Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Namioty Emko
 Reklama Bat

Przy zwolnieniach podatkowych dla poszkodowanych znów pominięto Sierakowice i Sulęczno

Opublikowany: 2017-08-25 11:22 Autor: Wojciech Drewka

Do listy gmin poszkodowanych przez nawałnicę dopisano wreszcie Sulęczyno, Sierakowice, ale także Chmielno, Stężycę i Kartuzy. Rząd naprawił jeden błąd, ale jednocześnie popełnił drugi. Przepisy zwalniające z podatku od spadków i darowizn znów pomijają mieszkańców poszkodowanych terenów z powiatu kartuskiego.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Po licznych interwencjach samorządowców z powiatu kartuskiego, liście marszałka woj. pomorskiego, po tygodniu zaktualizowano listę gmin poszkodowanych w wyniku nawałnicy. Na terenie wymienionych gmin obowiązywać mają uproszczone procedury związane z odbudową i remontem domów. Remont ma być możliwy bez żadnych formalności, a tam gdzie do tej pory potrzebne było pozwolenie na budowę, teraz wystarczy zgłoszenie. Są to więc przepisy istotne dla właścicieli uszkodzonych bądź zniszczonych budynków.

źródło:dziennikustaw.gov.pl

W poprzednim dokumencie MSWiA „zapomniało” m.in. o gminach Sulęczyno i Sierakowice. Przedstawiciele rządu próbowali obarczyć winą za to samorządowców, ale okazało się, że wojewoda pomorski informację o zniszczeniach miał krótko po nawałnicy. Nie wiadomo więc dlaczego wspomnianych gmin dotkniętych przez żywioł nie wymieniono w rozporządzeniu.

Dziś ukazało się nowe rozporządzenie z nową listą, która „urosła” do 21 gmin z woj. pomorskiego (poprzednio wymieniono 10). W wykazie jest więc gmina Sulęczyno, Sierakowice oraz dodatkowo Chmielno, Kartuzy i Stężyca. Ale na tym nie koniec wpadek rządu.

Właśnie weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju i finansów, które zwalnia mieszkańców gmin dotkniętych kataklizmem z podatku od darowizn finansowych i rzeczowych. To duże ułatwienie dla poszkodowanych. Problem w tym, że dokument ten wydano w oparciu o nieaktualny wykaz poszkodowanych gmin. To oznacza, że mieszkańców gminy Sierakowice czy Sulęczyno nadal podatki od darowizn i spadów obowiązują.

źródło:dziennikustaw.gov.pl

Janina Kwiecień, starosta kartuski jest zaskoczona tą sytuacją.

- Kompletnie nie rozumiem jak to możliwe, że znów wchodzi w życie rozporządzenie wydane w oparciu o nieaktualny wykaz gmin – mówi. – Przecież my monitowaliśmy, wysłaliśmy pisma, rozmawialiśmy. Oczywiście znów będziemy musieli monitować i zgłaszać konieczność naniesienia poprawek i ujęcia gmin z naszego terenu w rozporządzeniu o zwolnieniu z podatków od darowizn.

Warto przypomnieć, że wojewoda pomorski Dariusz Drelich (PiS) nie ogłosił stanu klęski żywiołowej po nawałnicach, chociaż apelowali o to samorządowcy. Zniszczone po nawałnicy tereny gmin Sulęczyno i Sierakowice odwiedził po raz pierwszy po 9 dniach od katastrofalnej nawałnicy dopiero na wyraźną prośbę wójtów i starosty kartuskiego.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [51]

 • 55 22 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # i szczujnia w akcji

  Prosty błąd,łatwo zostanie skorygowany ,zwykły bałagan urzędniczy( nie pochwalam ale zdarza się ) służy szczujni do ataku .

 • 21 49 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ i szczujnia...

  To oni nie są w stanie napisać jednego dokumentu poprawnie? Jaja sobie robisz czy co????? Co to jest? Tak działają instytucje rządowe w poważnym kraju? Gdzie jest ta zamiana ja się pytam? Co się poprawiło? Miało być lepiej, a co to jest? Jakieś kpiny z ludzi, którzy potrzebują wsparcia i pomocy! Oni to robią specjalnie czy jest tam taki burdel że nikt nad niczym nie panuje, bo tak to na razie wygląda.

 • 21 46 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # widać jak na dłoni

  Sorry ale takiego bajzlu jeszcze nie było... Żeby dwóch gmin nie można było ująć to się w głowie nie mieści.

 • 44 18 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie było bajzlu?

  Było za PO jak mawiał Piłsudski "burdel,pierdel i serdel " a jak mawiał Sienkiewicz "państwo istniało teoretycznie "to ,że babcia Janinka PO a dawniej bodaj PZPR ma fochy to nie dziwi ale lepiej by pilnowała porządku w swoim urzędzie bo tam dopiero jest co poprawiać.
  PiS robi dla tego kraju czego wszystkie rządy po 89 roku nie były w stanie ruszyć,wreszcie działają dla Polski i Polaków. No i dodam,że cieszę się,że komuchy się bulwersują,gospodarka kwitnie,rodziny otrzymują pieniądze,złodziejstwo ukrócone,nie klęczymy przed Niemcami ,jest wspaniale a błąd z niewpisaniem gmin jest zwykłym błedem urzędniczym,za dzień,dwa Drewka napisze"już poprawione" a co szczuje to Jego .Taka natura . Psy szczekaja karawana idzie dalej .

 • 34 9 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ u pana panie Drewka

  Szanowny przyjacielu dla którego ważne są losy naszego kraju jaki on pan? To nie jest żaden pan ten gostek pod 40stke nigdy nawet nie stał obok pana

 • 13 32 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no i proszę

  Uuuuuu same paniska się tu wypowiadają. Proszę proszę. Jak będziecie tak kłamać to wam nosy jak u Pinokia wyrosną. Płacą wam za obronę tych wszystkich żenujących sytuacji czy co? Jak dobrze płacą to faktycznie, można poudawać wariata...

 • 11 31 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sekta zaczyna pożerać swój własny ogon

  Smacznego. Życzmy dobrego apetytu !!

 • 35 15 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mi nie płacą

  Ani 500+ nie pobieram,żadnych zasiłków bo dzieci dorosłe a mi się nieźle powodzi finansowo bo ciężko pracuję ale popieram PiS bo mam oczy,rozum i myślę no i kocham ten kraj ojczysty więc im głośniej wyją Niemcy ,ryczą komuchy i jazgocze ubekistan z michnikowszczyzną tym moje serce się bardziej raduje .

 • 13 31 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sierakowice i Sulęczyno

  były rozkochane w PiSie do szaleństwa. Parę wiader zimnej wody dobrze im zrobiło. Brawo PiS.

 • 9 27 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ mi nie płacą

  Czyli co sam z siebie piszesz te bzdury? O chłopie to jest gorzej niż myślałem. A co do Niemców to oni raczej nie wyją. Oni się cieszą bo im Antek dał właśnie kontrakt na autobusy dla naszego wojska. Widać że jesteś taki chłopek-roztropek :-) Mało wie ale grunt żeby się władzuni kochanej przypodobać.

 • 24 6 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@mi nie płacą

  Owszem,sam z siebie piszę słowa popierające PiS,lepszy PiS niż niemieckie resztki ze stołu .Ja szanuję Twoje komusze inklinacje,taki już jesteś mały ub-ek mentalny ,różnimy się i spoko . Wy nie potraficie się pogodzić z faktem',że "aby było tak jak było" nie będzie :) UBekistan umiera .I to jest cudowne ,że dożyłem dni kiedy ubecy wystają na dworzu a ja sobie leżę na kanapie i się śmieję :)
  Młode pokolenie ma prawicowe nastawienie ,patriotyczne,narodowe więc wasz czas się kończy . Normalnie super :)

 • 3 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marek

  Linia, Szemud. Spadło tam jakieś drzewo, zrzuciło dach ?
  Mogli napisać - Polska. Wtedy by trafili a tak strzelają na oślep.

 • 5 18 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ mi nie płacą

  A to ciekawe co piszesz. Szczególnie o tej młodzieży - chodzi ci o tą co hajluje na ulicach? A może o tą co bije kogo popadnie? Tak to faktycznie wspaniałe młode pokolenie... A o tym ubekistsnie to też ciekawe tylko szkoda że jak to mówią g... prawda. O działaczach pzpr nie wspominasz? Aaa no zapomniałem że niejaki prokurator Piotrowicz to kolega prezesunia... Taaak, ale grunt że zadowolony jesteś... Jeszcze ci w tvpis powiedzą jak jest wspaniale... Młynarski kiedyś śpiewał 'po co babcię denerwować, niech się babcia cieszy...' Grunt to dobre samopoczucie masz rację...

 • 20 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # OBSERWATOR

  OD TEGO SĄ WÓJTOWIE ORAZ BURMISTRZOWIE ŻEBY DZIAŁALI BIORĄ KASĘ NIECH SIĘ WYKAŻĄ BO NA NASTĘPNYCH WYBORACH BĘDĘ PAMIĘTAŁA KTO SIĘ UDZIELIŁ W KARTUZACH NIE BYŁO ŻADNYCH ZNISZCZEŃ

 • 19 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mi nie płacą

  To,że szanuję Twoje komusze inklinację a właściwie przyjmuję je do wiadomości to nie oznacza,że mam ochotę na dyskusje z Tobą,nie mam.Po co miałbym z komuchem dyskutować?Mam to gdzieś,piękny dzień,piąteczek,wypas.Ty się tam frustruj,jęcz ale mnie w to nie wciągniesz chociaż polepszasz mi humor jak każdy komuch z tzw bólem d... To wspaniałe ,że tak się trzęsiecie z nerwów :) Moja Polska pięknieje,stoi dumnie wbrew eurokołchoźnikom a ,że folksdojczów jeszcze pełno to spoko,damy sobie radę . PiS jest super a prezes Kaczyński to debeściak ,jeden mały wzrostem a wielki duchem człowiek a taki wkurw zrobił komuchom ,geniusz :)

 • 3 17 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ mi nie płacą

  Ja to mam z komuchami tyle wspólnego co ty z Jarkiem - mam nadzieję... (Taki z niego Wołodyjowski tak? - nie wiedziałem)
  I ciesze się, ci się wzrok poprawił - bo pis krzyczał nie tak dawno że Polska w ruinie. Czy co? Jednak nie w ruinie, jednak kwitnie? To super nie! Bo Polska koleżko nie jest ani twoja ani moja tylko nasza. Chyba, że żyjesz w równoległej rzeczywistości.
  I wiesz to że kraj się rozwija to prezesa w tym żadna zasługa. To ludzie sobie radzą. A i komuchy jak widzisz mają się świetnie zwłaszcza ci co są blisko prezesa. Także twój zachwyt nie znajduje więc odzwierciedlenia w rzeczywistości, ale tak to już jest, jak ludzie nie chcą wiedzieć i widzieć pewnych rzeczy, tylko po to żeby się dobrze czuć.

 • 2 19 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zgaduj - zgadula

  KTO pierwszy RUNIE z drabiny: Trumpczyński, czy Kłamczyński ?? Albo może Putiński ? Drabiny są różnej wysokości, ale hurgot spadającego każdy usłyszy. Podium czeka ...

 • 24 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Za Drewki EK zszedł na psy

  Tyle w temacie szkoda że były właściciel nie moderuje juz EK nie było by tu takiej stronniczości i robi to jeszcze chłopaczyna z Sierakowic wiesz wojtuś co o tobie się mówi na wiosce?

 • 18 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie kłam

  pokaż jeden cytat kogokolwiek z PiS "Polska w ruinie"to wymysł PO,takiego hasła nie było ze strony PiS-u poszukaj ,sam tego szukałem i nie ma . Czekam .

 • 0 20 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # proboszcz

  tam wam doch Matka Boska pomoże , po co wam ulgi w podatkach ?

 • 18 4 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no koleś

  gdzie te "bo pis krzyczał nie tak dawno że Polska w ruinie." gdzie krzyczał,gdzie te hasła ??? Kto tak i kiedy mówił???Widzisz ile Ty wiesz ,tyle co Ci w TVN-ie powiedzą.

 • 17 3 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zgadza się

  Owszem ale zauważ,jak łatwo takiego lewusa zagiąć:) I taki chciałby dyskutować merytorycznie w oparciu o fakty??? Niby jak ????Wiedzy mają tyle co z mema soku z buraka i to wszystko. Drze taki pysk,zadajesz proste pytanie o dowody i ginie. Zapytaj o Piotrowicza,o fakty to wyjdzie,że to był całkiem przyzwoity gośc w tamtych czasach ale oni znają tylko nazwisko ,za to agent SB to u nich wielki bohater,jaki bohater,taka wiedza . Ale w sumie to zabawne jak się wpieniają komuszki :)

 • 5 16 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # plusik

  500+ mata? mata!, to róbta z tej kasy i w końcu przestańcie wyciągać rękę po nasze podatki! Ile można płacić podatków?! Trzeba było się uczyć, potem ciężko pracować i się ubezpieczyć, jak każdy normalny obywatel, a nie ciągle wyciągać łapy po pieniądze zebrane z naszych podatków.

 • 1 9 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # na wiosce

  Ploty na wiosce - dla niektórych najważniejsze źródło informacji...

 • 5 19 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sąsiad

  PiS to jedno wielkie oszołomstwo, walczące z wszystkim, którzy myślą inaczej o demokracji.

 • 3 19 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Za Drewki ..........

  To racja, nie ma równowagi, bo ponad 80 % zadrukowane jest pislamskim bełkotem (a powinno być 125 % )

 • 3 14 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # eeeee tam

  przy np. Kurskim to niemowlaczek (powinien dużo oglądać gadzinówkę TVP)

 • 1 10 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nawet gdyby

  Nawet gdyby się jeszcze pomylili sto razy a nie dwa, to nic nie zmieni. Co poniektórzy z powyższych komentarzy i tak stwierdzą - nie można się pomylić ...

 • 17 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  Napiszę więc jeszcze raz i tym razem udokumentuję ten komentarz. Jeśli go usuniesz, będą kroki prawne. Uważam, że w starostowie pracują ludzie niekompetentni, nawet na portalu nieprzychylnym rządowi zacytowano maila pracownika starostwa (emerytowany wojskowy), który swojego służbowego maila podaje zaczynając od "www". Wstyd! A młodzi kompetentni ludzie muszą wyjeżdżać za granicę, przykre to. Ogólnie całe starostwo to zlepek emerytowanej budżetówki.

 • 13 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czekałem io się nie doczekałem

  I co łgarzu ?Nie znalazłeś przykładów ,ile mam czekać kłamco ? Tyle jesteś warty,kłamstwa ,manipulacje a wystarczy zapytać o dowody i szach mat .
  Ot lewus zmanipulowany i powtarzający michnikowe kłamstwa.
  wstydź się trollu .

 • 4 12 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jestem przerażony

  rosnącym fundamentalizmem, ludzie trochę obiektywizmu. Oby wam w obronie rządu żyłka pierdząca nie pękła

 • 13 4 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sorki ale pytam

  Ty jesteś zdrowy na umyśle?
  Z Lisiego portaliku antypolskiego podałeś przykłady ,które ....potwierdzają moje stanowisko . To co przez 8 lat robiło PO nadawało się na tekst "Polska w ruinie " tyle,że on nie padł w kampanii wyborczej i żaden PiS nie krzyczał "Polska w ruinie " jak zechciałeś skłamać. Cytat z JK z 2012 tylko to potwierdza a już cytat z Dudy mówiący ,że udało się odbudowac kraj z ruin po 2 WŚ to chyba tylko zdesperowany cymbał potrafi odnieść do Twoich słów

  "bo pis krzyczał nie tak dawno że Polska w ruinie" jak każdy widzi niczego takiego nie było a gospodarkę morską ,stocznie faktycznie należy odbudować . I to PiS robi i chwała Im . A teraz popatrzę czy Drewka cenzorek usunie Twój link .Bo moje usuwa w 3 sekundy .:)No i bądź ciut poważniejszy ,info od Lisa ma wartość psiej kupy na trawniku .

 • 14 3 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tak dla przypomnienia

  Prominentni posłowie PO mówili ,że Polska to "ch..d... i kamieni kupa"
  mówili ,że "państwo istnieje tylko teoretycznie "
  Kłamstwo jakoby w kampanii wyborczej PiS uzywał hasła Polska w ruinie jest takim samym kłamstwem
  jak "polskie obozy koncentracyjne" .
  Niemniej czy to aby nie PO w kuluarowych przy ośmiorniczkach rozmowach mówiło ,że ten kraj to "ch..d.. i kamieni kupa" ????
  No to do kogo pretensje .
  Hasła PiS o takiej treści nie było jednak i to jest fakt.

 • 2 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  trzeba było na pis glosowac

 • 15 3 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Prawda zgniata lewicowce środowiska

  Wczorajszy sondaż na WP która jest z kapitałem niemieckim PIS - 42%, PO - 20%,Nowoczesna - 6%. Dlaczego Drewka zostawiasz wulgarne komentarze obrażające wyborców PIS jak i samych polityków sprawujących najwyższe funkcje w państwie?

 • 0 7 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cayak

  Zawsze się dziwiłem, że nie w granicach 40%, przecież tylu jest wyznawców ortodoksyjnego katolicyzmu. 40% ewentualnie plus 1% lub 2%, to szczyt możliwości.

 • 6 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @cayak

  Ja popieram PiS a do kościoła nie chodzę od 20 lat za to Drewka podobno chodzi namiętnie . Jak widzisz dziwnie to wygląda. Mnie interesuje państwo narodowe,szanuję tradycję a chodzenie do kościoła to prywatna sprawa tych co chodzą i nic mi do tego.

 • 8 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @cayak

  Idąc tym tropem ilu UB-eków żyje,SB-eków,komuchów ,tych co napłynęli z ZSRR po wojnie,folksdojczów niemieckich ??No max 20 % czyli poczekamy aż biologia to załatwi bo katolicy trzymają się mocno a młodzież 18+ zdecydowanie(60%) ma poglądy prawicowe . Super sprawa.

 • 15 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jak widzę

  Linki od Lisa mogą u cenzorka być,szkoda,że kasuje momentalnie pozostałe . Ot zakłamany typ .

 • 0 11 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cayak

  Człowieku nie ekscytuj się tak bardzo wiem, że kościół jest wiecowy i tak dalej.

 • 10 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tu masz link co Kaczyński

  mówił o ruinie w Zakopanem
  http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/398616,kaczynski-lowi-wyborcow-w-gorach-rzad-doprowadzil-kraj-do-ruiny.html
  czego tyczyła wypowiedż czyli PKL ( życie pokazało,że miał 100% racji ) PO sprzedało kurę znoszącą złote jajka,popytaj w Zakopcu co sądzą o tej sprzedaży . Byłem,rozmawiałem to inaczej niż złodziejstwo tego nie nazywają.

 • 10 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @cayak

  Nie zioń tą nienawiścią do katolików,nie ekscytuj się swoją wrogością,to nie Twoja sprawa przecież. Konstytucja gwarantuje prawo swobody religijnej .

 • 14 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Że jak? Drewka chodzi do kościoła?!

  I szerzy lewactwo na Kaszubskiej Katolickiej ziemi? Panie Boże widzisz i nie grzmisz. Trzeba zwrócić uwagę proboszczowi

 • 0 7 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cayak

  Szkoda że nie chodzisz, bo bym w kościele nie usiadłbym obok ciebie w ławce.

 • 4 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  yyy dlaczego teraz nie usuwacie linków? jak ja kiedyś dałem link to skasowaliście

 • 2 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no właśnie

  z tego powodu nie chodzę,żeby koło takich obłudników jak Ty cayak nie siedzieć.Mierzi mnie faryzejskie podejście takich jak Ty .Pluje na kościół ale drepcze i slipia wywala do nieba.

 • 0 5 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cayak

  Trudno porozumieć się z nawiedzonymi, fanatykami, uznającymi "moja prawda to tylko prawda". Rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona.

 • 6 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @cayak

  Problem z Tobą jest taki,że idealnie wypełniasz formułę "nawiedzony fanatyk" ale tego nie widzisz . Fanatyk lewactwa ,bezrozumny oglądacz TVN i echo Lisa.

 • 0 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cayak

  Amen. Pałaj się nienawiścią.

 • 2 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do@ cayak

  I znów dorwał się do kompa jakiś PiS-owski hejter , wypisuje brednie , pełne nienawiści i agresji. Tak wygląda ta ""dobra zmiana"" z bojówkami takich Kurskich , cayaków , narodowców i kiboli.

 • 1 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do@cayak

  Zapomniałeś dodać Bonkowskiego ,

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo