Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Czy w powiecie kartuskim potrzebna jest ogólnodostępna strzelnica?

Opublikowany: 2017-10-24 14:44 Autor: Wojciech Drewka

Zgodnie z koncepcją Ministerstwa Obrony Narodowej w każdym powiecie powinna powstać ogólnodostępna strzelnica. Projekt miałby być realizowany już od przyszłego roku, chociaż wciąż nie są jeszcze znane jego szczegóły. Zapytaliśmy władze powiatu kartuskiego, czy są zainteresowane tym projektem.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Coraz więcej mówi się o projekcie „strzelnicy w każdym powiecie”. Zgodnie z koncepcją MON w każdym powiecie miałaby powstać ogólnodostępna strzelnica prowadzona przez samorząd. Prace nad ustawą w tej sprawie jeszcze trwają, dlatego wciąż nie ma jeszcze szczegółów dotyczących finansowania tego rodzaju przedsięwzięć.

Samorządowcy podkreślają bowiem, że budowa takiego obiektu to nie wszystko – trzeba jeszcze ponieść koszty jego utrzymania. W tej chwili nie wiadomo jeszcze w jakim stopniu MON zamierza finansować budowę strzelnic i czy znają się środki na ich późniejsze prowadzenie.

fot.archiwum/M.Dzienisz

Nie brakuje samorządów zainteresowanych wybudowaniem na swoim terenie strzelnicy, ale władze powiatu kartuskiego nie są nastawione do tego pomysłu szczególnie entuzjastycznie.

- W tej chwili w ogóle nie rozważaliśmy możliwości realizacji takiego przedsięwzięcia na naszym terenie – mówi Bogdan Łapa, wicestarosta powiatu kartuskiego. – Nie wiemy czy istnieje taka potrzeba, zważywszy, że policja ma swoją strzelnicę, a klub sportowy działający w Kartuzach swoją. Być może jeśli pojawią się jakieś konkrety co do realizacji tego rodzaju inwestycji, pochylimy się nad tą sprawą.

W Kartuzach przy ul. Kościerskiej działa zmodernizowana niedawno strzelnica pneumatyczna, którą prowadzi klub sportowy KS Dziesiątka. Osoby zainteresowane strzelectwem mogą tam raz spróbować swoich sił, ale regularne treningi i strzelania wymagają zapisania się do klubu.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [29]

 • 24 7 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  Tak, sa potrzebne. Każdy chłop powinien potrafić obsłużyć broń i powinien umieć strzelać. Jestem za.

 • 27 11 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Alojzy Kiełbasa

  "Czy w powiecie kartuskim potrzebna jest ogólnodostępna strzelnica?"

  Odpowiedzi:

  "Nie wiemy czy tej taka potrzeba, zważywszy, że policja ma swoją strzelnicę, a klub sportowy działąjacy w Kartuzach swoją."

  "W Kartuzach przy ul. Kościerskiej działa zmodernizowana niedawno strzelnica pneumatyczna, którą prowadzi klub sportowy KS Dziesiątka. Osoby zainteresowane strzelectwem mogą tam raz spróbować swoich sił, ale regularne treningi i strzelania wymagają zapisania się do klubu."

  Moje pytanie jako mieszkańca brzmi - czy strzelnica policyjna jest ogólnodostępna? Czy na strzelnicy należącej do KS Dziesiątka można strzelać z broni palnej krótkiej/długiej/gładkolufowej?
  Otóż ponownie odpowiedź brzmi - NIE. Projekt z ogólnodostępną strzelnicą w każdym powiecie ma na calu umożliwienie obcowania z bronią każdej chętnej osobie, a więc edukację obywatela w obyciu z nią. Fakt że policja ma swoją strzelnicę, a na kościerskiej można "popykać" z urządzeń pneumatycznych do tarcz na 10m, nic nie zmienia. W każdym powiecie potrzeba dostępnej dla każdego, normalnej strzelnicy, z osiami na minimum 25,50,100m, przystosowanej do strzelania z każdego typu broni i w różnych konkurencjach.

  Tak nawiasem jeszcze odnośnie potrzeby ponoszenia kosztów - przestańcie za przeproszeniem chrzanić. Jeśli osoba prywatna potrafi stworzyć taki obiekt, to samorząd tym bardziej. Potraficie topić setki tysięcy złotych na rzeczy które po paru miesiącach demontujecie, bądź nie zdają egzaminu, to znajdziecie te pieniądze również na tego typu cel. Pomijam już fakt, że taka strzelnica to również dodatkowe miejsca pracy, a organizacja ciekawych eventów może się przysłużyć promocji miasta.

  No ale czerwonemu ciężko to pojąć ;)

 • 13 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @alojzykiełbasa

  Popieram Pana zdanie w tym temacie. Jednak ostatnie zdanie zdecydowanie jest nie na miejscu. Bądźmy chociaż trochę kulturalni w stosunku do drugiego. Pozdrawiam

 • 2 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Chmielno

  Mam swoją armatę przed domem i nie korzystam ze strzelnicy.

 • 10 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Łapa wiesz co?

  Jeszcze rok do wyborów z tobą wytrzymamy...

 • 10 16 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Córka namówiła mnie kilka miesięcy temu na strzelnicę w Gdańsku. Bardzo trudno znaleźć wolny termin. Jest to bardzo dobry biznes. Ostatni raz strzelałem w szkole średniej i polecam każdemu. Fotki wstawiłem na facebook i sądząc po komentarzach wiele osób skorzystało z propozycji.

 • 12 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wolny Bill

  Jak najbardziej budować. Strzelanie jest jak medytacja, zapominasz o całym świecie skupiając się na celu.

 • 9 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dobry pomysł

  uczmy się strzelać, bo nie wiadomo kiedy może się przydać:)

 • 7 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Alojzy Kiełbasa

  Nie sądzę, by zdanie o czerwonych było szczególnie dokuczliwe. Chyba, że samo określenie "czerwony". Jednak bez przesady, nie bądźmy aż tak poprawni politycznie.

  Nie mniej jednak zdanie to odnosiło się do stanowiska, jakie autor tekstu zawarł w artykule. Czarno na białym stara się nam wmówić, że taki obiekt nie jest ludziom potrzebny, bo po co? A na co to komu? A dlaczego? A jak ktoś chce, to może postrzelać z czegoś, co bronią nie jest. W końcu broń jest bardzo zła, niedobra i raz do roku strzela sama, bo przecież posiada mózg i mięśnie...

  Strzelanie jako dyscyplina sama w sobie niesie ze sobą wiele korzyści dla osób w każdym wieku, bez względu na to czy to mężczyzna, czy kobieta. Kontakt z bronią wbrew powszechnym opiniom nie uczy agresji, nie sprawia że człowiek czuje się lepszy/na wyższej pozycji od drugiego, bo ma ją w ręku. Strzelanie nawet amatorskie uczy pokory, samodyscypliny, cierpliwości, panowania nad sobą i co najważniejsze odpowiedzialności za siebie i innych. Jak już kolega "Wolny Bill" wyżej napisał - "Strzelanie jest jak medytacja, zapominasz o całym świecie skupiając się na celu." I sam lepiej bym tego nie podsumował.

  Sama inwestycja w tego typu obiekt nie należy do najkosztowniejszych, a Kartuzy mają w zanadrzu bardzo przyzwoite miejsce na uboczu miasta, gdzie takowy mógłby powstać. Mało tego, gdyby brakło rąk do pracy przy organizacji/budowie takiego przedsięwzięcia, to obecne środowisko strzeleckie jest na tyle zintegrowane, że z chęcią udzieli rąk do pomocy.

  Można czegoś nie lubić, lub mieć odmienne zdanie, ale prosiłbym wszystkich o to, by nie dali sobą manipulować. Nie dajcie sobie wciskać przez media danych wyssanych z palca. Niech Wasza decyzja będzie zależna w 100% od Was, nie od innych :)

 • 0 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sulęczyno

  proponuję postawić powiatową strzelnicę w Sulęczynie.

  hejt za 3, 2, 1 ... start

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # http://expresskaszubski.pl/pictures/rekl

  a ten dalej się kiwa , o co tobie chodzi moderatorze ?

 • 8 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zdzisek

  Widać ,że panu redaktorowi skończyły się tematy do skłócania ludzi,to szuka ich na siłę,a Alojzy dobrze prawi! Najwięcej wątpliwości przeciwko strzelnicy mają ci co nigdy nie strzelali.
  P.s Panie redaktorze urasta Pan do największego hejtera na tym portalu :)

 • 0 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Zdzisek

  Tego sierakowskiego słoika to kreci, wymyśla strony i tylko czeka jak hejtują.
  O , zero , dziennikarstwa.
  Komunistyczna tuba w jedną stronę, z prawem cenzury.
  http://expresskaszubski.pl/pictures/reklamy/odpowiedzialny-akcja.gif

 • 9 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # M Formela

  Strzelnica to bardzo dobry pomysł, alternatywa dla młodych ludzi w kwestii spędzania wolnego czasu.

 • 9 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Na pewno się przyda szczególnie dla Związku Strzeleckiego i Związku Piłsudskiego i innych osób

 • 5 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # DO WOJA

  DO WOJA MARSZ DO WOJA, A TY NIE PŁACZ MIŁA MOJA...

 • 6 9 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Koniu

  Po cholerę nam strzelnica to nie wiem. Ważniejszych potrzeb nie ma? Może więcej żłobków i przedszkoli? Jak już, to nawiązać do tradycji i postawić ją w lesie za Łabędzią Wyspą jak niegdyś i co roku notable spotykaliby się aby wybrać króla kurkowego?

 • 2 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hahha

  Niech zrobią ta strzelnice.w lutym jeden gosciu musiał jechac do GD żeby się zastrzelić. Ktos tu pisze zw tam sa kolejki? Hmmm czyli on to planowal?hm

 • 7 11 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel @ Koniu

  To najbardziej logiczny komentarz (jak do tej pory).

  Wszystko fajnie, tylko czy koncepcja ojca ministra Antosia na tym nie ucierpi. Ma być wojsko
  domowo-gromowładne, to i strzelać powinno umieć.

  Pytania jednak (w sts. do powiatowych strzelnic) brzmią:

  1/ jak ma wyglądać technika "zagwożdżenia" armat i ładowania kiszkami prochowymi obronnych
  dział w dobie Caracalli? Przecież my kolegiaty będziemy równie dzielnie bronić, jak oo Paulini
  Częstochowy. Kaszubi potrafią lepiej nawet.

  2/ sporo naszych wyjechało do Anglii, Irlandii, Niemiec itd. Po prostu mało nas zostało do obrony
  terytorialnej. To woła o trwogę i pomstę do nieba. Starych sprawnych coraz mniej, a tych
  słabych ma już na swojej liście zespół (Boże broń - nie mafia): Pioch-Krupiński-Reszka.

  3/ może lepiej sięgnąć po dzieci i młodzież (vide dziadek Adolf). Te malutkie "ogryzki", które
  wyjeżdżający rodzice pozostawili babciom i dziadkom (na wszelki wypadek), albo tam, gdzie
  jest tylko mama lub tata nie dający sobie na miejscu (w Polsce) rady, gdyż "tata" lub "mama"
  poszły na wyspach "w długą", - zdradzając wszystko i wszystkich(?)

  4/ wtedy właśnie zacząć uczyć w/w posługiwania się bronią, jak życzy sobie ojciec Antoni-minister
  Maciarewicz. Te mniejsze dzieci z procy, dalej z drewnianej pukawki z odpustu, później broń
  pneumatyczna, dalej gładkolufowa, itd, aż do przyjaciela z Korei Płn.niejakiego Kima Łuna,
  co nie daj Boże ten zdruzgotany Maciarewiczowy mózg zająć lekko może.

  5/ Boże coś Polskę.... wyzwól na z głupoty, złości, zacietrzewienia i wszelkiej nienawiści Polek
  i Polaków, którą dewiat Jarosław Kaczyński stara się obrzygiwać.

  Może mu jakiś Bóg, albo Mohamet wybaczy? Bo w naszej kulturze Jaro przegrał, nakradł, itd.
  Już się o tym pacanie (zdecydowanie= nie patriocie) pisać nie chce. The End, Ende.

 • 7 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Potrzebna

  Potrzebna jest po to żeby było gdzie sobie strzelić w łeb z powodu szaleństw Macierewicza

 • 4 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Obywatel

  Wczoraj zapomniałeś o tabletkach. Dzisiaj nie popełnij tego samego błędu.

 • 2 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zxc

  Strzelnica niepotrzebna. Szubienice wystarczą.

 • 4 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PSsir

  Strzelnica powinna być w każdej wsi !!!!! Przecież zagraża na Unia Europejska i Platforma Obywatelska.

 • 3 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zdzicho

  Strzelnica w każdym powiecie???
  Może faktycznie najlepiej w każdej wsi.
  Na głupotę Antka i niektórych internautów brak słów.

 • 4 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oko

  Najpierw drony, potem helikoptery z Mielca i łodzie podwodne z Radomia.
  1000 informatyków do wojny hybrydowej. Teraz strzelnice.
  Rozwija się nasza obronność narodowa jak papier toaletowy.
  Kolejne pomysły z czapy. Nie ma to jak stara dobra propaganda sukcesu.

 • 1 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  Dopóki broń nie trafi pod strzechy to strzelnica jest niepotrzebna. Myśliwi strzelają na Jaśkowej Dolinie. Strzelnica policyjna w Kartuzach (myślałem ,że to obiekt pod władaniem powiatu w zamian za zlikwidowaną ogólnodostępną,sportową , przy stadionie) chyba nie jest zbyt wykorzystywana i tam można by coś spróbować zrobić ale jak pisałem powyżej zainteresowani sobie radzą a przyszli niech kombinują, możliwość jest.

 • 2 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # S&W

  Ależ szybciutko artykuł wyparował do bocznej kolumny.

 • 3 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @oko

  Jak nie radzą sobie z dyplomacją, to muszą wydawać kasę na obronę. Taka prosta logika.

 • 4 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zdzicho

  Na budowę strzelnic rząd przeznaczył 2,6 mld zł. A ile na lekarzy rezydentów?
  Takie są priorytety PiSu...
  Następne będą bunkry dla partyzantów Antka z OTK. Tylko lasów trochę mało...

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo