Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Samorządowa pomoc dla Sulęczyna. Gmina otrzyma wsparcie m.in. od Żukowa i Ustki

Opublikowany: 2017-08-21 10:45 Autor: Magda Dzienisz

Samorządy i instytucje nie pozostają głuche na apele o pomoc gminom poszkodowanym przez nawałnicę. Gmina Żukowo przekaże po 40 tys. zł na usuwanie skutków nawałnic gminom Sulęczyno i Lipusz. 50 tys. zł dla Sulęczyna zadeklarowała Ustka - w tej nadmorskiej gminie trwa także zbiórka m.in. żywności i środków higieny. Samorząd województwa pomorskiego przekaże gminom 2 mln zł, a miasto Gdańsk 1 mln zł.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Z niemal wszystkich stron płynie pomoc dla gmin, które najbardziej ucierpiały na skutek nawałnicy. Odzywają się zwłaszcza samorządy i instytucje samorządowe. W powiecie kartuskim najmocniej poszkodowana jest gmina Sulęczyno. Jej wójt, Bernard Grucza, apelował m.in. o finansowe wsparcie. Także marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk prosił zwłaszcza samorządy i firmy o pomoc.

Sulęczyno otrzyma wsparcie m.in. od niedalekiej gminy Żukowo. Burmistrz Wojciech Kankowski poinformował, że gmina Żukowo, uchwałą Rady Miasta planuje przekazać łącznie 80 tys. złotych.

- Kwoty po 40 tys. złotych przekazane zostaną na naprawę dróg w infrastrukturze gminnej w gminach Sulęczyno i Lipusz – informuje włodarz Żukowa.

Oprócz tego Żukowo wraz z tutejszą jednostką OSP apelują do swoich mieszkańców o wsparcie gminy Lipusz w powiecie kościerskim. Potrzebny jest zwłaszcza sprzęt – pilarki, piły łańcuchowe, łańcuchy czy prowadnice.

Sulęczyno po nawałnicy. fot. Magda Dzienisz

Także Ustka przekaże 50 tys. zł dla Sulęczyna. Ponadto w tej nadmorskiej gminie zorganizowano specjalną zbiórkę na pomoc poszkodowanym przez nawałnicę mieszkańcom gminy.

- W siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej uruchomiliśmy punkt zbiórki rzeczy dla poszkodowanych w kataklizmie. Po rozmowach z władzami gminy ustaliliśmy, że najbardziej potrzebne są środki higieny i czystości, żywność pakowana, a także pościel i koce – informuje rzecznik miasta Jacek Cegła.

Ustka apeluje również do swoich mieszkańców o materiały budowlane dla Sulęczyna. W pomoc poszkodowanym włączyły się również słuchaczki Usteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Seniorki w sobotę na nadmorskiej promenadzie zbierały pieniądze do puszek, które trafią do mieszkańców gm. Sulęczyno.

Pomoże także Sejmik Województwa Pomorskiego. Podczas jutrzejszej sesji radni zdecydują o pomocy poszkodowanym przez żywioł. Chcą przeznaczyć 2 mln zł na likwidację skutków nawałnicy w Rejonie Dróg Wojewódzkich w Bytowie, Chojnicach i Kartuzach. To nie wszystko.

- Dzięki inicjatywie samorządu wojewódzkiego pilarki za 100 tys. zł za pośrednictwem gmin zostaną przekazane jednostkom ochotniczych straży pożarnych. Pilarka kosztuje od 3,5 do 4 tys. zł. Gminy cały czas o nie proszą. Sprzęt jest niezbędny m.in. do cięcia powalonych przez wichurę drzew – informuje na swojej stronie Urząd Marszałkowski.

Pomoc niesie także miasto Gdańsk. Na pomoc poszkodowanym gminom przeznaczy łącznie 1 mln zł. Oprócz tego w gminie Sulęczyno działała 20-osobowa ekipa złożona z pracowników Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych oraz Saur Neptun Gdańsk. Osoby te pomagały przy różnego rodzaju pracach, w tym pilarskich. Transport ekipy zapewniły Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Gmina Sulęczyno informuje, że w wyniku nawałnicy mieszkańcy ponieśli poważne straty poprzez uszkodzone budynki mieszkalne (71 szt.), budynki gospodarcze (77 szt.), lasy ok.3.000 ha, domki letniskowe (42 szt.), ogrodzenia (50 szt.) i maszyny rolnicze w 17 gospodarstwach.

- Szkody są bardzo poważne i nie jesteśmy w stanie z własnych środków ponieść tego ciężaru szkód i pomóc naszym mieszkańcom – podkreślają władze gminy.

Jak powiedział nam wójt Sulęczyna, pieniądze, o które apeluje, są potrzebne zarówno na naprawę zniszczeń, pomoc poszkodowanym, jak i pokrycie kosztów działań ratunkowych i porządkowych – potrzeba paliwa do zasilania maszyn, pił, agregatów. Okazało się też, że gmina musi znaleźć około 0,5 mln zł na naprawę jednej z podmytych dróg w Sulęczynie, naruszona skarpa stwarza poważne niebezpieczeństwo dla pobliskich budynków.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [5]

 • 0 3 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tekla

  a komu pomaga finansowo Gmina Kartuzy, bo coś deklaracji nie słychać

 • 2 4 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  teraz widać że to wszystko zagrywka polityczna, jeszcze kilka dni temu Ci sami POlitycy nie wiedzieli co mają zrobić.

  Cóż dobrze że na szczytny cel.

 • 3 3 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Żukowo jest bogate

  Właśnie zostałeś zwycięzcą w rywalizacji na najbardziej stosowny komentarz ostatniej
  tragedii ludzkiej w całym powiecie i okolicach.

  Brawo

 • 4 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A Chmielno??

  Przecież od pierwszych godzin nawałnicy dzielnie pomagały poszkodowanym wszystkie zastępy strażaków z Chmielna ,ofiarnie pracowali przez kilka dni , Im też należy się jakaś wzmianka i słowo DZIĘKUJEMY

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mrs.Emilia Fedorcakova

  Getting a legitimate loan have always been a huge problem To clients who have financial problem and need solution to it. The issue of credit and collateral are something that clients are always worried about when seeking a loan from a legitimate lender. But.. we have made that difference in the lending industry. We can arrange for a loan from the range of $5,500. to $500,000.as low as 1% interest Kindly respond immediately to this email: bdsfn.com@gmail.com
  Email : bdsfn.com@gmail.com
  Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com
  Our Services Include the Following
  Debt Consolidation
  cond Mortgage
  Business Loans
  Personal Loans
  Family loan
  International Loans
  Loan for any kinds
  E.T.C

  No social security and no credit check, 100% Guarantee. All you have to do is let us know exactly what you want and we will surely make your dream come true. (LEND UP LOAN ). says YES when your banks say NO. Lastly, we fund small scale loan firm, intermediaries, small scale financial institutions for we have unlimited capital. For further details to go about procuring a loan contact us, Kindly respond immediately to this email: bdsfn.com@gmail.com
  Email : bdsfn.com@gmail.com
  Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com
  Best Regards.
  Mrs.Emilia Fedorcakova

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo