Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

"Eksplozja kolorów" nie dla katolików? Parafia w Żukowie: tak nie bawią się chrześcijanie

Opublikowany: 2017-08-09 12:18 Autor: Magda Dzienisz

Popularna w ostatnim czasie zabawa polegająca na wyrzucaniu w powietrze kolorowych proszków odbędzie się także w Żukowie. Okazuje się jednak, że miejscowa parafia przeciwna jest tego typu rozrywkom - na jej stronie pojawił się wpis, w którym zaznaczono, że to nie zabawa dla chrześcijan, gdyż związana jest z obcą religią. Dyrektor OKiS nie do końca zgadza się z tymi zarzutami.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Po raz kolejny w Żukowie podczas rockowego Festiwalu Muza nad Jeziorkiem planowana jest „eksplozja kolorów” – zabawa, której uczestnicy w rytm muzyki wyrzucają w powietrze kolorowy proszek. Tworzy on feerię barw i osadza się na twarzach, ubraniach uczestników, którzy wyglądają, jakby „skąpali się” w tęczy. Ta zabawa jest szalenie popularna na całym świecie, a zwłaszcza w Indiach, skąd pochodzi. Organizowana jest tam z okazji święta Holi – dnia radości i nadejścia wiosny.

Ubiegłoroczna eksplozja kolorów w Żukowie. fot. archiwum/Magda Dzienisz

Okazuje się jednak, że eksplozji kolorów przeciwni są księża z miejscowej parafii pw. WNMP. Na jej stronie pojawił się wpis, w którym zaznaczają, że w taki sposób nie bawią się chrześcijanie. Dlatego, że zabawa ta wywodzi się z innej religii.

- To, co nazywa się dla potrzeb marketingowych “świętem kolorów”, faktycznie wypływa z tradycji hinduistycznego święta radości i wiosny, w czasie którego oddaje się cześć bóstwom z nimi związanymi. (…) Warto pamiętać, że ta "zabawa” jest wyraźnie związana z religiami obcymi Chrześcijaństwu, w których oddaje się w ten sposób cześć ich bóstwom – piszą księża.

Podkreślają, że eksplozja kolorów godzi w przykazanie "Nie będziesz miał Bogów cudzych przede Mną”.

- Czy ktoś widział muzułmanina wykonującego znak krzyża aby wzmocnić mięśnie, albo hinduistę polewającego się "dla zabawy” wodą święconą? Żyjemy w rzeczywistości duchowej, w której nawet gesty wykonywane "dla zabawy” mają znaczenie – twierdzą.

Wpis na stronie parafii. fot. screen z:http://wnmp-zukowo.diecezja.gda.pl/

Aleksandra Rogalewska, dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie – organizator festiwalu, odpiera zarzuty. Podkreśla także, że żukowskiemu OKiS-owi zawsze bardzo dobrze współpracowało się z miejscową parafią i tutejszymi księżmi przy organizacji różnego typu imprez i wydarzeń.

- Mamy świadomość, skąd wzięła się ta zabawa. Jednak nie dokładamy do niej żadnej ideologii. Sprzedażą kolorowych proszków zajmuje się zewnętrzna komercyjna firma, nie jest powiązana z żadną inną religią czy filozofią – podkreśla. – W żaden sposób nie zachęcamy do odwrócenia się od chrześcijaństwa, chcemy po prostu zagwarantować dobrą zabawę.

Dodaje także, że wiele świąt i zwyczajów obchodzonych w Polsce ma źródła pogańskie.

- Tak jest na przykład z Sobótkami. Przecież palenie ognisk, puszczanie wianków, nasze wiekowe tradycje, także wzięły się z dawnych wierzeń naszych przodków. A przez setki lat dalej to święto jest kontynuowane – mówi.

fot. archiwum/M. Dzienisz

Niestety, jak podkreśla A. Rogalewska, to nie jedyne zarzuty co do organizowanej przez OKiS imprezy.

- Kontrowersje wśród niektórych mieszkańców budzi nawet rodzaj muzyki, która będzie wykonywana przez zaproszone zespoły (wystąpi m.in. legenda polskiego rocka Illusion – przyp.red.). – mówi.

Jak zaznacza, pomimo zarzutów i kontrowersji lokalnej społeczności, rockowy festiwal się odbędzie.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [96]

 • 22 46 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Kolorowy proszek nie jest obojętny dla zdrowia młodzieży.

 • 39 20 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zalosne

  niech ten kler juz przestanie ludziom narzucac swoje zasady smieszne. eksplozja kolorow jest nie dla katolikow a skakanie jak opetani z swietymi obrazami na pielgrzymkach jest ok? bez jaj...

 • 45 9 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Poważnie?

  Dobrze,że nie połączyli jeszcze kolorowego proszku z tęczą bo doszliby do wniosku,że to impreza wspierająca LGBT ;) A tak na poważnie...kościele,większość świąt jest pogańskich nazywanych przez was katolickimi. Przeszkadzają Wam rockowe brzmienia gitar ale disco polo party śpiewające bezczelnie o bzykaniu,dup.ch,robieniu loda już nie. Coś z wami bardzo nie tak....

 • 31 13 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Simon

  Paranoja.
  Nie wierzę, że ktoś jest w stanie wymyślić taką argumentację przeciw takiej zabawie. Przecież według kościoła katolickiego nie ma innych bogów niż ten jedyny w trzech osobach (+ matka boska i kilkuset świętych), więc jak niewinną zabawą można czcić tych hinduskich bogów?
  Mogę się założyć, że co najmniej 80% uczestników tej zabawy nawet nie ma pojęcia, że obsypując się kolorowymi proszkami czczą hinduskich bogów.

  W najgorszym wypadku pójdą do hinduistycznego nieba. :P

 • 20 6 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bebe

  Nie przejmować się tym i już... gadanie... przypisywanie jakieś ideologii, gdzie osoby, które chcą wziąć udział wogóle nie mają jej w zamyśle, jest co najmniej bezsensu... zapytam ironicznie, czy na te nasze sobótki, też będzie teraz nagonka ? :):):):)

 • 17 7 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Magdalena

  Brawo Pani Aleksandro

 • 14 18 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Przypomnę, że święta Bożego Narodzenia czy Wielkanocne też pochodzą z pogańskich zwyczajów.
  Dlatego warto poznać Jehowę, prawdziwego Boga z Biblii a nie z kościelnych nauk, które nie mają nic wspólnego z prawdziwym wielbieniem prawdziwego Boga.
  Trójca to też pogaństwo w czystej postaci.

 • 14 6 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...............

  mam pytanie rzucając proszek przestanę być katolikiem?

 • 18 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Xyz

  Drogi proboszczu nic nie stoi na przeszkodzie aby się wynurzyl ze swego pałacu i przed wejściem na ten występ zaczął nauczać ze jest to nie dobre ale znam to podejście krytykować łatwo ale samemu ciężko coś zrobić aby przyciągnąć młodych

 • 10 9 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski hacjendero

  Zabawą kolorkami ekscytują się jedynie mentalne dzieci. A ktoś tam z parafii przesadził. Nie strzela się do muchy z armaty.

 • 22 20 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # powiem tak ...

  .... od samego proszku nic się nikomu nie stanie, natomiast fakt, że się nie ma świadomości bądź nie wierzy w symbolikę tego rytuału nie chroni jego uczestników przed duchowym zagrożeniem. Oczywiście ateiści tego argumentu mogą nie uznawać , ale osoby deklarujące się jako chrześcijanie (więc katolicy również) w takiej "zabawie" nie powinny brać udziału. Żadnemu protestantowi to by nawet do głowy nie przyszło, więc całkowicie popieram w tym względzie zdanie katolickich księży. Chrześcijanin , co do zasady nie robi wielu rzeczy, które przez innych uznawane są za nieszkodliwe. To zwyczajnie wypływa z jego wiary i tutaj nie ma miejsca na kompromisy. Piszę o osobach faktycznie wierzących a nie o takich, które tylko chodzą do kościoła bo mają taki zwyczaj albo się martwią "co ludzie powiedzą" - to jest zasadnicza różnica.

 • 19 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A choinka?

  Czy przypadkiem nie było w tradycji pogańskiej strojenie choinki?

 • 13 9 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @powiem tak ...

  Brawo komentarz. Popieram go w 100%. Właśnie o to chodzi. Trafiłeś w sedno.

 • 17 8 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Simon

  @ powiem tak ...
  Jeżeli z czyjejś wiary wynika, że tylko jeden bóg jest prawdziwy, i tylko ten bóg istnieje, to w jak możliwe, że obsypując się proszkiem czci się innego boga? Przecież ci inni bogowie nie istnieją.
  Tym bardziej, kiedy nawet nie mamy świadomości, że obsypywanie się kolorowym proszkiem jest jakimś obrzędem religijnym w innej kulturze.
  Jeżeli gdzieś na świecie czci się jakieś bóstwo jedząc makaron widelcem (pastafarianie), to czy katolik nie może jeść makaronu widelcem? Czy też będzie zagrożenie duchowe?

  Moim zdaniem, jeżeli ktoś coś robi i nie ma intencji czcić jakiegoś obcego bóstwa, to w żaden sposób nie łamie zasad chrześcijaństwa.

  To samo dotyczy symbolu tęczy, czterolistnej koniczyny, jednorożców, Hello Kitty, Harry'ego Pottera i wielu innych rzeczy, którym kościół katolicki przypisuje diabelskie moce.

 • 13 6 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Teolog amator

  "Nie będziesz miał Bogów cudzych przede Mną"
  W kościele katolickim czci się ludzi tzw. "Świętych" ... ba, nawet każą się do nich modlić i wynosi się ich na ołtarze. Czy to nie jest łamanie tego przykazania???
  Myślę, że to jest jakiś absurd naszej wiary.

 • 12 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # BuBu

  Nie czyny, lecz intencje się liczą. Paranoja. Żeby to się chociaż pokrywało ze świętem Holi, ale nie, jedyne co je łączy to kolorowy pył. Jeszcze trochę i nawet puszczanie baniek będzie zakazane. Ludzie opamiętajcie się. Właśnie przez takie zamknięcie na świat i szukanie wszędzie złego powoduje, że ludzie się od wiary katolickiej odwracają.

 • 10 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # powiem tak...

  do Simon
  W chrześcijaństwie istnieją dwie siły dobra - Bóg i zła . Fakt , że Bóg jest jeden nie eliminuje istnienia innych sił nadprzyrodzonych i dla chrześcijanina wszelkie działania, które mają w sobie chociaż tylko "pozór" oddawania czci czemuś innemu niż jedyny Bóg są nie do przyjęcia.
  Z tego , co wiem to kościół katolicki nie przypisuje diabelskich mocy tęczy, bo tęcza jest biblijnym znakiem przymierza Boga z człowiekiem ( ta tęcza ma siedem kolorów ) i nie należy utożsamiać tej tęczy z tęczą , która jest symbolem środowiska LGBT - tu "tęcza" ma 6 kolorów.
  Chce, żebyś mnie dobrze zrozumiał, każdy człowiek ma prawo do dokonywania swoich wyborów i ja te wybory szanuję chociaż się mogę z nimi całkowicie nie zgadzać ze względu na mój światopogląd. Nikogo nie osądzam bo "przed Bogiem każdy zda sprawę za siebie" i jako chrześcijanin mam obowiązek unikać wszystkiego , co ma "chociaż pozór zła" - "zła" w rozumieniu nas chrześcijan bo dla niechrześcijan to już nie musi być "zło". Dlatego ten apel księży nie dotyczy odwołania imprezy ale uwrażliwia i informuje katolików, że z punktu widzenia ich wyznania ta zabawa jest "niestosowna".

 • 15 10 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # paranoja!

  Drodzy księża w ten właśnie sposób ośmieszacie siebie, ośmieszacie nas katolików i ośmieszacie Kościół. Myślicie, że w ten sposób przyciąga się młodzież do kościoła? Błąd! Ludzie się z was śmieją i mają rację! Bo zajmujecie się głupotami zamiast reagować tam gdzie naprawdę są problemy.

  Dlaczego nie piszecie o tym, że przemoc jest zła - a problem jest w wielu domach, dlaczego nie reagujecie gdy dochodzi do aktów agresji i nienawiści wobec ludzi innych narodowości, dlaczego nie mówicie o pijaństwie,o agresji na drogach, dlaczego nie mówicie o tolerancji i szacunku do innych ludzi? To są prawdziwe tematy dla was, tutaj macie pole do popisu. Ale w tych sprawach milczycie! Przeszkadza wam, że młodzi ludzie dobrze się bawią, że potrafią być razem i spędzać razem czas? Co macie do zaproponowania? Kolorowy proszek wam przeszkadza? Jesteście żałośni i śmieszni zarazem.

 • 18 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a jaka jest alternatywa

  może zastąpić kolorowy proszek tabaką. Szkoda energii na komentarz

 • 6 10 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @a jaka jest alternatywa

  A czy koniecznie trzeba się czymś obsypywać, żeby się dobrze bawić?

 • 6 10 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misiek.

  Co za glupi troll, teraz katolom nawet kolorowy proszek przeszkadza a jak katole kradli o pogan ubieranie choinki, tez nie darli mordy tylko przyjeli jak swoje. Nawet extra piania do tego napisali, nie chrzescijanie nie bawia sie tak, oni chodza na pielgrzymki i zawodza piesni, niektorzy tak faszuja ze az glowa boli. Teraz maja cos przeciw proszkom, walcie sie szumowiny.

 • 6 7 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misiek.

  @a jaka jest alternatywa,
  trzymac sie za raczki i patrzec sobie gleboko w oczy i murmolic modly, te same przez cale zycie. Jeszcze nie slyszalem zeby katole mogli sie dobrze bawic, czym, albo gdzie? ile jaboli mozna obalic zeby jakos sie bawic? moze Tobie wystarczy zawsze sie w berka bawic, albo w chowanego, nie kazdy to lubi.

 • 11 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # powiem tak...

  misiek. - Spokojnie , co cię tak porusza? Przecież jeżeli chcesz to się możesz obsypać nawet żwirem? Nikt ci tego nie zabrania i impreza się odbędzie. Apel księży dotyczy wyłącznie katolików i to nie jest zakaz , ale informacja, więc o co ci chodzi ? Sadząc po słownictwie katolikiem nie jesteś , więc się tak nie ekscytuj i daj im prawo decydować kogo posłuchają i jak spędzają czas.

 • 10 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie jestem katolikiem jakby co

  ale chyba apel tyczy katolików więc po co bulwers ateuszy czy innej wiary ? Skoro mają takie przykazania czy zasady to chyba normalne,że je głoszą.Dla mnie możecie się nawet guanem krowim obrzucać .

 • 10 6 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ powiem tak...

  A ja ci powiem, że jestem katolikiem i uważam, że takimi apelami księża robią ludziom wodę z mózgu. To że książa mają problem polegający na tym, że wszędzie widzą szatana, zło i do wszystkiego dorabiają jakąś chorą ideologię, to nie znaczy, że wszyscy katolicy muszą myśleć tak samo. Najważniejszym darem jaki mamy od Boga jest rozum. I powinniśmy go po prostu używać. I to jest mój apel do księży.

 • 13 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # powiem tak...

  Jestem ostatnią osobą, którą można by o klerykalizm podejrzewać, ale w tej sprawie księży katolickich popieram. Zrobili to co do nich, jako pasterzy należało - ostrzegli was, a co wy z tym zrobicie to już jest inna sprawa, jak pisze św. Paweł "Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest dobre". Jako katolik masz już wiedzę i dar rozumu? - dokonasz wyboru i za ten wybór weźmiesz odpowiedzialność przed Bogiem. Nie musisz myśleć tak samo ale czy masz wystarczającą wiedzę na temat swojego wyznania by bazować wyłącznie na własnym rozumie?

 • 1 6 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @powiem tak

  co do rozumu,to chyba komus zabraklo dajac takie interpretacje fajnego wydarzenia

 • 5 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jakie jest oficjalne stanowisko Kościoła

  a może to widzi mi się lokalnego proboszcza i jego nadinterpretacja wydarzenia. Przypomina mi to osoby ks. Natanka. Czy jak nie będę jadł mięsa wieprzowego zostanę wyznawcą innej wiary.

 • 7 8 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @powiem tak...

  "W chrześcijaństwie istnieją dwie siły dobra - Bóg i zła"

  O chrześcijaństwie to ty niewiele wiesz niestety.

  Co do samego wpisu parafii to jest to żenada i wstyd. Nie słuchajcie też heavy metalu bo to muzyka szatana :) Róbcie tak dalej a będziecie oglądać puste ławki w kościele.

 • 10 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # powiem tak...

  W mojej ocenie to nie jest interpretacja ale informacja, że chrześcijanie ze względu na swoje wyznanie w takiej "zabawie" nie powinni brać udziału . Tyle! - przecież nawoływania do zniesienia tej imprezy nie ma , jest wyłącznie informacja kapłanów skierowana do katolików.

 • 9 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # powiem tak..

  do @powiem tak...
  Cóż , udowadniać ci mojej wiedzy na temat chrześcijaństwa ( i nie tylko) nie będę bo to byłaby nierówna "walka":)
  W prawdziwym chrześcijaństwie nie chodzi o to , żeby ławki były pełne bo "wielu jest powołanych ale mało wybranych". Tak , jak ja chodząc codziennie do garażu nigdy nie stanę się samochodem, tak od samego siedzenia w kościelnej ławce nikt nigdy nie stanie się chrześcijaninem.

 • 13 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Joanna

  Panie Dorniak... Pana muzyka, styl życia i idące za tym wywody również nie są obojętne dla zdrowia. Z całą pewnością nie dla mojego....

 • 11 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Raj nam przedstawiano jako pięknie - kolorowy. Czy to za pomocą czary-mary, ducha świętego,
  proszków, płynów, czy też innych substancji, nie wiem. Młody byłem i we wszystko wierzyłem i
  miałem zaufanie. nadal jestem katolikiem (praktykującym "w kratkę").

  ZDECYDOWYANIE odpieram ataki "wielebnych" na to co mi się może podobać, a co nie.
  Niech sami się nie stroją w wielokolorowe ornaty, stuły i inne akcesoria etc. Nie wpływając agresywnie na nasze (WIERNYCH) uczucia estetyczno - religijne.

  Chrystus sią w kolorki nie stroił, więc i Wy Pastrze nasi bądźcie skromni i cisi. Obleczcie się w naturalne lnianno-bawełniane sukmany(jednokolorowe) i nie strojcie się jak pawie na indyczych godach.
  A lud zna swoje koneksje z Bogiem i swoje kolorowr igrzyska też.

  Módlmy się o łaskę pokory dla żukowskich księży, gdyż oni sami w modlitwie są pogubieni.

  Ps. W imię Pana, ten komentarz ma być zachowany. Bowiem wszyscy jesteśmy braćmi w jego Obliczu!

 • 10 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Obywatel

  "Jedyną zaletą głupca jest to, że jest zawsze pewny siebie"

 • 12 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jax

  A kotolickie jest szkalowanie w pewnym radiu z Torunia na inne osoby i uprawianie polityki w kościele.....

 • 4 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ! joanna

  normalnie się uśmiałem po tym wpisie---poważnie ____od razu mi lżej na duszy -tekst lepszy niż proszek

 • 6 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # joga

  A joga i inne tego typu? To sobie medytujcie, róbcie jak uważacie, ale nie wciągajcie w to ludzi nieświadomych, że mogą wpaść w sidła zła. Każdy ma wolę i rozum.
  Nie widzicie, że zło zbiera ostatnio ogromne żniwo? Co na to egzorcyści?

 • 3 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 111

  CO dotyczy muzyki to młodzież niech słucha metalu ich wybór i prawo młodości . W każdą niedziele sierpnia w kościele M.B. odbywają się koncerty organowe to inna muzyka ,a ludzi nie wiele .Takie jest społeczeństwo miasta .

 • 6 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jasiu z lasu

  wieś to jest jednak wieś

 • 6 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zdzisek

  No ja tam se wierzę w moc alkoholu.Alkohol mi bardzo pomaga wierzyć. Jak se wypije to zaraz dusza jest uzdrowiona,A ciało me tańczyć chce.

 • 3 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan

  Tobaka by byla lepsza, .. tez jest w kolorach, brązowa, czarna, biała..., a nasza

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jax

  Czuje że ks bierze udział w tej dyskusji,natominst moim skromnym zdaniem nie chodzi o meritum tego oświadczenie tylko miało to posłużyć do dyskusji o Bogu i Wierze

 • 9 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Disco polo, a Kościół

  To popieracie, bo dotyczy rozmnażania. Tylko, że od tego dzieci z nieprawego łoża przybywa.

 • 7 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kultura disco polo

  "Tak ładnie kręcisz pupą" to jest lepsze, a nie jakaś zabawa z kolorowym proszkiem.

 • 7 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Alex

  Chyba księża i "towarzysz" Dorniak pomylili proszki...

  Chrześcijaństwo również czerpie z innych religii, dawnych wierzeń, ale ciii... bo się wyda.

 • 8 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kolo

  Pan Bóg zabronił używania obrazów, krzyży, medalików czy posążków do modlenia się. Ludzi, którzy czynili tego typu praktyki – karał lub odwracał się od nich. Mimo to księża nakłania nas do oddawania czci i modlenie się do posągów, obrazów czy krucyfiksów. Poza tym przynajmiej połowa uroczystości i obrzędów pogańskich jest dziś wykorzystywana w kościele katolickim. Więc księże proboszcz? O czym tu mowa? Wyluzuj i daj ludziom żyć i zajmij się prawidłowym przewiniem wiary.

 • 8 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dr.d

  Bo trzeba wiedzieć w czym się uczestniczy a nie bawić się przy byle czym. Księża są po to by uświadamiać, a nikomu nie zakazują.
  Swoją drogą kiedyś chodziłem na imprezy psytrance. Wtedy nie sądziłem że jest to takie niebezpieczne.
  Niezapominajcie ze macie duszę.

 • 5 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Driver

  Masz rację.
  Troche smutno się ogląda ten świat widząc że tak niewiele osób dziś dba o rozwój duchowy, zamiast tego szukają szczęścia materialnego czy ulotnego. Prawdopodobnie nadmierny dobrobyt jest tego powodem. Niestety żadna ilość pieniędzy ani żadna chwilowa przyjemność nie czyni człowieka szczęśliwym jeśli nie pojmie tych kilku prawd które niesie Ewangelia. Wiara jest dla prawdziwych hardkorów którzy nie boją się tego rozkminiać, dla tych którzy potrafią sami siebie odkrywać, dla tych którzy nie idą za 'większością '
  Pozdro dla Wszystkich A szczególnie dla tych co to kminią.
  Pa Mordeczki :)))

 • 5 6 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Maxior

  Wymyślają już takie cuda.. obsypią się proszkiem i są happy. Ojej, czy to naprawdę daje komuś radoche ? Dzieciaki , naprawdę nie macie już czym zaimponować dziewczynie czy chłopakowi?
  Czasy się zmieniają

 • 4 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Maxior

  nasi przodkowie też wymyślali takie cuda i oblewali się wodą w Lany Poniedziałek. Podobno taka tradycja, palenie ognisk itd.

 • 6 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # max

  pasowałoby-lud w jutowe worki a księżunio w mercu

 • 1 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Maxior

  Tu raczej chodzi o to, żeby spróbować. Młodość ma swoje prawa. Jak będą starzy albo jak się nie spodoba, to już nie pójdą na to. No chyba, że pojadą do Indii i hinduscy przyjaciele zaproszą na prawdziwe swoje święto.

 • 4 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel do Maxior i innych

  Owszem macie rację. Jeno, jak napisałem wyżej, - wystrój wielebnych i kolorystyka jest na codzień
  bogatsza od tych jednorazowych "haepeningów" i za to jeszsze z tacą ganiają. Brrr.

 • 6 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A kadzidło w kościele

  Tak fajnie pachnie...i dymi.

 • 5 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Tomasz D.

  Chyba najzdrowiej byłoby obsypywać się Pana ziółkami. Może za rok? Taki nowy biznesik?

 • 4 7 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # marian

  taaa zacznie sie od rzucania proszkiem a skończy na rzucaniu granatami w tłum ludzi jak w dzikim islamie... niewienna zabawa... WON z Polski z takimi obrzędami!!!!!

 • 4 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # powiadam wam

  nie rzucajcie proszkiem lepiej sypnijcie kasą na tacę

 • 9 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  Już chyba wszystkim przekręciło się we łbach. Kolorowanie ciuchów proszkami jest wyznaniem innej religii??? A wyznawanie religii rydzykowno-smoleńskiej jest ok. To jest dopiero sekciarstwo bo z chrześcijaństwem to nie ma nic wspólnego. Nie przyjęcie ani jednego imigranta - jest wyróżnikiem chrześcijan dnia dzisiejszego. Dobrze że chociaż jest mały ułamek prawdziwie wierzących. Wiadomo że choćby 10-ciu sprawiedliwych może być ratunkiem dla ogłupiałej większości. pzdr.

 • 8 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Chrześcijanie NIE CHLAJĄ wódy ...

  .. a więc kim my jesteśmy ??? (nie mówiąc o popieraniu sekty, która na chorągwiach ma kłamstwo, nienawiść i zamordyzm).

 • 6 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Prochem jesteś i w proch się obrócisz

  ale nie wolno obrócić się w KOLOROWY. Musi być szaro-bury. Tako rzecze proboszczunio nasz.

 • 3 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zxc

  To się nadaje do telewizji. Raczej do kategorii kabaretów.

 • 7 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Parafianka

  To jest świetna zabawa dla dzieci i nie tylko. Ludzie dorośli również biorą w tym udział, jest to taka forma odskoczni od codziennosci, zwykle sypanie się proszkami,ale oczywiście trzeba się do czegoś przyczepić. Najlepiej niech Żukowo bedzie anty wszystkie zabawy bo to nie po chrześcijańsku. Takie festivale odbywają sie w tylu miastach i nikt nie znalazl w tym nic złego.

 • 15 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # koscioł

  A jak księża pedofile odprawiają msze to jest ok ? wtedy kościół nie ma nic sobie do zarzucenia, ewentualnie jak się rozejdzie info "po wsi" to przeniesiemy księżulka do innych owieczek żeby miał co molestować.

  Żeby tak do kościoła nie mógł wejść ktoś kto nie jest głębokiej wiary to by się okazało że w niedziele na mszy policzylibyśmy petentów na palcach jednej dłoni.
  Wtedy by się okazało że jednak kościół upada, upadłoby jego finansowanie gdzie ciągle wyłudzają od ludzi kasę. Czy to msza czy pogrzeb czy wesele.
  Mi byłoby wstyd zbierać kasę na pogrzebie za który i tak zainkasowało się 1000zł od najbliższej rodziny za godzinę posługi "bożej" .... to wg proboszcza nie jest zachowanie antykatolickie ?
  Albo żeby robić cennik chrztu ... ? Jawnego nie ma ale każdy kto miał z tym styczność wie jak jest." tyle co łaska ale nie mniej jak 500"
  Skoro Kościół dostaje kasę od państwa i to bardzo duża z funduszu kościelnego to jakim prawem każą płacić za swoje usługi.
  I to jest prawdziwe zachowanie antykatolickie łupienie bliźniego swego. A kościół w tym miary nie zna. Wszędzie złoto i przepych.

 • 7 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oko

  Żukowo to chyba pretenduje do stolicy Ciemnogrodu.

 • 5 8 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sens seksu

  Można odnieść wrażenie, że komuś brakuje seksu :)

 • 3 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Inkwizycja

  Tylko tak moga sie bawic:

  https://www.youtube.com/watch?v=e4q6eaLn2mY

 • 8 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @sens seksu

  Chodzi Ci o wzajemną masturbację w rytm disco polo?

 • 7 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Księdza Proboszcza

  Proszę wybudować jakąś atrakcją dla mieszkańców i turystów i głupotami się nie zajmować.

 • 5 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@INKWIZYCJA

  Tak tak wiemy księża najlepiej czują się w śród dzieci.

 • 5 9 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # powiem tak...

  Doznaję lekkiego szoku czytając niektóre komentarze. Jak można w taki sposób pisać o ludziach, którzy są waszymi - katolików kapłanami? Wśród duchownych zawsze znajdą się ludzie, którzy są niegodni bycia kapłanem czy pastorem, ale to nie dyskwalifikuje całej grupy, która służy swoją wiedzą i namaszczeniem ludziom.
  @Do Księdza Proboszcza
  Proboszcz czy ksiądz nie jest od tego, żeby dostarczać wiernym atrakcji, ale jego służbą jest wskazywać ci "Drogę, Prawdę i Życie", żebyś miała udział w tym, co jest istotą chrześcijaństwa a więc w życiu wiecznym.
  @Jax
  Czuję, że to mnie podejrzewasz o bycie księdzem (zresztą często mi się to przytrafia w dyskusjach na forum:), więc jeżeli tak jest to możesz być pewny, że nie jestem i nigdy nie będę katolickim księdzem - to jest niemożliwe:)
  Drodzy bracia katolicy, szanujcie swoich pasterzy , szczególnie wtedy gdy nawołują was do upamiętania, pokuty i pokory, bo chrześcijaństwo to nie jest "statek wycieczkowy", którym się wygodnie płynie dla przyjemności ;chrześcijaństwo przyrównać można do "okrętu wojennego", na którym potrzeba samodyscypliny, posłuszeństwa i wyrzeczeń by bronić zasad i istoty swojej wiary. Bóg z Wami!

 • 1 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @powiem tak

  No takie jest życie, ale czy chrześcijaństwo?

 • 1 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misiek.

  powiem tak...

  Was to chyba pokrecilo, odpowie przed Bogiem, za glupia zabawe wbrew woli oszolomstwa i klechow, bo im sie to nie podoba,powiedz jedna przemadrzala, gdzie jest Twoj Bog, jezeli klecha wykorzystuje dzieci, ty chyba nie rozumiesz sama, bo klecha nie dal wskazwki, ze tak nie wolno. Gdzie jest Twoj Bog, jezeli maz wali dziennie przy dzieciach zone, jak one dorosna, nie chcialbym abys ty stala im na drodze.Wy sie onanizujecie jakims proszkiem, smiechu warte. druga madra, ksiadz proboszcz ma cos wybudowac, co czynem spolecznym? klecha jest po to zeby skubac owieczki i barany a od budowania czegos tam, jest miasto, gmina itp. kapisz ? Amen

 • 4 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WOLNOŚC SŁOWA

  KSIĄDZ NIE MA PRAWA WYPOWIEDZIEĆ SWOJEJ OPINII?

 • 2 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @misiek

  Klecha ma tyle kasy, że niech buduje. A jak wybuduje niech prowadzi działalność gospodarczą i weźmie się do roboty, a nie tylko łapę po ciężko zarobione pieniądze przez wiernych wyciągać. Też mądry nie jesteś samcu alfa stworzony przez patriarchat.

 • 5 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # powiem tak...

  Misiek, co jest z tobą? Przecież możesz pójść i się sypać tym proszkiem, masz wolność i wolny wybór, tak jak każdy niezależnie od tego czy jest ateistą czy nie. Piszę wyłącznie, że jeżeli ktoś deklaruje się jako katolik a otrzymuje od swoich kapłanów informację, że udział w jakiejś "zabawie" jest niewłaściwy to dokonuje wyboru, przecież ci księża niczego nie zakazali a robi się tu na nich jakiś "najazd". Każdy wierzący "odpowie przed Bogiem" za to co robi,ksiądz który czyni nieprawość też "bo Bóg nie ma względu na osobę" - my w to wierzymy ,ty nie musisz .O co ci chodzi i skąd tyle gniewu w tobie? Przecież tylko dyskutujemy, ty masz prawo pisać co myślisz i ja mam takie prawo. Po co tyle złości?

 • 2 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misiek.

  @misiek
  Ty alfiku samcu, klecha jest od tego czy cos wybuduje , czy tez nie. Tak bardzo przypadl tobie do gustu, klecha z Torunia, ten buduje cala para i to sie tobie podoba, pomyslalesz zanim cos wypocilesz?????

  powiem tak....
  Po co tyle zlosci? rozumiesz ze klecha nie jest od tego zebys mogl klaskac w raczki.Panstwo polskie jest narazie na papierze, rozdzielone od klechostanu, to tylko pozor. Gminna dla was powinna szukac rozrywki, klecha ze swojego jeszcze nic nie wydal.A druga sprawa, glosna sprawa klechy z kosciola na rynku w Kartuzach, zapomnieliscie, ale nie tak szybko wrzeszcze, wszedzie zdarzaja sie.....! wlasnie dlatego, bo klechy moga, szkoda ze nie na Was.Atak klechy, ze proszkiem katolik sie nie bawi, tak jak napisal jeden sokol, moge sie zwirem opsypac, racja i nikt nie powie oficjalnie, ze nie katolickie. Moze ten sokol napil sie za duzo jabola?

 • 1 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misiek.

  Parafianka,

  Parafianko z Zukowa jak Twoj ulubiony klecha, co ma jeszcze tobie cos wybudowac, bo jak widac w Zukowie CO2 jest na wysokim poziomie, grabi biedakow oplatami za kazde male g....o, co laska, ale ta laska zaczyna sie od 500zl... to Tobie to odpowiada, powiec to biednym, klecha nie jest od tego zeby robic kase, nawet dla twojego widzi misie, a teraz umyj zabki i idz spac po koronce, do czegos tam...?

 • 2 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oko

  To mamy kolejny ślad trotylu.
  To jakaś fobia.

 • 4 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Znów Kościół

  I znów kościół się ośmiesza. Nie żyjemy w średniowieczu. Każdy ma prawo bawić się i cieszyć , i nic klechom do tego . Jedni jadą na Woodstok inni na pielgrzymkę . Jedni wpłacają na WOŚP inni na Radio Maryja. Coraz więcej ludzi wkurza takie zachowanie klech , ich pazerność i wciskanie się w prywatne , osobiste życie ludzi . Dlatego coraz mniej owieczek do skubania w kościółkach , a tym samym coraz mniej kasy na luksusy

 • 4 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Paranoja

  Niech księża zajmą się swoimi kolegami pedofilami , jak taki pedofil z wyrokiem skazującym , może odprawiać mszę i nadal pracować z dziećmi. Co za pruderia!!!!!!!!!!

 • 5 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Też chrześcijanka

  ale nie dewotka. Przecież to święto radości , miłości , szczęŚcia . To świetna zabawa .Brawo organizatorzy. Jak się komuś nie podoba niech idzie na pielgrzymkę. Jest wolny wybór. Ale nikt nie będzie mi narzucał co mam robić

 • 4 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do też chrześcijanka

  i zgadzam się z Tobą . Każdy robi to co chce zgodnie z własnym sumieniem. Ksiądz wyraził swoją opinię i powiedział dlaczego NIE. chcesz idź Twoja sprawa. Ponoć wszyscy chcemy demokracji i wolności słowa. Ksiądz na swojej stronie wyraził, nic nie każę tylko podaje informacje a gazeta Express Kaszubski, któremu pewne spada oglądalność strony znalazł sobie sposób ........

  a jeżeli chodzi o dyrektorkę GOK to chyba tak się nie robi...
  Lipiec Koncerty muzyczne przy parafii, a potem ogranizacja takiego koncertu.
  ale cóż córka jak matka. Kiedy nie było zabronione mówić po kaszubsku to pierwsza pilnowała tego a teraz "Przodowniczka" w mowie kaszubskiej.
  i tacy własnie jesteśmy wszyscy. Co nam pasuje to popieramy

 • 1 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do też chrześcijanka

  To chyba normalne, że "co nam pasuje to popieramy". Czy mamy popierać to, co nam się nie podoba, wbrew własnym przekonaniom? Co do tego obrzucania się kolorowym pyłem... Czy świętowanie Nowego Roku i Sylwester z obrzucaniem się kolorowym konfetti też jest "be"?

 • 0 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do też chrześcijanka

  widzę, że tylko przeczytałaś tytuł i już BUNT. Na stronie internetowej parafii w skrócie jest napisane skąd tradycja ta się wywodzi.

  Poza tym my "Chrześcijanie" dajemy się manipulować wszystkim innym religiom.
  Jak ktoś gdzieś napisał czy zmusisz Muzułmanina do zrobienia znaku krzyża? ......... Nas nie trzeba do niczego przymuszać.

 • 3 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do do też

  W tym przypadku to nie jest żadna manipulacja jakiejś ""innej religii"".Nie doszukuj się "drugiego dna"".Jest wiele obrzędów , dostarczających wiele radości ,........święto zakochanych w lutym , zaduszki i malowanie DYŃ a teraz eksplozja kolorów , Ludzie chcą się oderwać od codzienności , cieszyć i śmiać i być szczęśliwym .Pozwólmy im wybrać sposób na życie . Młodzi mają już dość umartwiania się , biczowania fizycznego i psychicznego.Jak ktoś myśli inaczej .....bardzo proszę . Ma Drogę krzyżową , pielgrzymki, procesje. . Każdy musi mieć prawo wyboru ,

 • 6 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sławne żukowo

  A wiecie że o sprawie piszą już nawet media regionalne i ogólnopolskie: wprost, wp.pl, wyborcza, radio gdańsk. Brawo księża z Żukowa - jak się ośmieszać to na cały kraj!

 • 1 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do też

  No i co z tego, skąd się wywodzi tradycja? Chrześcijańska wywodzi się z terytorium starożytnego Rzymu... Umownie, bo jeśli się dokładnie przyjrzeć to mamy tam echa...azjatyckie. Naszą, rodzimą, słowiańską wyplewił chrześcijański kler.... Wg mnie jak ktoś chce się umartwiać i nosić włosiennicę, proszę bardzo, ale niech nie zabrania innym zabawy i radości.

 • 2 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ludzie

  co wy wypisujecie? czy ktoś wam czegoś zabronił? gdzie jest na tej stronie napisane (bo ja się doczytać nie mogę) że macie zakaz sypania się jakimiś farbkami?
  Ja chociaż klerykałem nie jestem bardzo dziękuję tym księżom za tę informację, to mnie zmotywowało do wczytania się w istotę tej niby zabawy i zdecydowałem , że nie będę w tym brać udziału. Wy jeżeli chcecie to się posypcie , wasze prawo.
  Księża z Żukowa, którzy odważyli się napisać to co napisali - sądzę , że to było dobre bo tylko dobro budzi taki zajadły sprzeciw. Nawet jeżeli tylko mnie to skłoniło do refleksji to warto było.Dziękuję.

 • 2 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misiek.

  ludzie,
  Nie musisz byc taka wazelina, jaki ty jestes tolerancyjny, ze az dreszcze przechodza, jaki ty dobry katol jestes, klecha cos wypocil i ciebie nawet nie jest stac na to, zeby sprobowac czy wogole sie oplaci tak sie bawic. Twoje myslenie, przypomina mi, jak w Warszawie, prostactwo mocherowe nie widzac nawet sztuki teatralnej, zrobilo zbiegowisko i swoim jadem odmawialy rozaniec, dlaczego0 nie poszly do kosciola, tak jak ty nie chcesz sie proszkiem posypac, nie oni stali tam ze swoja zwisajaca morda i pelnym jadem patrzac na ludzi ktorzy chca isc do teatru i zobaczyc cos innego.
  Mozesz im reke podac,.

 • 0 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Fabian G

  Ot inteligentni inaczej w sukienkach znowu zabrali głos i obciach na cała Polskę.

 • 0 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Janusz Kowalski

  No bez jaj. Ludzie bawiąc się, śpiewając przecież chwalą Boga i swoją wiarę. Przecież właśnie chodzi o te "drobne przyjemności". Bez znaczenia jest to z której wiary wywodzi się konkretna zabawa. Ważne jest to żeby przynosiła satysfakcję i przyjemność.

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Paweł39

  Pylica płuc w gratisie. Jakim trzeba być bezmyslym człowiekiem, by wdychac proszek do płuc.

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  POpatrz jaka zmiana? A niektórym starym, resortowym prykom nie podobało się jak moje dzieci rysowały kredą przed blokiem!

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  Do wszystkich, których ten apel wzburzył: Prawo wypowiedzi jest święte. W tym apelu nikt niczego nie zabrania, jest argumentacja i uzasadnienie swojej tezy, czego nie widać u wielu komentujących. W czym rzecz? Nowocześni i nadredaktor co i rusz wstawiają takie apele, jednak bez argumentacji i bez uzasadnienia.

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  Czy coś jest na rzeczy z tym kaszubskim? "Kiedy (w PRL) nie było zabronione mówić po kaszubsku to pierwsza pilnowała... W Stężycy i innych miejscowościach podobnie. Bito linijką po rękach za "gwarzenie" na przerwach, by następnie jako czołowi, nowocześni Kaszubi pędem do Pomeranii!

 • 0 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Janek Kamieńczuk

  Jaki jest skład chemiczny owego PROSZKU? Czy naprawdę jest obojętny dla zdrowia nie tylko ludzkiego? Co do zabawy. Obecnie mamy czas tzw. DYKTATURY HAŁASU. On /hałas/ jest wszędzie i ogłupia coraz głupszy bezrefleksyjny tłumo-ludek na Polskiej Ziemi. Taki tłum jest bardzo POtrzebny, zwłaszcza w dzisiejszym systemie OCHLOKRACJI, jako najgłupszej odmiany DEMO/NO/KRACJI. Natomiast ta, jest fetyszem dla wszelkiej maści maści manipulatorów ZASOBAMI LUDZKIMI, opłacanych śmierdzącym, lichwiarskim groszem
  i prowadzi prostą droga do dyktatury. KTO CHCE DEMOKRACJI NIECH JĄ ZAPROWADZI WE WŁASNEJ RODZINIE. Po 2 latach może ogłosić wynik tego eksperymentu.
  CZEKAMY Z NIECIERPLIWOŚCIĄ!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo