Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Formex Reklama
Szybka Kolej Miejska Kaszuby

Powiat przekaże po 100 tys. zł pomocy dla Sulęczyna i Sierakowic

Opublikowany: 2017-09-01 13:36 Autor: Wojciech Drewka

Rada Powiatu Kartuskiego zdecydowała o przekazaniu wsparcia finansowego na rzecz dwóch gmin poszkodowanych w ostatnich nawałnicach. Sierakowice i Sulęczyno dostaną po 100 tys. zł.

REKLAMA

Brillowscy Kartuzy

Jak już pisaliśmy do gmin Sulęczyno i Sierakowice, które szczególnie ucierpiały w ostatniej nawałnicy płynie pomoc z sąsiednich samorządów. Wsparcie finansowe przekazała już m.in. gmina Żukowo, samorząd woj. pomorskiego, miasto Gdańsk, reagują też gminy z regionu i różnych części kraju.

Wczoraj podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Kartuskiego podjęto uchwały o przekazaniu po 100 tys. zł na usuwanie szkód powstałych w wyniku nawałnicy na terenie gmin Sulęczyno i Sierakowice.

fot.archiwum/Magda Dzienisz

O ile samorządy bardzo solidarnie podchodzą do kwestii pomocy poszkodowanym, o tyle sposób funkcjonowania instytucji rządowych może rozczarowywać. Nadal nie wiadomo bowiem czy i kiedy skorygowane zostanie rozporządzenie o zwolnieniach podatkowych.

Jak już informowaliśmy rozporządzenie ministra rozwoju i finansów, które zwalnia mieszkańców gmin dotkniętych kataklizmem z podatku od darowizn finansowych i rzeczowych wydano w oparciu o nieaktualny wykaz poszkodowanych gmin. Mimo interwencji władz powiatu kartuskiego rozporządzenie nadal nie zostało skorygowane. I nie wiadomo kiedy to może nastąpić. Starostwo Powiatowe w Kartuzach wciąż czeka na informację w tej sprawie.

Izba Skarbowa w Gdańsku widzi jednak możliwość stosowania korzystnych regulacji podatkowych także wobec mieszkańców gmin, których nie ujęto jeszcze w ministerialnym rozporządzeniu. Biuro prasowe Izby Skarbowej informuje:

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku ma świadomość wydania rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2017 r. (opublikowanego 25 sierpnia 2017 r.) poszerzającego krąg gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r. W ocenie tut. organu intencja jaka przyświecała ustawodawcy w przedmiocie wydanego w dniu 25 sierpnia 2017 r. aktu prawnego jest jednoznaczna. W związku z powyższym Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku oraz podległe jej jednostki organizacyjne, kierując się zasadami wykładni obowiązujących przepisów prawa oraz interesu społecznego stosować będą korzystniejsze regulacje dla osób poszkodowanych w sierpniowych nawałnicach.

REKLAMA

Razem można więcej

Komentarze do artykułu Komentarze [4]

 • 7 7 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  przecież Sierakowice to wieś miodem i mlekiem płynąca, co nagle nie mają pieniędzy ?

 • 6 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ info

  Pieniądze mają, ale nawałnica spłukała całe mleko i cały miód. Trzeba zapłacić nadgodziny krowom i pszczołom, aby przywrócić poprzedni spichlerz. Niedo- info -rmowany jesteś ??

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  Oczywiście!!!!!!!!!!! byle nie dla Kartuz a radni z Kartuz są oczywiście za.

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ha ha ha

  Dla Sierakowic a oni przekażą je am nadzieje zainteresowanym... żeby nie było jak z paliwem do agregatów

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo