Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Namioty Emko

Kartuska młodzież na sali sądowej uczy się czym jest rozwiązywanie konfliktów przez mediacje

Opublikowany: 2017-10-20 13:04 Autor: Wojciech Drewka

Na zakończenie Tygodnia Mediacji organizatorzy akcji spotkali się z młodzieżą w kartuskim Sądzie Rejonowym, by mówić m.in. o mediacjach rówieśniczych. To sposób rozwiązywania sporów na poziomie szkoły czy grupy rówieśników. Akcję informacyjną na ten temat, skierowaną do szkół, organizuje kartuski GOPS.

REKLAMA

Brillowscy Kartuzy

Zainteresowanie mediacjami, jako sposobem rozwiązywania sporów, wciąż jest niewielkie. Wynika to prawdopodobnie z braku świadomości co do istnienia takiej możliwości. Znalazły się jednak osoby, które w ramach Tygodnia Mediacji, skorzystały z porad dyżurujących mediatorów.

Dziś natomiast w Sądzie Rejonowym w Kartuzach zorganizowano konferencję z udziałem przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, służb, samorządu, a przede wszystkim młodzieży i nauczycieli. Właśnie z uwagi na obecność młodych ludzi podkreślano szczególne znaczenie mediacji rówieśniczych, jako sposobu na rozwiązywanie konfliktów w szkole.

fot.W.Drewka

Chodzi o to, by uczniowie uczyli się szukać kompromisu i rozwiązywać spory we własnym gronie. Jak podkreślają organizatorzy konferencji, są już szkoły, które sięgają po tego rodzaju rozwiązania. Uczniowie sami wybierają spośród siebie osoby, którym gotowe są zaufać i to one pomagają w rozwiązywaniu konfliktów.

Taką możliwość chcą uczniom gimnazjów pokazać pracownicy kartuskiego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy organizują skierowaną do szkół akcję poświęconą mediacjom.

- Wielu z was GOPS kojarzy się prawdopodobnie z instytucją wypłacającą różnego rodzaju świadczenia, zasiłki, a tymczasem my również zajmujemy się rozwiązywaniem wielu problemów i sytuacji konfliktowych – mówiły przedstawicielki GOPS. – Nasi pracownicy bardzo często wcielają się w rolę mediatorów, którzy starają pomóc w taki sposób, by spór nie musiał znajdować swojego finału w sądzie. Stąd również nasza akcja skierowana do uczniów. Chcemy pokazać, że problemy często można rozwiązywać po prostu dogadując się ze sobą.

fot.W.Drewka

Jak podkreślają organizatorzy dzisiejszego spotkania, jak i całego Tygodnia Mediacji, problemem jest wciąż niska świadomość społeczna na temat możliwości rozwiązywania sporów. Stąd pomysł, by ideę mediacji promować już wśród dzieci i młodzieży.

- Nieprzypadkowo zaprosiliśmy was dzisiaj na salę sądową. Chodzi o to byście zobaczyli to miejsce, poczuli jak to jest być w sądzie i żebyście nie chcieli nigdy tutaj trafić – mówił do młodzieży sędzia Adam Skórzewski, prezes Sądu Rejonowego w Kartuzach. – Udział w rozprawie to dla wielu osób ogromny stres. My, jako sędziowie staramy się być uprzejmi i mili na tyle, na ile pozwala nam na to formuła postępowania. Ale chodzi nam o to, byście zdecydowali, czy wolicie się spotykać na sali sądowej czy też na jakimś zupełnie neutralnym gruncie z mediatorem, który pomoże rozwiązać spór.

Sąd mają już spore doświadczenie w mediacjach i coraz częściej korzystają z tego narzędzia. Ale w ten sposób udaje się załatwić tylko niewielki procent spraw. W ubiegłym roku kartuski Sąd Rejonowy skierował 81 spraw do mediacji, z czego 18 z nich zakończyło się zawarciem ugody. W tym roku do mediatorów skierowano już 39 spraw, z czego 7 zakończyło się pozytywnie.

fot.W.Drewka

Warto pamiętać, że mediacje dzielą się na sądowe i pozasądowe. Te pierwsze wynikają z postanowienia sądu, który kieruje do mediatora strony sporu. Z mediacji pozasądowych może zaś skorzystać każdy indywidualnie – wystarczy znaleźć kontakt do mediatora i umówić się na spotkanie. Efektem jego pracy będzie na przykład pisemna ugoda zainteresowanych stron. W przypadku spraw majątkowych wynikające z niej ustalenia może w następnej kolejności potwierdzić sąd lub notariusz. W przypadku mediacji sądowych – niezależnie od ich wyniku – mediator sporządza dla sądu protokół ze spotkań lub ustaleń poczynionych ze stronami sporu. Taki dokument może mieć znaczenie w trakcie procesu.

Dlaczego warto korzystać z mediacji? Bo bardzo często pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze. Zamiast długotrwałego i kosztownego procesu, spór może zostać rozwiązany poprzez porozumienie stron.

fot.W.Drewka

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [12]

 • 8 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zdzisek

  Lepiej się kurde dogadać niż dać się kroić tym wszystkim papugom i całej reszcie...

 • 10 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gadanie

  Jak z kimś nie idzie się dogadać to żadne mediacje nie pomogą. Poza tym za mediacje również się płaci. Dla mnie to tylko naciąganie na kasę.

 • 6 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Uśmiałam się

  GOPS informuje jak mediacje prowadzić.

 • 5 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Uśmiałam się

  Racja :) Obserwując naszą gminę to jest bardzo wesoło :))) A GOPSie nawet nie wspminaj. Co to jest za polityka!? :)))))

 • 5 6 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # śmiechu warte

  Dla kogo te mediacje??? :))) Dla sprytnych inaczej czy jak ? Bo w dzisiejszych czasach ludzie wiedzą jak sobie radzić. Jak sobie nie poradzą to w ostateczności jest tylko Sąd. A nie naciągać biednych i bezradnych ludzi na jakieś mediacje. To tylko tworzenie stanowisk dla pewnych ludzi i tyle. Najlepsze mediacje prowadzi TVN albo pani Jaworowicz a nie co tu się teraz wymyśla. No ale pani mediator pracuje aż "czacha paruje" :)))) No i sekretarzyna zadowolony, że gmina coś zorganizowała. Co ca cyrk!!!!!!! :))))))

 • 4 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # elf

  te komentarze są żałosne.... mediacje sa potrzebne by ludzie się dogadali. i Gops wychodzi na przeciw ludziom których nie stać na mediacje.

 • 2 6 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ elf

  Zróbcie sobie ankietę jak ludzie spostrzegają pracę GOPS. To okaże się, że komentarze nie dokońca są żałosne. To prawda, GOPS powinien pomagać ludzoim w ich różnych sprawach. A jak to wygląda w praktyce?

 • 1 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # przykład od góry

  najlepiej widać to w polityce jak, potrafimy się ,,dogadać".

 • 3 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # elf

  zawsze się znajdą tacy co będą postrzegać Gops źle bo czegoś nie dostali, bo przecież się należy. zmieniają się dla ludzi. to nie tylko dawanie pieniędzy to także pomoc z wyjścia z trudnej sytuacji. tego nikt nie widzi. Kiedyś byłam w trudnej sytuacji i to dzięki pomocy pracownika socjalnego jestem teraz tu gdzie nie myślałam że się znajdę. oczywiście na dobre.

 • 0 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  Każdy wieśniak który liznął trochę gorsza i tak wie wszystko lepiej. 90% sporów postawnie przez nieudany dialog, po co rozmawiać skoro nic z tego nie wynika ?

  Każda krowa ma swoja rację, a krowa zdania nie zmienia.

 • 1 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mediator

  Ustawowo 1000zł. Przeważnie po połowie od stron sporu. Można wyciągnąć więcej jak się nałga, że mediacje były trudne.

 • 3 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sprawiedliwy

  Zauważyłem, że każda pozytywna sprawa, szansa na poprawę, inicjatywa jest na expressie negatywnie komentowana. Frustraci różnej maści wylewają żale za swoje bezbarwne życie, w którym nie ma pozytywnych wartości i miejsca na drugiego człowieka, i przez tą swoją negatywną perspektywę widzą innych. Najczęściej, jak w przypadku mediacji negatywnie komentujący nie mają wiedzy o czym piszą, ale to jest dla nich najmniej ważne, grunt, ze można dać upust swoim frustracjom.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo