Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Nasze interwencje

Mezowo. Sterty starych ubrań zalegają w centrum wsi. Urząd szuka właściciela pojemników

Opublikowany: 2017-08-10 11:11 Autor: Wojciech Drewka

- Trzeba być kompletnie pozbawionym wrażliwości, by tolerować coś takiego. Kto za to odpowiada? - pisze mieszkaniec Mezowa oburzony widokiem odzieży porozrzucanej w centrum Mezowa wokół ustawionych tam pojemników. Okazuje się, że sprawa jest skomplikowana i nie dotyczy tylko jednej miejscowości.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

W Mezowie ustawione zostały pojemniki na używaną odzież, ale ta zalega w tej chwili wokół nich. Widok jest fatalny i jak podkreśla mieszkaniec wsi, który zwrócił uwagę na ten problem, jest to kiepska wizytówka miejscowości.

- Przyjeżdża do naszej wsi sporo turystów, są też goście zza granicy, a tu w samym centrum Mezowa taki obrazek. Jakie to daje świadectwo o nas? – podkreśla nasz Czytelnik. – Oto przykład jak szczytną ideę wsparcia dla ubogich można zmienić w dewastację krajobrazu w centralnym punkcie turystycznej wsi. Ciekawe kto ponosi za to odpowiedzialność. Wcześniej te kontenery stały na uboczu.

fot.nadesłane

Jak się dowiedzieliśmy w kartuskim Urzędzie Miejskim – podobny problem dotyczy kilku innych miejscowości w gminie. Pojemniki na używaną odzież często ustawiane są bowiem przez prywatne firmy, bez jakiegokolwiek uzgodnienia i pozwolenia. Trwa ustalanie do kogo należą i kto będzie musiał posprzątać bałagan.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [17]

 • 6 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Baranowski

  A Gdzie Straż Miejska w Kartuzach ????

 • 7 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Chyba zarty

  Tzn.ze mozna stawiac co i gdzie sie chce bez zezwolen???a oplaty za metry?a gdzie sraznicy z mandatami???i tak ciuch przebieraja i sprzedaja wiec ja postawie stragan bez oplat i zezwolen a biada ze sie ktos przyczepi

 • 4 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # prywatna

  Proponuje zadzwonić pod ten numer 512-116-682 i powinni uprzątnąć. To jest numer do właścicieli koszy.

 • 2 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # okruszka

  W Sierakowicach na parkingu podstawówki podobnie jest.

 • 2 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sierakowice

  a ja mam propozycję: może by tak otworzyć sklep z używaną odzieżą, a dochód na jakiś szczytny cel? przecież pojemniki zawsze są pełne. Sama chętnie bym kupiła używane ubranka dla dzieci w przystępnej cenie. Przynosimy ubrania - kupujemy tanio inne ubrania przyniesione przez innych.

 • 4 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ sierakowice

  to se idź do lumpeksu bo żeby otworzyć sklep trzeba płacić czynsz i ubezpieczenie co ty gadasz o szczytnym celu

 • 2 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Te pojemniki to ściema !

  Postawione nielegalnie w widocznym miejscu psują estetykę miast i wsi.
  Na pojemnikach napisy że niby dla potrzebujących,a tak naprawdę to jest biznes.

 • 1 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kartuzy

  Mam nadzieję,że,expres poinformuje jaki wlepiono mandat ,a najlepiej,że te pojemniki w ogóle zlikwidowano.Używane ubrania należy wystawiać razem ze śmieciami i niech Kapeo robi z tym co chce.Chętnie bym usłyszała,że z tych wystawek wspiera się dzieci lub starszych w potrzebie.

 • 1 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kartuzy

  Najlepiej,żeby te pojemniki w ogóle zlikwidowano.Używane ubrania należy wystawiać razem ze śmieciami i niech Kapeo robi z tym co chce.Chętnie bym usłyszała,że z tych wystawek wspiera się dzieci lub starszych w potrzebie.

 • 2 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mez

  O jakich turystach mowimy? Kiedys przez przypadek do Mezowa zajechali turysci , byli przerazeni stanem drog w solectwie Mezowo. No ze chyba ktos woli jezdzic po dzurawych pokrzywionych plytach jumbo i to tylko po dwoch szlaczkach.

 • 3 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Baranowski

  Straz miejska pilnuje parkingu przed Milenium banku, bo tam ma przyjechac dzwig - kiedys pol dnia tam stali :-)

 • 1 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pat i Mat /błędny link/

  Dokąd trafia używana odzież z pojemników?
  11:45, 20.08.2012 | Małgorzata Rostowska
  REKLAMA


  14
  Mimo że Polski Czerwony Krzyż od lat nie ma już nic wspólnego z charakterystycznymi jasnożółtymi kontenerami na odzież używaną, wielu płocczan wciąż jest przekonanych, że wrzucane tam ubrania służą bliźnim w potrzebie. Czy tak jest w istocie?

  Polski Czerwony Krzyż przez wiele lat współpracował z firmą Wtórpol ze Skarżyska-Kamiennej, która zajmuje się m.in. przetwarzaniem używanej odzieży. Potem firma nagle zerwała umowę, tłumacząc ten krok problemami finansowymi. Sprawa odbiła się szerokim echem w ogólnopolskich mediach, bo okazało się, że zbierana odzież niekoniecznie trafia do najbardziej potrzebujących, a być może w znacznym stopniu przyczynia się do coraz lepszego prosperowania prywatnej firmy. Z kontenerów w większości przypadków zniknęło co prawda logo PCK, ale one sama stoją, jak stały. Wrosły w miejskie krajobrazy (w całej Polsce rozstawionych ok. 30 tys. takich pojemników), kojarzą się z dobroczynnością, bezinteresowną pomocą, więc mieszkańcy powodowani szczytnymi przecież intencjami, wciąż zanoszą tam ubrania, sądząc, że trafiają one do najbiedniejszych. Podobnie jest w Płocku. Gdy w piątek zapytaliśmy starszego mężczyznę, który mocował się z jednym z takich kontenerów, dokąd trafi wrzucana właśnie marynarka, płocczanin bez cienia wątpliwości odparł: Do Caritasu albo Czerwonego Krzyża.

  My z kolei bez cienia wątpliwości odpowiadamy: z całą pewnością nasze palto czy spodnie nie trafią do żadnej z tych instytucji. Zarówno w płockim Caritasie, jak zarządzie rejonowym PCK w Płocku uzyskaliśmy zapewnienie, że obie nie mają z pojemnikami nic wspólnego. Co się zatem dzieje z ubraniami, które przekazujemy najbiedniejszym?

  Niedawno na niektórych kontenerach z odzieżą używaną pojawiło się kolorowe, przyjazne logo. Tajemniczy „Eco Textil” zachęca, by wrzucać do nich odzież, buty, zabawki czy tekstylia. „Wrzucając odzież do pojemników: chronisz środowisko naturalne, płacisz mniej za wywóz śmieci, wspomagasz osoby potrzebujące” - przekonuje napis na pojemniku. Jak dowiadujemy się dopiero od firmy obsługującej kontener, Eco Textil to nic innego jak znany nam już Wtórpol ze Skarżyska Kamiennej.

  W skarżyskiej firmie dowiedzieliśmy się, że odzież z pojemników należących do Wtórpolu, trafia do magazynów w Skarżysku Kamiennej, a potem jest kilka razy selekcjonowana. Bardzo zniszczone ubrania są od razu utylizowane, bawełniane tkaniny przerabia się na czyściwo fabryczne i sprzedaje. Lepsze rzeczy są niekiedy przekazywane do instytucji pomocowych, ale część idzie po prostu na sprzedaż: do ok. 70 sklepów w południowej Polsce, a także na rynek afrykański i azjatycki. - 2 gr ze sprzedaży każdego kilograma przekazujemy do naszej fundacji Eko Wtórpol Dzieciom Niepełnosprawnym od Was dla Was, która pomaga osobom borykającym się z niepełnosprawnością m.in. poprzez zakup sprzętu rehabilitacyjnego - usłyszeliśmy w firmie. - Środki uzyskane ze sprzedaży odzieży używanej służą oczywiście również pokryciu kosztów pracy zakładu, pozwalają na zatrudnienie tak dużej liczby osób. A ponieważ jesteśmy zakładem pracy chronionej i pracuje u nas kilkaset niepełnosprawnych pracowników, przekazywanie nam ubrań nawet ze świadomością, że ich część jest sprzedawana, również jest w pewnym sensie formą pomocy.

 • 3 1 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # w kielpinie

  w kielpinie to jak sie nie myle to krowiarz oproznia od czasu do czasu, tylko wszystkiego nie zabiera :/ zazwyczaj bierze tylko te ubrania, ktore moze komus sprzedac albo pod kosciolem w nich spozywac napoje chlodzace. Niestety w kielpinie trzeba sie natrudzic bo chlopak musi jakos otworzyc kontener, a w mezowie bez wysilku moze sobie pozbierac co lepsze kąski. Problem w tym, ze nasz lokalny rycerz i kierownik od kierowania ruchem na ulicy Długiej nie ma samochodu, zeby tam podjechac :/ raz to koledzy go wozili w czyms co przypominalo taczke, ale to chyba na krotkie dystanse pojazd jest... I chyba ma zepsute zawieszenie, bo cos krzywo go prowadzili :/ Moze ktos ma namiary i go poinformuje o takim znalezisku, rzadko jest w formie, ale moze komus sie uda go namierzyc, wszystkiego nie zwinie, pewnie tylko te lepsze łupy, ale zawsze bedzie mniej...

 • 0 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ale się porobiło

  Już nawet ochroniarze Biedronek, nie grzebią w tym zarobaczowym syfie.
  W poniedziałek, w szmateksach NOWA DOSTAWA, wyprana, odrobaczona.
  W środę, przekładanie na wieszakach i - 50 %.
  Ale ta kolejka ma nieźle w głowie.

 • 0 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kiełpino

  Śmieci na ulicy to wstyd,ale odrapane,brudne kontenery to też wstyd.

 • 0 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mam pomysł

  Najlepiej by było aby Kapeo otworzyło sklep z odzieżą używaną np. za pół ceny.Dla ludzi po 60 -tce za ćwierć ceny.

 • 0 0 10 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ja też

  a te paskudne pudła na złom

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo