Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
 Reklama Bat

Kartuzy. Rezonator nie poprawił stanu Jez. Karczemnego. Gmina zyskała jednak dodatkowe badania

Opublikowany: 2017-10-09 13:16 Autor: Wojciech Drewka

Wyniki badań Jeziora Karczemnego, które miały dać odpowiedź na pytanie o skuteczność pracy rezonatora, który został uruchomiony w kwietniu, wskazują, że nie ma znaczącej poprawy stanu jeziora. Praca rezonatora nie będzie więc w najbliższym czasie kontynuowana.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Rezonator na Jeziorze Karczemnym – najbardziej zanieczyszczonym w Kartuzach został uruchomiony w ramach pilotażowego programu. Urządzenie miało – dzięki emitowanym falom elektromagnetycznym – poprawić warunki tlenowe i w ten sposób przywrócić równowagę ekologiczną w jeziorze. Chodziło jednak przede wszystkim o ograniczenie zakwitu sinic, które powodowały nieprzyjemny zapach odczuwalny w całym mieście.

Nie ma poprawy

Urządzenie działało od kwietnia br. Badania wody przeprowadzono przed jego uruchomieniem oraz po kilku miesiącach pracy. Zapytaliśmy kartuski Urząd Miejski o wyniki. Okazuje się, że rezonator w niewielkim stopniu wpłynął na poprawę stanu wody jak i osadów dennych. A na brak sinic to efekt pogody (niskie temperatury i częste opady).

fot.W.Drewka

- (…) Wyniki badań wskazują przede wszystkim na silną podatność Jeziora Karczemnego na warunki atmosferyczne, które w okresie badawczym były skrajnie różne od tych, które miały miejsce w latach ubiegłych. Jest to bezpośrednią przyczyną wysokiej niejednoznaczności uzyskanych wyników. Przez co w badanym okresie nie stwierdzono znaczących zmian jakości ekologicznej zarówno wody jak i osadów dennych przy użyciu rezonatora. Nie można też wykluczyć, że jego zastosowanie w dłuższym okresie i równoległe stosowanie kilku takich urządzeń mogłoby wpłynąć na poprawę stanu jeziora. Wyniki badań próbek pobranych z wody i dna z miejsca w bezpośrednim sąsiedztwie rezonatora nieznacznie się różnią, w stosunku od tych pobranych z dwóch innych miejsc. Nie można jednoznacznie jednak stwierdzić, że różnice te wynikają bezpośrednio z pracy rezonatora, gdyż mogą być wynikiem nasilonego mieszania się w tym miejscu wód i osadów dennych. – czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Kartuzach.

Rezonator na innym etapie rekultywacji

Władze gminy Kartuzy nie wykluczają jednak użycia rezonatora w przyszłości, ale dopiero na pewnym etapie rekultywacji Jeziora Karczemnego. Póki co nie osiągnięto jednak oczekiwanych efektów, więc praca rezonatora na Jeziorze Karczemnym nie będzie kontynuowana.

- Nieocenionym okazuje się fakt, że przeprowadzone szczegółowe badania jeziora wykonane przy okazji pracy Rezonatora pozwoliły na jednoznaczne określenie kierunku działań rekultywacyjnych (podczas których nie wyklucza się działania rezonatora z tym, że w końcowych etapach). W wyniku pracy rezonatora nie osiągnięto wszystkich mierzalnych wskaźników zakładanych w umowie z wykonawcą. Nie można jednak wykluczyć znaczącego wpływu na zaistniałą sytuację wyjątkowo niekorzystnych warunków pogodowych w ostatnich miesiącach związanych z nadmiernymi opadami deszczu. Badanie pilotażowe zostało wykonane dzięki przychylności właścicieli Jeziora Karczemnego, którzy wyrazili zgodę na 4 – miesięczne zastosowanie rezonatora w celach badawczych. Na dzień dzisiejszy gmina nie posiada zgody właścicieli na przeprowadzenie rekultywacji jeziora – informuje kartuski Urząd Miejski.

fot.archiwum/W.Drewka

Plusem eksperymentu z rezonatorem jest kolejna porcja danych dotyczących jakości wody oraz właściwości osadów dennych Jeziora Karczemnego. To, jak podkreśla Olga Goitowska, szefowa wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kartuzach, ważny element przed przystąpieniem do rekultywacji jezior kartuskich, gdyż posłuży jako jeden z analizowanych wariantów rekultywacji, potwierdzony próbą na jednym z jezior.

Więcej informacji o stanie jeziora

To z kolei stanowi część dokumentacji aplikacyjnej niezbędnej do pozyskania środków unijnych, zaś wydatki związane z procesem badawczym są kwalifikowane do dofinansowania.

- Dodatkowym atutem dla takiej aplikacji jest fakt, że rekultywacja jezior będzie kolejnym etapem już rozpoczętego programu. Przypomnijmy, że gmina Kartuzy przystępuje obecnie do programu uporządkowania zlewni poprzez przebudowę i rozbudowę kanalizacji deszczowej w mieście, na co pozyskano 7,7 mln zł dofinansowania ze środków unijnych. Powyższe działania podjęte już przez samorząd będą podstawą do ubiegania się o kolejne środki zewnętrzne niezbędne do przeprowadzenia następnego i ostatniego etapu rekultywacji jezior – informuje kartuski Urząd Miejski.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [34]

 • 11 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zdzisek

  Co przez lata było zanieczyszczane,to przez parę miesięcy się nie oczyści

 • 17 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Serpico

  Ile pieniążków poszło w błoto ? 200 tyś ? Tego można się było spodziewać bez specjalistycznej wiedzy w tym temacie. Efekt : można sobie pogadać na zebraniach że " przecież się staramy, działamy, pracował rezonator". Można na ten temat dyskutować kilka godzin. Moim zdaniem zaczęliście od końca. Zresztą sami przyznajecie się na końcu tej propagandy urzędowej. Zacząć trzeba od kanalizacji i deszczówki a potem bawić się w rezonatory. Wystarczyło spojrzeć na to urządzenie na tle jeziora. Na pewno nie usunęłoby problemów z sinicami. Może 10 szt dałoby radę ...

 • 5 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...........

  podłączta tubę basowa typu "umcy umcy" to od razu się wyczyści , u mnie na osiedlu taka tuba czyści najgorsze szamba

 • 15 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hans

  Przecież od początku było wiadomo, że to będą pieniądze wyrzucone w błoto.

 • 1 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # #Hans

  nie w błoto ale w wodę

 • 16 5 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Głupota górą

  Można wyrzucać publiczne pieniądze w błoto ? Można !
  Szczyt wszystkiego. Panie Burmistrzu - Panu już dziękujemy.

 • 6 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  ale zaskoczenie....

 • 9 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hmmm

  Zaskoczeni!!!! Urząd od 5 lat jest w posiadaniu badań wody i dobrze wszyscy wiedzą, że bez rzetelnie opracowanego planu oczyszczenia nie będzie. Zresztą mają opracowany w poprzedniej kadencji plan tylko trzymają go w szufladzie.

 • 15 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hmm

  Wydali 400 000,00 zł na badania (dwa rezonatory po 200 000, 00 zł) To jest ta gospodarność?

 • 12 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nowe wyniki

  W minionych latach dwie (dwie!) instytucje naukowe przebadały kartuskie jeziora i przedstawiły wyniki badań na konferencjach. UG wysyłało nawet próbki do niemieckich laboratoriów. Nie jestem teraz pewien ale bodaj też UWM przygotował kompleksowe badania i strategię oczyszczania jezior.

  Rodzi się pytanie - dlaczego wyniki i opinię dwóch poważnych instytucji odrzucono? Przecież to było do przewidzenia.

 • 1 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Amigo

  Wypompować wodę i wyczyścić ten syf z dna. Rezonatorami i innymi zabawkami to 4 pokolenia zejdzie zanim będzie można tam nogę chociaż zamoczyc. Troche smrodu, troche pocierpimy ale potem plaże, kajaki, rowerki wodne w centrum Kartuz! Ehhh bedzie pieknie ale za jakieś 150 - 200 lat...

 • 1 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Amigo

  masz rację. tylko trzeba by sie dogadać z właścicielami. A swoją drogą to sie dziwię właściecielom- coż im po jeziorze, ja bym sie zgodził, gdyby mi chcili za darmo wyczyścić jezioro.

 • 5 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oko

  A dla czego to jezioro jest tak zanieczyszczone?

 • 8 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anna

  Przykro pisać, ale Kaszpirowskiego "adin, dwa, tri, czetirie ..." nie pomogło. Wygląda na to, że pozostało jedynie (jak pisał Amigo) spuszczenie jeziora, bagrowanie i zlikwidowanie nielegalnych podłączeń ściekowych (z bardzo wysoką karą aby część poniesionych kosztów się zwróciła).

 • 6 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszuba

  Taki rezonator to można w wannę wstawić to by pomógł ale pomógł napełnić portfel innym.

 • 7 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a matizer noga

  wcale nie mają zamiaru rozwiązać problemu ! bo w tej" mętnej wodzie jeszcze dużo wielkich ryb może się uchować " za miliony , nie prawda ?!.

 • 5 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ścieki

  Wystarczyłoby odciąć wszystkie nielegalne dopływy szamba do jeziora i nawet rezonatory nie byłyby takie potrzebne, a zamiast wydawać kilkaset tysięcy złotych można te pieniądze zarobić za kary nałożone na osoby zanieczyszczające akwen.

 • 3 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  50 procent miasta zanieczyszczała to jezioro, drugie 50 procent małe klasztorne

 • 12 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # studenci pokazali zdjęcia z odpywu szamb

  i Co ?
  Zatkać, zapchać, te nielegalne spusty do jeziora. Niech się pławią w gównach, w swoich piwnicach.
  W tedy wyjdzie wszystko na jaw. Nie od dzisiaj wiadomo, że wille na ul. Jeziornej i Zamkowej, nie
  mają kanalizacji, a ścieki nie płyną przecierz pod górę, na tych ulicach.
  Radni, i 3-ech Burmistrzów, jakie to jest proste !

 • 3 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ja cię nie mogę

  przepuścić jeziora przez oczyszczalnie ścieków i już .

 • 7 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do nie widzenia się z państwem

  ta bezradność urzędników w każdej pilnej sprawie PO prostu POraża !!!. Dajcie nam odetchnąć z ulgą i opuście stanowiska bezprodukcyjnie zajmowane . Państwu już dziękujemy .

 • 0 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jax

  Natura sama da rade,co potrzeba to dobrze na powietrzyć przez proste i tanie sposoby a następnie wpuścić florę i fane które zrobią resztę za 200 tyś to w jeden rok można znacząco oczyścić

 • 1 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jax

  Rozłożył bym na paru odciach rury z dziurami a następnie toczył bym powietrze.dalej nasadzić roślin które oczyszczają i filtrują wodę. Dajcie mi to 200 tyś to pokażę jak to zrobić. Jak czytamy o rezonansie dostarczył więcej danych (tkich że nie działa i lipa)
  Można dodatkowć specjalne filtry zastosować jak w akwarium

 • 4 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Po pierwsze: ZASTOPOWAĆ SZAMBORURY

  Albo ZLEWNIA albo JEZIORO. Wybór należy do włodarzy oraz do nas samych (zlewoproducentów). W cywilizowanym kraju brak skanalizowanych domów nad jeziorami byłby niewyobrażalny.

 • 3 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # przeciętniak

  Nie można się bawić ludzkim zdrowiem. Brak skutecznych działań w sferze oczyszczenia tego jeziora jest narażaniem zdrowia mieszkańców. Wyziewy z tego jeziora z pewnością nie są obojętne dla organizmów. I my mówimy jeszcze o turystach?

 • 5 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Codzienne wypijanie dzbanka wody

  z tej zlewni przez decydenta, chyba znacznie przyspieszy oczyszczanie tego (dawniej) jeziora.

 • 4 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  Co za bełkot: "Gmina zyskała jednak dodatkowe badania". Powinno się uzyskać jakieś wyniki, nie badania. Jednak dlaczego mnie nie dziwi, że gmina zapłaciła za kolejne badania bez wyników? Uzyskano wyniki o wysokiej niejednoznaczności, nie stwierdzono zmian jakości wody jak i osadów dennych przy użyciu rezonatora. Niech jeszcze gmina zapłaci za badania nad wyższością Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą a dzieci szkolne niech gmina wysyła na zawody (na których będą reprezentować Kartuzy) za pieniądze rodziców.

 • 2 2 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gerard Lemoine

  Wyniki badań prowadzonych na jezioro Karczemne nie są zaskakujące. Z uwagi na tegoroczne warunki zasilania jezior kartuskich, można było się spodziewać nadzwyczajnego natężenie przepływów ascensyjnych na dnie tego jeziora, a więc, powrotu w obiegu wody jeziornej wielu substancji szkodliwych dla tego ekosystemu. Wracam czytelnikom EK uwagę, na to, że pod wielkich ulewach, że po ulewnych deszczach poziom jezior wzrastał nie jeden raz jeszcze przez około dziesięć dni, nawet przy braku deszczu.
  Tylko odmulenie jeziora może naprawić jakość jego wody na tym etapie. O tym już napisałem.

 • 4 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  znajoma przez kilka lat walczyła z sąsiadem który pali śmieci w tym styropiany bo jest budowlańcem. Myślicie że jakakolwiek komórka w której pracują urzędnicy byłą zainteresowana tematem ?

  NIKT NIC nie zrobił ! za ML kilka razy przyjechała straż miejsca, za MGG nic, zero !

 • 1 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tyle kasy poszło...

  a taniej by było spuścić wodę ... i spychaczami i koparkami wywieźć co złe i nie dobre
  posadzić nowe rośliny i zarybić..; proste co nie?

 • 1 1 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gerard Lemoine

  Do powyżej.
  Niestety system jezior rynny kartuskiej nie jest piętrzone, a w procesie zasilania jezior wody podziemne mają znaczny udział. To właśnie specyfika jezior naszego regionu, w przypadku Jeziora Raduńskiego Górnego ten udział wynosi 40%. Nie da się tych jezior opróżnić i odmulować spychaczami i koparkami. Muł można tylko wysysać, a to są inne koszty.

 • 1 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Spuścić wodę?

  Plan rekultywacji jezior podobno został opracowany po przeprowadzeniu poprzednich ekspertyz. Z tego co pamiętam koncepcja była taka jak pisze Gerard Lemione - odcięcie dopływu zanieczyszczeń i wysysanie osadu.
  Była też mowa o uzyskaniu dofinansowań na ten cel ale, jak widać, obecna władza bardzo chce się wykazać i poszukuje jakichś nowych rozwiązań.
  Boję się, że komuś chodzi o to by te jeziora w nieskończoność "oczyszczać" i wysysać publiczne pieniądze.

 • 0 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wciąganie n d... ciągle nowych majtek

  nic nie da. Trzeba zachamować sraczkę !!

 • 0 0 7 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PARKING WZGÓRZE WOLNOŚCI

  A co z budową parkingu na ul. Wzgórze Wolności ? - naprzeciwko Miasteczka. Zgodnie z wygrała przetarg z terminem realizacji do 20/10/2017 !!! Nikt tą sprawą się nie interesuje ????

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo