Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Szybka Kolej Miejska Kaszuby

Kartuzy. Oferty na promenadę i Gaj Świętopełka znów wyższe niż to co może zapłacić gmina

Opublikowany: 2017-08-10 13:27 Autor: Wojciech Drewka

Kolejny przetarg pokazał, że gmina Kartuzy nie ma wystarczających środków, by wybudować kolejny odcinek promenady nad Jez. Karczemnym oraz ścieżkę pieszo-rowerową w Gaju Świętopełka. Zaplanowano już sesję, na której radni mają zdecydować o zwiększeniu środków na te zadania.

REKLAMA

Brillowscy Kartuzy

Budowa asfaltowej ścieżki w Gaju Świętopełka oraz odcinka promenady nad Jeziorem Karczemnym nadal stoi pod znakiem zapytania. Otwarto właśnie oferty w przetargu na oba te zadania i okazało się, że po raz kolejny są one niekorzystne dla gminy. W przypadku odcinka promenady nad Jeziorem Karczemnym gmina zamierzała wydać 250 tys. zł, a najtańsza oferta opiewa na prawie 418 tys. zł. Na Gaj Świętopełka zaplanowano 900 tys. zł, a najtańsze oferty opiewają na 1,2 mln zł.

źródło:UM Kartuzy/przetargi

Jest lepiej w porównaniu do pierwszego przetargu, bo pojawiło się więcej ofert. Ale w obecnej sytuacji gminy Kartuzy nadal nie stać na realizację obu inwestycji. Dlatego radni zostaną po raz kolejni poproszeni o zwiększenie środków na te zadania. Sesja Rady Miejskiej odbędzie się w poniedziałek.

W lipcu, po pierwszym przetargu nie wyrazili zgody na zwiększenie wydatków. Podkreślali, że gmina rozpisała zamówienie w najgorszym możliwym momencie, ponieważ latem firmy mają już pełen portfel zamówień. Podkreślali też, że nie ma powodu, by samorząd w pośpiechu realizował te inwestycje z uwagi na to, że jest wiele pilniejszych zadań m.in. na terenach wiejskich.

źródło:UM Kartuzy/przetargi

Warto przypomnieć, że szczególnie sprawa budowy trasy pieszo-rowerowej w Gaju Świętopełka nad Jeziorem Klasztornym Małym budzi kontrowersje. Zaplanowano, że ma być ona wykonana z betonu asfaltowego. Wielu mieszkańców oburzył pomysł asfaltowania tego wyjątkowo urokliwego zakątka Kartuz, bo ich zdaniem asfalt kompletnie nie pasuje do tego miejsca. Na facebooku swój sprzeciw przeciwko asfaltowaniu Gaju Świętopełka wyraziło prawie 1200 osób, zaś pod petycją do władz w tej sprawie podpisało się ponad 190 osób. Także radni gminy Kartuzy sugerowali wielokrotnie, że gmina powinna sięgnąć po rozwiązania bardziej ekologiczne, ale dotąd projektu ścieżki nie zmieniono.

fot.archiwum/W.Drewka

REKLAMA

Razem można więcej

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [16]

 • 8 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # .............

  Pytanie nasuwa się samo - gdzie taka rozbieżność jest to ta sama inwestycja w kwoty zupełnie inne czy firmy taki narzut mają?To oznacza ,że tak bardzo chciały skroić gminę czy odbębnią inwestycję i na niedoróbkach zarobią ewentualnie poprawkach?

 • 5 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xyz

  Pierwszy dokument mówi o promenadzie nad Jeziorem Karczemnym, drugi w Gaju, zatem to chyba dwie różne inwestycje. Bałagan w tej gminie mnie nie dziwi, ale dziennikarskie niedopatrzenie już tak.

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xyz

  A, sorry, mój błąd.

 • 7 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dajcie już spokój Gajowi !

  Jak widać Gaj chce sam się obronić !
  Nie ma nic na siłę !

  mieszkaniec 2

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Odnoszę wrażenie, że tak duże rozbieżności pomiędzy kosztorysem inwestorskim, a ofertami wykonawców, to efekt kosztorysowania "na oko".
  Gdyby przyjęto za podstawę do kosztorysowania średnie ceny krajowe robót, wtedy dopiero można by dyskutować, na czym stoimy, a tak nie wiadomo, czy prawidłowo sporządzono kosztorys inwestorski.
  Może Radni zechcieli zainteresować się, w czym tkwi problem.
  Przecież nie można w nieskończoność, bezkrytycznie, zwiększać nakłady na inwestycje.
  A może, jak się nie ma pieniędzy, po prostu niektóre inwestycje należy uznać za mniej ważne, a nawet niepotrzebne.

 • 6 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  Grzenkowicz w propozycji dla promenady wywalił kwotę, która jest sumą obu kwot jakie daja obie firmy wraz z nim przedstawiające swoje oferty na to zadanie. Jak oni tam u niego liczą?Tak sie machnąć? Do szkoły nauczyc sie kalkulacji.

 • 3 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marek

  Rozrzut duży. Kto buduje tanio to buduje dwa razy. Mama mi mówiła : kup te, jest droższe ale dłużej posłuży.
  Firma dba o swój wizerunek.

 • 10 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Get

  Bo kumple maja na tym zarobic.Kogo wiadomo. A gmina stracic.

 • 2 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @marek

  Grzenkowicz i wizerunek to żart

 • 3 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rom.

  Dać sobie spokój z bzdetami! Są pilniejsze zadania! A te firmy jak nie będą miały zleceń to spuszczą z tonu!!!

 • 3 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gerard Lemoine

  Najwyższy czas aby opracować nową koncepcję inwestycji dot. Gaju Świętopełka, bo terazniejsza nie spełnia podstawowych kryteria akceptacji publicznej:
  - efektywność ekonomiczną: banalizacja strefy rekreacyjnej nie ciąga turystów.
  - charakter pilny nie zatwierdzony z uwagi na rośnących kosztów ,,przetargu na przetarg''
  w porównaniu z innymi niezbędnymi inwestycjami drogowymi.
  - użyteczność społeczna: teraźniejsza koncepcja ma zadowolić przed wszysktkim rolkarzy. Może jednak wykluczać z gaju tych, którzy poszukują spokoju w naturze.
  - spójność z otoczeniem: projekt asfaltowania Alei Filozofów koliduje z malowniczą i zabitkową atmosferą kościoła poklasztornego nad Jeziorem Klasztornym Małym. Sama Aleja Filozofów jest zabitkowa.
  Moim zdaniem, nie potrzeba kosztownych i bardzo inwazyjnych inwestycji, aby pociągać nowych użytkowników i turystów do tego terenu. Najpierw myślić o młodzieży i dzieciach. Brakuje w Gaju trzech fontan: jedna na wejście z strony kolegiaty, druga w pobliżu Wyspy Łabędzi, najlepiej w górnym odcinku schodów, trzecia na północy wejście blisto parkingu.
  Brakuje również niewiekiego sezonowego plenerowego basenu kąpielowego zasilanego wodą o stałej temperaturze ok. 30 stopni celsiusza od maju do października. Basen można przekształcić na lodowisko od grudnia do kwietnia. Oczywiście to trochę kosztuje szczegołnie jeśli fontany i basen mają być zaprojektowane celem nie tylko rekreacyjnym ale również estetycznym. Ale gra warto świeczki. Co do źródła ciepła basenu, technologia magazynowania ciepła w Ziemi (metodą LT-ATES ) może znaleźć w tym przypadku bardzo ciekawe zastosowanie w ramach projektu pilotażowego, co może zasatysfakcjonować również ekologów i naukowców i inżynierów.

 • 2 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jkl

  Czemu media nie interesuja sie odebraniem mieszkancom Wzgorza Wolnosci drogi do lasu? Gmina ja wystawila na sprzedaz. Uczciwe media w temacie by podrazyly i obronily droge dla zwyklych mieszkancow.

 • 6 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # I po atrakcji

  A miało być tak pięknie jeszcze tej jesieni nad klasztornym nowoczesne oświetlenie, siłownia napowietrzna z prawdziwego zdarzenia na prawdę chcieliśmy tam systematycznie chodzić z rodziną i ucieszyła nas informacja o planowanej realizacji...to przykra wiadomość bo nie wiadomo czy kiedykolwiek dojdzie to do skutku

 • 2 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  Gołuński nie odpuszcza dalej stosuje swoją metodę. Radni Wy też nie możecie odpuścić i skierować sprawę na kolejny przetarg. A tego projektanta ,za trzecim nieudanym przetargiem zaskarżyć o zwrot kosztów projektu bo widocznie sknocił kosztorys.

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  Ciekawe po ilu konsultacjach i przetargach Radni i MG przeforsują SWOJE LODY. Ścieżka dla rolkarzy w Gaju najpilniejszą sprawą? Najpierw niech się rozliczą z wcześniejszych, najpilniejszych prze"targowisk", niech zepną w logiczną całość i ukończą rozpoczęte inwestycje. Programy, plany, strategie rozwoju a wszystko na łapu capu, kto zaRadny ten ma. Ciekawe czy prywatnie też tak prze"inwestowują"?

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec Kartuz

  No i Gmina nagle nie ma pieniędzy? Nie trzeba było lekką ręką dokładać Firmie Grzenkowicz dokładać 600 tysięcy na rynek. (Przypomnę: Gmina miała na ten cel jeden milion, dołożyli 600 tysięcy lekką ręką - pytanie dlaczego? Dlaczego w tym przypadku nie unieważniono przetargu i ogłoszono go ponownie?) Są gminy, które nawet trzykrotnie powtarzają przetarg - można? można.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo