Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Kartuski szpital zyska specjalistyczny sprzęt dla kobiet w ciąży. To "prezent" od powiatu

Opublikowany: 2017-08-01 12:17 Autor: Magda Dzienisz

Powiatowe Centrum Zdrowia w Kartuzach zakupi cztery kardiotokografy - urządzenia do monitorowania tętna płodu i czynności skurczowej macicy. Będzie to możliwe dzięki dokapitalizowaniu spółki ze środków powiatu kartuskiego. Wniesienie dodatkowego wkładu pieniężnego pozwoli także sfinansować dokumentację budowy bloku operacyjnego.

REKLAMA

Brillowscy Kartuzy

Szpital w Kartuzach został dokapitalizowany przez powiat kartuski kwotą 198 tys. zł. W zamian za to powiat objął 198 udziałów o wartości 1000 zł każdy. To standardowa procedura przy sposobach dofinansowania spółek. Jak wyjaśnia sekretarz powiatu kartuskiego Radosław Pek w uzasadnieniu do uchwały, dodatkowe środki umożliwią m.in. zakup urządzeń medycznych.

- Nie byłoby to możliwe do wykonania bez zaangażowania środków finansowych ze strony powiatu kartuskiego. Rozwiązanie polegające na podwyższeniu kapitału zakładowego jest najbardziej korzystne, gdyż powiększa wartość spółki i jej wiarygodność na rynku. Powiat zyska zaś równoważny wartościowo pakiet udziałów – uzasadnia sekretarz.

PCZ w Kartuzach. fot. archiwum/Magda Dzienisz

Kwota 118 tys. zł zostanie przeznaczona na zakup czterech kardiotokografów – urządzeń do monitorowania tętna płodu i czynności skurczowej macicy z funkcją automatycznej analizy danych.

- To prezent dla Oddziału Ginekologiczno-Położniczego za pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Perły Medycyny” – mówi Karol Góralski, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia. – Dzięki temu urządzeniu kobieta w ciąży nie będzie już musiała być przypięta specjalnymi kabelkami do urządzenia, by lekarz mógł monitorować tętno płodu. Poprzez specjalny pas, który nałoży, zyska wygodę – będzie mogła chodzić z nim całą dobę, bez żadnych kabelków, a lekarz na ekranie urządzenia będzie widział stan płodu. To urządzenie na miarę XXI wieku.

80 tys. zł szpital przeznaczy na sfinansowanie dokumentacji projektowej budowy bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni. To brakująca kwota – wcześniej na ten cel przeznaczono już 250 tys. zł. Szpital otrzymał już pozwolenie na budowę bloku, teraz musi wykonać projekty techniczne. Jak wyjaśnia Karol Góralski, całkowity koszt budowy bloku wynieść ma ponad 20 milionów złotych – aby sfinansować przedsięwzięcie PCZ będzie musiał poszukać wsparcia ze środków zewnętrznych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa mogłaby się rozpocząć w 2019 roku.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [20]

 • 8 7 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pierwsze miejsce?

  To chyba jakiś żart.. to co tam się wyprawia, nie zasługuje nawet na ostatnie miejsce. Wredne położne, które traktują kobiety z góry, zachowanie tajemnicy zawodowej też jest im obce, ciągle knują intrygi i nie przeszkadza im obecność pacjentek. Jak dla mnie rzeźnia nie oddział,już w życiu tam rodzić nie będę.

 • 8 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ola

  Super:) tyle porodow jest w kartuzach ze warto inwestowac w lepszy sprzet

 • 1 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # IZABELA

  DLA CZEGO NIE CHWALICIE WSPANIAŁY WYSTĘP NA RYNKU 30.07.2017 CZY TO POLITYKA

 • 0 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  BYŁAM NA KARTUSKIM RYNKU I BYŁO PRZEPIĘKNIE

 • 3 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kartuzianka

  Rodziłam tydzień temu i mam inne zdanie co do położnych, zawsze pomocne i miłe. Co innego niektore z oddziału od noworodków.. Fakt faktem bywały nie miłe i wyglądały jakby ktoś ich zmuszał do pracy. A co do kardiotokografu bardzo dobrze ze bedzie ich więcej. Bo ostatnio było z tym słabo, tyle kobiet leżało a urządzeń brakowało, niektóre nie działały inne źle odczytywaly ;)

 • 2 5 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # OBSERWATOR

  KARTUSKI RYNEK OŻYŁ 30 07 2017 WRAZ Z BURMISTRZEM NA MELODIĘ PIOSENEK WŁOSKICH
  DLACZEGO DZIENNIKARZE NIE INFORMUJĄ O TYM PIĘKNYM ZDARZENIU ALE NIEMA NIC Z TEGO ZDARZENIA

 • 1 7 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gość

  kartuzy - expres kartuzy info kartuzy nasze miasto nie dały nic znać że w kartuzach na pięknym rynku 30.07 odbył się przepiękny koncert piosenek włoskich z udziałem pana burmistrza

 • 1 7 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # FELICITA

  BRAWO DLA PANA BURMISTRZA ZA OŻYWIENIE RYNKU W DNIU 30.07.2017 PANIE DREWEK CZEKAM NA KOMENTARZE Z TEGO PROGRAMU

 • 6 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zawsze może być lepiej

  To bardzo dobrze, że będą zakupione te urządzenia bo te co były są już zużyte. I powiem tak , jak nie ma komplikacji to i w domu położna odbierze poród. Tak jest w kartuskim szpitalu. Natomiast gdy coś się dzieje to tylko pozostają siły nadprzyrodzone. Bo ze specjalistami słabo. No i jeszcze kwestia przenoszonych ciąż przez ciągłe odsyłanie pacjentki do domu jak nie ma u niej akcji porodowej. To zaczyna być bardzo grożne zjawisko zagrażające zdrowiu i życiu matki i dziecka. Kolejne często popełniane błędy, to wykonywane badania ultrasonograficzne. Lekarze błędnie oceniają wielkość dziecka. Kobietom każe się rodzić dzieci siłami natury nawet cztero kilogramowe i ponad. Personelowi często rzeczywiście brakuje empatii dla rodzącej i póżniej kiedy potrzebuje opieki po porodzie będąc jeszcze w szpitalu. Przykro powiedzieć ale moja córka też nie spotkała się z dobrym traktowaniem. Aż mam żal do siebie , że czegoś z tym nie zrobiliśmy. Czasy komuny minęły a w Kartuzach NIE!!! Jak ma się kogoś znajomego to można liczyć na lepsze traktowanie. Więc proszę się tak nie podniecać tym kartuskim szpitalem bo niestety niewiele się zmieniło. A szkoda! No chyba , że ktoś miał więcej przysłowiowego szczęścia niż moja córka. Czego wszystkim rodzącym w kartuskim szpitalu życzę.

 • 7 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # manager

  Potrzeba tu bardziej profesjonalnego zarządu. Bo ja już przez skórę czuję że te zewnętrzne środki będą pochodziły z naszych kieszeni, szczodrze dane przez samorządy które wogóle nie rozumieja zasad rynku
  Niby spółka a działa jak SP ZOZ
  ....no poza jednym małym szczegolem. Ale jako dama nie będę okrutna.

 • 3 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # manager

  Zewnętrzne dla spółki to na 100%. Ale czy dla nas?

 • 5 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # manager

  Wszystko wg.zasady
  Kup pan cegłę!

 • 3 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wrrrr!!!!!

  Niech najpierw kartuzki szpital przyjezdza na zgloszenie bo maja.w dupie i przez nich czlowiek umarl i trzeba bylo przywiesc osobiscie pacjenta! Gdzie juz bylo za pozno!!tak szpital kartuzki dziala

 • 5 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zorientowany

  Dziwię się sekretarzowi - młody człowiek a takie bzdury opowiada. W jaki sposób podwyższenie kapitału "dymanie" podwyższa wartość i wiarygodność takiej spółki? Tokiem myślenia tego geniusza, proponuję wpłacić od razu 50 mln i objąć udziałami - spółka dopiero będzie wiarygodna.
  Góralski już sam nie wie ile będzie kosztowała ta inwestycja. Najpierw opowiadał, że 15 mln, teraz 20 mln, a w dokumentach do przetargu na wykonanie projektu jest 27 mln - ktoś dalej robi z kogoś idiotów. Optymista mówi, że trzeba będzie musiał poszukać finansowania zewnętrznego - a mówił, że z Unii Europejskiej. Słyszę, że mają zacząć w 2019 r. , ale nie mówią kiedy planują zakończyć!!! A specjalistka "Caryca" od dużych inwestycji, co kombinuje? !!!
  Dlaczego Powiat nie mówi kosztem czego to wszystko się odbywa i prowadzić będzie. Proszę Państwa, kosztem innych inwestycji, żeby gdzieś włożyć, skądś trzeba zabrać. Powiat to nie jest spółka prawa handlowego, gdzie można inwestować z wypracowanego zysku. Radny inżynier o tym nie wie? Kukułcze jajo będą długo wspominać, a odchodzący na długo zostaną ludziom w pamięci.

 • 4 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jan

  Szpital kartuski w 100 %jest włanoscia powiatu a tym samym nas wszystkich, nie ma praktycznie zadnego znaczenia ze jest to spólka,ktora de facto w obecnych realiach dziala jak zakład budzetowy bo jest calkowicie zależna od NFZ i decyzji politykow a nie rynku. Szpitale trójmejskie to tez spólki, a inwestytuje Samorząd Wojewódzki. Wszystykie okoliczne Szpitale sa po modernizacji blokow operacyjnych lub w trakcie przygotowywawia-Wejherowo,ostatnio szpital Zaspa-inwestycja za 80 mln zł.Tylko w Kartuzach sterylizatornia i blok operacyjny z lat 60 tych ubieglego wieku. czy My mieszkańcy powiatu kartuskiego nie mamy prawa być leczeni i przebywać po operacjach w nowoczesnym obiekcie gdzie jest więcej niz 1 toaleta i 1 prysznic dla męzczyzn i podobnie dla kobiet jak ma to miejsce na oddziale chirurgii naszego szpitala.Takim samym obowiazkiem powiatu jest budowa i modernizacja drog czy szkol licealnych jak i modernizacja Szpitala, Oczekuje od Radnych podjęcia dobrych decyzji i pokazania ze jest sie Radnym calego powiatu a nie tylko swojej wsi czy miasta,aby nie zaniedbac obecnych mozliwosci pozyskania srodkow unijnych na jak konieczną budowę nowego bloku operacyjnego i towarzyszacej infrastruktury.Uważam ,że obecnie nie ma ważniejszej inwestycji powiatowej z uwagi na konczacy sie okres wsparcia unijnego do 2020r.Jesli tego nie wykorzystacie Wyborcy Wam tego nie wybacza

 • 5 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jeszcze więcej troski o kobiety!

  W tym kościelno-patrialchalnym kraju. Mamy rodzić, a sprzętu brak, a do ginekologa wizyta za trzy tygodnie. Opieka ginekologiczna dla kobiet powinna być jak lekarza pierwszego kontaktu zawsze bez problemu!

 • 7 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # to żart ?

  JAKI PREZENT ???? - za swoje starościna nabyła czy za nasze PODATKI !??? chyba temperatura uderzyła do głowy

 • 3 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Te janek

  To niech będą pensje jak w zakładzie budżetowym. Bo pensje są iście "handlowe"

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A Kostnica?

  Również należy do powiatu? Czy do firmy prywatnej?

 • 3 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Jan

  Jesteś bystry, rzeczywiście 100% udziału ma Powiat - dodaj, że w tym całe nieszczęście. Takich szpitali, gdzie ciężar utrzymania wzięły Powiaty jest niewiele. Póki placówka nie będzie miała statusu specjalistycznej, to będzie walka o utrzymanie na byle jakim poziomie. Szpital w Wejherowie będzie budował podobny ale większy obiekt z dofinansowaniem 65 mln. A my ciągle podwyższamy kapitał spółki i tak bez końca aż do granic bezsensowności - może już tak jest, bo zdaje się ponad 30 mln kapitału zakładowego jest już tą granicą. Ciekaw jestem, skąd Powiat weźmie jakiekolwiek pieniądze do tej inwestycji? Ci którzy znają zasady funkcjonowania tego samorządu, odpowiedzą nie wiem inni z kredytu. I to są jedyne właściwe odpowiedzi PANIE JANIE.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo