Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Banino - Pępowo. Woda zagraża prywatnym posesjom. Mieszkańcy alarmują

Opublikowany: 2017-11-14 13:53 Autor: Wojciech Drewka

Po ostatnich opadach i roztopach na granicy Pępowa i Banina, w rejonie nowo budowanych osiedli powstało potężne rozlewisko. - Niektóre posesje już zostały podtopione, a trawniki wyglądają jak pola ryżowe, bo są pod wodą. Prowizoryczny wał usypany przez dewelopera przestaje spełniać swoje zadanie - mówi pan Tomasz.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Wysoki poziom wód gruntowych to problem szczególnie dotkliwy w okolicach Banina, Pępowa i Rębiechowa. Niemal przy każdych opadach lub roztopach strażacy wzywani są do wypompowywania wody z prywatnych posesji i dróg. Niedawno zdecydowano nawet o zamknięciu odcinka ul. Pszennej w Baninie, ponieważ nie było możliwości odprowadzenia nagromadzonej tam wody.

fot.archiwum prywatne

Teraz pojawił się poważny problem na granicy Pępowa i Banina, w rejonie ul. Kardamonowej. Mieszkańcy podejrzewają, że podczas robót ziemnych uszkodzona lub przerwana została stara instalacja drenarska i dlatego powstało olbrzymie rozlewisko.

- By chronić swoją budowę jeden z deweloperów usypał prowizoryczny wał, ale po pewnym czasie przestał on już spełniać swoje zadanie. Baliśmy się, że woda zacznie nam zalewać posesje i domy – mówi pan Tomasz, mieszkaniec ul. Kardamonowej. – Zresztą wiele posesji już zostało podtopionych. Rzecz w tym, że nikt nie próbuje rozwiązać problemu kompleksowo, natomiast panuje klasyczna „spychologia”. A sprawa jest naprawdę poważna, bo jak wiemy poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki i istnieje ryzyko podtopienia domów.

fot.archiwum prywatne

Jak poinformował Tomasz Szymkowiak, zastępca burmistrza gminy Żukowo, dla tej części Pępowa deweloper przygotowuje w tej chwili dokumentację, która ma umożliwić przełożenie instalacji drenarskiej i odprowadzenie wód. Uzyskanie stosownych pozwoleń będzie jednak czasochłonne. Ale to nie jedyny kłopot.

- Nawet gdyby udało się szybko załatwić wszelkie formalności, to w tej chwili i pewnie jeszcze przez jakiś czas, na ten teren nie wjedzie żaden sprzęt, więc tak naprawdę od warunków pogodowych zależy, kiedy możliwe będzie wykonanie jakichkolwiek prac – mówi Tomasz Szymkowiak. – Mimo to zezwoliliśmy deweloperowi na wejście na teren gminy celem wykonania instalacji drenarskiej. Pozostaje jednak czekać na to, aż będzie to możliwe.

fot.archiwum prywatne

Jak już informowaliśmy gmina Żukowo póki co próbę rozwiązania problemu wód opadowych w rejonie Banina. W tej chwili trwają przygotowania do budowy sieci kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikiem retencyjnym dla rejonu Banina i Rębiechowa. Od realizacji tej inwestycji Starostwo Powiatowe w Kartuzach uzależniło pozwolenia na budowę kolejnych dróg w Baninie.

fot.archiwum prywatne

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [56]

 • 24 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # .............

  bo to jest pole a nie działka

 • 27 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # architekt

  Tak to jest jak się kupuje kota w worku, nie sprawdzi się się historycznie co na danym terenie kiedyś było, jakie są plany zagospodarowania przestrzennego itd. itp. a potem jest lament, z drugiej strony ktoś tym developerom daje zgody na budowanie "uroczych" domków w szczerym polu...

 • 21 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # deweloper jest winny

  Nie trzeba było zasypywać kanałów, które zbierały tam wodę. Tak to jest jak się jest zachłannym i chce się postawić jak najwięcej domków na maksymalnie małej powierzchni terenu.

 • 26 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  narzekaja rownież ci , którzy te pola po odrolnieniu z zyskiem sprzedali a teraz zdziwienie, ze im chlewy zalewa

 • 23 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Spoko

  Ja tam sobie myślę (mogę się mylić) że ta woda zbierała się tam od zawsze, może nie w takim stopniu, ale była. Teraz z powodu zabudowy mieszkaniowej, woda która kiedyś wsiąkała tam i ówdzie, nie ma już takiej możliwości, a jej naturalne tereny gdzie mogła spływać i tworzyć swoje naturalne rozlewiska się kurczą z uwagi na coraz gęstszą zabudowę. Gdy nie pada i jest pieknie sucho, a zazwyczaj wtedy kupuje się grunty pod inwestycję, nikt nie zwraca uwagi na takie "drobiazgi" , nikt nie dopytuje jak i kiedy będzie utwardzona droga, czy będą chodniki, oświetlenie- oraz czy to ma zapewnić developer- czy liczymy na urzędników, wszyscy są zapatrzeni w swoje własne "M"- wszyscy liczą na to że to samo się załatwi, a właściwie to miasto/gmina im to zapewni - bo przecież oni tu mieszkają i tu płaca podatki.
  Teraz kto ma pokryć koszty pozbycia się tego problemu? gmina/miasto bo ktoś wybudował domy na naturalnym rozlewisku, deweloper, czy może nieszczęśliwcy, którzy mieszkają w pobliżu rozlewiska?

 • 14 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  zasypać jezioro, wybudować dom niech się martwi następny.

  A urzędnicy gdzie byli ? kto wydał warunki zabudowy ? nagle nikt nie wie co tam się działo przez lata ?

 • 7 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Radny

  A w gminie Chmielno nic inaczej raz dają zgodę na budowę dosłownie w stawie jak się przejeżdża przez wieś to widać

 • 13 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jaka cena taka jakość

  To te super tanie domki w baninie . Tam są tereny bagienne i będą i z tą wodą nigdy się nie skończy.

 • 11 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pilot

  A co z samolotami? już nie przeszkadzają?

 • 4 9 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xas

  wspoominałąmo tym wczęsniej - gmina traktuje Banino ( i zaraz Pępowo) jak wieś, którą byłą 20 lat temu a to sierobi małe miasto. Powinni NAPRAWDĘ zmienić podejście do tej części gminy, a nie udawać, żep roblemu nie ma albo ze sam się rozwiąże.. Ktoś wydał pozwolenia na taką zabudowę przecież....
  Co do podatków - niektórzy na "nowej" częsci Banina mieszkająpo 20 lat i płacą tu podatki i NIC a NIC się nie zmienia w stosunku do ulic czy infrastruktury więc mogliby już nie mówić o tych podatkach.

 • 13 8 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Spoko

  Kupiłem działkę na tym terenie, wiedząc już przed zakupem, że będą tu podtopienia. Architekt zaprojektował mi dom na palach (betonowych) z prześwitem 2 metrowym. Koszt budowy (ruszam na wiosnę) będzie niższy od wykopów pełnofundamentowych i jednocześnie będę miał doskonałą wiatę na 3 samochody oraz sprzęt ogrodniczy, odśnieżarkę, kosiarkę itd.
  Zatem jestem w nastroju SPOKO, bo wiem, że dowolna ilość wody może przepływać pode mną i może to być interesująco-relaksujący widok z okien. Braku piwnicy nie będę odczuwał, mając zaplanowane spore poddasze wielofunkcyjne ... Kochani sąsiedzi - zanim coś się zrobi, to warto wszystko dokładnie sobie przemyśleć zawczasu.

 • 6 7 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Saperstein

  Dowolna ilość wody, powiadasz? Nie końca. Sprzęt może ci odpłynąć, a kropla drąży skałę...

 • 9 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wiedziały gały co brały za darmo

  Kiedy u was znowusz coca cola w kranach ?
  Kiedy wam zgniją kable energetyczne ?
  Ale u was w tym Baninie syf.
  Deweloperzy zawsze byli cwaniakami.

 • 5 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SPRZEDAM

  TANIE DZIAŁKI ...

 • 9 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tttt

  Racja sprzedajecie Pola deweloperom a te cwaniaki tylko kasę si robia a wy się martwcie Ci dalej gdzie sa drenarki nawet drug dojazdowych nie mają porządnych bo same dziury zalane wodą i tak się ludzie pchają w te kurniki deweloperskie ciekawe kto i ile w łapę dostał za wszelkie zgody na budowę takich kurnikow

 • 5 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Chenryk

  W Kambodży ludzie żyją całe lata na mokradłach i nie narzekają tylko teraz jakieś lelumpolelum . Jak kupowali mieszkania w Baninie to był lans i szpan a teraz niestety szału nie ma .

 • 12 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec gminy

  I teraz wszyscy mieszkancy beda skladac sie dla deweloperow. Co mnie obchodzi obchdzi banino ja juz czekam w niestepowie 20 lat na droge . Trzeba skonczyc z tym ukldem gmina developer.

 • 12 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hi hi hi hi hi ha ha ha ha ha

  Ale przecież tam nie ma wody. Kogo niby zalewa rączki do góry. Jeszcze trochę i domki za pół ceny będą i slamsy się zrobią i będzie jak Orunia

 • 7 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Zróbcie wszystkie domy na palach. Będzie fejm i nawet TV przyjedzie. Taka kaszubska Wenecja :)

 • 3 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # karta

  jak się buduje dom to trzeba podnieść teren . my nawiezlismy 100 wywrotek jesteśmy wysoko a murek pod plot wyżej niż inni. jest spoko . Ale jak ktoś na podstawowych rzeczach oszczędza to jego problem. mówimy o domach jednorodzinnych a nie deweloperskich barakach trochę pomyslunku to inwestycja na lata a teraz się dają podtopic bo wcześniej nie myśleli...

 • 8 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # JAŚ KOWALSKI

  NIE PISZCIE NIC ZŁEGO "PRAWDY" NA TEMAT DEFELOPER cHMAARA BO WZYWA NA POLICJĘ ŻE JEST OCZERNIANY PRZEZ SWOICH NABYWCÓW (NAS), ŻE JESTEŚMY W ZMOWIE I ROBIMY WSZYSTKO ABY JEGO DOBRE IMIĘ ZOSTAŁO NADSZARPNIĘTE CO MA SIĘ PRZEKŁADAĆ NA ZYSKI I POTENCJALNĄ SPRZEDAŻ

 • 7 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # JEZIORO

  Kiedyś dziadek opowiadał, że było tam małe jezioro, potem staw, aż w końcu wyschło.
  Zaczęto uprawiać tam rolę, aż po latach powoli sprzedawano ziemię.
  Wybudowano domki, a teraz Matka Natura upomina się o swoje.
  Sami do tego doprowadziliśmy, zasypując rowy i zmieniając naturalny bieg wody.
  To się zaczyna powoli mścić na nas.

 • 5 8 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wluczynski

  Ostatnio solectwo banino wystosowalo wniosek ze mieszkancy sa temu winni bo z powodow zlych odwodnien mieszkancow sa zalewane pola - odwodnienia skierowane na drogi . Takie jest podejscie ... dlaczego telewizja sie tym nie zajmie pytam sie ! Urzedasy pierdza w stolek w gminie zukowo przy rondzie na ktorym od nastu lat sa mega korki ! Jest to glowny wezel kartuzy , gdynia , Gdańsk,Kościerzyna. Obok ronda wielka jak galeria straz pozarna niedawno oddana zawsze jest tam pusto i jeden samochod na parkingu . Pytam sie co sie dzieje z drogami w baninie . Mieszka tu 7 000 ludzi.
  Gdzie sa media ? !

 • 1 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @ Spoko

  a potem walniesz na raka albo inne ustrojstwo... nie wiesz że mieszkanie na ciekach wodnych jest szkodliwe ?

 • 2 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @karta

  nie tylko nie myśleli ale przepisów nie znali... wymiana gruntu jest obowiązkowa..

 • 4 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Etam

  Wystarczy spojrzeć kto ma spadek podjazdu do siebie a kto na drogę i nagle płacz kto te szeregowce uznał za zgodne z prawem wszyscy wydalają wodę opadową na drogę i ta płynie do dołka czas zmusić właścicieli dozmiany tego

 • 9 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Prawo wodne

  prawo wodne mówi że wody opadowe należy odprowadzać na swojej działce . Ale właściciele posesji wykładają całą posesję kostką , a wodę odprowadzają na drogę i tak oto zalewają posesje innych mieszkańców mieszkających poniżej.Zasypywane są rowy melioracyjne , oczka wodne do których spływała woda ......i to się mści ,bo natura nie lubi tak bezmyślnej ingerencji.

 • 3 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a jeśli geniuszu prawo wodne

  masz 100m działki do tego sama glina na 2 metry to jak ta woda ma wsiąknąć w grunt ????

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do a jeśli

  Studzienki , drenarka. Ale przecież nikt nie kazał Ci bezmyślnie budować w takim terenie.!!!!!! Budowa domu na rozlewisku czy mokradłach wymaga specjalnego przygotowania terenu. No ale Polak mądry po szkodzie.

 • 2 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # qwe

  Jak masz 100m2 to taka inwestycja nigdy nie powinna powstać ze względu na warunki geologiczne.
  Pierwsze szeregowce es-siedem posiadają zbiorniki na deszczówkę.
  Ktoś dostał pozwolenie na budowę deweloperską bez tego warunku i się zaczęło.
  Teraz żaden deweloper nie projektuje gospodarki wód opadowych bo nie musi.
  Pan/i Starosta Kartuski to dobry Pan dla deweloperów.

 • 5 3 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podatki

  Póki co do Banina trafia więcej kasy niż jego mieszkańcy wrzucają do budżetu gminy. Chociażby powstała szkoła.

  Ludzie myślą, że jak zapłacą na rok kilka stów podatku od nieruchomości, to im się wszystko należy. Niech mi drogę wyasfaltuję, niech mi zbiorniki retencyjne zrobią, niech mi lampy postawią... A za co? Za to, co inni wrzucą do budżetu? Ci, co równie dobrze przez kilkadziesiąt lat nie mieli poprawianej infrastruktury?

 • 5 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @a jeśli geniuszu prawo wodne

  było trzeba zrobić studnię na deszczówkę ...tak jak robią to normalni ludzie (również w Baninie). Zgodnie z prawem wody i nieczystości nie można sztucznie wyprowadzać po za granice działki.

  Teraz straż miejska powinna się przejść i wlepiać mandaty a gmina ewentualnym remontem drogi obciążyć mieszkańców.

 • 4 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @a jeśli geniuszu prawo wodne

  wtedy znowu będzie lament "ale jak to"... ciągle tylko Banino Banino i jeszcze raz Banino. Miasto przesychało na wieś.

  jak domek w Karkonoszach...

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ .. geniuszu prawo wodne

  Dwa metry gliny ? Produkty ceramiczne zawsze potrzebne: garnki, donice, dzbany, itd. Glina za darmo - tylko obrabiasz, formujesz i wypalasz ... biznes na 102 !!

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # edd

  normalne deweloperka ma związek z zalewaniem osiedla.

 • 3 2 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podatek od kostki

  Gmino Żukowo, proszę o wprowadzenie dużego podatku od terenów wyłożonych kostką brukową lub zalanych betonem. To jest sprawa pilna, mili radni.
  W decyzji pozwoleniu na budowę jest jasno określone ile powinno być terenów biologicznie czynnych a ile utwardzonych.
  To jest sprawa dla Nadzoru Budowlanego i ich ekip. Proszę wyjechać w teren i posprawdzać, ile jest tej kostki na każdej działce i dowalić ogromną karę.

 • 2 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Czy na teren solectwa Banino istnieje plan zagospodarowania przestrzennego jeżeli tak to powinny być plan odprowadzenia wód powierzchniowych .Zaznaczam że Banino położone jest na terenie gliniastym a dlaczego ludzie chcą się budować na terenie Banina bo mają dość życia w trojmiescie i każdy co ma pieniadze chce się budować, ale nikt nie zwraca uwagi na ładujace ,startujące samoloty

 • 3 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ podatek od kostki

  Najzdrowiej i najekologiczniej jest gdy dom otacza normalna gleba, w domu zamiast posadzek jest klepisko, a droga do miasta to jest naturalna koleina zrobiona przez traktory i wozy drabiniaste. Powracajmy do natury !!

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  Zachwycają mnie specjaliści od prawaa wodnego , a może zacytujecie punkt prawa wodnego tyczacy zagospodarowania wód opadowych .

 • 2 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do@ podatek

  Piszesz bzdury. Każdy może wykostkować sobie podwórko , ale musi pamiętać o zagospodarowaniu wód opadowych /studzienki / ,a nie wyprowadzać na ulicę lub zalewać sąsiada .Jeśli Twój dom stoi na takim podmokłym terenie , to nie ma znaczenia czy masz na podłodze płytki czy panele ..........grzyb i wilgoć murowana . Drogi też powinny być zrobione zgodnie z zasadami...odwodnienie , kanały burzowe , rowy melioracyjne .Natury nie do się oszukać

 • 6 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Oj, sami mądrzy

  Po pierwsze na posesji należy mieć studnię chłonną, albo dwie. Po drugie nie wolno zmieniać ukształtowania terenu działki bez pozwolenia i zalewać tym samym sąsiednich działek, w tym drogi, która jest działką gminną. Nie wolno też podnosić terenu swojej działki w stosunku do sąsiednich działek. Wszelkie takie nieprawidłowości można zgłaszać do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. A nie, że samowola panuje.

 • 3 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Oj

  Masz rację , tylko żeby mieszkańcy chcieli przestrzegać tych zasad

 • 7 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pępowianin

  Autor artykułu ma rację co do zniszczenia starej drenarki. Cały ten teren był zdrenowany, wyjścia glinianych rur drenarskich widoczne sa we wsxydtkich brzegach potoków. Przy okazji uzbrajania terenu niszczy się stare dotychczas czynne odwodnienia. Czerwone gliniane rurki znajdziemy prawie w kazdym wykopie

 • 4 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a deweloper dalej kopie

  kasa nabitych frajerów z 3 miasta, jest najważniejsza.
  Kto przerwie ten preceder ?

 • 4 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ a deweloper

  Głupich i naiwnych nie sieją , sami się rodzą. Jak ludzie widząc to kupują dom ....to będzie ich problem . Nikt ich do tego nie zmusza

 • 3 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Proszę zapamiętać ten wpis !

  Hydrofornia znajduje się w najniższym poziomie Banina - poniżej Biedronki.
  Za chwilę popłynie w kranach kolejny raz cola, a potem ten teren zostanie zalany,
  błotem z domków klatkowych od Pępowa.

 • 4 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gmina&deweloper -spółka

  posiadam zdjęcia z roku 2000 tam gdzie stoją piękne bliźniaki, szeregi ,rosły przepiękne sitowia i były stawy naturalne, a żaby kumkały na cała wieś . Szkoda tych żab, że je deweloperzy wygonili z chęci niesienia pomocy ludziom aby mogli mieszkać w swoich pięknych czyściutkich mieszkankach - na zalewowych terenach !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Oni maja Was gdzieś ,zrozumcie to i tak zrobią co zechcą !!!!!!!!!!

 • 4 7 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  Winni i tak są URZĘDNICY !!

 • 7 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do info

  Winni są nie tylko urzędnicy , ale przede wszystkim ludzie którzy kupują te trefne choć tanie domy.A potem mają tylko pretensje i wymagania , pojawi się grzyb i wilgoć na ścianach , zaczną pękać płytki na ścianie . Za ingerencje człowieka w naturę trzeba zapłacić

 • 2 1 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # taka prawda

  z premedytacją zamieszkali na terenach rolnych na łąkach na szybko budowali, gdzie ta woda pojawiająca się okresowo nigdy nie była zaskoczeniem a typową właściwością tych terenów, a teraz larum i płacz ... ludzie coraz ciężej was zrozumieć i coraz mniej widać rozsądku u was

 • 1 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przedwiośnie

  Powrócimy do tego tematu pod koniec zimy , po pierwszej odwilży , kiedy w piwnicach będzie stała woda , a na ścianach grzyb . Już teraz radzę zaopatrzyć się w urządzenia do osuszania ścian

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oko

  Ta cała woda została zlana na ulicą Lipową. Bitumiczna nawierzchnia jest podmywana i wkrótce
  droga zostanie rozmyta. Dalej deweloperska tsunami płynie przez kolejne pole do osiedla
  domów jednorodzinnych. Tam ludzie usypali wały i szczęśliwie ich nie zalało. Po drodze jest kolejne
  pole uprawne. Dalej to tylko linia kolejowa w wąwozie. Ciekaw czy już nie podmyło torów.
  Tern jest trudno dostępny więc nie wiem którędy woda przepływa na drugą stronę torów kolejowych.
  Po drugiej stronie torowiska woda pojawia się w lesie na wysokości Banimotu. Tam nigdy nie było
  cieku wodnego. Na szczęście teren jest spadzisty i gliniasta breja płynie dalej do większego cieku wodnego
  będącego dopływam do ........Raduni.

  Po drodze są dwa pola uprawne. Za parę lat zostanę sprzedane pod zabudowę.
  To dopiro będzie aqapark połączony z koleją metropolitalną.
  Walka w błocie o bilety na pociąg:)

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sasiad

  To te nowoczesne domy z basenem ?

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oko

  Mam nadzieje, że ostatnie zdanie w tej sprawie będzie należeć do prokuratora.
  I oby nie była to kara symboliczna.

 • 0 0 6 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aurdi

  Jaki deweloper?

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Imię Nazwisko

  Jaki Deweloper? Chmara

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo