Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy

Pracownicy ze wschodu mają problemy nie tylko z opieką medyczną. Samorząd i pracodawcy chcą pomóc

Opublikowany: 2017-09-22 13:35 Autor: Wojciech Drewka

Nawet kilka razy w tygodniu do kartuskiego szpitala trafiają osoby zza wschodniej granicy, które przyjechały tutaj do pracy. W wielu przypadkach dopiero podczas kontaktu ze służbą zdrowia wychodzi na jaw, że są nieubezpieczone, albo wykupiona przez nie polisa nie obejmuje określonego rodzaju świadczeń medycznych. Powiat kartuski wspólnie z pracodawcami szuka rozwiązania.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Według różnych szacunków w powiecie kartuskim pracuje już ponad 7 tys. osób zza wschodniej granicy – głównie Ukraińców. To grupa ludzi, której potrzeb i problemów nie da się nie zauważyć. Stąd podjęte kilka miesięcy temu starania samorządów mające na celu wdrożenie lokalnych planów działania w zakresie integracji imigrantów. Chodzi o budowanie podstawowych standardów w obszarze edukacji, zatrudnienia, bezpieczeństwa, kultury, pomocy społecznej i zdrowia.

Problemy w szpitalu

Zwłaszcza ta ostatnia płaszczyzna staje się nie lada problemem. Okazuje się bowiem, że wiele osób zatrudnionych w lokalnych firmach nie ma ubezpieczenia lub dysponuje polisą, która nie obejmuje wszystkich świadczeń medycznych.

fot.archiwum/W.Drewka

- Zdarza nam się nawet kilka takich sytuacji tygodniowo, gdy pomagamy osobom, które przyjechały do nas zza wschodniej granicy – mówi Paweł Witkowski, ordynator SOR i lekarz naczelny kartuskiego szpitala. – Zdarzają się wypadki na budowach, lub innego rodzaju urazy czy schorzenia wymagające hospitalizacji. Jest przede wszystkim olbrzymi problem językowy, ale wiele tych osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak działa nasz system. Często niestety okazuje się, że udzielamy pomocy osobom, które nie są ubezpieczone. Wówczas to one muszą z własnej kieszeni pokrywać koszty takiego świadczenia. Często są to kwoty rzędu kilkuset złotych, ale mieliśmy też przypadek pacjenta, który trafił do nas na dłużej i jest nam winien około 30 tys. zł.

Tego rodzaju informacje szefostwo kartuskiego szpitala przekazało podczas spotkania przedstawicieli samorządu powiatu kartuskiego i przedsiębiorców. Okazało się, że sytuacja nie wynika z zaniedbań firm zatrudniających pracowników z Ukrainy czy Białorusi.

Dobre praktyki w firmach

- Sami pracodawcy byli zaskoczeni skalą problemu, bo często korzystają z agencji pośrednictwa pracy, które rekrutują i delegują pracowników. Firma docelowa zazwyczaj nie ma więc jak zweryfikować, czy pośrednik lub agencja pracy zadbała o ubezpieczenie danego pracownika – mówi Mateusz Szulc, dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Kartuzach. – Dlatego lokalne firmy chcą się spotkać i wypracować system dobrych praktyk w zakresie zatrudniania cudzoziemców.

Potwierdza to Adam Julke, wiceprezes Kaszubskiego Związku Pracodawców, który mówi, że temat zostanie poruszony na najbliższym spotkaniu członków organizacji, na początku października. Nad planem działania na rzecz pomocy imigrantom pracują też władze powiatu kartuskiego. Problem jest złożony, bo rozwiązania prawne nie nadążają za rzeczywistością, dlatego samorządy próbują radzić sobie same.

fot.archiwum/W.Drewka

- Chcemy się wzorować na tym co w tej sferze robi Gdańsk, bo tam rzeczywiście wdrażane są różnego rodzaju rozwiązania mające ułatwić imigrantom życie w naszym regionie – mówi Mateusz Szulc. – My mamy oczywiście mniejsze możliwości, ale chcemy pracować nad tym, by ci ludzie, którzy przyjeżdżają do nas czuli się tutaj dobrze, by mogli godnie żyć i godnie pracować, by mieli zapewniony taki samy jak my dostęp do świadczeń i opieki medycznej.

Bez nich sobie nie poradzimy

Jak podkreśla Mateusz Szulc, działalność wielu firm jest wręcz uzależniona od pracowników zza wschodniej granicy.

- Pamiętajmy, że oni pomagają nam budować gospodarkę i bez nich sobie nie poradzimy. Na tyle, na ile to możliwe musimy więc stworzyć warunki do asymilacji imigrantów, dać możliwość nauki języka i spokojnego funkcjonowania na Kaszubach – mówi Mateusz Szulc.

Starostwo pracuje w tej chwili nad akcją informacyjną dla imigrantów. W firmach zatrudniających osoby z zagranicy mają być rozdawane ulotki z informacjami o ich prawach, o zasadach korzystania z opieki zdrowotnej. Brana jest też pod uwagę współpraca ze szkołami w zakresie kursów języka polskiego, a także z poszczególnymi gminami, na terenie których przebywają imigranci.

Do tematu będziemy wracać.

REKLAMA

Komentarze do artykułu Komentarze [32]

 • 16 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dbajcie o nich pracodawcy

  bo skończyły się czasy, że "za bramą czeka dziesięciu". Za bramą nie ma teraz NIKOGO !!

 • 8 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Za bramą nie ma nikogo..

  Wszyscy wyjechali z tego dobrobytu za granicę i wyjeżdżają, nikt nie wraca, a tu apele o powroty też nie pomagają... Coś jest nie tak, a mediach euforia .. hm..

 • 3 7 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jarek

  pamiętaj nigdy nie pracuj u kaszeba

 • 12 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Za bramą .....

  Znam kilku takich łajdaków, którzy zagłosowali na sektę, mając już bilet na wyjazd, a potem cieszyli się, że urządzili "na cacy" tych co zostają. To wyjątkowe kanalie i dywersanci.

 • 5 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zzz

  Niektórzy wracają, tam wcale nie jest tak pięknie, zwłaszcza teraz.

  U Kaszuba nie pracować i nie zatrudniać,

 • 1 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a ochroniaże biedronki mają

  się dobrze,
  Mają zasiłek, zwolnienia lekarskie, ubezpieczenia, posiłki w stołówce, i dwie lewe ręce do pracy.

 • 8 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kpiny

  U mojego pracodawcy masz minimum 20zł ubezpieczenie ...itp. za darmo cześć materiałów dla siebie ......i jeszcze co niektórym zle ......

 • 7 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # W mojej

  U mnie w pracy są trzej Ukraińcy. Tylko jeden ma chęć do pracy. Reszta to lasery.

 • 3 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # He he

  Jak pracodawcy zatrudniają na czarno Ukraińców,to logiczne że nie mają ubezpieczenia i muszą płacić za leczenie i jeszcze pracodawcy są wielce zaskoczeni skalą problemu. Pracodawcy mają wszystkich za głupich chyba :) U pracodawcy najważniejsze że w portfelu się zgadza i tylko to!!!

 • 1 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rui

  Siatka i dodom

 • 5 8 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ANTEK-munsz-JARKA

  Buraczany ćwok na zielonym tle jest dumny, że myśli główką (zamiast głową) oraz gada odbytem (zamiast gębą). Ciapaci to przy nim kulturalni dżentelmeni.

 • 7 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski hacjendero

  Pracodawcy zaskoczeni? No chyba komuś padło na głowę! Co tu wypracowywać? Ubezpieczyć i tyle! Jedno pytanie skierowane do agencji zatrudniającej nie jest chyba zbyt trudne?

 • 1 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  Polakom się nie chce pracować to trzeba brać innych, problem w tym że Ukraińcy to letnie patentowe, języka nie znają a zaczepiają każdego. Jak im się po tygodniu robota znudzi albo nie chcą tego robić to "ja nie rozumiem", "ja nie umiem" (nagle po tygodniu).

  @He he -tak ciężko przeczytać nawet jeden akapit ? masz aż taki wstręt do czytania ?

 • 3 3 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do mirka

  To ty jesteś scierwem i to podłym żeby tak mówić o drugim człowieku,jesteś jakimś popaprancem wstyd tfu...

 • 8 8 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIREK-monsz-GRAŻYNY

  POLSKA DLA POLAKÓW !!!

 • 3 1 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ziemia dla ziemniakow !!!

  Wszystko inne wyrywamy, JO ?

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # te Mirek

  weź się za pracę, nie stracisz zasiłku, będziesz miał ubezpieczenie,
  a tych z wschodu nie będzie.
  a ta twoja zona się ucieszy

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Mirek

  Och , jaki Ty jesteś ordynarny

 • 2 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Mirek

  Polska dla zwykłych ludzi a nie idiotów i bezmuzgowców , więc kup bilet w jedną stronę . Odpoczniemy .

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jarek

  czy ktoś z samorządu pracował kiedyś u kaszeba za dyche na rękę bez zarejestrowania urlopu po 11 godzin z sobotami ? pisać śmiało czekamy na odważnych

 • 0 4 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ kaszubski hacjendero

  Zatrudniasz kogoś czy się mądrujesz ?

 • 1 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski hacjendero

  Ja akurat nie zatrudniam. Ale tobie procesory siadły w dziedzinie pracodawczej? Trudno ogarnąć prostą biurokrację?

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Proste pytanie skoro jesteś taki fachowiec. Ile pracodawca miesięcznie płaci składek do państwa za pracownika, może być kwota za najniższe wynagrodzenie ?

 • 2 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski hacjendero

  5, 20,61%, 412,20 może być?

 • 0 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  Nie może, jest x 2

 • 3 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wszyscy mądrzy

  Wszyscy którzy myślą że pracodawcy mają sobie tak super i napełniają kieszenie kasą niech założą swoją firmę! Nikt Wam tego nie broni! Jak tak źle to załóżcie swój biznes i pokażcie wszystkim jak to zajebiście traktujecie i płacicie pracownikom. Zatrudniam ludzi i jest to ciągła walka i praca 24 na dobę. Fakt: pieniądze są może i dobre ale zdrowia i nerwów nie rekompensują.

 • 3 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wszyscy mądrzy

  Przestań jęczeć. Masz pewnie ciężko, ale nie ty jeden!

 • 0 2 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wyżej

  Co prowadzisz oprócz samochodu ? Może nawet tylko rower. Przez takie wypowiedzi właśnie tworzy się bunt pracowników. Byłbyś pracodawca, nie wypowidałbyś się z taką ironią. Wszystko.

 • 3 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wszyscy mądrzy

  Weź się zastrzel. Na pogrzebie będziesz miał dość powagi. I odpoczniesz.

 • 1 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  Cytaty lekarzy z innych szpitali, do których wysłano pacjentów z kartuskiego "szpitala": przyjechała pani ze szwalni? ... Bez diagnozy skierowano panią na tak ciężki zabieg? ... Nie przyjęli pana? Ma pan ropne zapalenie wyrostka robaczkowego. Lekarz mógł nie rozpoznać dokładnie, czy przyczyną bólu jest pęknięty wrzód czy zapalenie wyrostka, ale z takimi objawami powinien pan pozostać w szpitalu na 24-godzinnej obserwacji i mieć zlecone dodatkowe badania: USG czy tomografię... Wypisali panią ze szpitala i nie przeprowadzili odpowiednich badań, pomimo, że w tym szpitalu te badania wykonują? Zrobiła je pani prywatnie? ... Nie tylko zagraniczni mają problem z tym prywatnym, o przepraszam, skomercjalizowanym szpitalem.

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @444

  Przykre, że po tylu latach wciąż nie można zaprowadzić porządku w tej kartuskiej placówce :( Ja osobiście mam dobre doświadczenia z kartuskim szpitalem. Mój ojciec niestety nie.

 • 0 0 8 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  Kartuski szpital to prywatny folwark kilku lekarzy.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo