Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Formex Reklama
 Reklama Bat

Aż 73 tysiące pasażerów w październiku na kartuskim odcinku PKM. To kolejny rekord

Opublikowany: 2017-11-07 14:46 Autor: Magda Dzienisz

Pociągi na linii PKM z Kartuz do Gdańska odnotowały kolejne rekordy frekwencji - w październiku przewiozły aż 73 000 osób. To ponad sześciokrotnie więcej niż dwa lata temu. Powodem wzrostu liczby pasażerów jest m.in. powrót studentów na uczelnie.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Mijają dwa lata od ponownego uruchomienia połączenia kolejowego Kartuzy – Gdańsk Główny. W październiku 2015 r. – pierwszym miesiącu funkcjonowania pociągów na linii PKM, tą trasą podróżowało 11 tys. 800 osób. Rok później – 30 tys. 700. Jak wynika z najnowszych statystyk, w październiku tego roku osób podróżujących na trasie Kartuzy-Gdańsk było aż 73 tysiące.

- W ciągu zaledwie 2 lat liczba kartuskich pasażerów na linii PKM wzrosła więc ponad 6-krotnie! – informuje na swojej stronie Pomorska Kolej Metropolitalna.

fot. źródło: http://www.pkm-sa.pl

Powodem wzrostu liczby pasażerów w ostatnim miesiącu jest, jak informuje PKM, powrót studentów na uczelnie. Miesiąc wcześniej PKM-ką podróżowało na tej linii 60 tys. pasażerów, a w porównaniu z czerwcem (65 tys. pasażerów), kiedy ostatni raz studenci korzystali masowo z linii PKM, wzrost ten wynosi 12 procent. To właśnie studenci, uczniowie oraz osoby dojeżdżające na co dzień do pracy do Gdańska najczęściej podróżują po tym odcinku PKM.

- Tak wysoki i co najważniejsze systematyczny wzrost liczby pasażerów w pociągach z Kartuz do Gdańska jest w pełni zrozumiały, gdyż to właśnie mieszkańcy dalej położonych od metropolii trójmiejskiej miejscowości mogą, wybierając pociąg zamiast samochodu, zaoszczędzić najwięcej czasu i pieniędzy. Mieszkańcy Kartuz dzięki pociągom SKM i linii PKM mogą dojechać do Gdańska Głównego w niecałą godzinę, natomiast dojazd z Żukowa do Gdańska Wrzeszcza – w przypadku przyspieszonych pociągów z Kościerzyny – zajmuje zaledwie 25 minut. Są to czasy nieosiągalne dla transportu samochodowego, zwłaszcza w godzinach szczytu – podaje PKM.

fot. archiwum/M.Dzienisz

Jak informuje, to właśnie mieszkańcy Kościerzyny i Kartuz stanowią łącznie aż 72 proc. wszystkich pasażerów pociągów jadących z terenu powiatu kartuskiego do Gdańska. Rośnie także liczba pasażerów na pozostałych kaszubskich przystankach (Dzierżążno, Borkowo, Pępowo Kartuskie i Rębiechowo).

- Zawsze trudniej jest przekonać do transportu publicznego mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy przywykli do korzystania z samochodu. W tym przypadku widać, że kolej wrosła w świadomość mieszkańców Kaszub jako pewny środek transportu – komentuje najnowsze statystyki Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego odpowiadający za transport.

Władze PKM mają nadzieję, że jeśli średnia liczba osób korzystających z tej linii nadal będzie utrzymywać się na obecnym poziomie ok. 260 tysięcy miesięcznie, jest duża szansa na to, że cały 2017 rok zamknie się liczbą 3 milionów pasażerów (przy 2 mln pasażerów przewiezionych na linii PKM rok wcześniej – w 2016 r.).

(info: PKM, oprac. M.Dz.)

REKLAMA

Razem można więcej

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [27]

 • 1 9 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pasażer

  Rębiechowo --bardzo prosi, aby zatrzymywały sie wszystkie pociągi, poranne przyspieszone też. Prosimy ponownie, dziękujemy z góry :)

 • 11 22 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pekapista

  Ciekawe co PKM będzie opowiadać i jak wyjdzie z tego gdy odcinek linii od Glincza do Rębiechowa będzie zamkniety celem całkowitej przebudowy , gdyż będzie to linia dwutorowa i zelektryfikowana a czas przebudowy będzie naprawdę długi .
  To co jest tam teraz będzie całkowicie rozebrane i budowane od nowa .

 • 5 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # maszynista

  Moze wroca na tory klasyczne sklady -sp42 i 2 lub 3 wagony... bo te szczynobusy sa niewygodne...

 • 20 12 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Pekapista

  Ale ty masz wiedzę...widać że nie masz pojęcia o PKM i się nią nie interesujesz ale krytykujesz bo jesteś pewnie Gryfowcem, twoim zdaniem aby dołożyć obok drugi tor trzeba zamknąć istniejący?! Brak słów!

 • 29 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Francek

  Co na to kolega burmistrza od autobusów-może by tak podwyższył bileciki by wrócili pasażerowie.

 • 13 18 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@Pekapista

  A właśnie , że mam wiedzę .
  Dużo większą od ciebie , ale z niedowiarkami to nie ma co dyskutować .
  Pożyjemy - zobaczymy .
  Przypomnisz sobie mój wpis gdy za dwa -trzy lata ruszy przebudowa to ciekawe czy wtedy będziesz nadal taki mądry .
  Dołożyć drugi tor .... Phi widać wiedza olbrzymia ... Brak słów
  Najgorsze jak wypowiadają się o kolei osoby które nie mają o tym żadnego pojęcia .

 • 9 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ttt

  Przestańcie się chwalić tym, że nie możemy się zmieścić w pociągu i zaraz będziemy musieli siedzieć na dachach wagonów jak w Indiach. Róbcie jak najszybciej ten drugi tor!

 • 5 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pasażer

  Tylko się cieszyć i gratulować poprzedniej ekipie z burmistrz Lehman na czele, że podjęli taką decyzję. Szkoda tylko, że starosta nie widziała potrzeby zaangażowania się w to dzieło. Pewnie Sierakowice czyli koszula bliższa ciału.

 • 17 11 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @@Pekapista

  Człowieku poczytaj artykuły na temat realizacji drugiego toru jest tam wszystko opisane a tor zamkną i to jedynie na chwilę jak się na niego położysz! Idź do Gryfa siać dezinformacje

 • 7 13 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Diabli Wiedza

  W godzinę nie dojadę do Gdańska z Kartuz? Do słupska dojadę. Samochodem mimo wszystko szybciej nawet w godzinach szczytowych. Szkoda kurcze że nie ma kursu z gdańska np. o 2:00 albo 3:00. Chętnie pojechałbym sobie do Gdańska do jakieś knajpy i wrócił po północy a tutaj chyba dopiero po 4 pierwsze kursy.

 • 13 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sabotaż z kasą biletową

  skrócony czas otwarcia, kto za tym stoi ?
  Gryfie, do Gdańska Masz, przej....e . za chwile kończy się pomoc / dofinansowanie, na przewozy.

 • 7 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @przemek

  Jak już napisałeś tutaj komentarz to bądź bardziej kreatywny i napisz to na stronie SKM który jest (jeszcze) operatorem linii PKM i podaj szczegóły podpisując się pod tym, na pewno twoja uwaga zostanie zweryfikowana

 • 10 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @przemek (= zafajdany burak)

  Buraki wożone są wagonami towarowymi w pryzmach. Burak wieziony w wagonie pasażerskim czuje się nieswojo.

 • 19 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PKM jest trendy, jak w innych krajach

  Wszędzie w dobrze rozwiniętych krajach powraca się do transportu torowego wokół większych miast, bo drożność transportu samochodowego uległa zablokowaniu wskutek nadmiaru pojazdów wszelkiej wielkości. Przynajmniej w tej dziedzinie Pomorze idzie w równym tempie z innymi cywilizowanymi rejonami metropolitalnymi. Brawo ...

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Fajnie. Teraz czekamy na rekord upakowania podróżnych w jednym, krótkim składzie.

 • 9 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # poprzednik

  Dziecko wyrasta z ubranek, to stopniowo kupujemy coraz obszerniejsze ... TU to samo zrobimy !! (niecierpliwy cycusiu) !!

 • 3 10 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ ccc

  W godz. 7 - 8 oraz 15 - 17 NAPAKOWANE na maxa. W innych godzinach PUSTKI w wagonach.

 • 2 9 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIREK-monsz-GRAŻYNY

  Ciekawe jak ich policzono . Jak grażyna jechała raz jednorazowym do GD a potem za tydzień znów to skąd PKM wie że Grażyna jedzie drugi raz a nie pierwszy ? No bo przeciez drugi raz jej wliczyć nie mogą....

 • 1 5 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ MIREK

  Policzyli każdy przejazd, czyli Grażyna jest 2 razy w tych 73000 przejazdów. Gdyby miała bilet miesięczny, policzyliby ją np. 44 razy tylko dlatego, że kupiła ten bilet. Nie musiałaby nawet jeździć.

 • 3 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Piotr Bigus

  liczba korzystających wzrasta, a standard podróży drastycznie spada - składy są z małe do liczby pasażerów i ilość kursów za mała szczególnie z Kartuz
  proszę władze lokalne o interwencje w imieniu mieszkańców

 • 3 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkanka

  Bardzo brakuje jakiegoś kursu z Gdańska około 24.00, bo jak wyjdziesz z teatru lub koncertu o 22.00 to raczej nie masz szansy zdążyć na ostatnią PKM-kę do Kartuz.

 • 4 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @pasażer

  To się uśmiałem po uszy, poprzedniej ekipie z ML to chyba za długi można dziękować. PKM-kę reaktywował i zarządza nią Urząd Marszałkowski i żadna ekipa oprócz marszałkowskiej nie miała na to wpływu. Może poseł Lamczyk im trochę pomógł, bo jaki jest, taki jest, ale za PKM-ką biegał odkąd pamiętam. Rozumiem, że kampania samorządowa się rozpoczyna, ale mam nadzieję, że tą panią tym razem mieszkańcy zignorują i więcej błotnych gór na wsiach za nasze pieniądze nie zrobi.

 • 9 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @ MIREK

  Ty hejter PKM tak liczycie w Gryfie?

 • 3 9 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do @ MIREK

  Nie rozróżniasz hejtu od zwykłej odpowiedzi? To zapytaj zarząd PKM jak liczyli że im wyszło 73 tysiące i sam napisz tutaj Mirkowi czy Grażyna była policzona jako 1 czy jako 2.

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tomgda1

  Warto zobaczyć i napisać, w jakich warunkach powracają podróżni z pracy i szkół z Gdańska do Kartuz. W pociągu odjeżdżającym ze stacji Gdańsk Wrzeszcz o 16.19 dosłownie wisi się zgniecionym na jednej nodze. A przewoźnik ma się dobrze, dochody wpływają, frekwencja dopisuje. Czy o takie standardy chodziło decydentom z PKM? To jest żenada! A dziennikarzy zachęcam, przekonajcie się i pokażcie jak się powraca do domu PKMką...

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @tomgda1

  Masz rację mogliby w szczytowych godzinach puścić połączone dwa składy albo na samym początku kupić więcej 3 członowych ale chyba nie spodziewali się takiego obłożenia linii...

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przyjaźń

  Dlaczego nie mogą zrobić połączenia do Przyjaźni. Nic tu nie ma,nawet autobusów do Gdańska.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo