani dostają go za darmo...

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miro

  Elektrownia przyjechała odcięli linie podłączyli zasilanie na jedną część z odłączonych słupuw pozdejmowali mocowania do linii i niewiedzą kiedy to zrobią a to już 13 dni i nadziei nie ma

 • 5 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do breza

  agregat to co najwyżej zasili część domu a widać że nie masz pojęcia co to jest studnia głębinowa i jak jest zasilana

 • 9 5 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wszystkie ekipy pracuja

  Ogrom zniszczen jest nie do oszacowania. Strazacy robia co moga. Ludzie pomagaja sobie nawzajem. Ludzie samodzielnie linii nie poloza. Pomocy z zewnatrz nie ma. Marszalek z pisu mowi o grabieniu lisci.

  Zaraz zleca sie hejterzy z pisu i beda mnie wyzywac od lewakow i obroncow ubeckich emerytur itd.

  Prawda jest taka, ze ktos na gorze nie lubi suleczyna. Byc moze dlatego, ze Donald Tusk otwieral szkole w Suleczynie, sciskal sie z komendantem strazy pozarnej, ma domek w gminie. Lech Walesa, przywodca Solidarnosci bohater polakow, noblista, czlowiek szanowany na calym swiecie mial gminie domek i przyjezdza na ryby.

  To troche chore. Pomagac trzeba wszystkim, ktorzy pomocy potrzebuja. Ludzie tu zyja, maja swoje gospodarstwa, zwierzeta, czas zniw, dzieci zaraz wyrusza do szkol. Pradu nie ma, wody nie ma, a zyc trzeba.

 • 4 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???

  Czy to ten "breza", u którego można kupić agregaty?

 • 1 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do ???

  nie to nie ten breza. a pan breza taki mądry bo firme ma. kto to wiedział że tyle dni bez prądu będziemy, tak to by każdy wcześniej załatwił

 • 4 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Po to dostajecie od PiSu 500+ , żebyście

  mogli sobie kupić i postawić linię energetyczną wspólnie z sąsiadami - a wy się czepiacie . Trochę wysiłku i samodzielności !!!

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ciechomie

  Cześć ciechomia też bez prądu nadal !!!!!

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ola

  Czy odliczą nam opłaty za te dni gdy nie było prądu? Chodzi mi o te stałe... przesyłowe itp.

 • 1 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do tych wszystkich u góry

  zapytajcie kierownika Energi w Sulęczynie

 • 1 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hehe

  Wszyscy bez prądu do tego strasznie zajęci , a komentarze drukują na potęgę co jeden to ma gorzej ,, a jena jo jak mi was szkoda , chociaż zazdroszczę internetu i sprzętu który działa wam bez prądu (wnioskując po komentarzach nie macie agregatów to i prądu )

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kawałeczek dalej

  Dajcie proszę znać, gdy prąd wróci do Waszej części Sulęczyna - w to, co publikowane na stronie Energi, to już ciężko wierzyć, chociaż wczoraj przed północą zniknął ten region z wyłączeń awaryjnych. A jak jest naprawdę?

 • 6 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo Wójt Stężycy Brzoskowski !

  Drewka ludzie nie mają wody bo to wina wójta !! Wójt Stężycy Tomasz Brzoskowski tak zmodernizował udanie ujęcie wody w Nowej Wsi~, że mimo braku prądu mieszkańcy Klukowej Huty którzy w czasie modernizacji zostali podłączeni do tego ujęcia, jak i mieszkańcy Nowej Wsi , cały czas mieli bieżącą wodę ... można ? można tylko trzeba chcieć i coś robić !! Koszty zamontowania agregata z samo zapłonem nie są większe niż 10 tyś . Co to dla gminy aby co dwa lata zmodernizować jedno ujęcie wody do tego stopnia niezależności energetycznej ?! I pozdrowienia dla Pana Cierzana (mam nadzieję że nie przekręciłem nazwiska) za doglądanie całości tej infrastruktury. W czasie awarii często tu bywał.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo