Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Kartuzy. Awantura o nazwę ulicy. Przewodniczący rady lekceważąco o akcji mieszkańców

Opublikowany: 2017-08-30 21:41 Autor: Wojciech Drewka

Na dzisiejszej sesji kartuskiej Rady Miejskiej nie zmieniono nazwy ulicy w Mezowie i Dzierżążnie, zgodnie z apelem mieszkańców. Uchwałę w tej sprawie przedstawił radny Mariusz Treder, ale przewodniczący Rady Miejskiej robił wszystko, by nie była procedowana. I rzeczywiście nie trafiła ona do porządku obrad.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Pisaliśmy już, że zmiana nazwy ulicy w Dzierżążnie i Mezowie z „Wyzwolenia” na „Błękitnej Armii” wywołała duży sprzeciw mieszkańców. Pod petycją za tym by nazwę ulicy pozostawić bez zmian podpisało się ponad 100 mieszkańców. Mają oni pretensje do władz gminy, że nazwa ulicy została zmieniona bez jakichkolwiek konsultacji i wbrew wcześniejszym deklaracjom.

Chodzi o to, że pierwotnie zakładano rozwiązanie, które z jednej strony zaspokoi oczekiwania ustawodawcy, wynikające z ustawą o dekomunizacji, a z drugiej nie wpłynie na potoczne funkcjonowanie nazw. Ulica Wyzwolenia w Dzierżążnie i Mezowie miała więc zachować swój podstawowy trzon z tym, że w uzasadnieniu miało się znaleźć wyjaśnienie, że upamiętnia ona nie szlak bojowy w 1945 r., a dzień 8 lutego 1920 r., gdy do Kartuz wkroczyła armia gen. J. Hallera i w tym dniu wyzwolono Kartuzy i Kaszuby spod jarzma zaborców.

Radny Mariusz Treder złożył projekt uchwały ws. nazwy ulicy w Dzierżążnie i Mezowie. fot.W.Drewka

Radni postanowili jednak inaczej i zmienili nazwę ulicy z Wyzwolenia na Błękitnej Armii, na cześć oddziałów dowodzonych przez gen. Józefa Hallera. Mieszkańcy Mezowa i Dzierżążna mają pretensje bo, jak mówią, ich czujność została uśpiona pierwotnym projektem uchwały. O tym, że nazwa ulicy została zmieniona dowiedzieli się dopiero z mediów.

Dziś kartuscy radni stanęli przed możliwością naprawienia błędu. Radny Mariusz Treder złożył projekt uchwały w tej sprawie i poprosił o ujęcie go w porządku obrad.

- Pod petycją w sprawie przywrócenia nazwy ulicy Wyzwolenia podpisało się ponad stu mieszkańców, czyli jakieś 80 procent zainteresowanych – mówił radny Mariusz Treder. – Uważam, że powinniśmy uwzględnić stanowisko mieszkańców i jeżeli nie zgadzają się na zmianę nazwy ulicy to po prostu uszanujmy to. Składam ten wniosek w imieniu mieszkańców, bo nazwa ulicy została zmieniona bez ich wiedzy i bez konsultacji z nimi.

fot.W.Drewka

Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Pryczkowski zareagował ostrym sprzeciwem. Starał się wszelkimi sposobami nie dopuścić do wprowadzenia uchwały do porządku obrad. Długo nie pozwalał nawet dojść do głosu prawniczce, której opinii domagali się radni.

- Obowiązuje już uchwała w sprawie nazwy ulicy i została ona przyjęta przez tę radę. Poza tym dzisiaj obradujemy w ramach sesji nadzwyczajnej i ta uchwała nie została wcześniej uwzględniona w programie – twierdził przewodniczący Andrzej Pryczkowski.

Zarzucił radnemu Mariuszowi Trederowi demagogię i stwierdził, że robi z siebie „Rejtana”. Oponował mimo, że za wprowadzeniem uchwały do programu sesji opowiedział się burmistrz Mieczysław Gołuński, a mecenas gminy stwierdziła, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

- Ja nie robię z siebie Rejtana, ale występuję w imieniu mieszkańców. Jeżeli pan chce być przeciwko tym mieszkańcom to trudno. Ja jestem za nimi – powiedział przewodniczącemu rady Mariusz Treder.

Doszło do słownych przepychanek. Przewodniczący rady dwukrotnie zarządzał przerwę, ale nie chciał słuchać ani burmistrza, ani radnych, którzy podpisali się pod projektem uchwały. Emocje próbował studzić radny Arkadiusz Socha apelując, by dziś naprawić błąd popełniony na poprzedniej sesji.

fot.W.Drewka

- Tak jak kilku innych osób mnie także nie było na ostatniej sesji z uwagi na urlop. Zakładam jednak, że uchwała o nazwie ulicy została przez większość podjęta w dobrej intencji – mówił. – Dziś widzimy jednak jakie jest stanowisko mieszkańców i nic nie stoi na przeszkodzie byśmy procedowali w tej sprawie i po prostu naprawili błąd.

Andrzej Pryczkowski po burzliwej dyskusji poddał wreszcie pod głosowanie wniosek o rozszerzenie porządku obrad o kwestię nazwy ulicy. Większość radnych nie poparła tej propozycji. Ale to być może jeszcze nie koniec.

- Musimy wziąć pod uwagę stanowisko mieszkańców, dlatego uważam, że sprawa powinna pojawić się na najbliższej sesji – powiedział burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [48]

 • 12 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ??????

  Kto był przeciw ?

 • 48 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Panie Pryczkowski

  Proponuję Panu przejście na polityczną emeryturę. Najwyższy czas na Pana. Całe szczęście, że za rok wybory.

 • 32 6 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # historian

  Przewodniczący rady miejskiej nie spełnia powierzonego mu mandatu i nadzieji obywateli. Powinien być natychmiastowo odwołany. Smutne że uwaza się za tak niezastąpionego ten pionek Gołuńskiego.

 • 6 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kartuzy

  Problem na skale światowa Pozdrowienia

 • 34 5 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pryczk

  Sami go wybraliście to macie co chcieliście. Szczyt buty i arogancji. Co za wstyd

 • 20 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Pryczk

  dokładnie, sam się nie wybrał.

  każdy sportowiec w kartuzach wie jak to działa...

 • 27 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wstyd

  Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd. Temu panu, specjalnie z małej litery już dziękujemy!

 • 13 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Kto najczęściej ludziom przeszkadza? To jasne, że WŁADZA.
  Arogancka WŁADZA ma też trudności przyznać się do błędu.
  Przykładów w Kartuzach jest bez liku, a ten jest tylko jednym z nich.

 • 6 5 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jurij

  Panie Drewka, a gdzie dopiski w nawiasie (PiS) (Kukiz`15) ??!! No jak to tak...bez propagandy siać sensacje??

 • 19 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIREK-monsz-GRAŻYNY

  Pryku wez tam ucz lepiej tych w slipach co sie ocierają o siebie huehue

 • 8 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zzz

  cyrk na kołkach jak cała ta wiocha.

 • 18 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stefan Kosiba

  Do wyżej ; Jestem jak najbardziej za tym aby Mr.Pryku wrócił do tego co tak bardzo lubi zabawy w szortach . Całe szczęście , że to ostatnia kadencja . Pozdrawiam

 • 13 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # I'mbecyl!

  Wszystko po złości...nic innego. Stare a glupie!!!

 • 22 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # R pryk

  To nie pana folwark.
  !!! Na taczkę!!!

 • 29 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Panie przewodniczący nie chce pan słuchać mieszkańców , to czas dać sobie spokój z władzą!!! Widać że władza uderza do głowy. Czas podać się do dymisji i zająć się wnukami.

 • 5 24 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tak a propos

  Mi się nie podobają stawki od nieruchomości w gminie,czy jak zbiorę powiedzmy 500 podpisów zostaną zmniejszone ??Panie Treder będzie pan krzyczał.że 'wola mieszkańców jest aby zmniejszyć i musicie to zrobic" ???

 • 5 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  Za jednym razem proponuję zmienić nazwę miasta Kartuzy .
  Moja propozycja ;
  1. Cyrk Kartuzy .
  2 . Karteści Bubel
  3. Głupich Radnych .

  Ta ostatnia propozycja może być najlepsza , gdyż odzwierciedlałaby stan rzeczywisty w większości miast i gmin w Polsce , a prawo do nazwy mieliby tylko mieszkańcy byłego miasta Kartuzy .
  Z góry przepraszam wszystkich radnych . Niemniej dosadne nazewnictwo powziąłem po słowach Ks . Lemańskiego , który szefową rządu Szydło Benię przyrównał do ' burej suki " . Ksiądz miał rację przepraszając , gdyż wszystkie bure mogą czuć się obrażone , że ktoś taki jak Benia jest z nimi porównywana . Więc ja raz jeszcze przepraszam wszystkich głupich .

  Pokazałem Bolkowi ww artykuł . Bolek aż zapiał . Spojrzałem przez jego ramię i zobaczyłem nad czym tak pieje , aż się zaczerwienił i ględzi pod nosem , tą bym kochał jak rolnik ziemię , orał , bronował i konia nie żałował . Ta to musi być uległa i z nią można dosłownie i w przenośni wszystko . Spójrz mówi , ta mina i uśmiech mówią wszystko . Ona wszystko lubi i na wszystko się zgadza . Taką chciałby mieć żonkę . Spojrzałem raz jeszcze . Ślinił się nad zdjęciem z Józefą .
  Bolek stwierdził , że Józefa była muzą Rynkowskiego jak napisał : nic nie robić , leżeć w trawie , zimne piwko sobie pić .

  Bolkowi Józefa się podoba , mieszkańcom też , skoro wybrali takich radnych , to mają teraz wypełnianie woli mieszkańców . A Józefa nazywa to misją .

 • 5 5 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tak a propos

  Patrząc na tzw antylajki mojego wpisu dochodzę do wniosku ,że Wy wolicie płacić wysokie podatki a najważniejsza jest dla Was nazwa ulicy ??? Przepraszam ale to idiotyzm /Czysty przykład tzw pożytecznych ....:) :) :) :)

 • 13 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Po co ?!!!!

  Po co te zmiany nazw ulic? Zajmijcie się czymś istotnym! Ile można zrobić za pieniądze, które pójdą na zmiany tablic dokumentów itd.

 • 22 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyższych

  Może zmienić przewodniczącego rady?

 • 8 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zxc

  Jak głosowaliście tak macie. Na drugi raz proponuję się zastanowić przed wrzuceniem kartki do urny.

 • 26 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Urna

  My również nie poprzemy ewentualnych kandydatur, pana przewodniczącego oraz radnych , którzy nie przychylili się do naszego wniosku. Wybory coraz to bliżej więc na pewno będziemy pamiętać. Brawo dla naszego radnego pana Mariusza Treder.

 • 5 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cZYTELNIK

  a co z ulicą XX lecia PRL w kartuzach - fajnie brzmi prawda:)

 • 3 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ cZYTELNIK

  To jest obecnie XX lecia P ierwszego R ozkładanego L aptopa (to już po zmianie starej nazwy).

 • 17 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wieloletnie treningi zapaśnicze dają

  w efekcie zaczadzenie mózgu zapachami spod pachy setek zawodników szkolonych do zawodów, więc pewne psychiczne zaburzenia w myśleniu lub działaniu są zupełnie zrozumiałe.

 • 9 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Rozumiem, że po latach Polacy chcą zapomnieć o wyzwoleniu z rąk faszystów. To smutne, że dla politycznycvh celów tak zmieniana jest histioria. Zapomina się o tym, że Polske wyzwalali prości, normalni Polacy oddając swoją krew za ojczyznę. Teraz czas wymazać ten "haniebny" wątek naszej przeszłości. Ktoś kiedyś sie obudzi ale będzie już za późnio.

 • 9 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cayak

  Nie lepiej było zmienić na MARSZAŁKA KACZYŃSKIEGO, coś z okresu międzywojennego i obecnego.

 • 6 8 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @cayak

  Na Dziadka z Wermachtu może albo wprost na Chyżego Ruja by się tobie podobało? :)

 • 9 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cayak

  A może nazwa PAMIĘCI NIEINTERNOWANYCH.

 • 3 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Chyży R.

  Hola, hola, sam wymieniony powiedział, że podoba mu się określenie jego samego jako "Polskęzbawa". Masz coś przeciwko, szanowny Ryży H. ??

 • 11 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wyborca

  Panie Pryczkowski. Trochę kultury, Już Panu odbi.o , sodówa uderzyła do głowy ?
  http://expresskaszubski.pl/pictures/2017-08/sesja-kartuzy-pryczkowski03-regular.jpg
  Urna patrzy, i zobaczyła kim Pan jest i jak Pan się zachowuje w stosunku do " swoich " wyborców
  i swoich kolegów Radnych. to jest koniec Pańskiej kadencji.
  Zapaśnicy czekają na Pana.

 • 6 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Może "Wirtuoza teatru kukiełkowego" ?

  Sznurki trochę się już zaczynają plątać, ale spektakl trwa dalej, bo 40 procent widowni bije brawo. Sama nie wiem, dlaczego nagle przychodzi mi na myśl Titanic i brak łodzi ratunkowych dla tych co biją brawo albo wyszli z sali na pokład.

 • 8 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no nie rozumiem...

  ... jak to jest możliwe , żeby przewodniczący rady i sami radni byli przeciwko woli mieszkańców, tym bardziej że żadne względy prawne nie przemawiają za takim uporem podobno naszych przedstawicieli? Tu , moim zdaniem,należy uchwałę zgłosić do wojewody, który ma chyba możliwość jej uchylenia? Niech reprezentanci mieszkańców i ten pan radny, który rozumie po co go mieszkańcy wybrali się do wojewody wybiorą i zapytają co się da zrobić w tej sprawie, nie zostawiajcie tego . Przecież nie może być tak, żeby ci którzy mają służyć mieszkańcom opowiadali się przeciwko ich woli. W końcu kto na tej ulicy będzie mieszkał - oni czy pan przewodniczący?

 • 7 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ wyborca

  Ta jedna łapka w dół,to od przewodniczącego? :P
  Tak naprawdę,to nawet zapaśnicy go nie trawią.Cham i prostak

 • 3 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ no nie rozumiem...

  Mają to w d...e,ale jest z tego hajs :P

 • 1 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Przewodniczącego RG

  A MOŻE BY TAK NAZWAĆ UL. GRYFISTÓW, WSZAK RODZICE NASZEGO GŁÓWNEGO RADNEGO BYLI GRYFISTAMI

 • 8 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rom.

  ALE PROBLEM!!! Zostawić jak było i po sprawie! Są ważniejsze sprawy jak zmiany nazwy ulic!!! Kto się zajmuje tymi dyrdymałami? Po co to? Tyle lat było dobrze Ludzie się przyzwyczaili a teraz jakieś zmiany! Radni zajmijcie się naprawdę ważnymi dla Kartuz sprawami!!!

 • 9 6 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan55

  Zapominamy, z czyjego powodu jest problem z nazwą ulicy Wyzwolenia. To radny Mezowa Andrzej Bystron wymyślił zmianę nazwy ulicy na ul. Błękitnej Armii, konsultując się przez internet z kilkunastoma osobami, zapominając (?) zapytać się o zdanie przede wszystkim mieszkańców ul. Wyzwolenia. Ci, którzy zbierali podpisy za utrzymaniem nazwy ulicy powinni zbierać je dalej w całym Mezowie , także na spotkaniu wiejskim, które ma być we wrześniu i dać argumenty pozostałym radnym na powrót do nazwy ul. Wyzwolenia. W przeszłości radni już zmieniali zdanie pod naciskiem wyborców. A radnemu Bystroniowi należy "podziękować" przy najbliższych wyborach.

 • 5 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ada

  Najlepiej na kaczy ród bo kaczory są najważniejsi ten pis nas wykończy! A Pryczkowski niech już przejdzie na emeryturę!

 • 2 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # JAN KOLASINKI

  LEPIEJ NA TUSKA ROD WERMACHTU

 • 2 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kiełpino

  Do 1945 r.sołtysem w Mezowie był Emil Drejer.Na ambonie myśliwskiej zaczaił się partyzant z Gryfa.Gdy zobaczył Niemca strzelił i zabił.Okazało się,że Niemcem był lekarz z Gdańska na wczasach w Mezowie.Prawo było takie,że za każdego zabitego Niemca miało zginąć 10 Polaków.Przyjechało komando.Zaczeli łapać ludzi do rozstrzelania.Sołtys rzucił się na pomoc.Kazał rozstawiać w swoim ogrodzie stoły.Zaprosił wszystkich żołnierzy,nakarmił i spił do nieprzytomności.Rozkazu nie wykonano.Drejer współpracował z Polakami.W 1945 r.nie uciekał.Jednak Rosjanie aresztowali go i wywieżli na Syberię.Po latach wrócił do Mezowa.Dostał pracę jako świniopas przy szpitalu w Dzierżążnie.Leży pochowany wraz z żoną Margret (z domu bodaj Maćkoj) na cmentrzu pod kościołem w Kiełpinie.Nasz bohater.Może ulica powinna nazywać się Emila Drejera.

 • 1 2 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Kiełpino

  Ludzie w Mezowie chcą, żeby nazywała się Wyzwolenia i z tego co czytam nic nie stoi temu na przeszkodzie - noo z wyjątkiem przewodniczącego i jakiś radnych? nie rozumiem - nigdzie nie ma żadnych "cyrków" z dekomunizacją nazw ulic, ale oczywiście Kartuzy muszą "zabłysnąć"?
  Najpierw chcą asfaltować Gaj , chociaż mieszkańcy nie bardzo chcą a teraz wbrew ich woli zmieniają nazwy ulic? Z tym trzeba zrobić porządek - wybory już niedługo.

 • 2 3 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Prorok

  Tzw. dekomunizacja Polski doprowadzi do depolonizacja. Szybko to się ujawni.

 • 2 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # UBekistan

  Ul. Spółek nomenklaturowych

 • 0 4 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MAEA

  Po 9 latach małżeństwa z mężem z trójką dzieci mój mąż zaczął wychodzić z innymi damami i pokazał mi zimną miłość, kilkakrotnie groziło mnie rozwód, kiedy chciałem zapytać go o jego romans z innymi panienkami, Byłem całkowicie zdewastowany I zdezorientowany, dopóki stary przyjaciel mnie nie opowiedział mi o lekarzach miłosnych o imieniu DR Goko, którzy pomagają ludziom w ich związku i ich małżeństwie, wprowadza mnie do tego lekarza, który naprawdę pomaga mi, kiedy skontaktowałem się z nim, dostał mojego męża z powrotem w ciągu 48 godzin, więc zaczął przepraszać, teraz przestał wychodzić z damami, a on jest ze mną na dobre i na prawdę. Skontaktuj się z tym lekarzem miłości w związku z małżeństwem i problemem i znajdź wszelkiego rodzaju problemy, które okazują się trudne do rozwiązania i będzie dla nich trwałym rozwiązaniem. Oto jego adres e-mail (dr.gokosspiritualcaster@gmail.com)

 • 3 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  Radny Bystron znowu namieszał. Czy ten radny wie w ogóle po co jest w Radzie? Zrbimy wszystko aby tacy ludzie jak ten gościu radnymi już nigdy nie byli.

 • 3 1 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Antoni

  Do AQQ: 100% racji !
  To cwaniak głównie od kasowania !

 • 0 0 9 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hhhhh

  Ty Stajszewści bucunie zajmij się sprawami swojej miejscowości ,a od Kartuz won .

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo