Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Forma Fitness Kartuzy
Reklama Gaskom Producent Blach
Szybka Kolej Miejska Kaszuby

Samorządowa pomoc dla Sulęczyna. Gmina otrzyma wsparcie m.in. od Żukowa i Ustki

Opublikowany: 2017-08-21 10:45 Autor: Magda Dzienisz

Samorządy i instytucje nie pozostają głuche na apele o pomoc gminom poszkodowanym przez nawałnicę. Gmina Żukowo przekaże po 40 tys. zł na usuwanie skutków nawałnic gminom Sulęczyno i Lipusz. 50 tys. zł dla Sulęczyna zadeklarowała Ustka - w tej nadmorskiej gminie trwa także zbiórka m.in. żywności i środków higieny. Samorząd województwa pomorskiego przekaże gminom 2 mln zł, a miasto Gdańsk 1 mln zł.

REKLAMA

Z niemal wszystkich stron płynie pomoc dla gmin, które najbardziej ucierpiały na skutek nawałnicy. Odzywają się zwłaszcza samorządy i instytucje samorządowe. W powiecie kartuskim najmocniej poszkodowana jest gmina Sulęczyno. Jej wójt, Bernard Grucza, apelował m.in. o finansowe wsparcie. Także marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk prosił zwłaszcza samorządy i firmy o pomoc.

Sulęczyno otrzyma wsparcie m.in. od niedalekiej gminy Żukowo. Burmistrz Wojciech Kankowski poinformował, że gmina Żukowo, uchwałą Rady Miasta planuje przekazać łącznie 80 tys. złotych.

- Kwoty po 40 tys. złotych przekazane zostaną na naprawę dróg w infrastrukturze gminnej w gminach Sulęczyno i Lipusz – informuje włodarz Żukowa.

Oprócz tego Żukowo wraz z tutejszą jednostką OSP apelują do swoich mieszkańców o wsparcie gminy Lipusz w powiecie kościerskim. Potrzebny jest zwłaszcza sprzęt – pilarki, piły łańcuchowe, łańcuchy czy prowadnice.

Sulęczyno po nawałnicy. fot. Magda Dzienisz

Także Ustka przekaże 50 tys. zł dla Sulęczyna. Ponadto w tej nadmorskiej gminie zorganizowano specjalną zbiórkę na pomoc poszkodowanym przez nawałnicę mieszkańcom gminy.

- W siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej uruchomiliśmy punkt zbiórki rzeczy dla poszkodowanych w kataklizmie. Po rozmowach z władzami gminy ustaliliśmy, że najbardziej potrzebne są środki higieny i czystości, żywność pakowana, a także pościel i koce – informuje rzecznik miasta Jacek Cegła.

Ustka apeluje również do swoich mieszkańców o materiały budowlane dla Sulęczyna. W pomoc poszkodowanym włączyły się również słuchaczki Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Seniorki w sobotę na nadmorskiej promenadzie zbierały pieniądze do puszek, które trafią do mieszkańców gm. Sulęczyno.

Pomoże także Sejmik Województwa Pomorskiego. Podczas jutrzejszej sesji radni zdecydują o pomocy poszkodowanym przez żywioł. Chcą przeznaczyć 2 mln zł na likwidację skutków nawałnicy w Rejonie Dróg Wojewódzkich w Bytowie, Chojnicach i Kartuzach. To nie wszystko.

- Dzięki inicjatywie samorządu wojewódzkiego pilarki za 100 tys. zł za pośrednictwem gmin zostaną przekazane jednostkom ochotniczych straży pożarnych. Pilarka kosztuje od 3,5 do 4 tys. zł. Gminy cały czas o nie proszą. Sprzęt jest niezbędny m.in. do cięcia powalonych przez wichurę drzew – informuje na swojej stronie Urząd Marszałkowski.

Pomoc niesie także miasto Gdańsk. Na pomoc poszkodowanym gminom przeznaczy łącznie 1 mln zł. Oprócz tego w gminie Sulęczyno działała 20-osobowa ekipa złożona z pracowników Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych oraz Saur Neptun Gdańsk. Osoby te pomagały przy różnego rodzaju pracach, w tym pilarskich. Transport ekipy zapewniły Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Gmina Sulęczyno informuje, że w wyniku nawałnicy mieszkańcy ponieśli poważne straty poprzez uszkodzone budynki mieszkalne (71 szt.), budynki gospodarcze (77 szt.), lasy ok.3.000 ha, domki letniskowe (42 szt.), ogrodzenia (50 szt.) i maszyny rolnicze w 17 gospodarstwach.

- Szkody są bardzo poważne i nie jesteśmy w stanie z własnych środków ponieść tego ciężaru szkód i pomóc naszym mieszkańcom – podkreślają władze gminy.

Jak powiedział nam wójt Sulęczyna, pieniądze, o które apeluje, są potrzebne zarówno na naprawę zniszczeń, pomoc poszkodowanym, jak i pokrycie kosztów działań ratunkowych i porządkowych – potrzeba paliwa do zasilania maszyn, pił, agregatów. Okazało się też, że gmina musi znaleźć około 0,5 mln zł na naprawę jednej z podmytych dróg w Sulęczynie, naruszona skarpa stwarza poważne niebezpieczeństwo dla pobliskich budynków.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [4]

 • 0 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tekla

  a komu pomaga finansowo Gmina Kartuzy, bo coś deklaracji nie słychać

 • 2 4 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  teraz widać że to wszystko zagrywka polityczna, jeszcze kilka dni temu Ci sami POlitycy nie wiedzieli co mają zrobić.

  Cóż dobrze że na szczytny cel.

 • 3 3 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Żukowo jest bogate

  Właśnie zostałeś zwycięzcą w rywalizacji na najbardziej stosowny komentarz ostatniej
  tragedii ludzkiej w całym powiecie i okolicach.

  Brawo

 • 4 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A Chmielno??

  Przecież od pierwszych godzin nawałnicy dzielnie pomagały poszkodowanym wszystkie zastępy strażaków z Chmielna ,ofiarnie pracowali przez kilka dni , Im też należy się jakaś wzmianka i słowo DZIĘKUJEMY

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo