Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

W Mezowie i Dzierżążnie ma zostać przywrócona nazwa ul. Wyzwolenia. Jest projekt uchwały

Opublikowany: 2017-10-17 11:41 Autor: Wojciech Drewka

Na najbliższą sesję kartuskiej Rady Miejskiej trafić ma projekt uchwały zmieniający nazwę ulicy w Dzierżążnie i Mezowie, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Nie spodobało im się, że radni bez konsultacji zmienili nazwę ulicy z Wyzwolenia na Błękitnej Armii. Teraz ulica ma znów nosić nazwę Wyzwolenia.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Kartuska Rada Miejska w sierpniu podjęła dwie uchwały, które wynikają z przepisów o zakazie upamiętniania komunizmu, ustroju totalitarnego i osób z nim związanych poprzez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów. W gminie Kartuzy konieczna była zmiana nazwy osiedla XX-lecia PRL w Kartuzach oraz ul. Wyzwolenia w Dzierżążnie i Mezowie.

fot.W.Drewka

Ponieważ mieszkańcom wcale nie przeszkadzały obowiązujące od lat nazwy, zaproponowano rozwiązanie, które z jednej strony zaspokaja oczekiwania ustawodawcy, a z drugiej nie wpływa na potoczne funkcjonowanie nazw. W przypadku ul. Wyzwolenia w Dzierżążnie i Mezowie proponowano zachowanie dotychczasowej nazwy – z uzasadnieniem, że upamiętnia ona nie szlak bojowy w 1945 r., a dzień 8 lutego 1920 r., gdy do Kartuz wkroczyła armia gen. J. Hallera i w tym dniu wyzwolono Kartuzy i Kaszuby spod jarzma zaborców.

Radni postanowili jednak to skorygować i zmienili nazwę z Wyzwolenia na Błękitnej Armii, na cześć oddziałów dowodzonych przez gen. Józefa Hallera. Zrobili to jednak bez konsultacji z mieszkańcami, co wywołało oburzenie zarówno w Mezowie jak i Dzierżążnie. Pod petycją do władz gminy, z prośbą o pozostawienie nazwy ulicy bez zmian, podpisało się ponad stu mieszkańców.

Sprawa mogła zostać załatwiona już pod koniec sierpnia. Wówczas radny Mariusz Treder złożył projekt uchwały będący odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców. Przewodniczący kartuskiej Rady Miejskiej Andrzej Pryczkowski robił jednak wszystko, by ta sprawa nie była procedowana, a o stanowisku mieszkańców wypowiadał się bardzo lekceważąco. Ostatecznie projekt przepadł, bo nie został włączony do porządku obrad.

Teraz jest jednak szansa na to, że sprawa znów będzie przedmiotem dyskusji radnych. W programie sesji zaplanowanej na 25 października jest projekt uchwały zmieniający nazwę ulic w Dzierżążnie i Mezowie z Błękitnej Armii na Wyzwolenia. W uzasadnieniu czytamy, że zmiana następuje na wniosek Rad Sołeckich obu sołectw oraz mieszkańców. O decyzji radnych poinformujemy.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [4]

 • 0 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Najlepiej zmieniać nazwy cyklicznie np. corocznie. Co trzy lata niech dzieci proponują nazwę. W taki sposób wszyscy będą zadowoleni i coś będzie się działo. Natomiast w niedziele nie będzie obowiązywać żadna nazwa. Nieczynne będzie.

 • 5 9 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Niech się radny treder zajmie lepiej ulicami w dzierzaznie po deszczu samochody zalewają całe chodniki i oblewają dokładnie pieszych. Zmiana nazwy ulicy to niepotrzebne zamieszanie . Szanowni radni zajmijcie się sprawami istotnymi

 • 4 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyzwolenie od

  Może należy poczekać na zmianę władz i wówczas zmienić nazwę ulicy nadając jej odpowiedniego znaczenia?

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Genia

  A ja chciałabym mieszkać przy ul. Wyzwoleńców. Już nie te lata, ale pamięć mam dobrą. Oh! jacy oni byli jurni.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo