Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Formex Reklama
 Reklama Bat

Jest decyzja ws. OMT: Wojewódzki Sąd Administracyjny ponownie ma rozpoznać sprawę

Opublikowany: 2017-10-10 12:20 Autor: Magda Dzienisz

Zapadła decyzja dotycząca Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej: Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA ponownie ma rozpoznać tę sprawę, a to oznacza kolejne opóźnienia związane z budową tej ważnej dla regionu inwestycji.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w którym to WSA przyznał rację pięciu podmiotom, które zaskarżyły decyzję środowiskową dotyczącą budowy Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. NSA nakazał, by WSA ponownie rozpoznał sprawę.

fot. źródło: Facebook/TAK dla S6 w województwie pomorskim

Jak czytamy w komunikacie, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że: określone w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku wytyczne dla organu administracji publicznej były nieprawidłowe w zakresie, w jakim dotyczyły badania zgodności planowanego przedsięwzięcia drogowego ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, w świetle wyboru realizacji wariantu tego przedsięwzięcia. Realizacja przedsięwzięcia drogowego nie podlega bowiem badaniu pod kątem zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a tym bardziej ze studium (…). Ponadto Naczelny Sąd Administracyjny wskazał na uchybienia Sądu pierwszej instancji wynikające z uzasadnienia zaskarżonego wyroku i odnoszące się do sposobu i zakresu kontroli decyzji przez organ odwoławczy.

Taka decyzja NSA oznacza kolejne opóźnienia związane z rozpoczęciem budowy Obwodnicy Metropolitalnej, w skład której wchodzi także obwodnica Żukowa. Miasto to jest bodaj najbardziej zakorkowaną miejscowością na Kaszubach i tutejszym samorządowcom mocno zależy na realizacji tej inwestycji.

Burmistrz gminy Żukowo podkreśla, że cieszy się z wyroku NSA.

- Na pewno lepsza taka decyzja niż gdyby NSA utrzymał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – powiedział nam Wojciech Kankowski. – Jest nadzieja, że Wojewódzki Sąd Administracyjny utrzyma decyzję środowiskową dotyczącą OMT. Kciuki za to powinny trzymać wszystkie środowiska, którym zależy na odciążeniu ruchu na tej trasie. Tu nie chodzi tylko o obwodnicę Żukowa, ale o trasę wjazdową na Kaszuby – do Kościerzyny czy Kartuz.

Ruch w Żukowie wynosi dziś około 25-30 tys. pojazdów na dobę. fot. Magda Dzienisz

Dodajmy, że gminę Żukowo podczas dzisiejszej rozprawy w Naczelnym Sądzie Administracyjnym reprezentował zastępca burmistrza Tomasz Szymkowiak. Sam włodarz Żukowa obecny był podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia, podczas którego, poproszony o głos, przekonywał, jak ważna dla całego regionu jest budowa OMT.

Poseł Stanisław Lamczyk, zaangażowany w sprawę budowy Obwodnicy Metropolitalnej, na swoim profilu na Facebooku skomentował dzisiejszą decyzję NSA.

- NSA podkreślił, że poprzednie rozstrzygnięcie zawierało wiele uchybień i błędów proceduralnych, m.in. nieuwzględnienia projektów dróg jako zapisanych w programie Zintegrowanych Inwestycji Drogowych, które mają uproszczone procedury. Muszę też podkreślić duże zaangażowanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, które aktywnie zaangażowały się w proces. Uważam, że dzisiejsza decyzja NSA to krok do przodu w procesie budowy OMT i Obwodnicy Żukowa – napisał poseł PO.

Przypomnijmy jednak, że wciąż nie wiadomo kiedy i czy w ogóle inwestycja będzie realizowana. Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej została bowiem wykreślona przez rząd z listy dużych projektów w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. O przyspieszenie tej inwestycji prosił niedawno w liście do Beaty Szydło burmistrz Wojciech Kankowski.

Wciąż czekamy na odpowiedzi parlamentarzystów PiS, jakie kroki podjęli, by ta ważna dla regionu inwestycja doczekała się realizacji.

REKLAMA

Razem można więcej

Komentarze do artykułu Komentarze [10]

 • 1 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kapciowi pod (super)kapciem cichutko

  jak przestraszone myszki - ale wobec nas bardzo pyskaci !! Jakie kroki ???- oni ??

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  Taki opis na stronach Generalnej Planowany harmonogram inwestycji.
  - rzeczywisty termin podpisania Umowy na wykonanie Koncepcji Programowej – 05.05.2015r.
  - planowany termin wykonania Koncepcji Programowej – 07.2016r.
  - planowany termin podpisania Umowy z Wykonawcą robót w systemie „Projektuj i Buduj” – 01.2019r.
  - planowany termin wykonania Projektu Budowlanego – 11.2019r.
  - planowany termin uzyskania Decyzji ZRID – 04.2020r.
  - planowany termin rozpoczęcia robót – 05.2020r.
  - planowany termin oddania do ruchu – 08.2022r.

 • 3 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie rozumiem

  Czy autor artykułu chciałby, aby decyzja była inna? Jest decyzja pozytywna, bo sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia, a ton artykułu wskazuje na to, że JEST ŹLE!

 • 11 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @nie rozumiem

  Decyzja niby jest pozytywna, ale tak naprawdę przeciąga wszystko w czasie. Teraz WSA będzie ponownie wydawać wyrok co potrwa pewnie kolejne pół roku, a jeżeli wyrok będzie niekorzystny dla skarżących to znowu będą mogli go zaskarżyć do NSA i mamy kolejny rok w plecy. Najlepiej gdyby NSA uchylił wyrok bez przekazywania go do ponownego rozpatrzenia. Tak naprawdę jesteśmy w tym samym punkcie co prawie 2 lata temu.

 • 4 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  a niby jakie wyroku żeście się spodziewali ? było trzeba porznie przygotować dokumentacje i badani a nie teraz gdy pozamiatane bić pianę i o wszystko oskarżać rząd.

 • 3 12 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  ja nie chcę tej obwodnicy, jest piękna droga z gdańska do szczecina, wystarczy puścić jakiś kawałek drogi koło żukowa i heja, po co jakaś wielka obwodnica

 • 1 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @...

  bo w tym głupim kraju jak jest jeden wypadek to wszyscy stoją w korkach, zobacz co było dzisiaj rano...

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sąd zwraca do sądu

  i przerób jest, do następnego pokolenia spokój

 • 3 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???

  Panie Jarecki i co teraz ma Pan zamiar zrobić ?

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Prawda

  Przecież to między innymi Jarecki broniąc interesu 2 firm, doprowadził do odsunięcia budowy OMT o około 1,5 roku. Gdyby nie ten okres to obwodnica była by już budowana.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo