Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Kartuzy. Trwa oswajanie szkoły po reformie. Są sygnały o problemach ze świetlicami

Opublikowany: 2017-09-06 12:15 Autor: Wojciech Drewka

Pomijając mankamenty reformy oświaty, organizacyjnie jest nawet lepiej niż zakładaliśmy - mówi Dariusz Zalewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach, której filią jest teraz dotychczasowe Gimnazjum nr 1 przy ul. Piłsudskiego. Problemów jednak nie brakuje, o czym informują nas rodzice uczniów.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Prawdziwe skutki likwidacji gimnazjów i wprowadzonej reformy oświaty poznamy dopiero za jakiś czas, ale póki co zarówno nauczyciele, dyrektorzy szkół, a przede wszystkim uczniowie i rodzice starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości. I chodzi głównie o kwestie organizacyjne. Pan Dariusz napisał nam, że nie we wszystkich szkołach są miejsca w świetlicach dla uczniów, którzy rozpoczynają zajęcia w późniejszych godzinach.

- Jeżeli dzieci zaczynają lekcje w okolicach godz. 10.00 czy 11.00 to pracujący rodzice nie mają jak dowieźć ich do szkoły. A świetlice dostępne są tylko dla młodszych uczniów. A co z pozostałymi? Gdzie mają się podziać? – pisze nasz Czytelnik.

fot.archiwum/W.Drewka

Problem może wystąpić w Szkole Podstawowej nr 2, ale jak podkreśla dyrektor Piotr Kloczkowski, są to sytuacje jednostkowe.

- Mamy tak naprawdę tylko pojedyncze przypadki, gdy uczniowie czwartych klas przychodzą na późniejsze godziny – mówi. – Udało nam się uniknąć wprowadzania systemu dwuzmianowego. Jesteśmy jednak otwarci na wszelkie sygnały od rodziców. Jeśli pojawi się potrzeba zapewnienia dziecku opieki do czasu rozpoczęcia zajęć, to postaramy się problem rozwiązać. Rzeczywiście jest tak, że świetlice przygotowane są z myślą o uczniach klas zerowych i klas 1 -3. Te dzieci mają zagwarantowaną pełną opiekę. Co do uczniów starszych, będziemy po prostu podchodzić do danej sprawy indywidualnie. Musimy pamiętać o tym, że liczba dzieci w świetlicy przypadających na jednego opiekuna także jest ograniczona.

Zmianowości nie ma także w kartuskiej Szkole Podstawowej nr 1. W struktury szkoły, po zmianach, włączone zostało dotychczasowe Gimnazjum nr 1 przy ul. Piłsudskiego. Tym samym „Jedynka” zyskała dodatkowe zaplecze w postaci obiektów sportowych i dobrze wyposażonych pracowni.

- Organizacyjnie jest nawet lepiej niż myśleliśmy, dzieci nie muszą chodzić na dwie zmiany, a uczniowie klas 7 mogą korzystać z dobrego zaplecza i zajęć sportowych – mówi Dariusz Zelewski, dyrektor SP nr 1. – Udało się też stworzyć klasę dwujęzyczną, więc nasza oferta jest naprawę szeroka. Jeżeli chodzi o świetlice to oczywiście zapewniamy pełną opiekę dla najmłodszych, ale w razie potrzeby będziemy także organizować czas starszym uczniom, którzy na przykład dojeżdżają do szkoły.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [72]

 • 23 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jest super

  Cytując słowa piosenki: Jest super, jest super, więc o co ci chodzi?

  Tylko w niektórych szkołach mogliby się bardziej ogarnąć. 2 miesiące były na przygotowanie planu zajęć...

 • 7 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # "Oswajanie" ??

  Przy pomocy kija i marchewki ???

 • 5 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  Jest dobrze a nawet bardzo dobrze .

  Bolek mówi ,że jest tak dobrze , jak nigdy , ale pod nosem nuci ,, Polacy , nic się nie stało "
  Nie wiem czemu .
  Bolek poleca film neo nówka pt . Teleexpress 2016 .
  Idę zobaczyć o co chodzi .

 • 8 7 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dociekliwy

  W SP2 Kartuzy nie tylko 4 klasy mają na późniejsze godziny ... problem dotyka także uczniów klas 5 tych... tak czy siak nikt nie pomyślał, że potrzeba świetlic (jak za komuny, gdy szkoły podstawowe były 8 klasowe).

  Dodatkowo do dziś nie ma podręczników w SP2 które miał zapewnić rząd...

 • 11 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dwuzmianowość w SP 1

  Czy w SP nr1 w Kartuzach nie ma dwuzmianowości??? A co to jest jeżeli dzieci w wieku 8-9 lat rozpoczynają zajęcia w szkole dwa razy w tygodniu prawie o godzinie 11 ??? Czy to nie jest dla nich druga zmiana???

 • 18 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ludzie chodzili lata do 8kl. podstawówki

  I nie było problemów i jeszcze był wówczas wyż demograficzny a teraz miałyby być jakieś kłopoty gdzie jeszcze przejmują obiekty po gimnazjach jak np. Kartuzy i Sierakowice... to są bzdury i prowokacje na zamówienie wiadomo kogo

 • 5 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do ludzie

  Tak, tak, wiele wsi nie miało prądu i kanalizacji, jeżdziło się furmankami , i nie było problemów .Tak , tak to są bzdury i prowokacja .!!!!! Czyja?????? Balcerowicz musi odejść. To ja , zwolennik PiS-u

 • 17 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stajszevsczi Boys

  Czy wreszcie skończą się te narzekania i protesty?
  Wszędzie można znaleźć, potrzebną niektórym politykę, a najlepiej ogłosić, że wszystkim niedociągnięciom na szczeblu Gminy winien jest rząd.
  Ktoś zapomniał zamówić podręczniki dla szkół, a jeszcze inny ktoś, o potrzebnych świetlicach szkolnych, a winę za taki stan ma ponosić nie ten, kto odpowiada za organizację w szkołach na terenie wsi, czy gminy.
  Dość tego gęgania. Trzeba wziąć się do roboty i nie narzekać, jak przysłowiowe stare panny...
  I dość tej brudnej polityki!

 • 22 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # urban

  A miało być tak żle - zwolnienia, brak sal lekcyjnych, itd. Nic z tego nie ma miejsca, więc trzeba wymyślić temat świetlic. A artykuł należy opatrzyć zniekształconą fotografią sugerującą chaos wśród biednych uczniów - ofiar złego Kaczora :) Redaktorek rzetelny jak urban.

 • 3 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dyrektor kłamie

  7-latki też rozpoczynają o 11:00 / jedenastej /.

 • 26 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Qwerty

  To bardziej pan Wojciech nie może oswoić się z tym że reforma szkolnictwa przebiega w miarę dobrze w całej Polsce . A bardziej to cała opozycja nie może się oswoić z tym że PIS robi co chce a im pozostało tylko wycie . Nie jestem za PiS ale to opozycja no własne życzenie przegrała wybory , a teraz niestety ma za swoje .

 • 8 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mała mi

  A może w Staniszewie zmienić dyrektora bo nic nie idzie tu załatwić

 • 20 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # CENZURA - WPISY POJAWIAJĄ SIĘ I...

  na tym POrtalu zostają tylko krytyczne opinie wobec reformy oświaty . cenzura hula

 • 8 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # qxv

  W poprzednich latach również dzieci w Sp 1 i sp2 zaczynały zajęcia od drugiej, trzeciej czy czwartej godziny lekcyjnej.

 • 16 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do .Nowoczesnych POdpalaczy

  POraz kolejny przekonałem się o ''WYBORCZEJ'" POlityce miejscowego POrtalu . Każda pozytywna ocena reformy zastała wygumkowana . Cieszy tylko POdskakiwanie ze złości jak rumpelstickin ze SHREKA

 • 11 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dariusz Zelewski

  Drodzy państwo, którzy zarzucają mi kłamstwo. Byłem pytany czy dzieci przychodzą na drugą zmianę w wyniku reformy, czyli czy rozpoczynają lekcje po 13.00 i kończą po 18.00. Oczywiście nie. Rzeczywiście uczniowie klas I-III zaczynają kilka razy w tygodniu lekcje o 10.50 i kończą o 15.15. Jednak trudno mówić tu o zmianowości w pełnej tego słowa znaczeniu. Tym bardziej, że oferujemy miejsce w świetlicy od godz. 700 do 17.00.

 • 3 18 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Komuna wróciła

  Sentyment za PRLem objawiający się w dużym poparciu dla PiSu widzę jest na Kaszubach duży, normalnie komuno wróć.

 • 20 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hehe

  sentyment do komuny miałeś pod sądami ze świeczką,PiS to partia ,która jako jedyna po tzw transformacji dba o kraj ,działa dla Polaków i to was komuchów wkurza.Idź na marsz KOD i UBywateli RP tam masz ziomków od miłości do komuny .

 • 4 15 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do hehe

  Co, zdenerwowałeś się? A co powiesz na prokuratorów komunistycznych i innych obecnie prominentnych działaczy jedynej i słusznej partii. A te wszystkie komunistyczne rozwiązania, łącznie ze szkołą ośmioklasową? Kaczyński kończy dzieło swego ojca działacza komunistycznego. Hehe

 • 3 17 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Towarzysze Gomułka i Bierut

  przychodzą mi na myśl gdy widzę naszego towarzysza Kłamczyńskego. Ta prawdomówność, ta głęboka mądrość i niechęć do zamordyzmu są na tym samym poziomie u całej tej wielkiej trójki (a może TROJKI ?)

 • 14 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czyli

  @Towarzysze Gomułka i Bierut czyli Twoi bliscy ideowo Ci na myśl przychodzą ? Towarzysz Kłamczyński to jak rozumiem Tusk lub Schetyna lub Petru tak? Ty masz chyba rację

 • 5 13 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # szkoła

  dlaczego nie ma przygotowanych podręczników dla dzieci ??? szkoła obecnie to istny bajzel ...

 • 2 16 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Stajszevsczi

  Podręczników nie ma nie dlatego , że ktoś w gminie ""zapomniał"" zamówić tylko ministerstwo nie zdążyło przygotować i zatwierdzić.A zwolnienia nauczycieli są choć miało ich nie być . Wielu nauczycieli musiało zrezygnować z dodatkowych godzin .Zobacz jaki jest dobór lektur , A może chodzi o to , że naród głupi łatwiej można trzymać za mo..ę .

 • 3 15 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do he he

  Tak to jest , jak taki he he vel Urban nie ma nic do powiedzenia to wypisuje bzdury , kłamie i obraża innych. Wstydż się PiS -owcu

 • 13 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do Stajszevsczi

  Jakich podręczników ministerstwo nie przygotowało (?) i nie zatwierdziło? Podaj przykład? Choć jeden.

 • 3 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Logika

  Zaczynając lekcje o 10.50 a konczac o 15.50 uczeń ma max. 4 lekcje... dwa razy e tygodniu... co w efekcie uczeń 5 klasy w pozostale dni ma po 8 godzin lekcyjnych...
  To nie są dobre rozwiazania... ale oficjalnie brak zmianowosci ... brawo dyrektorze.

 • 3 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Justyna

  A co z podręcznikami dla klasy siódmej? Z jakiego powodu w SP nr 1 ich jeszcze nie ma?

 • 3 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Logika

  Szanowny Panie/Pani zreformowana szkoła ma docelowo być miejscem pełnego rozwoju dziecka. W klasie 5 uczeń ma wiele przedmiotów i co godzinę jego uwaga jest absorbowana inną dziedziną. Jeżeli nauczyciele potrafią zainteresować ucznia przedmiotem to na etapie tak intensywnego rozwoju i ciekawości świata, to dla ucznia sama przyjemność być w szkole 8 godzin tak jak dla człowieka, który lubi swoją pracę nie jest niczym przykrym być w niej 8 godzin. Powinniśmy uczyć dzieci kreatywności, twórczego myślenia, odpowiedzialności , pokonywania własnych słabości , żeby nie napisać lenistwa. Pokazujmy im jako rodzice , że świat nie kończy się na grach internetowych i facebooku , pokazujmy im, że można czerpać radość i satysfakcję z nauki, z rzetelnego wywiązywania się ze swoich obowiązków , z pokonywania trudności. Nauczmy ich myśleć o szkole jak o miejscu , w którym poznają świat i nawiązują rzeczywiste relacje z ludźmi a nie wirtualne, wtedy nie będą chciały ze szkoły wychodzić i nikt nie będzie liczył czy jest w niej 5 czy 7 godzin.

 • 4 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Justyna

  Świetny pomysł zadawać takie pytanie na forum. Może lepiej wykrzyczeć na Rynku? Nie ma książek bo, albo biblioteka wpisuje na stan, albo wydawnictwo nie nadąża. Ciesz się, że dziecko dostanie za darmo i nie musisz płacić roszczeniowa paniusiu. Kilka dni bez książki to nie koniec świata.

 • 2 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Justyna

  Do bojowo nastawionej paniusi: co się tak unosisz bojowa paniusiu. Forum to niekiedy świetny punkt informacyjny. Ciężki dzień? Życzę wszystkiego dobrego i nie tak nerwowo...

 • 3 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @szkoła

  Uczniowie byli dzisiaj drugi dzień na lekcjach. może pamiętasz ze szkoły, że najpierw nauczyciel zapoznaje z treściami, tym jak i za co będzie oceniał, robi lekcje , w których przypomina o czym mówili w poprzedniej klasie. Tak bardzo brakuje ci książek?, których twoje dziecko pewnie nawet by jeszcze na lekcji z torby nie wyciągnęło? Robisz wiele hałasu o nic i czemu to ma służyć, bo na pewno nie dobru dziecka i szkoły?

 • 1 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Justyna

  Lepiej byś się nadawała na ten rynek, pani bojowa. Słodkich snów nerwusku...

 • 16 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Komuna?

  Drobne skręty w lewo PiS to pikuś w stosunku do PRL. A PRL to pikuś w stosunku do lewactwa PO. Za komuny nie płacono nam tyle ile należało, komuna okradała Polaków ale ich nie zadłużała! PO okradło Polaków ze zdrowia, pieniędzy i jeszcze zadłużyło nasze dzieci na wiele dziesiątek lat. Jednak najgorsze jest to, że okradli nie tylko pojedynczych Polaków ale przywłaszczyli dla siebie polską gospodarkę, ziemię i majątek. Zdradzili Polskę! Dla własnych małych i nie małych korzyści. Polscy panowie i ziemianie do dziś nie wrócili na ukradzione im majątki. O kraj zadbają tylko wielowiekowi właściciele, o których ten kraj dba, a nie dyma.

 • 4 15 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # powyżej

  Weź szybciutko komplet swoich leków, bo zacząłeś świrować. Albo nie bierz, jeśli jesteś w sekcie pislamskiej, bo to nieuleczalne.

 • 16 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ja tam wolę

  być w sekcie pislamskiej o ile to chodzi o PiS niż w sekcie Petru,Kijowskiego,Mazguły ,Michnika,Schetyny i tego rudego uja . Tysiąckroć !! No i jak to pięknie w tych czasach jak komuchy mają g..do gadania ,Michnikowi spada na łeb na szyje sprzedaż brukowca,Petru to już myli rocznik urodzenia a Kijowskiego synowie podali do sądu :) Normalnie sami orają .

 • 18 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 1 ROCZNIK GIMNAZJUM

  Jestem z rocznika, który po raz pierwszy poszedł do gimnazjów. Myśmy dostali podręczniki w październiku i tak było co roku. Zawsze był problem z podręcznikami. Nawet gdy trzeba było za nie zapłacić. Moja siostra kończyła szkołę ośmioklasową i jest mi przykro że to mój rocznik musiał iść do gimnazjum widząc poziom nauczania w liceum 4-letnim a w liceum 3-letnim. Myśmy nigdy nie mogli się wyrobić z materiałem a i podręczniki były okrojone. Teraz moje dzieci będą w 8-klasowej podstawówce i wcale nie rozpaczam. Nie narzekajmy już po pierwszym tygodniu. Zawsze się komuś coś nie podoba. Zawsze w każdej szkole są jakieś niedociągnięcia. Trochę wyrozumiałości

 • 5 19 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # anty

  a ja tam nie lubie PiS

 • 5 17 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do akcja

  Wy , wielbiciele PiS-u potraficie tylko w ordynarny sposób obrażać innych. Błędy ortograficzne świadczą o tym , że nauka przychodziła Tobie bardzo opornie , więc rola anonimowego hejtera atakującego wszystkich w chamski sposób bardzo Ci się podoba

 • 2 12 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ ja tam wolę ,vel akcja

  Bez komentarza , Ile płacą Ci za takie wpisy ?????

 • 5 15 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Komuna?

  Twój tekst świadczy o tym, że nie masz bladego pojęcia o obecnym stanie gospodarki, prawdopodobnie czerpiesz niewiedzę z propagandy TVPiS lub TV Trwam ( teraz to to samo). Pod rządami Pisiaków gospodarka jest rekordowo zadłużona, planują zupełną likwidację funduszy emerytalnych, żeby zdobyć kasę na rozdawnictwo, pisiaki i ich kumple przejęli kilkaset państwowych przedsiębiorstw, cała Europa, z wyjątkiem despotycznych Węgier nie chce mieć z nami nic wspólnego. Oto tylko niektóre osiągnięcia Twojej jedynie słusznej partii narodowej... Niestety, jesteśmy jednak narodem, który łyknie niemal wszystkie frazesy i będzie głosować na każdego bez wyjątku, kto da darmową kiełbasę, w tym wypadku 5 stów...

 • 17 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ anty

  Masz prawo a ja nie lubię PO i podobnych PObratyńców

 • 3 15 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  Mnie się ta reforma podoba . Dobra zmiana to na początek zmiana daty rozpoczęcia roku szkolnego , 4 września zamiast pierwszego , to na prawdę dobra zmiana .
  Bolek mi mówił ,że może to mieć wpływ na historię , czemu nie , toć napaść faszystów na Polskę też można zmienić na czwarty września .
  Bolek się cieszy ,że będzie nowy przedmiot -pisoria . No i wypadło kilku pisarzy . To akurat dobrze , bo lektur nigdy nie lubił a tych nowych nie zna , więc źle o nieobecnych mówić nie wypada .
  Bolek z Kazkiem chcą na Kaszubach reaktywować radio wolna jeuropa . Kazek ma stary maszt , kiedyś miał na nim satelitę ale teraz sygnał jest mocniejszy i maszt jest zbędny .
  Ciekawe , co będą nadawać skoro prawda jest obecnie nadawana z Torunia . Poparcie jest widoczne , nawet Benia nagrodę dostała od największych umysłów ekonomicznych .
  Bolek mówi ,że poparcie 40% wali w łeb jak dobra gorzała , ale kac po tym będzie jak ch...... .

 • 15 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman

  Czy czasami sam redaktorek nie wpisuje tutaj swoich komentarzy?

 • 13 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Znowu obraża się tu Rząd RP!

  I jest to dopuszczalne tutaj przez "moderatora", trzeba zgłosić tą powtarzającą się sytuację i robić zrzuty ekranu!

 • 1 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ,,,

  w SP 1 uczniowie 5 klasy codziennie rozpoczynają lekcje o 8

 • 10 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rodzic

  Moje dziecko chodzi do "dwójki" i książki dostalidruguegi dnia. Jest w trzeciej klasie i ma na 11 nawet 40 i nic mi się nie dzieje. Przed reformą kiedy był w pierwszej też miał na późniejsze godziny i nikomu nic się nie stało. Zgadzam się z przedmówcamu - przestańmy narzekać a weźmy sie do roboty. ☺ pozytywnie

 • 17 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # to celowe

  Kodziarz Drewka prowadzi swoją agitację,dziwię się,że Rek nie zabrał głosu i nie dramatyzował ,ten się zna na wszystkim plus na rzeczach nieznanych też się zna,pewnie po paru razach jak Go ludzie sprowadzili na ziemię i wyśmiali to się chowa do wyborów.

 • 4 14 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Maliniak z Brochą żyli w zgodzie

  Postawili dom na wodzie
  Ale chałupa nie popłynęła
  Bo pyskówka się zaczęła
  Kto rządzi: kapitan czy sternik
  W czasie przerwy w występach
  każdy widz dostanie piernik

  Kukiełkowy teatr to fajna zabawa
  Dzieciarnia się cieszy, no i bije brawa
  Opiekunowie wiedzą, że za kurtynką
  Szarpie za sznureczki mały watażka
  Z bardzo groźną minką

  Pacynki jak żywe, stroją różne miny
  Lubimy groteskę, więc się nie nudzimy

 • 2 10 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Zygmunt

  Twoje zdrowie Zyguś! I Bolka też :-)

 • 5 16 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # W ostatnich dniach dwie wizyty "naszych"

  Pierwsza na Białorusi, druga w Kazachstanie. Następny pewnie będzie Uzbekistan. Wstajemy z kolan po skopaniu tyłków Francji i Niemcom. Zamieniamy niewolę europejską na wolność azjatycką. Brawo MY !! O to walczyli nasi ojcowie i dziadkowie. Na wschód prowadzą nas miłościwie panujący "antykomuniści" - ku wolności i prosperity. BRAWO !!!

 • 17 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie znasz się

  Na tym wschodzie są nasi rodacy,potomkowie wywiezionych ,obecna władza chce Ich sprowadzić i to wspaniałe,to Polacy jak ja ,Ty o ile jesteś Polakiem . Wolę milionkroć Polaka ze wschodu niż Araba z kierunku od Angeli i Macrona. Ta władza dobrze robi ,popieram całym sercem .

 • 3 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @w ostatnich dniach...

  Przydałoby się tobie trochę poczytać książek (nie stron w internecie!) historycznych, albo jak nie uda się przebrnąć to posłuchaj sobie np Kaczmarskiego "Jałta" może zrozumiesz więcej?

 • 4 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # też uwielbiam Kaczmarskiego :)

  Żyd,pijak i geniusz słowa.(sam tak o sobie per Żyd mówił a alkoholizm potwierdzał,żeby mi tu ktoś nie jechał bzdurami typu antysemityzm) Notabene deklarował się jako ateista a przed śmiercią przyjął chrzest katolicki . No ale to drobnostki wobec geniuszu słowa jaki Jacek posiadał.

 • 4 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wyżej

  To był nie tylko geniusz słowa ale i geniusz intelektu i słusznie, że go lubisz aczkolwiek szkoda, że tylko jego słabości najbardziej ci w pamięci utkwiły, ale i to potwierdza jego wielkość bo tylko wielki człowiek potrafi przyznać się do swoich słabości i mieć tyle pokory by powiedzieć "myliłem się".
  Może powinieneś też zacząć szukać bo może wcale jeszcze nie znalazłeś....prawdy o sobie?

 • 5 10 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @ w ostatnich dniach ...

  Rozumiem od zawsze ! Dwóch oddało pół kontynentu w brudne łapy i pod sapogi trzeciego na 50 lat. To nie powód, aby teraz DOBROWOLNIE wracać w te brudne łapy po 25 latach wolności ... No, chyba że ma się silne skłonności masochistyczno - samobójcze. "Przydałoby się trochę poczytać" o co walczyli i gdzie ginęli nasi dziadkowie / zesłańcy.

 • 1 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Rodzic i dwuzmianowość

  No i dobrze. Ja też chodziłam do szkoły na 11:00 i wtedy to była druga zmiana, a teraz idą dzieci na 11 i to nie jest nic takiego. My daliśmy radę! Nasze dzieci też dadzą radę!!! I nie chodzi o zapewnienie opieki nad dziećmi w tym czasie ale o sam fakt.
  Drugiej zmiany nie ma po reformie, bo była przed nią i jest nadal w SP 1, więc to nic nowego a tym bardziej nie wynika to z reformy. Nic się nie stało. Jest jak było.
  Chodzi o to żeby nie mydlić oczu i mówić tak jak jest, a nie że jest super ekstra i po reformie nie ma drugiej zmiany. Czytajmy ze zrozumieniem a nie interpreujmy faktów ma swój użytek.

 • 4 10 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ @w ostatnich dniach ...

  Jakoś nie widzę, aby np. Czesi, Słowacy, Litwini, Łotysze, Estończycy czy Słoweńcy deptali swoje Konstytucje, Trybunały, Sądy i wprowadzali u siebie zamordyzm - albo rezygnowali z waluty europejskiej. To nie jest konieczne, aby zastopować lawinę przybyszów wymóżdżonych przez ideologię wrogą wobec tych, którzy ich mają przygarnąć. Nie każdy lubi obkładać swe ciało pijawkami.
  Natomiast pierwszych sekretarzy, mających w kieszeniach wymiętych portek cały rząd z premierem, sądy, prasę, tv, radio, milicję itd. nie wpisujmy do Konstytucji - bo to już przerabialiśmy i strząsneliśmy z siebie z obrzydzeniem na 25 lat. Wystarczy tej zakłamanej komuszej zarazy !!

 • 11 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do leniwego lewaka powyżej

  Twój ojciec robił ci krzywdę że wszędzie widzisz zamordyzm i w kółko piszesz te same komentarze nierobie? Weź się pasożycie za jakąkolwiek prace bo wstyd że taki człowiek w ogóle istnieje!

 • 4 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Rodzic

  SP2
  Jak Twoje dziecko skończy 3-cią klasę i będzie starsze to nastawie do dziecka się zmieni tzn.: już nie będzie mile widziane w świetlicy.

  Ludzie normalnie pracujący, nie posiadający babci pod ręką, muszą zostawić dziecko w szkole które snuje się po korytarzach bo do świetlicy już nie może... jest za duże... lub jak wskazał dyrektor brak opiekunów (zbyt duża ilość dzieci) .
  ... a wystarczyłoby aby Gmina przeznaczyła dodatkowe środki... za rok sytuacja się jeszcze bardziej nawarstwi, gdyż zostaną 8 klasy.
  Szkoła SP2 skurczyła się po adaptacji na przedszkole.
  Chyba, że jest realizowany jakiś projekt rozbudowy SP2 a miejsca na taka realizację jest dużo - niewykorzystany plac za szkołą.

 • 2 9 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Może taniej dla min. Zalewskiej zamiast "oswajania" zastosować szczepienia?

 • 10 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Obywatel

  Ci już nawet szczepienie nie pomoże tylko szybka utylizacja

 • 3 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Dariusz Zelewski

  Dzieci w SP1 rozpoczynają naukę o 11:45 kilka razy w tygodniu, tak więc rzeczywiście Pańskie sprostowanie pogrąża Pana tym bardziej.

 • 3 11 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Do pracowitego prawaka powyżej

  Parlament Europejski grozi dziczy pislamskiej sankcjami za demolowanie fundamentów własnego państwa, które jest w UE i powinno zachowywać się w sposób cywilizowany. Widocznie rządzące neo-komuchy były krzywdzone przez własnych ojców i chcą przekazać swoje dawne krzywdy wszystkim dookoła.

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Spoko

  OSWAJANIE - trafny tytuł . Można oswoić dzikie zwierzę , bestię to i z POprzednią reformą damy sobie radę . Trochę luzu by się przydało redaktorom ??? !

 • 6 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wyżej

  Hmm, czytam i trochę mi ciebie żal.Może oderwij się na trochę od środków masowego przekazu, idź na spacer, przeczytaj dobrą książkę i nie martw się o to , czym nam grozi PE bo my jesteśmy narodem , na którego groźby zawsze działały dokładnie odwrotnie od zamierzonego celu. Jesteśmy wolnym i dumnym narodem, otwartym na dyskusję pod warunkiem, że rozmawiamy jak równy z równym i nikt nie ma prawa nam grozić. To jest zresztą bezcelowe bo my się zwyczajnie nie boimy.
  Zresztą patrząc na to , co dzieje się w krajach tzw. starej Unii, to bardziej wypada się martwić o fundamenty tych państw. Więc jak już tak bardzo chcesz się martwić to się może martw o Francję, Holandię czy Niemcy bo wiedząc , co tam się dzieje na ulicach to rzeczywiście jest się o co martwić.

 • 2 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Poprzedniku drogi

  Dobrze prawisz o sensownym relaksie ... Jestem po spacerze, a teraz czytam biografie ministra Macierewicza. Nasuwa wiele refleksji .... Polecam i Tobie.

 • 3 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do poprzedniku drogi

  ...dobrą książkę... było napisane, a dla mnie dobre książki to Hemingway albo Marquez pisali. Rozumiem , że mówisz o biografii autorstwa bodajże publicysty Gazety Wyborczej? Jeżeli mamy tę samą książkę na myśli to nie przeczytam bo już przed lekturą ...mam pewną refleksję:).

 • 2 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miło mi, dyskutancie drogi

  że w tym właśnie miejscu, które jest jak knajpa z podpitymi, agresywnymi bywalcami padły jakieś nazwiska, zupełnie obce w tym lokalu, zaś bliższe kawiarni, gdzie przy świecach dyskutuje się o literaturze i poezji. Byłbym szczęśliwy, gdyby to forum umożliwiało takie dyskusje, ale sam widzisz, że dominuje tu raczej bijatyka i łamanie mebli - bo to włąśnie lubią stali bywalcy. Dlatego właśnie lubią również polityków spod znaku herbu "bejsbol skrzyżowany z bejsbolem" i subtelności ich działania w takim właśnie stylu. "Oczywista oczywistość" !!

 • 2 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jeden "patriota" z bejsbolem

  ma na nim z jednej strony namalowany krucyfiks, a z drugiej proporzec w narodowych barwach.
  Kominiarka na czerep, czarne glany, kastet - no i idzie na pogwarki z pro-konstytucyjnymi "lewakami". Jest bardzo mocno przygotowany intelektualnie do planowanej "rozmowy". TV Trwam oraz TVP dadza mu silne wsparcie w duchu chrzescijanskim, jako wzorowemu "patriocie" !

 • 2 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # moim zdaniem

  każdy lepszy niż lewus klęczący przed Niemcami ,niech nosi glany ,sandały i oponę od traktora na głowie byle miał Polskę w sercu a nie zdradziecką postawę wobec Ojczyzny . Wy lewusy możecie przecież wyjechać tam gdzie raj,do Francji czy Niemiec,zostawcie Polskę w spokoju .

 • 2 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # "Ciemny lud to kupi" (= moim zdaniem)

  Jeden ciemny ludzik - a takich jest sporo ! Na talerzu kupa, a on widzi smaczny obiadek. Przypadek nieuleczalny !!

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aktualizacja

  Wczoraj odbyły się wywiadówki w SP2.

  Wychowawcy dostali wytyczne od Dyrektora aby poinformować rodziców, że dzieci (pow.3 klasy) nie mają prawa korzystać ze świetlicy (zakaz wstępu). Tak więc, nie ma indywidualnego podejścia do sytuacji danego dziecka. Nie będzie także indywidualnych odpowiedzi na złożone wnioski o przyjęcie do świetlicy. Martw się rodzicu sam i organizuj dziecku czas do rozpoczęcia lekcji np. o 10:40.

  Dyrektor wcześniej nie przewidział takiej sytuacji i nie wystąpił do Gminy o dodatkowe środki na opłacenie świetlicowego opiekuna "dzieci starszych". Mógł wystąpić do Gminy teraz po interwencji rodziców i rozpoznaniu faktycznych potrzeb - ale to byłoby przyznanie się do błędu.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo