Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Kaszubscy przedsiębiorcy zastanawiają się, jak poprawić warunki zatrudnienia cudzoziemców

Opublikowany: 2017-10-05 14:27 Autor: Wojciech Drewka

Właściciele firm oraz przedstawiciele instytucji i samorządu gremialnie odpowiedzieli na zaproszenie Kaszubskiego Związku Pracodawców, który zorganizował spotkanie dotyczące warunków zatrudnienia cudzoziemców. Problemów do rozwiązania jest sporo, ale wszyscy zgadzają się co do konieczności stworzenia standardów, które zatrzymają pracowników zza wschodniej granicy w Polsce.

REKLAMA

Brillowscy Kartuzy

Dzisiejsze spotkanie poświęcone było nie tylko kwestii ubezpieczenia obcokrajowców zatrudnianych w lokalnych firmach, ale również zasadom korzystania z legalnych agencji pośrednictwa pracy, a także edukacji i problemowi tworzenia właściwych odpowiednich standardów dla osób przyjeżdżających do naszego regionu za pracą.

Kłopoty w szpitalu

Problem jest złożony i dotyczy zarówno pracodawców, jak i samych pracowników. Jedną z ważniejszych kwestii, o której pisaliśmy niedawno, jest ubezpieczenie cudzoziemców zatrudnianych w Polsce. Kłopoty pojawiają się zazwyczaj podczas konieczności skorzystania z pomocy medycznej. Wówczas okazuje się, że wielu cudzoziemców nie jest ubezpieczonych, albo posiadane przez nich ubezpieczenie nie obejmuje określonych świadczeń.

fot.W.Drewka

Nie zawsze jest to wina pracodawców, którzy często korzystają z agencji pośrednictwa pracy i nie mają możliwości sprawdzić, czy ta zadbała o ubezpieczenie pracownika. Podczas dzisiejszego spotkania przedstawicielki Centrum Wspierania Imigrantów oraz Państwowej Inspekcji Pracy mówiły na co pracodawca powinien zwrócić uwagę i w jaki sposób wybierać agencje pośrednictwa pracy, by nie natknąć się na podmioty działające nielegalnie, bez wymaganych certyfikatów.

- Wbrew powszechnej opinii Państwowa Inspekcja Pracy nie zajmuje się tylko kontrolami, ale prowadzimy również działania prewencyjne i informacyjne – mówiła Izabela Struczyńska z Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy. – Staramy się pomagać, podpowiadać przedsiębiorcom, dlatego chętnie odpowiadamy na różnego rodzaju pytania i wyjaśniamy wątpliwości. Zwracamy uwagę na możliwe formy zatrudnienia oraz na to, by unikać korzystania z agencji, które działają bez certyfikatów, bo to rodzi szereg problemów, gdy dochodzi do wypadku lub innego zdarzenia przy pracy.

fot.W.Drewka

Paweł Witkowski, lekarz naczelny kartuskiego szpitala przypomniał, że niemal codziennie do placówki zgłaszają się cudzoziemcy, którzy chcą skorzystać z pomocy medycznej. Ale nie są rzadkością sytuacje ekstremalne, gdy dochodzi do wypadków z udziałem osób nieposiadających jakiegokolwiek ubezpieczenia.

- Mieliśmy już przypadki, gdy przyjeżdżamy karetką na budowę, żeby udzielić pomocy osobie, która spadła z rusztowania i nagle okazuje się, że nie wiadomo skąd ona się tam w ogóle wzięła. Nie przyznaje się do niej właściciel firmy, a pracownicy nagle nie wiedzą kim jest osoba, która uległa wypadkowi i co robi na budowie. W takich przypadkach wzywamy na miejsce policję, ale jest to przede wszystkim ogromny problem dla nas – mówił Paweł Witkowski. – Osobom nieubezpieczonym wystawiamy fakturę, ale jeśli mamy do czynienia z cudzoziemcami, to oni często wychodzą ze szpitala i po prostu znikają, a my nie mamy jak ściągnąć pieniędzy. Na ten moment mamy 100 tys. zł należności, których nie udało się odzyskać. To jest duży problem, który będzie narastał.

Nam też ktoś podał rękę

Starosta kartuski Janina Kwiecień zwróciła uwagę, że brak ubezpieczenia pracowników zza wschodniej granicy wiąże się z tym, że za ich leczenie musimy zapłacić wszyscy.

fot.W.Drewka

- Cieszę się, że do takiego spotkania doszło i że problem jest analizowany – mówiła szefowa samorządu powiatu kartuskiego. – Pamiętajmy, że jeśli z opieki szpitalnej korzysta osoba nieubezpieczona, a szpitalowi nie uda się odzyskać należności, to i tak ktoś musi te koszty pokryć. Miejmy więc świadomość, że zostaną one pokryte z naszych portfeli, kosztem braku zakupu nowego sprzętu czy leków. Ta sytuacja jest zastanawiająca o tyle, że Polacy doświadczyli różnego rodzaju traktowania, gdy wyjeżdżali za granicę za pracą. Powinniśmy więc dbać o to, by u nas było inaczej.

Samorządowcy apelowali również o budowanie odpowiedniej atmosfery dla cudzoziemców, wobec napiętej sytuacji w Europie i rosnącej popularności ruchów nacjonalistycznych.

- To co dzieje się wokół nas ma duże znaczenie, ale starajmy się być otwarci, bo nam kiedyś ktoś też podał rękę – mówił Ryszard Świlski, wicemarszałek woj. pomorskiego.

Burmistrz Kartuzy Mieczysław Gołuński podkreślił natomiast, że stworzenie dobrych warunków pracy dla cudzoziemców może bardzo korzystnie wpłynąć nie tylko na lokalną gospodarkę.

- To co się dzieje na rynku pracy ma ogromne znaczenie również dla samorządów, ponieważ jest coraz mniej firm, które startują do przetargów. Problemem jest po prostu brak rąk do pracy – mówił. – Z tej perspektywy pracownicy z Ukrainy czy Białorusi są dla lokalnych firm, ale i całej gospodarki po prostu wybawieniem. Jest to ten moment, który powinniśmy wykorzystać i dzięki któremu możemy wygrać w Europie, jeśli oni zdecydują się pracować u nas i tutaj zostać. Nie zmarnujmy tego.

fot.W.Drewka

Żeby nie musieli jechać dalej

Także przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwracali uwagę, że w obliczu obniżonego wieku emerytalnego odprowadzanie składek za pracowników z zagranicy ma ogromne znacznie dla całego systemu. Tym bardziej, że sukcesywnie wzrasta liczba wypłat zasiłków chorobowych czy innego rodzaju świadczeń dla pracowników z Ukrainy pracujących w Polsce legalnie i odprowadzających wszystkie należne składki.

- Musimy sobie uświadomić, że jeśli nie stworzymy pewnych standardów, nie zadbamy o odpowiednie warunki, to ci, którzy mogliby pracować w Polsce, pojadą po prostu dalej pracować za euro – powiedział Zbigniew Jarecki, prezes zarządu Kaszubskiego Związku Pracodawców.

fot.W.Drewka

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [28]

 • 7 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stefan Kosiba

  Może kaszubscy przedsiębiorcy powinni się zastanowić jak poprawić warunki zatrudnienia cudzoziemców .

 • 8 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Stefan

  Masz rację. Bardzo często cudzoziemcy zatrudniani są za skandaliczne niskie stawki , i bez ubezpieczenia

 • 25 6 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dsd33

  Może pracodawcy przejęliby się mocno również losem polskich pracowników, bo w tym temacie też nie jest za dobrze. Szkoda, że my musimy wyjeżdżać za chlebem na zachód a nasze miejsce musi przyjechać ktoś ze wschodu.

 • 13 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # moskal

  Poprawic warunki pracy cudzoziemcow, smiechu warte, wiecie jak oni pracuja, pracuja po 10 godz,dostaja jak najnizsza stawke, nie protestuja, bo ich nikt nie wyslucha, moga z dnia na dzien stracic taka "dobra" prace. Pracuja jak wspominalem po 10 godz, ale nie jawnie, bo zatrdnieni sa na pol etatu, nizsze stawki na podatek.Nikt nie podskoczy

 • 23 7 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Asd

  Jakby przedsiebiorcy zadbali o dobro pracowników z Polski to by nie brakowalo rak do pracy...

 • 11 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???

  co dla przedsiębiorców i pracowników zrobił lub zdziałał Pan Jarecki ?

 • 3 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # POSPRONNY

  Co oczy wy piszecie jak by nigdy nigdzie i nic nie wiedział żadna władza! Wałęsa gdy został PREZYDENTEM przyjechał do STOCZNI poszedł na kadłubownie i pyta się ile zarabiacie.! To samo jest teraz śmiechu warte!!!!

 • 13 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stefcia

  Co to jest w dzisiejszych czasach 2tys. wypłaty? to jest kpina w naszym powiecie...

 • 5 5 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gesiora

  Wszystko na pokaz pracodawcy som nie uczciwi żenada Polacy pracujemy na czarno a co dopiero Ukraińcy banda kłamców i pozdrawiam kartuskich pracodawców

 • 13 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zadbajcie o Polaków

  Pensja w połowie w kopercie, brak dni wolnych za pracujące, niepłatne nadgodziny, problemy z urlopami to najczęstsze wykroczenia polskich pracodawców. Dlaczego nad tym Państwo nie debatujecie? Ano dlatego, że Ukrainiec ma u siebie pensję około 300 zł, to u nas chętnie pracuje za te marne 2 tysiące i to się Wam opłaca i dlatego nad tym się trzęsiecie.

 • 9 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jarek

  Pamiętaj nigdy nie pracuj u kaszuba

 • 3 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Jarek

  Uważaj, bo to może działać w drugą stronę tj. nie zatrudniaj nigdy ...

 • 4 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # legalnie

  Najpierw trzeba się zastanowić, ile okolicznych firm działa legalnie. Ile firm odprowadza składki za całą wypłatę, a nie za pół etatu, gdy pracujesz 250 godzin w miesiącu. Wymieniajcie uczciwe firmy, w których jest (niemal) wszystko w porządku. Lista będzie raczej krótka. Zapraszam do jej stworzenia. I proszę nie wpisywać urzędów i firm państwowych i samorządowych. I tylko takie, które mają co najmniej 20 pracowników.

  Lista:
  1. .....

  Jeśli nie odprowadzicie składek, to nie lamentujcie, że Ukraińcy nie są ubezpieczeni. Tym bardziej, że najpierw trzeba zacząć opłacać pełne składki za Polaków!

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Suleczyno

  Scandpol & SMS bardzo zle arunki placy

 • 7 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misiek.

  Jarek,

  Masz racje, w Sierakowicach najlepiej to widac, jak sie spytasz, najpierw nie powiedza ale potem po cichu , robie po 10 godz. na liscie mam ze pracuje 4 godz, dostaje zaplate za wszystkie godz. Mowia ze wasi dlatego jada za zagranice, bo za te pieniadze nie da sie zyc. Kaszub taki religijny, co niedziela gajerek i stara wypucuje i do kosciolka, nawet dzieci, wlozy w gajerki a jak sie modli, tylko te oczy przewraca do gory, szuka tam czegos, ale nie wie czego. potem od poniedzialku znow jest panisko, ktory popedza roboli. W Polsce rzad PiS-du uchwalil tyle swiat, jezeli te swieta przypadaja w dni robocze, niech za to placa, tak jak na zachodzie jest. Wtedy pogadamy.

 • 2 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Andrzej

  no cóż mamy państwo socjalne, praca się nie opłaca, liczą się głosy obywateli na zasiłku.

 • 3 4 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kryszak

  A co robi Polak za granicą ? ! Wszystko legalnie ? A w Polsce ?Niestety połowa ludzi to, ci co pracują i połowa tych , co tylko żądają i są bardzo roszczeniowi < Nie patrzą na koszty utrzymania danej osoby , nie dbają o mienie ani dobro firmy ( a co tam, to własność pracodawcy , po co dbać..) Pracodawca daje pracę i pensję , warto to docenić , a jeśli nie odpowiada ci praca , to ją zmień lub sam załóż firmę , poznaj świat biznesu , zobacz czym to pachnie ( za fajnymi autami czy zadbanym domem kryje się stres 24/24 h ,obawa i ciągłe zmartwienia ZUS , US ,podatki vat, PIH,PIP itd ) Już przestańcie tak bardzo krytykować rodzimych przedsiębiorców !

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # lista płacących ZUS

  To ja zacznę:

  1. P.A.Gryf

 • 11 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @legalnie

  Firma BAT. Pracuje od kilku lat i mam cała pensje i premie na konto. Pełne ubezpieczenie, wszystkie dni wolne i pełen urlop. Czas pracy to 8 godzin dziennie. Umowa o prace. Żaden pracodawca nie jest idealny we wszystkim ale u nas te kwestie są mocno pilnowane.

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # yoko

  Ciekawe że nigdy nie zastanawiali się nad poprawą losu polskiego pracownika. Debile czy tylko miejscowi ??

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obi łan

  co to jest kaszubski przedsiębiorca ?? Jakaś nowa rasa w całym tym ZOO ?

 • 1 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # taka prawda

  Kwietniowa ukrainka, losem ukrainców przejęta, ale polacy to ją niewiele obchodzili jak dotąd. Żenada, to nie żadna tam elita intelektualna, to spryciarze i kanciarze.

 • 6 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @legalnie

  Pochodzę z Kartuz, mieszkam i pracuję w Gdańsku. Kiedyś pracowałem w sumie w czterech firmach z terenu Powiatu Kartuskiego. Tylko w jednej wszystko było w porządku - pod wzgledem formalnym i etycznym.

  W pozostałych to był jakiś obłęd - na rozmowie kwalifikacyjnej cuda na kiju a w praktyce lewizna i cwaniactwo na każdym kroku.

  Ostatnio zauważyłem, że funkcjonuje termin "kaszubski przedsiębiorca" - określenie cwaniaczka, który oczekuje od pracownika orania po 12 godzin, 7 dni w tygodniu za grosze, których i tak nie wypłaci.

  Tak swoją drogą, u mojego obecnego pracodawcy sprzątaczka zarabia od 3000 netto, legalnie. Jak widzę, że ktoś szuka specjalisty za 2000 to mi się śmiać chce.

 • 3 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Janek

  Pamiętaj nigdy nie pracuj u kaszuba

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???

  pan Jarecki pracował w jednej z żukowskich firm jak tam było z wypłatą ?

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Józef

  Kaszebści so nibe martwióm ale to ściema (nie pracuj u Polaka)

 • 2 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # lista

  1. P.A. Gryf
  2. BAT
  3. Koszałka

  Jeszcze ktoś płaci ZUS-y w tym powiacie w miarę normalnie?

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # moskal

  @legalnie,
  Celny komentarz, ale jak mozna od kaszubskiego przedsiebiorcy(To powinno cos znaczyc- przedsiebiorca) wymagac jezeli on sam z bieda ukonczyl szkole podstawowa, nie nauczyl sie dobrze czytac i pisac a szuka fachowca, ktory jest lepiej wyuczony od niego, moze studiowal, jak czuje sie taki kaszubski przesiebiorca, bo moze mial szczescie i dostal w spadku cos??????

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo