Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Zapytaliśmy, co parlamentarzyści PiS z regionu zrobili na rzecz Obwodnicy Metropolitalnej

Opublikowany: 2017-10-17 13:37 Autor: Wojciech Drewka

O budowę Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta walczą samorządowcy i przedsiębiorcy. Jednym z zaangażowanych w sprawę parlamentarzystów jest poseł Stanisław Lamczyk (PO). Ale postanowiliśmy zapytać posłów partii rządzącej, co zrobili na rzecz tej kluczowej dla regionu inwestycji. Odpowiedziała tylko jedna osoba.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta jest częścią projektowanej trasy S6. Nikogo nie trzeba przekonywać o jej znaczeniu dla całego regionu. OMT ma też ogromne znaczenie z perspektywy powiatu kartuskiego, zważywszy, że jej częścią jest obwodnica Żukowa. O budowę trasy apelują kaszubscy samorządowcy, a także przedsiębiorcy.

We wrześniu poinformowano, że rząd wykreślił Obwodnicę Metropolitalną z listy dużych projektów w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. W reakcji na to burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski wystosował apel do premier Beaty Szydło. Z kolei radny powiatu kartuskiego Piotr Fikus zaapelował do radnych z Prawa i Sprawiedliwości: Andrzeja Leyka, Mirosława Łęckiego i Bartłomieja Grossa by i oni włączyli się w działania mające na celu przywrócenie inwestycji na rządową listę.

Warto monitować

Apele, monity i prośby mają sens – ich efektem było chociażby przyspieszenie terminu rozprawy ws. skargi kasacyjnej dotyczącej rozpoczęcia budowy Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Kilka dni temu Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA ma ponownie rozpoznać tę sprawę. To co prawda oznacza kolejne opóźnienia związane z budową tej ważnej dla regionu inwestycji, ale jest szansa, że decyzja środowiskowa dla OMT zostanie utrzymana i nie będzie konieczności opracowywania jej od nowa.

Ruch w Żukowie wynosi dziś około 25-30 tys. pojazdów na dobę. fot. Magda Dzienisz

Zdaniem posła Stanisława Lamczyka (PO), który jak się okazuje jest jednym z niewielu parlamentarzystów aktywnie działających na rzecz Obwodnicy Metropolitalnej, ostatni wyrok NSA to krok w dobrą stronę. Ważne jest jednak znalezienie finansowania tej inwestycji, a to po ostatnich decyzjach władz centralnych, stoi pod dużym znakiem zapytania.

Postanowiliśmy więc zapytać kilku parlamentarzystów z PiS z naszego regionu, co zrobili na rzecz Obwodnicy Metropolitalnej. Ponieważ są w partii rządzącej, mają znacznie większe możliwości niż opozycyjni posłowie z regionu. O wypowiedź poprosiliśmy poseł Dorotę Arciszewską-Mielewczyk, posłów Marcina Horałę, Janusza Śniadka oraz senatora Waldemara Bonkowskiego.

Co zrobili posłowie z PiS?

Zapytaliśmy czy w ostatnich miesiącach podjęli jakiekolwiek rozmowy z przedstawicielami instytucji rządowych lub rządu w sprawie Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta? Zapytaliśmy, czy w ramach swojej działalności parlamentarnej składali jakikolwiek interpelacje lub zapytania w tej sprawie. Chcieliśmy także wiedzieć, czy samorządowcy i mieszkańcy regionu mogą liczyć na ich wsparcie w sprawie tak ważnej inwestycji.

Od lewej: senator Waldemar Bonkowski, posłowie: Marcin Horała, Janusz Śniadek i Dorota Arciszewska-Mielewczyk. fot.archiwum EK

Na odpowiedzi czekaliśmy dwa tygodnie. Mimo monitów i próśb posłowie Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Marcin Horała i Janusz Śniadek do tej pory nie odpowiedzieli na żadne z naszych pytań.

Zareagował jedynie senator Waldemar Bonkowski, w którego imieniu odpowiedzi nadesłał Rafał Jażdżewski, szef jego biura. Czytamy w nich, że „w ostatnich miesiącach senator wielokrotnie prowadził rozmowy na temat Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej z przedstawicielami rożnych instytucji i środowisk. Obecnie jest za szybko, aby określać skutki tych rozmów”.

- Senator Waldemar Bonkowski, jako parlamentarzysta podejmował rozmowy na spotkaniach z przedstawicielami rożnych instytucji. Ma pełną świadomość jak ważną dla naszego regionu jest ta inwestycja. Mając tą świadomość interweniuje w sprawie budowy Obwodnicy Metropolitarnej Trójmiasta – czytamy w odpowiedzi. – Mieszkańcy i samorządowcy z naszego regionu mogą liczyć na wsparcie senatora Waldemara Bonkowskiego w każdej sprawie służącej dobru i rozwojowi naszego regionu i państwa polskiego. Wspiera wiele inicjatyw i pomaga, aby mieszkańcy mieli poczucie bezpieczeństwa i systematycznego rozwoju regionu. Niestety w dwa lata nie uda się wszystko wykonać. Dlatego trzeba się uzbroić w cierpliwość. Przy odpowiednim współdziałaniu wszystkich środowisk.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [52]

 • 30 33 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Konkrety

  Z kim Pan Bonkowski rozmawiał? Ja też rozmawiam na ten temat na kawie u sąsiadów i w sklepie podczas zakupów.

 • 24 29 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Spokojnie. Jak będą się zbliżać wybory to się odezwą. Na razie nie ma co dyskutować z ciemnym ludem.

 • 37 9 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Antoni Warchoł

  "senator wielokrotnie prowadził rozmowy na temat Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej z przedstawicielami rożnych instytucji i środowisk"

  Znaczy się z kim konkretnie?

 • 16 29 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # maxio maxio

  srata tata..już wiecie na kogo głosowac? nadal nie?

 • 27 39 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jaro11

  Ci ludzie reprezentuja nasz region?Nigdy wiecej.Poczekajmy do wyborow.

 • 46 15 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  A co zrobili posłowie z pozostałych partii ? co zrobili lokalni POlitycy ?

  jaro11 - i kogo wybierzesz? podaj jakieś sensowne alternatywy.

 • 61 29 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Filomena

  Jestem za PiS
  Przynajmniej nie kradną i nie oszukuja

 • 29 41 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Filomena

  Tylko wyprowadzają podatki na Cypr

 • 30 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @maxio maxio

  na kogo ?

  BTW: Czego wy chcecie ? przecież sądy są niezawisłe ! apolityczne ! a teraz się domagacie by politycy wpływali na wymiar sprawiedliwości ?

  kilka tygodni temu paliliście pod sądami znicze ! a teraz sami wymagacie naginania przepisów i konstytucji.

 • 18 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zen

  Ciekawe kto rozmawiał z "pożytecznymi idiotami, bolszewickimi upiorami, oczadziałymi i ubeckimi wdowami" ?

 • 12 26 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ info

  A PKM?? która partia to promowała Nie PO przypadkiem?

 • 35 22 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  I bardzo dobrze, że posłowie z Prawa i Sprawiedliwości nie odpowiadali na takie pytania. Co to ma znaczyć? Ja tu widzę ewidentnie antypisowski przekaz.

  "Nikogo nie trzeba przekonywać o jej znaczeniu dla całego regionu." Skąd ta pewność?

 • 21 7 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czytelnik

  wam nie odpowiadają a w konkurencji wywiady są

 • 19 23 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pat i Mat

  Jeżeli chodzi o PKM ,obwodnicę i wiele mniejszych inwestycji w naszym regionie to jedyne nazwisko które się pojawia to Pana posła Stanislawa Lamczyka.
  Śledząc dokonania Pana Lamczyka twierdze ze nawet gdyby był obojętnie w jakiej partii politycznej dobro naszego regionu zawsze byłoby na pierwszym miejscu.
  Uważam że głos oddany na Pana Lamczyka to głos oddany na nasz region i inwestycje w naszym regionie a nie na partię.

 • 50 19 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # N'owoczesny PO'rtal

  Nigdy o nic nie pytał POwców za POprzedniego Rządu a teraz nagle się martwi zatroskany? Istna tragikomedia!

 • 10 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mat...

  Ktoś zwrócił uwagę na formę odpowiedzi? Styl? Język polski? Tak pisze Szef biura Senatora?
  Mój Boże...

 • 20 21 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Nowoczesny...

  Za PO jakoś nikt nie myślał nawet o tym, żeby OMT miało nie być. To teraz coś się porobiło to kogo mają pytać? Dziwne masz pretensje. W końcu kto teraz rządzi? Chyba PiS. Dla normalnego posła takie pytanie to jak prezent, może się pochwalić w terenie co robi. No ale jak nie ma się czym pochwalić to kicha.... Ale jestem pod wrażeniem posła Lamczyka. Jest w opozycji a jednak działa, jeździ do tego sądu, gada z tymi urzędasami, coś próbuje zrobić. Szkoda, że inni nie biorą z niego przykładu.

 • 18 21 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Filomena

  A o aferze bilbordowej nie słyszałaś? Pewnie nie podali w tvpis co... O SKOKach też nie słyszałaś? To przecież raptem 5 mld zł... O kolesiach w spółkach i spółeczkach to już na pewno nie słyszałaś. Grunt, że jesteś "za".

 • 1 34 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Pytanie?

  Burmistrz przyjmuje interesantów. Idź i się zapytaj.

 • 30 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  A CO Z OBWODNICĄ KARTUZ

 • 10 18 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Obwodnica Żukowa i Kartuz powinna być uzgodniona przez władze miast i powiatu podczas ustalania przebiegu OMT. Pisałem setki razy, że tylko wariant zachodni byłby korzystny komunikacyjnie dla Kaszub.

 • 12 22 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # przeciętniak

  Czy ktoś zna chociaż jeden logiczny powód dlaczego nasi posłowie nie odpowiedzieli na zadane przez redakcję pytania?

 • 14 17 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @przecietniak

  To raczej proste - nic nie mają do powiedzenia, dlatego siedzą cicho. A że ludzie stoją w korkach to kogo to obchodzi. Oni są przecież 'panami' - kto to powiedział pamiętacie?

 • 7 15 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # przecież

  na OMT pieniądze miało dać państwo a nie samorząd! Ktoś tu nie ma pojęcia o co chodzi i pisze bzdury. Gdyby to zależało od samorządu to już by obwodnica się budowała. Popatrzcie na Kolej Metropolitalną - to właśnie dzięki samorządowi ją mamy.

 • 40 9 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Prośba do PIS

  Zamknijcie lewackie media!!!

 • 35 8 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  Był sobie kiedyś pewien dziennikarzyna który pisał głupie artykuły z meczy, potem stało się coś co spowodowało że musiał zmienić myślenie. Pomyśl nim napiszesz artykuł. Jeden przeciw setkom niewidzialnych obywateli nie wygrasz:):):) Ciesz się zdrowiem pozdrowienia serdeczne!

 • 7 30 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do prośba do pis

  A ja uważam puknijcie się w łeb .

 • 5 23 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @filomena

  Czy to jest święta krowa - pisopdlizywaczka .

 • 11 11 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Księciunio

  "KROLOWA" Pierza zastanawia sie jak tu wywieźć nastepny kredyt na Cypr... i tam zamieszka... wiec po co jej obwodnica :D

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # abc

  Ooooo

 • 5 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pan Stanisław

  to ten który upchnął sąd za kilka melonów ? nooo faktycznie zasłużył się....

 • 7 19 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Filomena

  Dalej oglądaj TVPiS

  Zapewne nie używasz samochodu lub nie interesuje Cię rozwój infrastruktury regionu...

  Posłowie PiS jak widać zalewają ten ważny dla nas Kaszubów temat.
  PiS chce ukarać woj.pomorskie ... będziemy o tym pamiętać- za rok pierwsze wybory

 • 7 23 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PiS niszczy Polskę

  Teraz PiS chce spłacić wykształconych ludzi z tymi prostrzymi co nie rozumieją trójpodziału władzy .... lub poprostu jest to lud pracujacy co robi kasę ma co jeść no i disco polo

 • 4 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sobiepanek

  "Na odpowiedzi czekaliśmy dwa tygodnie". Po co? Skoro na Nowogrodzkiej zapadła decyzja o utrąceniu Obwodnicy, to im nie wolno koło tej sprawy chodzić. Jaką odpowiedź mieli dać, że nic nie zrobili i nie zrobią? Lepiej niech milczą zamiast kłamać.

 • 35 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PIS- 47%, PO- 16%, N- 6%

  Po 2 latach od wyborów tego nikt nigdy w Polsce nie dokonał, jakieś pytanie,nawet dyskusja nie jest potrzebna przed wyborami przekroczy 50%..."sorry taki mamy klimat"

 • 18 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do zaKODowanych

  PO co mają lać asfalt ? , jak pan" Grześ vel Janusz " za chwilę POwtórnie karze go zwinąć ! , lepiej poczekać do następnych wyborów samorządowych aby wielokrotnie nie wyrzucać pieniędzy na tą samą inwestycję .

 • 2 9 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a matizer noga

  Czekaliśmy 25 lat ( 8 za PO ) to jeszcze 2 lata poczekamy , a wtedy nie tylko obwodnicę ale i AUTOSTRADĘ wokół Kartuz wybudują i to za te same pieniądze .

 • 15 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bez nazwisk

  Won z wszystkimi z Gminy i Starostwa.

 • 3 11 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @pis- 47...

  Nikt jeszcze nie porozdawał tyle pieniędzy, ale ten worek ma dno. Wtedy przyjdzie czas na właściwe oceny.

 • 18 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @pis- 47...

  Człowieku jak się nie rozkrada państwa (250 miliardów z Vat przez 8 lat i dodatkowe kwoty z innych źródeł), to są pieniądze aby pomóc obywatelom i jeszcze jest w kasie więcej niż PO miało bez rozdawania ale ty tego nigdy nie zrozumiesz bo zamiast się cieszyć wolisz pluć jadem taka twoja natura

 • 2 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # konkureeeenty

  "Na czym jednak jeszcze polega problem? Powiem ironicznie, przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi Platforma Obywatelska bardzo przyśpieszyła z budową dróg, ale niestety tylko na papierze" - Śniady Janusz

 • 16 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kartuzjanin

  Szkoda Ze Wydawca tego protalu pan Wojciech Drewka nie opisuje swoich posłów. Ktorzy przez dlugi czas oklamywali narod i kradli no chyba ze pan. Drewka jest nie obiektywny caly czas pedzi nagonke na PIS ale to mu nie wychodzi. Bo ludzie otwieraj oczy i widza ja opozycja bleczy z niemoznosci oklqmywania i okradania Obywateli wiec zatem powinen zapytac. Swoich poslow co oni zrobili dla naszego.regionu

 • 5 13 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kartuzianin

  A jacy inni posłowie są z partii władzy? Kogo pytać o takie sprawy jak nie tych co rządzą teraz, w tej chwili? Mamy pis przy władzy to jacy posłowie mają dbać o region jak nie oni? Ty byś pytał o inwestycje w mieście aktualnego burmistrza czy byłego, od którego nic nie zależy? Myślenie nie boli naprawdę.

 • 1 9 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oko

  Skoro przez dwa tygodnie nie odpowiedzieli. To nie mają zwykłej cywilnej odwagi powiedzieć
  prawdy.
  Może to jest jakieś pomorskie tabu?

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no jo

  Miast użalać się nad sobą i czekać na "gwiazdkę z nieba" w postaci obwodnicy wystarczy się skrzyknąć i zrobić raz i drugi blokadę Żukowa i Chwaszczyna a kilometrowe korki może spowodują że znajdą się pieniądze na jej budowę.

 • 2 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @no jo

  kilometrowe korki to codzienność, po za tym komu chcesz tym zrobić na złość ? ucierpią tylko kierowcy.

 • 5 12 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PIS to żenada

  Nic nie zrobią. Są teraz zajęci machlojkami i ogłupianiem polskiego plebsu. Podoba mi sie jeden z pierwszych komentarzy gdzie ktos pisze: "Pis przynajmniej nie kradnie" Ale ten ktoś musi być ograniczony że tak pisze. Okradania kraju na taką skalę nie było od 1989...

 • 6 14 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @filomena

  Przestan ogladac TV PIS KOMUNA / TV Rydzyk bo bzdury wypisujesz. No chyba ze jestes krewna senatora Baka.

  Fundusze na trase kaszubska byly zagwarantowane ale poszly na chlanie za 500-.

  Kaczokomuna nie dopusci do budowy trasy Kaszubskiej i obwodnicy Kartuz. A bak to tylko baka moze .... .

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Głupol

  Nikt jeszcze nie porozdawał tyle pieniędzy? To znaczy prawidłowo było, kiedy tacy jak ja wychowali 4 dzieci bez żadnych zniżek podatkowych z tytułu dzieci? W każdym cywilizowanym kraju od wielu lat istnieją programy podobne a nawet przewyższające 500+ a dodatkowo dzieciaty podatnik nie rozlicza się jak kawaler, tylko ma znaczne ulgi podatkowe! Czy pensja urzędnicza, nie jest tym samym, co 500+, bo jak nazwać gaże urzędników, którzy ją sobie sami ustalają, a podatnik musi to zrealizować? Tusk budował Zieloną Wyspę 8 lat (patrz: niedorozwinięci politycy pozwolili zarąbać 250 000 000 000 zł)! Po dwóch latach rządu PiS Polskę zaliczono się do krajów rozwiniętych? (patrz Polską rządzą ludzie rozwinięci!).

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jest za szybko

  No niezła polszczyzna... Ale miło, że nie zlekceważyl pytania... Co do reszty... Sprawa jasna... Reprezentują ale wyłącznie siebie :(;(

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PiSuary

  Wszystkich nas na pomorzu udupili .... udało im się wywalić na śmieci inwestycję z zagwarantowanymi funduszami na jej realizację....
  Skutecznie pokazują pogardę dla nas wszystkich.

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Konrad Turzyński

  Radni powinni tym się zajmować, a NIE posłowie i senatorowie! Takie samo pomylenie szczebla kompetencji było (o kilkanaście lat wcześniej) w Toruniu, gdy spierano się o to, gdzie wybudować drugi most drogowy przez Wisłę.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo