Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Jak z młodzieżą i dziećmi rozmawiać o seksualności i seksie? Konferencja dla nauczycieli i pedagogów

Opublikowany: 2017-09-15 10:43 Autor: Wojciech Drewka

Potrzeba edukacji seksualnej wśród dzieci i młodzieży, seksualność i uczucie wstydu w czasach internetu, rola ojca w kształtowaniu seksualności i tożsamości w dzieciństwie - to tylko niektóre z tematów konferencji szkoleniowej dla nauczycieli, pedagogów i rodziców, która odbędzie się niebawem w Kartuzach.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Osoby, od których zależy kształt polskiej oświaty powtarzają często, że edukację seksualną chcą zostawić rodzicom. Ale w praktyce to pedagodzy i nauczyciele w szkołach muszą często odpowiadać na trudne pytania młodzieży – która wbrew temu co sądzą politycy – chce i potrzebuje rozmów o seksualności i o seksie.

mat.pras.

- Odbieramy mnóstwo telefonów od pedagogów i nauczycieli, którzy zastanawiają się jak reagować, gdy nastoletni uczniowie przychodzą do nich i wprost pytają o sprawy związane z seksualnością, seksem albo gdy zadają pytania dotyczące własnej tożsamości płciowej, bo i takie sytuacje się zdarzają – mówi Dominika Sowa-Klejna z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach. – Dlatego zrodził się pomysł organizacji konferencji i warsztatów, które mają pomóc osobom na co dzień pracującym z młodzieżą. Zdajemy sobie sprawę z tego, że idziemy nieco pod prąd tego co dzieje się w szkole. Ale widzimy taką potrzebę. Prowadzimy klub dla młodzieży i widzimy, że młodzi ludzie mają potrzebę rozmawiania o sprawach związanych z seksualnością, a często rodzice nie wiedzą jak poruszać tego rodzaju tematy. Nauczyciele i pedagodzy mają z kolei obawy, bo nie chcą wchodzić w kompetencje rodziców. Chcemy więc wspomóc wychowawców, nauczycieli, opiekunów, wzmocnić ich wiedzę w tym zakresie, by pytania zadawane przez młodych ludzi nie były problemem.

Konferencja z udziałem ekspertów odbędzie się 6 października w Kartuskim Centrum Kultury. Wśród zaplanowanych tematów wykładów są na przykład kwestie związane z okresem dojrzewania, seksualność i uczuciem wstydu w czasach internetu. Specjaliści wytłumaczą jak rozmawiać o seksie, opowiedzą o potrzebie edukacji seksualnej wśród dzieci i młodzieży, ale sporo miejsca poświęcono również roli ojca w kształtowaniu seksualności i tożsamości w dzieciństwie oraz okresie dojrzewania.

- To ostatnie zagadnienie jest bardzo istotne, ponieważ pewnym stereotypem jest, że kwestie związane z edukacją seksualną dziecka przejmuje matka. Ale w rzeczywistości ogromna jest rola ojca, stąd dyskusja o tym, jak ojcowie powinni włączać się w tę sferę – mówi Dominika Sowa-Klejna z PCPR w Kartuzach.

Konferencja dedykowana jest nauczycielom i pedagogom, pracownikom socjalnym, asystentom rodzinnym, koordynatorom, wychowawcom placówek, ale rodzice też są mile widziani.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [51]

 • 5 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czytam...

  ... i oczom nie wierzę. "Zdajemy sobie sprawę z tego, że idziemy nieco pod prąd tego, co dzieje się w szkole" i po co w to mieszać polityków? Nie rozumiem? Ci którzy myślą, że "idą pod prąd" chyba nie zapoznali się z nową podstawą programową? Edukacja seksualna jest w szkołach i wie to każdy rodzic, który na nią posyła swoje dziecko i zna zakres treści, które są temu dziecku przekazywane. Dobrze , że są takie warsztaty bo nigdy za dużo wiedzy na ten temat, ale po co te dziwne sugestie o politykach i chodzeniu "pod prąd"?

 • 7 7 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @czytam

  Bo ta podstawa programowa to jest powrót do lat 70-tych. I to mówią eksperci - poczytaj trochę. Specjaliści biją już dawno na alarm, że nasza nowa władza uwstecznia edukację, także w tej dziecinie. Przykład - w nowej podstawie programowej nie ma praktycznie nic o seksie, jest o koleżeństwie, rodzinie, przyjaźni i to wszystko ładnie. Tylko to o wiele za mało. Dlatego brawa dla organizatorów.

 • 3 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czytam..

  Proponuję ci , zamiast czytać "ekspertów"sięgnij po tekst podstawy programowej a sam zobaczysz ile tam jest o seksualności człowieka, a nie trzeba być ekspertem, żeby wiedzieć, że uczenie o seksie bez zintegrowania tego z wartościami tj, szacunek do swojego i cudzego ciała, poszanowanie intymności, odpowiedzialność za podejmowane decyzje, może doprowadzić wyłącznie do katastrofy i przedmiotowego podejścia do seksualności. A chyba nie o to w uczeniu dzieci chodzi?
  Nie interesuje mnie polityka i mniej więcej łapię o co w tym rzekomym "pójściu pod prąd" może chodzić, ale strasznie mnie denerwuje jak ktoś nie przeczyta tego, czego rzeczywiście ma się uczyć i tylko powtarza jakieś slogany.

 • 5 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @czytam

  Ale właśnie opinia ekspertów jest kluczowa. Powinniśmy słuchać ludzi, którzy mają o czymś pojęcie, a nie polityków, którzy z zasady znają się na wszystkim, a w praktyce na niczym. Podstawę programową czytałem, oj czytałem. Jest masa ideologii przy minimum rzeczowych informacji - tak to mniej więcej wygląda. Natomiast bardzo mi się podoba program tej konferencji - widać, że tutaj mamy do czynienia z naprawdę konkretnymi zagadnieniami.

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czytam...

  To jest nie w porządku! Co mam ci zrobić kopiuj - wklej z podstawy? Jeżeli ją rzeczywiście czytałeś to albo masz problem ze zrozumieniem czytanego tekstu albo celowo wprowadzasz w błąd? nie wiem . co gorsze?

 • 6 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Iść pod prąd

  To znaczy w przeciwnym kierunku do głównego nurtu, czyli niż jest w podstawie programowej wych.do życia w rodzinie, napisanej przez chrześcijańską ekspertkę z KUL-u. To znaczy inaczej niż uważają politycy i wyborcy PiS. To znaczy otwarcie, bez przekłamań.

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bardzo ważne i potrzebne

  Brawo!

 • 2 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Iść pod prąd

  To znaczy, że sama podstawa nie jest problemem bo jest w niej wszystko, co na temat seksualności dzieci na danym etapie rozwoju wiedzieć powinny , ale problemem jest to że autorką jest chrześcijanka? I co w tym dziwnego przecież większość tego narodu to chrześcijanie a sama UE jest podobno zbudowana na fundamentach uniwersalnych, chrześcijańskich wartości? Dwanaście gwiazd na fladze UE to dwanaście gwiazd z korony Marii ( Księga Objawienia). Musisz się zdecydować czy jesteś za czy przeciw, bo nie da się być "za a nawet przeciw".

 • 7 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Są różne sposoby antykocepcji oprócz kalendarzyka. Trochę dużo wśród chrześcijan jest nieślubnych dzieci i samtnych młodych matek.

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # To jeszcze jest świeckie państwo

  I każdy ma prawo do pełnej wiedzy, a potem do wyboru zgodnie z sumieniem.

 • 2 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@iść pod prąd

  Co powiesz jedenastolatkowi, jeśli pyta, co to jest prezerwatywa? Kolega w szkole chwalił się, że już używa. Ja pokazuję i tłumaczę, a siostra zakonna z KUL-U powie, że to coś złego i wogóle to jesteś za mały by to wiedzieć.

 • 1 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do wyżej

  To tylko krótki fragment z nowej podstawy:
  Płodność. Uczeń:
  1) wie, że płodność jest wspólną sprawą kobiety i mężczyzny;
  2) potrafi przedstawić fizjologię płodności i wymienić hormony warunkujące płodność kobiet i mężczyzn;
  3) zna metody rozpoznawania płodności, ich przydatność w planowaniu rodziny i diagnostyce zaburzeń;
  4) przedstawia problem niepłodności; określa jej rodzaje, przyczyny, skutki; wyjaśnia na czym polega profilaktyka i leczenie;
  5) definiuje pojęcie antykoncepcji i wymienia jej rodzaje, dokonuje oceny stosowania poszczególnych środków antykoncepcyjnych w aspekcie medycznym, psychologicznym, ekologicznym, ekonomicznym, społecznym i moralnym;
  Proszę to teraz porównać ze starą podstawą i "konia z rzędem" temu kto udowodni , że w starej podstawie było coś więcej na temat antykoncepcji niż w nowej.
  Mam nieodparte wrażenie, że tu bardziej o jakieś polityczne "jazdy" chodzi a nie o merytoryczną i rzeczową dyskusję w oparciu o fakty (podstawa programowa) a nie o opinie .
  @To jeszcze jest świeckie państwo
  Masz całkowitą rację i nowa podstawa programowa to zapewnia, nawet jeżeli niektórzy próbują ludziom wmówić, że tak nie jest.

 • 5 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dzieci już nie przynosi BOCIAN ...

  ale są przynoszone przez DRONY - mili rodzice (to jest prawidłowa współczesna odpowiedź na pytanie waszego dziecka). O znajdowaniu w kapuście, to nawet nie myślcie ...

 • 2 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wychowanie do życia w rodzinie

  Oczywiście zawsze było słabe, a ta konferencja jest dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak rozmawiać z nastolatkami. Nie widzę tu polityki.

 • 3 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wi dze nia

  jak nauczyciele tacy tępi to niech się szkolą , a dzieci w tym temacie zostawią nam rodzicom . lepiej by było doszkolić szkólnych z zakresu podstaw szacunku do każdego młodego człowieka , a nie na wywiadówkach tylko mówić "jaka ta KLASA '' NIEDOBRA .

 • 0 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Prof. Urszula Dudziak

  Teolog, twórca podstaw przedmiotu WDŻ. Edukacji seksualnej w szkołach nie ma! WDŻ jest na szczęście nieobowiązkowe.

 • 0 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Prof.Urszula Dudziak

  Na szczęście większość Rodziców ma na uwadze przede wszystkim dobro swoich dzieci i tutaj są całkowicie apolityczni bo rządy się zmieniają a ich dzieci przyszłość mają tylko jedną. Rodzice mają prawo wyboru, jeżeli uznają, że sami wyjaśnią wszystko swoim dzieciom to rezygnują z pomocy szkoły w tym zakresie, jeżeli takiej pomocy chcą to z niej korzystają. Mają do tego pełne prawo.
  To ,że teolog jest twórcą podstaw tego przedmiotu to działa wyłącznie na plus bo większość ludzi jest wierząca i ma pewność, że zostaną uszanowane ich przekonania religijne i światopoglądowe, bo dziecko nie będzie indoktrynowane ani na lewo ani na prawo ale zwyczajnie wyposażone w wiedzę i jak ktoś wyżej słusznie zauważył, kiedyś samo dokona wyboru spośród różnych możliwości bo ma do tego prawo, ale żeby wybrać trzeba wiedzieć.

 • 2 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czytelnik

  Czysta demagogia - praktycznie nic się nic zmieniło. To tylko lobby genderowe i podobne chciałoby mieć większy wpływ na indoktrynacje naszych dzieci i o to tyle hałasu. Nie dajmy się , ja na przykład sobie tego nie życzę.

 • 2 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Co to PO, NOWOCZESNA wymyślają żeby dziecko uczyło sie w szkołach seksu bo jest tym dzieciom bardzo potrzebny ,naprawdę niech dzieciom dadzą spokój!!!

 • 2 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mieszkaniec

  "uczenie seksu" brzmi strasznie.

 • 1 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @prof. .....

  Jesteś pewien/na że teolog powinien edukować dzieci w kwestii seksualności? A jeszcze dokładniej TA teolog??? Strach się bać. Ale to się zgadza z tą paranoją którą mamy teraz gdy ludzie którzy mają blade pojęcie o czymkolwiek decydują o tym co mogą a czego nie mogą kobiety, albo co gorsza nasze dzieci. Pani teolog niech się zajmie teologią, anlizowaniem Pisma św., dyskusją o aniołkach i diabełkach, a edukację seksualną niech zostawi ekspertom, lekarzom, seksuologom. Bo mechanik samochodowy też nie powinien się brać za naprawę samolotu bo to jednak różnica.

 • 2 7 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # #do@prof....

  Jeśli ty wychowujesz swoje dzieci tak, że mogą bzykać się z kim popadnie i kiedy chcą to twoja sprawa. Ja chcę aby w szkole uczono moje dzieci, że seks jest dopuszczalny tylko w małżeństwach czyli w związku mężczyzny i kobiety, tak jak nakazuje Bóg.

  Ty swoje córeczki możesz uczyć, że mogą puszczać się co tydzień na każdej dyskotece, pewnie wzorem twojej starej ;)

 • 2 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ta prof. Dudziak

  To ta sama co twierdzi że plemniki obniżają ryzyko zachorowania na raka a antykoncepcja prowadzi do śmierci? :-) Gratuluję osobie która twierdzi że to dobrze że ona tworzy podstawy programowe. Dobrze że nie pisze nic do geografii bo byśmy się dowiedzieli że ziemia jest płaska i spoczywa na grzbiecie żółwia....

 • 2 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @prof. .....

  Ty sobie możesz chcieć. Ale dzieci i tak zrobią swoje. Ja chcę żeby moje były świadome i nie myślały w wieku nastu lat że dzieci są na świecie bo bozia tak chce.

 • 0 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do@prof....

  Dzieci edukowane są przez swoich nauczycieli a nie przez panią teolog. Bądźmy konkretni. Podaj jeden cytat, punkt z podstawy programowej starej lub nowej, w której jest coś co mogłoby w jakikolwiek sposób zaszkodzić dzieciom i nie miało na celu dobrego ich ukierunkowania, gdzie jest napisane co wolno kobiecie a czego nie? Nic takiego nie znajdziesz.jest konkretna wiedza i kształtowanie postaw, które są uniwersalne, niezależnie od tego czy dziecko jest wierzące czy nie, szanuje się prawo dziecka i rodzica do własnego światopoglądu i wyboru. W ogóle moim zdaniem ta rozmowa idzie w złym kierunku bo sądzę, że ani zwolennicy nowej podstawy ani przeciwnicy nie chcą dzieciom zaszkodzić. Każda pomoc w wychowywaniu dzieci jest bezcenna , więc się wspierajmy a nie próbujmy pod sobą kopać dołki i podrywać autorytet.

 • 2 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @prof. .....

  O czym ty mówisz? Ja mogę się nie znać ale naprawdę poczytaj co mówią i piszą fachowcy. To naprawdę nie jest wstyd powołać się na kogoś doświadczonego w danej dziedzinie. A właśnie ci ludzie mówią że cała ta podstawa idzie w złą stronę że pomija istotne rzeczy. Gdyby było inaczej to dziś nie mielibyśmy o czym gadać czyż nie?

 • 2 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Też mi...

  Kiedy ja chodziłam do podstawówki w VIII klasie był dział biologii pod nazwą " nauka o człowieku". Była omówiona budowa kobiety i mężczyzny,i TE sprawy tak ogólnie. nikt nie mówil o metodach zapobiegania ciązy, metodach rozpoznawania plodności itp, itd i raczej mało sie zdarzało, aby nastolatka zachodziła w ciązę. A teraz w dobie internetu, wszystkich mądrych psychologów, seksuologów i wszelkiej maści znawców Tych spraw ile dzieciaków zachodzi w niechcianą ciąże.
  Mam wrażenie , ze im mniej wiedzą tym lepiej.

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do do @prof...

  Nie wiem, czy ty naprawdę nie rozumiesz czy zwyczajnie za wszelką cenę chcesz udowodnić , że jest teraz wszystko źle? Na 10 ekspertów i fachowców , którzy są przeciw mogę ci przytoczyć dziesięciu ekspertów i fachowców, którzy są za. Więc to żaden argument bo zależy kto dla kogo jest autorytetem. Kwestia całkowicie nierozwiązywalna, kwadratura koła , więc o tym nie dyskutujmy bo nigdy nie dojdziemy do porozumienia.

 • 2 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Asia Blądi

  Co tam internety. Mnie wszystko dogłębnie wytłumaczył w kartoflisku starszy kolega - Franek z klasy Vb.
  Pozdrawiam
  Sexbąba
  Asia Blądynka

 • 5 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIREK-monsz-GRAŻYNY

  córke mogę wysłać ? Bo nie chce żeby poszła w ślady grażyny hehe

 • 1 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ hehe

  hehe ??

 • 6 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @#do@prof....

  "Jeśli ty wychowujesz swoje dzieci tak, że mogą bzykać się z kim popadnie i kiedy chcą to twoja sprawa. Ja chcę aby w szkole uczono moje dzieci, że seks jest dopuszczalny tylko w małżeństwach czyli w związku mężczyzny i kobiety, tak jak nakazuje Bóg.

  Ty swoje córeczki możesz uczyć, że mogą puszczać się co tydzień na każdej dyskotece, pewnie wzorem twojej starej ;)"

  Kolejny głos "prawdziwego Polaka, katolika". Bardzo współczuję twoim dzieciom.

 • 1 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @prof. .....

  Ale ty już napisałeś/łaś że autorytetem jest dla ciebie jakaś pani teolog. To o co chodzi? Ja mówię o specjalistach w tej dziedzinie a nie o tych którzy za specjalistów chcą uchodzić a tak naprawdę robią i dzieciom i rodzicom krzywdę.

 • 4 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a potem...

  w tych rzekomo wielce katolickich i uduchowionych rodzinach pojawia się niespodziewana ciąża i jest dramat, bo co ludzie powiedzą. Potem jest ukrywanie i szybki ślub bez względu na koszty i to czy młodzi się kochają czy nie. A wszystko dlatego że rodzice byli przekonani że młodzi jak się spotykają to żeby różaniec odmawiać bo doch byli uczeni że dopiero po ślubie. Mało takich przykładów?

 • 5 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszubski seks

  Jak czytam "yntelygentne" komentarze "do wi dze nia" to się zastawiam, czy ich autorzy chodzili do szkoły specjalnej, czy sobie żartują? Dziwne, że w wyjątkowo bogobojnym katolickim społeczeństwie katolickim jest tak wysoka dzietność, a często niestety są to dzieci nieplanowane, żeby nie powiedzieć nie chciane. I z czego się biorą te dzieci? Z seksu bez zabezpieczeń, bo rodzice nie pomyśleli, nie wiedzieli lub stosowali tzw. kalendarzyk. A gdyby wcześniej byli edukowani może nie byłoby problemu. I prosta sprawa - dużo dzieci = dużo seksu. Ale wspomnieć chociażby to słowo to już źle i grzech. A potem niebieskie karty, kuratorzy i problemy. Hipokryzja na Kaszubach ma się od zawsze bardzo dobrze...

 • 3 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tak gadacie i gadacie

  ale prawdą jest że celem seksu z punktu widzenia biologicznego jest rozmnażanie, a to powinno mieć miejsce w dorosłych związkach, a nie wśród nastolatków. Lepiej żeby pewne rzeczy były trudnoosiągalne, bo wtedy dostęp do nich mają nieliczni, niż powszechne.

  Pamiętam jak za młodu się dzieciakom mówiło, żeby od obcych nie brać cukierków i nie iść nigdzie z obcym dalej od grupy, wogóle żeby dzieciaki za bardzo z obcymi dorosłymi, zwłaszcza mężczyznami nie zadawały. I to wystarczało na problem pedofilii! Uczeń podstawówki nie musi wiedzieć co to jest pedofil, wystarczy, że wie że "bardzo miły obcy pan może zrobić ci wielką krzywdę".

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @tak gadacie i gasdacie

  Wiesz co, chyba jednak tobie też się te warsztaty przydadzą. Już dawno wiadomo, że seks nie służy wyłącznie rozmnażaniu, ale ma ogromne znaczenie dla dobrostanu psychicznego człowieka. Każdy kto wie o czym mowa zdaje sobie sprawę, że nie chodzi tylko o ordynarną "wymianę płynów", ale to jest znacznie więcej, bo przecież w dużej mierze seks rozgrywa się w głowie, w psychice, a nie wyłącznie w sferze fizycznej i fizjologicznej.

  Po drugie jeszcze 20-30 lat temu większość młodych ludzi w wieku powiedzmy 15-16 lat sadziła, że to co ma między nogami służy jedynie do sikania. Ale wtedy podstawową rozrywką było wyjście z kolegami i koleżankami na podwórko i zabawa w ganianego, bo tv jeśli był w domu, to nie było za bardzo w nim co oglądać, a o komputerach i internecie nikt nie słyszał. Nie da się tamtego stanu przełożyć na współczesne czasy, bo młodzież ma zupełnie inny dostęp do informacji, mediów, ma więc inne potrzeby i inne problemy. Zresztą wystarczy wyjść na ulicę - seks jest wszędzie - od gazet, po reklamy na bilbordach. Więc sytuacja jest dziś zupełnie inna.

 • 1 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szaleństwo

  Kiedy słyszę wypowiedż p. profesor , autorytetu PiS w dziedzinie seksuologi , że stosunki z prezerwatywą powodują raka piersi u kobiet , to myślę że to sięga już dna ,

 • 3 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  Dobra zmiana , będą nauczać .
  Rola ojca ? przecież naród ma tylko jednego ojca - Jarosława .
  Wykłady pewnie prowadzić będą : Posłanka Pawłowicz , Terlecki , ksiądz proboszcz .
  Konspekty napisał doświadczony ojciec narodu - Prezes wraz z ministrem Antonim i jego ścisłym swego czasu współpracownikiem Miśkiem .
  Sex tylko po ślubie , popieram . Piwo tylko dla tych , co nie mają prawa jazdy a drożdżówki tylko dla tych , co nie mają zębów .

  Wpadł do mnie Bolek , zaczęli my o tym waszym sexie gadać i Bolek zwierzył mi się ,że on jeszcze może 2 razy . Raz na wiosnę , raz na jesień .
  Bolek mówi ,że najlepiej na tych sprawach znają się ci , co przy tym oczy zamykają , żeby świństwa nie widzieć .
  Bolek mówi tak , najlepszym przykładem na udany sex jest przykład pewnego PGR u z okolic Słupska . Pewna pracownica od świtu do nocy pieliła zagony , wszystko pieliła , kartofle , łany marchwi , itp . Dosłownie od świtu do nocy , czasami z latarką . Do tego zajmowała się swoimi pociechami , 7 dorodnych synów i 5 ładnych córek . Dyrekcja wreszcie doceniła pracownicę . Zrobili apel , wręczyli bukiet goździków , laurka zrobiona przez przypegerowskich przedszkolaków, talon na 5 worków ziemniaków. W czasie wręczania dyrektor zapytał pracownicę : rozumiem pani zaangażowanie , praca od świtu do nocy , jak pani to zrobiła ,że ma takie wspaniałe dzieci . Odpowiedziała : nie wiem , ja się nie oglądała .

  Bolek mówi ,że naród kaszubski jest bardzo związany z kościołem . Bolek spotkał ostatnio szwagra swojego szwagra , co mieszka koło Srakłewic w miejscowości na '' TE " . Tam jest taki ksiądz artysta , co dzieciom zdjęcia robi . Nie byłoby w tym nic dziwnego , gdyby nie to ,że lubi dziewczynki kilkunastoletnie . Zdjęcia robi w bikini i innych przebraniach , co sam kupuje . Ale rodzice nie widzą w tym nic złego , bo to artysta fofograff jest .

  W tym na ekranie tv ukazał się prezes , jak wsiada do samochodu . Bolek spojrzał i rzekł : z ch......... m nie ma żartów .

 • 3 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ruletka

  Dowiedziałem się ostatnio jak młodzież mówi na kalendarzy małżeński - to ruletka watykańska ;-)))) Coś w tym jest....

 • 0 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Kaszubski seks

  Słyszałeś o nowotworach hormonozależnych?Jednym z podstawowych preparatów antykoncepcji hormonalnej jest jak nazwa wskazuje hormon estrogenu, który znajduje się w wykazie czynników rakotwórczych. Oczywiście on może ale nie musi wywoływać nowotwór np.piersi (odsyłam do literatury fachowej, ewentualnie forum amazonek). Faktem jest, że czynników kancerogennych w środowisku jest więcej ale też faktem jest, że wraz ze wzrostem popularności antykoncepcji hormonalnej wzrósł poziom zachorowalności na nowotwory wśród kobiet.
  A co do kalendarzyka to jest to chyba najbardziej "prymitywny" sposób. Kobieta , która zna swój organizm i stosuje metodę termiczną najlepiej w połączeniu z metodą Billingsa i robi to dobrze , ma mniejsze szanse na zajście w nieplanowaną ciążę niż przy stosowaniu antykoncepcji, bo jak zapewne wiesz 100% pewności nie masz nigdy i właśnie dlatego zanim się rozpocznie współżycie seksualne trzeba mieć nie tylko rozwinięte narządy ale przed wszystkim rozwinięte poczucie odpowiedzialności i świadomość potencjalnych skutków swoich decyzji w zakresie życia seksualnego.
  Naturalne metody sterowania płodnością mają wiele zalet: nic nie kosztują, nie ma absolutnie żadnego zagrożenia dla zdrowia i są bardzo skuteczne. Warunek - wiedza i samodyscyplina, duża znajomość cyklu owulacyjnego u kobiety . Kobieta jest płodna tylko kilka dni w miesiącu, cała sprawa polega na tym , żeby wiedzieć kiedy te dni są.

 • 1 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  "Świetne" metody zwłaszcza dla nastolatki i kobiety pracującej w dzisiejszych stresowych czasach. Doskonałe też dla tych, co ciągle rodzą i karmią piersią. A tak poważnie to chyba tylko dla paniusiek, co tylko leżą i pachną, ewntualnie wyskoczą z domu na tipsy, rzęsy i keratynę.

 • 4 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do@ Kaszubski

  Co za bzdury. już nawet w krajach 3-go świata rozdawane są prezerwatywy i środki antykoncepcyjne.Pozwólcie kobietom decydować o swoim losie , czy chcą mieć 2 czy 8 dzieci.Ale niech te kobiety biorą odpowiedzialność za swoje decyzje ,chcą rodzić co roku ......bardzo proszę , ale niech zajmą się wychowaniem tych dzieci , zapewnią start tym dzieciakom w dorosłe życie

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @info

  No widzisz, Twoje czasy już na szczęście minęły.

 • 1 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@info

  E tam, takie gadanie. Jak fujara zafurczy to nie ma zmiłuj. Nawet płeć i wiek się nie liczą.
  Zresztą zapytajcie księdza. Oni wiedzą to najlepiej.

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  No, jest już nawet ciekawa książka pt. "Celibat".

 • 0 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kędzierzawe łby

  nie rozumiem w czym problem i po co tacy fachowcy. Rodzic dziecku powinien przekazywać takie informacje w miarę jego dorastania. Moja córka inne miała wyobrażenia gdy miała 3 lata i inne gdy ma 7 lat. Gdy miała 3 lata uzyskała bardziej bajkową odpowiedź ocierająca się o prawdę, a gdy ma siedem lat, odpowiedź jest bardziej dorosła ocierająca się o bajkową. ostateczną fazę tej wiedzy o człowieku przekaże jej, jej matka. no cóż mi pozostanie syn ... tam będę chyba sam musiał być "mądrym" od początku do końca .... ale dam radę ;)

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # poprzedniku ...

  ILE jeszcze tej teorii ?? PRAKTYCZNEGO pokazu w wykonaniu mamy i taty NIC nie pokona. To stworzy most od fazy "bajkowej" do "ostatecznej".

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kędzierzawe łby

  Powinno być odwrotnie tzn. matka uświadamia syna, a ojciec córkę. Oczywiście odpowiednio do wieku i okresu dorastania dziecka. A najlepiej, gdy rodzice są w tym naturalni i nie robią z niczego wielkiego halo

 • 0 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hehehe

  Na drzewie siedzą owca, krowa i koń. Krowa i koń na górnej gałęzi, a owca niżej na dolnej. Owca mówi: -
  nudzi mi się. Na to krowa: - A ja mam za mało miejsca. Owca odpowiada: - To zwal konia.

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Ale fajne co?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo