Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Sierakowice. Zmiana organizacji ruchu przy SP nr 2 - ulica Spacerowa jest jednokierunkowa

Opublikowany: 2017-10-25 12:51 Autor: Magda Dzienisz

Ulica Spacerowa, prowadząca do SP nr 2 w Sierakowicach (byłego gimnazjum), od przedwczoraj stała się drogą jednokierunkową. Zmiany mają zapewnić uczniom bezpieczeństwo w drodze do szkoły. Dziś rano uczniowie zorganizowali specjalny happening - poprzez transparenty informowali kierowców o wprowadzonych zmianach.

REKLAMA

Brillowscy Kartuzy

Rodzice dowożący dzieci do szkoły, pracownicy SP nr 2 i mieszkańcy okolicy, muszą liczyć się ze zmianami w ruchu w okolicach byłego gimnazjum w Sierakowicach. Od przedwczoraj ulica Spacerowa od skrzyżowania z ulicą Bolesława Prusa z wyjazdem na ulicę Mirachowską jest ulicą jednokierunkową. Ponadto skrzyżowanie ul. Spacerowej z ul. B. Prusa oznaczono jako skrzyżowanie dróg równorzędnych.

To efekt pism, jakie rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 skierowali do dyrekcji placówki. Władze szkoły poczyniły niezbędne kroki w celu wprowadzenia zmian. Mają one przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa uczniów w drodze z domu do szkoły z powrotem.

Uczniowie z klas VII dziś rano zorganizowali przed szkołą happening. Trzymając wykonane przez siebie znaki drogowe, plakaty, transparenty wyszli przed szkołę i uświadamiali kierowcom wprowadzone zmiany.

fot. źródło: Facebook/Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

Władze szkoły przypominają także, że okolice placówki zostały oznaczone jako strefa zamieszkania. Oznacza to, że przede wszystkim piesi mogą poruszać się całą szerokością drogi i mają pierwszeństwo przed pojazdami.

- W strefie zamieszkania trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ na jej terenie mogą poruszać się bez opieki nawet dzieci, które nie ukończyły 7. roku życia. W związku z tą zmianą planujemy prelekcję dla rodziców oraz uczniów na temat stosowania się do przepisów „Prawo o ruchu drogowym” – informuje dyrekcja.

fot. źródło: Facebook.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [12]

 • 5 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dorota

  Czyli jednak się dało!!! Gdy poruszyłem ten temat na spotkaniu w podstawówce 1 to wszystkie szychy stwierdziły, że się nie da... no i proszę, dało się...

 • 5 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Wszystko fajnie ale mogli powiadomić mieszkańców spacerowej

 • 1 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # okruszka

  Co z tego, nowe przepisy obowiązują od kilku dni, a i tak masa ludzi tam jeździ, mimo, że znaki są dobrze widoczne. Dobrze byłoby poroszyć też dodatkowe znaki - skrzyżowanie równorzędne, ludzie nie wiedzą co oznacza ten znak.

 • 4 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @okruszka

  Przepraszam bardzo, co to znaczy, że "ludzie nie wiedzą co oznacza ten znak"???
  To jak wy mamusie zdajecie te prawo jazdy, że nie znacie znaków?
  Dałaś popis. Jak ktoś zdał państwowy egzamin na prawo jazdy, to nie ma prawa tłumaczyć się, ze nie wie jaki to znak, nie wie co znaki oznaczają, koniec kropka.
  Pamiętaj również, że jest to strefa zamieszkania i nie możesz parkować na ulicy, na chodniku, ale tylko w miejscach do tego wyznaczonych czyli parkingach. Za pozostawienie auta, zaprkowanie na ulicy, przy chodniku dostaniesz mandat.

 • 5 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przepisy

  Skrzyżowania równorzędne są to skrzyżowania, na których nie został wyróżniony kierunek z pierwszeństwem przejazdu. Zgodnie z zasadami pierwszeństwo przejazdu na takim skrzyżowaniu ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony. Mówi nam o tym, art. 25, ust. 1 i 2 Prawa o ruchu drogowym:

  Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.
  Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.

  Analizując powyższy artykuł ustawy: na skrzyżowaniu równorzędnym mamy obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdowi z prawej strony, a jeżeli skręcamy w lewo – również jadącemu z przeciwka na wprost lub w prawo. Zasada ta nie dotyczy pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo przed innymi, bez względu z jakiej strony nadjeżdża.

 • 1 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hmm...

  Dzieciaki chodzą całą szerokością jezdni pytam się gdzie była w tym czasie policja ? Czy organizatorzy mieli pozwolenie na zajęcie pasa drogowego ? Kto odpowiada za narażenie tych dzieciaków wypuszczając ich na ulicę?

 • 4 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do: hmm...

  Dzieciaki chodzą całą szerokością jezdni, ponieważ na ulicy oznaczonej jako strefa zamieszkania mają do tego prawo i to kierowca musi ustąpić takim uczestnikom ruchu pierwszeństwa. Dodam również, że w takim terenie obowiązuje kierowców ograniczenie prędkości i nie mogą rościć sobie pretensji do pierwszeństwa. Nikt dzieciaków nie naraził, a o happeningu została powiadomiona policja. Poza tym szumnie nazwane zajęcie pasa drogowego nie było niczym nadzwyczajnym, gdyż przez cały czas trwania happeningu na tej ulicy odbywał się ruch pieszych jak każdego dnia. Życzymy więcej optymizmu. Fajnie jest usłyszeć pochwałę za działanie w słusznej sprawie. Gorzej kiedy takim komentarzem podcina się skrzydła młodym ludziom, którzy chcieli wyrazić swoje zdanie, a w zamian otrzymują szpilkę za szpilką, wbijaną wraz z każdym kolejnym pytaniem. Cóż to typowo polskie. Nie potrafimy się cieszyć z czyjegoś sukcesu. Życzymy szanowna lub szanowny "hmm..." bezpiecznego korzystania z ulicy Spacerowej.

 • 5 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyższego

  dobrze piszesz, w końcu sami musimy się wziąć za kierowców, którzy mają prawko a nie wiedzą "co oznaczają znaki drogowe, albo nie wiedzą co to strefa zamieszkania i robią wielkie halo, a nie mają racji.
  Zapamiętajcie kierowcy - w strefie zamieszkania pieszy może chodzić po całej szerokości jezdni i ma pierwszeństwo przed pojazdami. To kierowcy samochodów musza ustapic pieszemu.

 • 2 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do policji!!!!

  gdzie policja?Ona jest tam gdzie nie trzeba,bo na PRUSA GDZIE JEDZIE SIĘ DO GIMNAZJUM NIE IDZIE PRZEJECHAĆ ANI UCZNIOWIE NIE MOGĄ PRZEJŚĆ BO PO OBU STRONACH ULICY LUDZIE PARKUJĄ SAMOCHODY NA CHODNIKACH,A U TEGO MECHANIKA TO JUŻ MASAKRA WOLNA AMERYKANKA.Policja nie raz była wiedzą jaka tam sytuacja,ale oni mają klapki na oczach.Tam raz dojdzie do wypadku ale wtedy będzie za póżno,Już pisano nie raz i nie dwa,,,,

 • 3 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Spokojnie

  Kwestia przyzwyczajenia za tydzien lub dwa wszystko sie uspokoi, najwazniejsze że dzieci będą bezpieczniejsze. BRAWO!!!

 • 2 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # NAjlepsi

  som ci rodzice wysadzajacy dzieci stając na drodze albo w bramie
  10 nnych aut czeka bo baba albo facet nie potrafi wjehać na parkig debile

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # lodzia

  ciekawe jak dzisiaj w okolicy będzie się można przejechać bo od 17 w szkole zebranie to będzie dopiero pokazówka jak łamać przepisy i parkować na chama w każdym miejscu w każdą stronę wszystkie chwyty dozwolone tylko pogratulować mądrości i inteligencji fantazja że ho ho

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo