Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Namioty Emko

Powiat. Piotr Fikus apeluje do radnych z PiS o interwencję w sprawie Obwodnicy Metropolitalnej

Opublikowany: 2017-09-28 13:32 Autor: Magda Dzienisz

Piotr Fikus zaapelował do swoich kolegów z Rady Powiatu z ramienia PiS o interwencję w sprawie przyspieszenia budowy Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta, w której skład wchodzi też obwodnica Żukowa. Inwestycja ta została wykreślona z listy dużych projektów w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle będzie realizowana.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Kartuskiego Piotr Fikus poruszył problem budowy Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Podkreślił, że wykreślenie jej przez rząd z listy dużych projektów w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, negatywnie wpłynie na rozwój powiatu. Przypomnijmy, że częścią OMT jest budowa obwodnicy Żukowa, która odciążyć ma wiecznie zakorkowane miasto.

- Jak państwo wiecie ta strategiczna droga została wykreślona z listy dróg krajowych, wpisana na listę rezerwową. Nie wiem czy hasło „dobra zmiana” odnosi się do powiatu kartuskiego, bo brak tej drogi zahamuje rozwój powiatu – mówił Piotr Fikus.

Piotr Fikus. fot. Magda Dzienisz

Powiatowi radni z PiS zadziałają?

Zaapelował do radnych powiatowych z Prawa i Sprawiedliwości: Andrzeja Leyka, Mirosława Łęckiego i Bartłomieja Grossa o podjęcie jakichkolwiek działań mających na celu przyspieszenie inwestycji.

- Chciałbym zaapelować do panów radnych z PiS o podjęcie niezbędnych kroków, aby ta inwestycja wróciła na listę. Poseł Lamczyk mówił na jednej z sesji, że mieliśmy zagwarantowane finansowanie unijne na tę inwestycję. Nie wiem, co się stało, że została wykreślona. Pan poseł Marcin Horała (PiS – przyp. red.) nie odbiera telefonów po decyzji o wykreśleniu obwodnicy z listy inwestycji. Przypomnę, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydatkowała już 7 mln zł na potrzebną dokumentację tej drogi. To pieniądze podatników. Oczekuję od panów radnych podjęcia konkretnych działań – podkreślił Piotr Fikus.

Mirosław Łęcki, Andrzej Leyk, Bartłomiej Gross. fot. Magda Dzienisz

Radny Andrzej Leyk odpowiedział Piotrowi Fikusowi:

- Mogę zapewnić ze swojej strony, że zrobię wszystko. Nie wiem czy komuś bardziej zależy niż mi i moim kolegom, by ta droga powstała – zaznaczył radny PiS.

Jakie działania podejmą radni – na razie nie wiadomo.

Wykluczenie transportowe dużej części Pomorza

Temat wykreślenia Obwodnicy Metropolitalnej z listy dużych projektów był poruszany także w tym tygodniu podczas Sesji Rady Sejmiku Województwa Pomorskiego. Radni Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego wyrazili zaniepokojenie decyzjami rządu i przyjęli specjalne oświadczenie.

- Z wielkim niepokojem obserwujemy kolejne decyzje rządu Prawa i Sprawiedliwości, które prowadzą do marginalizacji i wykluczenia transportowego dużej części Pomorza – piszą radni – Na posiedzeniu Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, który odbył się 15 września, rząd PiS wykreślił projekt budowy Obwodnicy Metropolitalnej z listy dużych projektów. Próbowano również wykreślić odcinki drogi S6 od Koszalina do Słupska i od Słupska do Lęborka i tylko dzięki oporowi przedstawicieli samorządów i Komisji Europejskiej udało się póki co odsunąć w czasie tę skrajnie niekorzystną dla Pomorza decyzję. Czujemy pewne zażenowanie, że Komisja Europejska troszczy się bardziej o los mieszkańców Pomorza niż Rząd Rzeczypospolitej.

W swym liście podkreślają, że nie mogą zrozumieć „dlaczego rząd PiS, którego wicepremier wskazał obszar Środkowego Pomorza jako najbardziej wykluczony transportowo w Polsce, dąży do pogrzebania tej inwestycji.”

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego uważa, że wykreślenie Obwodnicy Metropolitalnej jest decyzją polityczną.

- Zwracamy rządowi uwagę, że ta droga była na liście projektów inwestycyjnych polskiego rządu znacznie wyżej, co gwarantowało realizację tego przedsięwzięcia. Teraz została zepchnięta przez inne projekty. To nie jest tak, że na tę drogę nie było pieniędzy, bo były, a projekt spełniał wszystkie wymagania. Dyrekcja Generalna Dróg Krajowych i Autostrad przygotowała projekt gotowy do realizacji. To, że teraz nie można go realizować, to decyzja polityczna rządu – cytuje słowa marszałka portal Urzędu Marszałkowskiego.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [49]

 • 6 10 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # znowu?

  To jest jak mieszanie kijem w błotku. Nic z tego nie wynika, ale niektórym się wydaje, że ktoś coś robi. Po co to "apelowanie"? Co może radny powiatowy? Przynależność do partii rządzącej dużo nie zmienia.

  Władza krajowa zrobi, co chce, a że w przypadku tej obwodnicy powstało zamieszanie i temat się przeciągnie, to droga ta została zdjęta z listy priorytetów. Nie można jej robić obecnie, więc jej nie będą robili teraz.

 • 9 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lol

  A te kartki na stole to od kiedy przedstawiajac osobe pisze sie od nazwiska?

 • 17 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @znowu?

  "Nie można jej robić obecnie, więc jej nie będą robili teraz."

  Jasne że można ją robić teraz. Problem polega na tym, że prezes "poseł zawodowy" postanowił, że drogi ma nie być. Na złość. Bo wina Tuska.

 • 17 10 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # brawo dla pana Fikusa!

  Bardzo słusznie. Niech ci radni z pis się wezmą do roboty. Ta obwodnica to powinna być dla nich sorawa honorowa. Niech działają, niech dociskają posłów, w końcu to pis rządzi. I za jakiś czas prosimy o relację co panowie radni zrobili. A my ocenimy przy wyborach.

 • 12 11 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  dlaczego nie dacie napiszecie argumentów Prawa i Sprawiedliwości do tej sprawy? zamieszczacie tylko opinie "przeciwników" rządu i jak mamy sobie wyrobić zdanie na ten temat? Wkurza mnie, że wałkujecie ten temat na okrągło, a nie mówicie kto sprawił, że kolej w powiecie kartuskim jest w takim strasznym stanie? jak dobrze, że PiS rządzi

 • 11 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @...

  Kolej?????? Jaka kolej?? Przecież chodzi o obwodnicę!! Nawet nie wiesz co komentujesz człowieku. Dobitnie to o was świadczy.

 • 11 13 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Artykuły

  odnoszę nieodparte wrażenie iż wszystkie artykuły na tej stronie są anty PIS. Ja rozumiem skłonnosci redaktora do opozycji, jednak PO nic nie zrobiła dla prostych ludzi przez 8 lat, zdążyli się napchać kamienicami w Warszawie, drogim winem i ośmiornicami, do tego dołożymy mafie paliwowe i to na tyle. PIS nie jest święta anie najlepsze, jednak wprowadzil co obiecali i za to trzeba ich także szanować

 • 6 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do ...

  Aleś się popisał/ła...

 • 10 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  " kolej w powiecie kartuskim jest w takim strasznym stanie?"

  Akurat z koleją to ja bym na twoim miejscu nie wyjeżdżał. PKM to bynajmniej nie jest zasługą PISu tylko głownie samorządu województwa pomorskiego.

 • 9 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do ...

  Przecież ten ktoś nie ma pojęcia o czym pisze. Tu mowa o obwodnicy a nie o kolei do której pis nic nie ma. I może lepiej niech tak zostanie. Bo akurat kolej to doskonała inwestycja wykonana przez lokalne władze. Gdyby pis nie przeszkadzał to być może i obwodnica byłaby szybciej. A tak to kicha.

 • 8 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  Bolek mówi ,że w sprawie Obwodnicy proponuje zachować spokój . Niedawno nasze województwo odwiedził minister wojny . Hummer co prawda się zakopał , ale dobrzy ludzie pomogli .
  PO przez ostatnie osiem lat często odwiedzało pomorskie . Poseł Lamczyk tu zamieszkuje , gdyby nawet się zakopał , zawsze może liczyć na pomoc dobrych ludzi .
  Po wojnie nie było obwodnic i ludzie podróżowali . Po wojnie były 8 mio klasowe szkoły podstawowe i jakie mężne chłopy nam wykształciły . Wystarczy spojrzeć na prezesa .
  To ,że nie mamy dróg to gwarancja bezpieczeństwa . Wróg za zachodniej granicy nie dojedzie .

 • 13 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jax

  A co robi w tej sprawie p.poseł Dorota z Borcza. Coś chyba słabo broni naszego regionu.... Chcecie tak dalej?

 • 8 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Jax

  "A co robi w tej sprawie p.poseł Dorota z Borcza. "
  Może na Cyprze jest? Wtedy nie warto przeszkadzać...

 • 5 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do .Nowoczesnych POdpalaczy

  "8 lat zmarnowali, okradali , sprzeniewierzali"
  Ten sam program tobie wgrali? "Przez osiem ostatnich lat Polcy i Polaki..."

 • 11 8 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do .Nowoczesnych POdpalaczy

  Czytaj ze zrozumieniem, to PISKOMUNA kazala skasowac budowe obwodnicy i wszystkie inne projekty na POmorzu. Za PO bynajmniejkraj sie rozwijal , i wszystkie onwestycje byly wykonana za PO /PSL/SLD. Kaczokomuna nic nie robi wszystko skasowali. Za to kolejny przystanek szybkiej kolei dla premier PISKOMUNY w jej wsi ( wioska wygrala z Katowicami), juz to przerabialismy np wanna wasermana itp.

 • 5 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do zaKODowanych

  SRUTUTUTU OD POstwa

 • 13 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wiem

  Panie Fikus, co zrobiłeś przez te wszystkie kadencje w Radzie Powiatu? - gwiazda!! Masz posłów Ziemi Kaszubskiej Lamczyka i Krzywonos - pogadaj z nimi co zrobili.

 • 6 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do .Nowoczesnych POdpalaczy

  ale zabolało ,że usunięto wpis ?!

 • 8 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pan Radny z Przyjaźni

  No nareszcie coś o Panu słychać.

 • 5 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@ Do . Nowoczesnych PO...

  Nie dało się napisać bez bluzgania?

 • 14 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Radnego Fikusa

  A dlaczego nie pomyśli Pan o budowie niezależnej od Metropolitalnej obwodnicy? Razem z gminą Żukowo i Urzędem Marszałkowskim. Ta Metropolitalna niewiele Żukowu pomoże przecinając miasteczko jedynie w poprzek. To tylko taka obwodniczka dla Żukowa, a Wy Panowie trzymacie się tego pomysłu wprost maniakalnie. Przecież Obwodnica Metropolitalna ma być przede wszystkim dla Gdańska, a nie dla Żukowa. Żukowo zyska trochę przy okazji, ale tej okazji nie będzie do prawie 2023 roku. Przeliczył się Pan Fikus i tyle. Trzeba brać się do roboty, a nie tylko politykę robić.

 • 8 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bono

  Co tu apelować pis już dawno się określił że nie da ani złotówki. Zresztą oni na żadne inwestycję nie wydaja pieniędzy dla tego mają nadwyżkę w budżecie.

 • 7 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tak sobi myślę

  że gdybym był radnym z partii która rządzi to bym chyba spać nie mógł gdyby tak ważna inwestycja dla mieszkańców miała nie dojść do skutku. Pisałbym, jeździłbym do kogo się tylko da żeby to ruszyć, a oni co robią? Wstyd. Wypisałbym się z takiej partii gdyby moi koledzy zrobili moim wyborcom taki numer jak dziś z tą obwodnicą.

 • 2 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Ale Oni zostaną w tej partii, bo liczą na wiele w wyborach samorządowych.

 • 11 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # M8X

  A co z obwodnicą Kartuz nikt o nią nie apeluję?

 • 1 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anty piś

  Tak bic pis za bojkot naszej obwodnicy

 • 4 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @M8X

  POPIERAM

 • 7 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ... :)

  jak poprzednio rządził JarosławZbawNas to zahamowali budowę A1. Gnom mści się na woj. pomorskie !!!

 • 5 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Myślę, że radni PO z powiatu i gminy poprą wniosek u marszałka w sprawie II etapu obwodnicy Kartuz

 • 14 11 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Gdybym został burmistrzem Żukowa, miasto byłoby odblokowane poprzez budowę dróg lokalnych. Przepychanki międzypartyjne są bezowocne. Blokada jest oczywiście polityczna.

 • 2 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jax

  A gdzie senator bąkowski,dlaczego nie broni naszych interesów. A i tak Szkalują cie opozycję a to ona miała w realizacji te tematy. Chyba pis tego nie wpisał by puźniej wypisać

 • 7 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wacek

  Ludzie wolą 500+ , bo pozwala z domu nie wyjeżdżać,
  niż drogi. Jeśli rozwój na Kaszubach, to tylko demograficzny:)

 • 1 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 500+

  Dajcie se już siana z tym 500+

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  Powiaty do likwidacji. Polsce jest potrzebna III reforma administracji, w której należy zlikwidować instytucje,które się nie sprawdziły i generują olbrzymie wydatki z pieniędzy podatnika oczywiście.

 • 1 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jax do aqq

  O tych kosztach to pewnie chodzi o sejm..... Do likwidacji a Jk na małego krula!!! (A reszta zostanie błaznami)

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jax

  Dlaczego nasi posłowie nie bronią tych tematów? To oni nas reprezentują,chyba się wypieli na nas skoro nie interwenują!!! Takich posłów chcemy

 • 4 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Ludzie musza wyjść w zukowie i blokowac droge miedzy rondami, tak nie da śię żyć, wiem ze to dość drastyczne posunięcie dla kierowcow, ale chyba niema innego wyjśćia.

 • 0 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jax

  Popieram. Jk typie nogą i nasi posłowie trzęsą D..... Dla tego mają tą trasę w D....

 • 6 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Pana Grossa

  Kiedy zrobi Pan porządek na powiatówce biegnącej przez wieś, w której Pan mieszka? A może już Pan się wyprowadził? Trochę tę drogę zalewa i jest niebezpieczna na wysokość sklepu z fryzjerem.

 • 6 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Mieszkaniec

  Zablokować to trzeba wyjazd ze Skrzeszewa. Żukowo samo się blokuje.

 • 2 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ tak sobie myślę

  To nie partia - to SEKTA, dlatego chore mózgi decydują o nas !

 • 8 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec powiatu kartuskiego.

  Drugą obwodnicę Trójmiasta niech sobie buduje Trójmiasto, bo jest bogate. Powiat powinien się zająć OBWODNICĄ ŻUKOWA, bo problemem mieszkańców powiatu, są korki w Żukowie, a nie problemy niemieckich przewoźników TIR-owskich, chcących szybciej przewozić swoje towary do Rosji! Gdyby radni PO, zamiast wspierania drogich projektów drogowych PO oraz krytyką rządu, zajęli się raczej promocją o wiele tańszych dla budżetu państwa lokalnych obwodnic Żukowa i Kartuz, to byśmy mieli odblokowany powiat. Ale jak co radnych PO obchodzą korki w Żukowie, skoro wolą korki od... szampana i wspólne zdjęcia z prezydentem Adamowiczem...!

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Radnego Bartłomieja

  Bardzo ładnie wyszedł Pan na zdjęciu.

 • 6 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Miszkańca Powiatu Kartuskiego

  Zgadza się! Obwodnica Metropolitalna to druga obwodnica Trójmiasta i tyle. Niech radni, starostowie i burmistrzowie nie umywają rączek.

 • 6 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do mieszkańca powiatu kartuskiego

  W wyborach samorządowych zagłosuje na Pana :)

 • 4 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec powiatu kartuskiego.

  Dziękuję dwom Panom (Paniom?) powyżej. :-)

 • 4 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do mieszkańca

  Korki od szapmana .... hehe dobre, nieźłe to Pan ujął lepiej nie można
  brawo Ty :-)

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec powiatu kartuskiego.

  ... Brawo ...My ;-)

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zenon z żoliborza

  Zasłyszane w knajpie przy stoliku obok:
  Obwodnica Metropolitarna nie powstanie ani teraz, ani później.. Dlaczego?
  Odpowiedź jest prosta - wystarczy spojrzeć na mapę i porównać przebieg obwodnicy i miejsce zamieszkania pana wojewody (z PiS).
  Także zwracanie się do radnych z PiSu nie ma większego sensu :)

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo