Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Namioty Emko

W Sierakowicach i Żukowie najwięcej wniosków o wypłatę świadczenia z programu "Za życiem"

Opublikowany: 2017-09-25 15:14 Autor: Wojciech Drewka

W całym powiecie kartuskim 14 rodzin skorzystało dotąd z możliwości uzyskania świadczenia z tytułu narodzin dziecka z ciężką chorobą lub niepełnosprawnością. Chodzi o jednorazowy zasiłek w kwocie 4 tys. zł. Do tej pory najwięcej wniosków o to świadczenie złożono w gminie Sierakowice.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Program „Za życiem”, mający na celu zapewnienie wsparcia kobietom w ciąży oraz wspomaganie wczesnego rozwoju dziecka działa od początku roku. Skierowany jest w szczególności do rodzin, w których urodziło się żywe dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, powstałą w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Takim rodzinom przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł.

Dodatkowo przepisy programu „Za życiem” przewidują m.in. wsparcie w trakcie ciąży i porodu, opiekę psychologiczną, poradnictwo dotyczące realizacji indywidualnych potrzeb rodzin, a więc przyznanie asystenta rodziny, opiekę paliatywną i hospicyjną czy hospicyjną 10-dniową tzw. „opiekę wyręczającą”. O wsparcie można występować w okresie 12 miesięcy od narodzin dziecka.

W gminach Somonino, Przodkowo oraz Sulęczyno do tej pory nie złożono ani jednego wniosku o świadczenie z programu „Za życiem”. W pozostałych gminach pojawiło się od jednego do kilku wniosków. W gminie Chmielno – 1, w gminie Kartuzy – 2, w gminie Żukowo – 5 (cztery świadczenia wypłacone i jeden wniosek w trakcie realizacji), w gminie Stężyca – 2 (jeden w trakcie realizacji) i najwięcej w gminie Sierakowice – 6.

fot.archiwum/W.Drewka

Urzędnicy, z którymi rozmawialiśmy podkreślają, że rodzice, którzy ubiegają się o świadczenie kierowani są automatycznie do ośrodków pomocy społecznej w celu ustanowienia asystenta rodziny lub wskazania możliwości uzyskania innego rodzaju wsparcia. Jak podkreśla Dorota Bir, z działu świadczeń rodzinnych sierakowickiego Urzędu Gminy, w początkowym okresie funkcjonowania programu były problemy z uzyskaniem niezbędnych zaświadczeń lekarskich.

- Tylko lekarze określonych specjalności mogą wystawiać zaświadczenia stwierdzające niepełnosprawność nowo narodzonego dziecka. Ten dokument jest dla nas podstawą do uznania świadczenia. Wielu rodziców zgłaszało nam problemy z tym związane, ale być może była to przejściowa sytuacja wynikająca z wdrażania programu – mówi Dorota Bir.

W gminie Stężyca ostatnio w sierpniu wpłynął wniosek o przyznanie świadczenia w wysokości 4 tys. zł z tytułu programu „Za życiem”. Trwa postępowanie wyjaśniające.

- Wcześniej mieliśmy jeden wniosek o tego rodzaju świadczenie i pieniądze zostały już wypłacone. Natomiast w drugim przypadku sprawa jest w trakcie rozpatrywania, ponieważ przepisy nakładają na nas obowiązek weryfikacji szeregu dokumentów – mówi Magdalena Klasa, szefowa wydziału spraw społecznych Urzędu Gminy Stężyca. – W grę wchodzi przede wszystkim zaświadczenie lekarskie stwierdzające znaczny stopień niepełnosprawności dziecka lub nieuleczalną chorobę. Są to niezwykle delikatne sprawy, często bardzo trudne dla samych rodziców dziecka, dlatego staramy się podchodzić do nich z dużą starannością. Tym bardziej, że sprawy nie kończą się zazwyczaj na wypłacie tego jednorazowego świadczenia, lecz konieczne są innego rodzaju działania pomocowe.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [1]

  • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jan

    To skutki wielkiego zaczadzenia w okresie zimowym ,

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo