Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Jak to możliwe? Na wykazie gmin poszkodowanych przez nawałnicę nie ma Sulęczyna i Sierakowic

Opublikowany: 2017-08-18 11:48 Autor: Wojciech Drewka

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało wczoraj wykaz gmin poszkodowanych przez nawałnicę, na terenie których obowiązywać będą uproszczone procedury związane z odbudową i remontem domów. Nie ma tam jednak gmin Sulęczyno i Sierakowice oraz innych z terenu naszego województwa.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

MSWiA ogłosiło wczoraj, że wprowadzone zostają procedury, które mają ułatwić i przyspieszyć szacowanie strat. Rozporządzenie podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka wymienia zaś100 gmin z województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, w których mają obowiązywać uproszczone procedury związane z uzyskiwaniem zgód na odbudowę i remont budynków.

Dzięki temu remont ma być możliwy bez żadnych formalności, a tam gdzie do tej pory potrzebne było pozwolenie na budowę, teraz wystarczy zgłoszenie. Uproszczony ma być też odbiór budynku, który został wyremontowany lub odbudowany. Rozporządzenie będzie obowiązywało przez okres 24 miesięcy.

źrodło:MSWiA

Dokument wymienia gminy, na terenie których obowiązywać będą te uproszczone procedury. Jest to „wykaz gmin poszkodowanych w wyniku działania silnych wiatrów i intensywnych opadów lub wyładowań atmosferycznych”.

Na wykazie jest 10 gmin z woj. pomorskiego. Ale nie wymieniono ani Sierakowic ani Sulęczyna chociaż tam nawałnica wywołała ogromne spustoszenie i usuwanie skutków kataklizmu wciąż trwa. W gminie Sulęczyno uszkodzonych jest ponad 40 budynków, w tym 10 poważnie. Na terenie gminy Sierakowice uszkodzonych zostało 48 budynków mieszkalnych i 64 budynki gospodarskie (stodoły, garaże, szopy itp.). Jak informuje nasz Czytelnik, na wykazie zabrakło też na przykład gminy Studzienice w powiecie bytowskim, gdzie również uszkodzone są budynki.

Zniszczenia na osiedlu w Sierakowicach. fot.W.Drewka

Ewelina Lila, sekretarz gminy Sierakowice, poinformowała, że wójt stara się wyjaśnić sprawę z przedstawicielem wojewody pomorskiego. Rozmowy nadal trwają.

My zaś wystąpiliśmy do biura prasowego MSWiA z prośbą o wyjaśnienie dlaczego w wykazie gmin poszkodowanych przez nawałnice pomięto Sierakowice i Sulęczyno. Poprosiliśmy też o wyjaśnienie czy możliwe jest uzupełnienie listy gmin, na terenie których doszło do kataklizmu. Do momentu publikacji tego tekstu nie dostaliśmy odpowiedzi. Jak tylko uzyskamy wyjaśnienie – poinformujemy o tym.

O uzupełnienie listy poszkodowanych gmin zaapelował do premier Beaty Szydło marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Pisze m.in.:

Katastrofalne skutki nawałnicy, która przeszła nad Pomorzem w nocy z 11/12 sierpnia br. dotknęły mieszkańców większej liczby gmin niż wymieniono w rozporządzeniu. Rozporządzenie wymaga rozszerzenia o kolejne gminy, a w tym przede wszystkim o gminy: Sulęczyno i Sierakowice w powiecie kartuskim, Studzienice w powiecie bytowskim i gminę wiejską Kościerzyna w powiecie kościerskim

źródło:pomorskie.eu

Wykaz gmin ma zostać przez wojewodę uzupełniony (kliknij)

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [73]

 • 25 23 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a ten dalej szuka

  dziury w całym,a ten dalej swoje w tej Szczujni

 • 23 33 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dżordż

  Szukanie dziury w całym, ministerstwo musiało rozsądnie gospodarować ograniczonymi środkami pieniężnymi i musiało wybrać te gminy, które najbardziej ucierpiały, po za tym sierakowice są tak bogate ze sobie i bez tego poradzą.

 • 13 21 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @dżordż i a ten dalej

  Widać że jesteście trollami. Nawet nie czytaliście czego to rozporządzenie dotyczy i nie macie pojęcia o czym mowa. Cieniasy ;-)

 • 24 7 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # DO DŻORDŻ

  Rusz się sprzed komputera i odwiedź gminę Sulęczyno. Sam oceń czy Sulęczyno powinno znaleźć się na tej liście. Najmniej wiesz, najwięcej mówisz!

 • 11 10 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Nie "dzyrujta so", przecież PA Duda u Was był w czasie kampanii wyborczej. W kalendarzu władzy
  jesteście już odfajkowani i zaliczeni. To o co wam chodzi? Przyjmijcie jako gminy, program ochrony
  przed wiatrami i będzie gut. O resztę się pomodlimy za Was.

 • 4 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gmina Sierakowice

  Pytanie czy kobiela i fularczyk dopilnowali wszystkiego czego trzeba było dopilnować w związku ze skutkami nawałnicy? czy to wina "Tuska"? czy to wina gminnych urzędników? może brak dopilnowania pewnych spraw?

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # .........

  Czy to przeoczenie? Kłodno leży gdzie ,ze nie wiedzą?

 • 16 18 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kpina

  Widać jak rząd interesuje się skutkami nawałnicy. Nawet nie potrafią wymienić wszystkich poszkodowanych gmin. Porażka

 • 6 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ obywatel

  Bez komentarza

 • 15 17 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bardzo dobrze

  Przecież te gminy oddały najwięcej głosów na PiS teraz niech mają, niech wrzucają jeszcze więcej Krzyżakow na tacę, to BUK będzie miał ich w swej opiece.

 • 9 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  to kara dla Gruczy za krzyki o ustanowienie kleski żywiołowej. Tylko tyle, Płaszczak i Garnitur mściwi są

 • 25 18 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PiS lubi Kaszubów tylko przed wyborami

  Taka prawda

 • 16 17 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @PiS lubi Kaszubów tylko przed wyborami

  bo to pożyteczni idioci są , jak nazwał ich przedstawiciel narodu .
  Przypomnę ,iż szefowa z największą brocha osobiście odwiedziła pokrzywdzonych . Jak mniemam
  poradziła ,żeby dać ofiarę na modły , najlepiej u Ks. Szydło .
  Osobiście nawet ją lubię , z tą swoją płaczącą miną wygląda jak ten chudy z Flipa i Flapa , i tak samo jest odjechana w każdym temacie .
  Ja się dziwię ,że Wy się dziwicie ,że rząd nie ma głowy do rodzimej tragedii . Teraz ma na głowie tragedię hiszpańską i szczucie rodaków przeciwko islamistom .
  Ale czego się spodziewacie . Już Rakowski powiedział : rząd się wyżywi .
  Wniosek z tego prosty , rząd dał po 500 + a do reszty nie ma głowy .

 • 1 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ronald

  PISmo źle napisane

 • 1 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bzdurne komentarze

  co za bzdurne komentarze...

 • 2 7 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do pis lubi

  Masz rację---- taka prawda

 • 16 10 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rozumek Redaktorka

  tak to możliwe że w tych gminach nie ma takich uszkodzeń jakie są w wymienionych, chociażby Rytlu. Drewka ty naprawdę taki nie ogarnięty jesteś !? Byłem w Chojnicach i jego okolicach, Brusach i Sulęczynie i Gowidlinie i nie opowiadaj bzdur o lasach tylko o zniszczonych domach. Bo las sobie poradzi, linie odbudowujemy, ale jak poradzić sobie mają ludzie z pod Chojnic gdzie rejon jest biedny, a ilość zniszczonych DOMÓW dużą ?

 • 21 19 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PIS

  Jeszcze 2 tygodnie temy byłem zwolennikiem PISu ale teraz otworzyłem oczy. Pojeździłem po Kaszubach i pomagałem w wielu miejscach. Nigdzie nie ma pomocy rządu. To jest po prostu jakaś masakra! Po kilku dniach poza ciężkiej pracy ramię w ramię ze strażakami i "cywilami" włączyłem w domu TVP i zobaczyłem te obrzydliwe kłamstwa i propagandę. Nie chcę się kłócić z nikim o tym kto jest lepszy a kto gorszy ale PIS w tym momencie pokazał jak jest nieudolny i jak traktuje przeciętnego obywatela

 • 3 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ bzdurne

  Zapomniałeś się podpisać .....OBYWATEL

 • 2 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zgliszcza i odbudowa

  Ale teraz będziecie mieli odbudowane nowiuśkie linie zasilające i barak zadrzewienia wokół nich na jakieś 15 lat, to jest gwarancją że przez ten czas prądu wam nie zabraknie.

 • 8 10 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @rozumek...

  A z twoim rozumkiem wszystko gra? Czyli wg ciebie w ogóle w rejonie Sierakowic, Sulęczyna i Gowidlina generalnie nie było wichury, drzewa "zemdlały" tylko na chwilę, a dachy z domów i innych budynków to ludzie sobie pozdejmowali bo im się znudziły jo? Gdzieś ty jeździł chłopie jak niczego nie widziałeś???? No jo, ale z samochodu i wojewódzkiej drogi to dużo się nie zobaczy. Pewnie tak jak twój ulubiony minister bałeś się lakierków sobie ubrudzić...

 • 11 12 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # )))):

  Matecznik wyborczy PIS- u tj. Sierakowice znowu dostały pstryczka w nos

 • 3 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # debili ci dostatek

  @rozumek idioto nie przeczę że drzewa zostały powalone, ale drzewa to nie problem jakim są zerwane dachy. To młocie jest nieczytelne w moim komentarzu ?!?! czy ty może jesteś POintelektualny !? Daj liczbę uszkodzonych budynków we wskazanych przez ciebie rejonach i porównaj je z tą z Brus Chojnic i jego okolic!

 • 2 6 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do debil...

  Fajnie się podpisałeś;-) Pasuje...

  A czytał ty biedaku artykuł, o co chodzi czy tak napisał komentarz żeby tylko coś naklepać? To ci wyjaśnię bo widzę, że problemy są ze słowem pisanym:

  chodzi o to, żeby ujęte były wszystkie gminy gdzie zniszczone zostały domy i budynki - nie ważne czy dwa czy pięć czy dwadzieścia. W tym rzecz.

  Rozumie teraz czy jeszcze prościej napisać? Może większymi literami trzeba coby kolega "debil" zrozumiał?

 • 3 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @rozumek redaktorka

  Jak ktoś nosa z samochodu nie wystawił bo sobie pewnie klikał w telefonie jak tata prowadził to skąd ma wiedzieć że w Sierakowicach i Gowidlinie też są pozrywane dachy...

 • 6 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gość

  W pierwszych kilkunastu godzinach od tego kataklizmu gdzie były władze, co z portalem SIERAKOWICE.PL artykuł o nawałnicy pojawił się dopiero 17 sierpnia prawie tydzień od żywiołu. Dlaczego Urząd Gminy nie posiada swojego profilu na fb, żeby łatwiej było się kontaktować z mieszkańcami. Niestety inni (patrz Sołtys wsi Rytel) potrafili upomnieć się o swoje zaistnieć w mediach. Niestety o swoje trzeba się "bić" samo nie przybędzie. Skąd Warszawa ma wiedzieć, że Gminy Sierakowice żywioł nie ominął, jeżeli Gospodarz się nie upomina. Totalna klęska informacyjna Gminy Sierakowice. Wystarczyło przygotować apel o pomoc i przekazać do Parafii na ogłoszenia parafialne, umieścić informację na stronie www, ustawić namiot z punktem informacyjnym w najważniejszym punkcie Sierakowic oraz innych miejscowości gminy, pisanie maili do Urzędów Państwowych, zaproszenie mediów lokalnych i ogólnopolskich. I jeszcze jedno Radio Gdańsk wozem satelitarnym jeździło z programem na żywo po całym województwie wystarczyło posłuchać podjechać umówić się na rozmowę. W tych czasach liczą się media (przecież to czwarta władza) nie można czekać, aż sami się zjawią. Pamiętacie jaka walka była o Biedronkę - cała Polska o tym mówiła, a teraz... cisza. Wracając do portalu Sierakowice.pl - sobota, niedziela, poniedziałek, wtorek... cały czas na głównej stronie informacja o odbywającej się imprezie. Szkoda ponieważ nikt nie mógł zobaczyć co tak naprawdę się stało w Gowidlinie, Lemanach aż pod Sulęczyno. A teraz miejmy nadzieję, że te spóźnione działania przyniosą oczekiwany efekt, ponieważ pomoc naszej gminie jest potrzebna.

 • 3 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @debil...

  "W gminie Sulęczyno uszkodzonych jest ponad 40 budynków, w tym 10 poważnie."

  Masz napisane jak byk w artykule. Faktycznie dobry podpis sobie wymyśliłeś...

 • 5 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jest różnica

  i tym ludziom trzeba pomóc a nie pokazywać połamane drzewa (tym od poważnych uszkodzeń, choć stopień powagi nie znany) Bo sorki ale zerwane dwa płaty eternitu ze stodoły w Gowidlinie to żadna tragedia nie jest. W Brusach zrywało całe piętra (poddasze ze szczytami). Jest różnica w zmiecionym domu od zerwanej papy na dachu.

 • 4 8 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tylko ci, co ich nie ma na liście

  dostaną po 200 tyś. na każdą chałupę. Dach odfunął, ale ty się raduj jasny ludzie pisowsko-sierakowicki.

 • 6 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do debil

  a po co mają być ujęte wszystkie gminy niezależnie od stopnia i ilości zniszczonych budynków mieszkalnych ?! Co może rząd ma za ciebie OC też zapłacić co ?! PeOwskie pokręcenie. Pomagają ile trzeba, i nie sądzę żeby to robili źle.

 • 1 6 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ jest różnica

  A co ty możesz wiedzieć dzieciaku? Skoro nawet prostej informacji nie potrafisz przeczytać. Wyżej masz zdjęcie nawet - co to jest twoim zdaniem? To nie jest dach? Pewnie wg ciebie to kawałek eternitu albo papy. A może to leży pranie z balkonu co? Weź się ogarnij człowieku zanim się wypowiesz....

 • 10 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ PiS lubi Kaszubów tylko przed wyborami

  A na wykazie nie ma gmin kaszubskich? Naucz się czytać ze zrozumieniem a potem spróbuj włączyć się do dyskusji z dorosłymi a na razie czytaj Wyborczą

 • 1 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @do debil

  Jakbyś czytał rozporządzenie, czego nie zrobiłeś, to byś wiedział że tam nie ma zróżnicowania co do do stopnia uszkodzenia mienia. I to wcale nie dotyczy pieniędzy kretynie! To dotyczy sposobu przeprowadzania prac remontowych lub odbudowy. Matko co za tuman z ciebie - nie masz pojęcia o czym piszesz, ale się wypowiadasz. Typowy troll.

 • 2 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ @jest różnica

  Człowieczku to jest daszek na patyczkach zrobiony przez sierakowskich cwaniaków. innych w tej okolicy nie zerwało tylko ten ? To chyba jeszcze właściciel albo jego wykonawca powinien ponieść odpowiedzialność za stworzenie zagrożenia ! Weź się za konkretną robotę łopatą a nie za pisanie bzdurnych artykulików.

 • 1 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @@jest różnica

  A teraz widzisz daszek? A czapkę zdjąłeś?

 • 1 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do @do debil

  To ty chcesz być na tej liście gmin ale nie chcesz pieniędzy z tego wynikających na odbudowę którą trzeba przeprowadzać i która defacto wynika z zakwalifikowania na tę listę ... dobranoc :)

 • 4 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ gość

  Masz rację, tak samo obronili Sierakowice przed zabójczą biedronką jak i przed zabójczą nawałnicą. Ważne , że chroni nas zabójczo dobra zmiana.

 • 5 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hahaha

  Drewka równolegle z twoim wybitnym zgrzebłem pokazała się informacja że liczba gmin na specjalnych zasadach odbudowy zostanie powiększona ... nie masz pojęcia o czym piszesz , po prostu chcesz ujadać. przed godziną 13 tą wiedziała już o tym interia. ...pewnie nie traktują cie poważnie.

 • 4 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dostaję 1500 + na trójkę co miesiąc

  to sobie nowy dach obstaluję i będzie jeszcze lepszy. Niech żyją nasze władze centralne oraz gminne !! Hip, hip, hurrrrra ! Poza tym jestem ubezpieczona w pięciu firmach. Może nawet na nowy, większy dom wystarczy ??

 • 4 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # E. E

  No ja pierdol...... Ich pojebało widziałam jak wygląda Sulenczyno.W tym momencie odebrano ludziom jaką kolwiek pomoc niech Wojewoda ruszy zad i zobaczy jaka tam rozpacz ile szkód wyrządziła nawałnica chyba że wielmorzny Wojewoda ma klapki na oczach i nie chce zobaczyc

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @hahah

  Nie ma takich informacji. Pewnie znowu widziałeś daszek... a może to były patyki?

 • 5 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # co to ma być?

  Czyli co - wg rządu nic się nie stało tak? Potraktowali nas z buta po prostu. Jakie oni mają informacje skoro nie wiedzą gdzie przeszła nawałnica i gdzie są zniszczenia? Jak ma wyglądać ta pomoc? Czy ktoś tam w rządzie to wszystko jakoś ogarnia czy sami misiewicze tylko?

 • 2 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Nie lubię, kiedy do wielu zdarzeń szuka się uzasadnienia w polityce.
  To prawda, że gminy i miejscowości dotknięte kataklizmem powinny bezwzględnie być objęte pomocą państwa. Pominięcie Sulęczyna i Sierakowic też mnie zaskakuje, ale po to są poszczególne szczeble urzędnicze, by sprawę wyjaśnić i dokonać niezbędnej korekty.
  Nie mieszałbym tu ani trochę polityki, a tylko chaos i brak odpowiednich kryteriów w przypadku zaistniałej nadzwyczajnej sytuacji.
  Gospodarka, to trudny temat, trudniejszy od teorii polityków, codziennie strzępiących swój brudny język w polskich i niepolskich mediach.
  Potrzeba więcej optymizmu i wiary, że "jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy".

 • 2 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # je...pis

  w tych gminach wygrało PO a to kara

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  Wójtowie kalosze

 • 3 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  Władze Sierakowic (nie wiem jak Suleczyna) otwarcie wyrażają niechęć do obecnej władzy w Warszawie, że nie ma opcji aby sie do nich zgłosili, to Szydło z Macierewiczem powinni przyjechać do szlachty i naprawiać dachy

 • 5 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # szok

  A to te gminy właśnie glosowały na pis. I teraz tak ludzi potraktowali? No nieźle...

  SIERAKOWICE
  frekwencja – 55,9 proc.
  Sejm:
  PiS – 3 917 głosów
  PO – 1 392 głosy

  SULĘCZYNO
  frekwencja – 50,66 proc.
  Sejm:
  PiS – 865 głosów
  PO – 496

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Driver

  Dopiero co poustawiali nazat te drzewa A tera idzie następna burza..

 • 3 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # No i co

  Nie czytajcie tych komentarzy. Większość to są trole robiące na zlecenie.
  Ludzie na Kaszubach nie są tacy perfidni

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @no i co

  dokładnie, a ogólnie to poprzednicy posprzedawaliby zegarki to kasa by się znalazła na pomoc ;)

 • 4 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Info

  Wszyscy płaczą to kasy nie ma to chcą pomocy wojska a sami co zrobili?

  Przypominam że pierwszym elementem są władze lokalne, to one znają teren to one oceniają sytuację i na tej podstawie zgłaszają odpowiednie dokumenty.

  Nie znacie procedur, nie znacie swoich obowiązków, to was nie rząd ludzie powinni rozliczyć w wyborach.

  Przypominam że media maja obowiązek informować, nie komentować i nie wprowadzać w błąd.

 • 3 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do rozumek redaktorka

  Nawiązując do artykułu a następnie komentarza. Być może redaktor jest jakoś politycznie nastawiony lepiej lub gorzej, jednak nie można go ganić za to, że pisze artykuł w obronie gmin wchodzących w skład powiatu kartuskiego. Działa w naszym powiecie i takie jest jego zadanie - dbać o własny powiat. Jeżeli redaktor mieszkałby i działał w Chojnicach to niech broni tamtego rejonu. Dlaczego akurat obrażać go za to ? Sympatie polityczne swoją drogą a tożsamość ze swoim terenem to akurat dobra cecha. Czy autor komentarza, a tak wynika z tej wypowiedzi chce, żeby Chojnice dostały dotacje bo są biedne ? Biedny jest każdy, kto stracił w tej nawałnicy dobytek, obojętnie z jakiego regionu pochodzi. Należy skończyć z tym dzieleniem ludzi na biednych i bogatszych, lepszych i gorszych wg sortu zdaje się itp. Większość autorów komentarzy nie pisze o tragediach - walczy politycznie i to widać. Wstyd ........

 • 4 7 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sąsiad

  PiS= faszyzm

 • 3 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ szok

  Żaden szok, po prostu mięso wyborcze (czyli ciemny lud).

 • 4 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Info

  Mieszkańcy i strażacy pracowali poniżej 20 godz/dobę, a to za mało (trzeba 24 godz).
  Nasz wojewoda to doskonały materiał na przedstawiciela rządu (nie mówiąc o powszechnie szanowanym senatorze ). Kto ma jakieś wątpliwości, to niech wsłucha się w informacje TVP, które nikogo w błąd nie wprowadzają, lecz są wzorcowo prawdziwe (a jeśli co innego widzisz u nich - a co innego własnymi oczami, to znaczy, że powinieneś iść do okulisty).

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wszystkich

  Przeciez kasy jest dosyć, chociażby z odzysku skradzionego WAT-u jak mówi PIS i pokazuje tą kasę ciągle w TV rządowej.

 • 5 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gosc100

  Chcieliscie Pisu? Teraz go macie.Niech w Sierakowicach postawia pomnik Smolenski w ramach podziekowania

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jak tak można?

  A Gowidlino sulęczynem. Żakowo Sierakowice Sypniewo Sierakowice Kołodzieja?

 • 3 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Łobywatel

  Łunia ma dać kasą na budowę nowych willi dla PiS- owców i łatanie dziur w dachach dla wszystkich
  drugiego, albo jeszcze gorszego sortu.
  Łoni to bowiem są od łożenia, a my od skamlenia. My nie bendziem na nich łożyć bo mamy za
  skromne (żadne) wypracowane fundusze. Jak my się pracom nie hańbimy, to niech Łone na nas
  łożą, bo MY to Unia, a Unia to gnój i fuj. No nie?
  Rząd to wie i tak właśnie kompinuje. Tera, w biedzie wyszła Szydła z worka ...Antoniemu M.

 • 6 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AntoniCaracal

  Sekta PiC podpuściła ciemniaków, przekupiła 500+ i dobrała się do koryta.
  Na tym koniec ! Odwalcie się !
  Teraz nasze miśki i świry kasują zasłużone apanaże i nie mają głowy i czasu na jakieś tam pomorskie nawałnice ! Liście pozamiatajcie sobie sami !
  Warsiawka się wyżywi. Wniosek z tego prosty , rząd dał po 500 + a do reszty nie ma głowy .
  PORADZIMY sobie i przy URNIE WYBORCZEJ podziękujemy "panu" Bonkowskiemu,
  salowej ze Słupska i królowej piór+puchu z Borcza !

 • 1 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do info

  W tym przypadku można powiedzieć tylko jedno " gdyby głupota miała skrzydła latałbyś razem z gołąbkami"....

 • 7 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AntoniCaracal

  W przeciwieństwie do polityki - gdzie dzięki bredniom smoleńskim i łapówce 500+ zmiany mogą następować niemal z dnia na dzień - w ekonomii nic nie dzieje się od razu.
  Tylko wyjątkowe matoły mogą uwierzyć w to, że tydzień po dojściu do władzy PiS Polska przestała być w ruinie, ścieki zmieniły się w mleko i miód, a złodzieje przestali kraść i liście po nawałnicy same się pozamiatają !
  Tylko, że mamy KATASTROFĘ i tu myślący reagują NATYCHMIAST, tak jak to robi nasza dzielna
  Straż Pożarna ! Przy urnach odpłacimy wam za to PiC'erzy !

 • 5 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ powyżej

  W pełni popieram - sprawdziły się dwie formacje, a w zasadzie trzy : harcerstwo, straż pożarna i tzw. pomoc sąsiedzka. Reszta to zwyczajne gnioty.

 • 3 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Dziś w Chojnicach dowiedzieliśmy się od Ministra Błaszczaka, że Marszałek Województwa Pomorskiego nie zna zakresu swoich obowiązków.
  Okazuje się, że porządek na drogach, po nawałnicy, to obowiązek Marszałka, bez oglądania się na innych. I to by było na tyle, a więc do roboty...

 • 1 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hejt

  I znów jak pojawia się jakiś agresywny , ordynarny wpis to ....... bojówkarz PiS. Hejterzy Pis -u , mamy tragedię wielu rodzin na Kaszubach , odrobinę współczucia , empatii , solidarności .......

 • 3 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Panie Marszałku,

  jesteśmy z Panem!

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Iga Wejer

  MozeMoze teraz zrobią dobrze jak w6AW 7 odwalili fuszerkę
  Gdzie.Dzczbelki i blacha i co to ma trzymac te patyczki jak to ktoś określił.Pod blacha nie ma nic.Jeszcze jedna nawałnica i zdejmie cały dach.Caly blok wykonany byle jak.

 • 1 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @AntoniCaracal tu Obywatel,

  Zgadzam się z Tobą w tej bardzo poważnej kwestii. Otóż też twierdzę, że 500+ to na dużą - krajową skalę akcja korupcyjna.
  Takiej (pod państwowym szyldem) MASOWEJ korupcji żadne gangi świata jeszcze nie wymyśliły.

  Rządem, z premierką włącznie powinien natychmiast zająć
  się CBA. Ale, skoro oni są swoimi to będzie trudne. Udział w miesięcznicach nie daje amnestii. No, chyba, że za Andruszki - ułaskawiciela ????

  Istnieją jednak instytucje Unijne i Przestrzegania Prawa na świecie, które mogą się tym przekrętem i manipulacją społeczeństwem zająć.

  Ten trick tzw władzy został obnażony i postępowanie z urzędu powinna wszcząć właściwa prokuratrura (Boże daj - niezależna od Ziobry). Może celowe byłoby powołanie Sejmowej Komisji
  Sledczej ws. "PiSowskiego przekrętu Tysiąclecia dot. 500+".

 • 1 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Janek z sierakowic

  Wójtowie pewnie specjalnie nie dopełnili obowiązków , by wyborcy myśleli że , to wina rządu.
  Dlaczego urząd Marszałkowski wstrzymał też projekt OZE . Też pewnie bysmy myśleli że z powodu rządu nie ma dopłat z unii europejskiej.

 • 0 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Janka z Sierakowic

  Wichura też przyszła na złość rządowi. Specjalnie! To zmowa na pewno jakichś tajemniczych sił. Drzewa też się poprzewracały tak, żeby na złość wspaniałemu pisowskiemu rządowi zrobić. A w lasach to już szczególnie - na pewno ktoś celowo tyle drzew połamał.

 • 1 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AntoniCaracal

  Do sekty PiC :
  Będziecie SIEDZIEĆ w Berezie Kartuskiej ! Tam jest wasze miejsce !
  A w najlepszym wypadku wylądujecie pod palmami na San Escobar ...

 • 2 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @AntoniCaracal

  Możesz wierzyć lub nie ale osobiście byłem przy tym jak poseł PIS oglądał twoje wpisy bo dwie osoby to do niego zgłosiły wpisów jest mnóstwo bardzo obraźliwych i kwalifikujących się pod KK i nie tylko pod tym loginem były pisane,nie mogę obiecać ci że lada chwila o 6 rano wejdzie do ciebie ABW ale nie jest to wykluczone a piszę to tylko dlatego żebyś był przygotowany i miał czystą bieliznę jak cię z łóżka wyciągną bo nie zmażesz później wstydu na materiałach operacyjnych z zatrzymania - do zobaczenia vel "AntoniCaracal"

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # GONG !! Dwaj zawodnicy w ringu

  Caracal contra Karakan. Przewiduję kilkanaście rund solidnej nawalanki.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo