Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Namioty Emko

Gm. Kartuzy. Mieszkańcy zagłosują ws. Burchardztwa i bloku na ul. Prokowskiej

Opublikowany: 2017-11-14 10:20 Autor: Magda Dzienisz

Kilka dni w Kartuzach, Prokowie i Mezowie trwać będą konsultacje społeczne. Gmina Kartuzy musi poznać opinię mieszkańców w dwóch istotnych kwestiach dotyczących zmian granic administracyjnych - chodzi o przyłączenie do Kartuz Burchardztwa oraz działek, na których znajduje się jeden z bloków na ul. Prokowskiej.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Wkrótce konsultacje społeczne w Mezowie, Prokowie i Kartuzach. Mieszkańcy Kartuz i sołectwa Mezowo powinni zaopiniować potrzebę włączenia Burchardztwa do granic administracyjnych miasta Kartuzy. Do tej pory przysiółek ten, choć znajdował się bliżej Kartuz, wchodził w skład sołectwa Mezowo.

Mieszkańcy Kartuz będą musieli wypowiedzieć się także ws. trzech działek na ul. Prokowskiej w Kartuzach. Znajdują się tuż pod lasem, a mieści się na nich jeden z bloków, którego mieszkańcy tworzą Wspólnotę Mieszkaniową „Leśnik”. Także mieszkańcy Prokowa zaproszeni są do udziału w konsultacjach – budynek ten położony jest bowiem w granicach administracyjnych tego sołectwa.

Blok na ul. Prokowskiej w Kartuzach położony jest w granicach sołectwa Prokowo. fot. M.Dzienisz

- Potrzebę zmian administracyjnych miasta Kartuzy zgłosił nam GUS, dlatego niezbędne są konsultacje, dzięki którym mamy poznać opinię mieszkańców w tych sprawach – mówi Andrzej Podgórski, kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Miejskim w Kartuzach.

Jak podkreśla, konsultacje nie będą wiążące.

- Ich celem jest wyłącznie poznanie zdania mieszkańców. Opinię musi wyrazić też Rada Miejska w Kartuzach. Następnie wniosek o zmianę granic administracyjnych wysłany zostanie do Rady Ministrów. Do jej zadań należy m.in. tworzenie, łączenie, dzielenie i znoszenie gmin oraz powiatów – tłumaczy Andrzej Podgórski. – Sądzę, że jeśli jednak zdanie mieszkańców w tych kwestiach będzie negatywne, ani Burmistrz ani Rada nie będą działać wbrew ich opinii.

Burchardztwo obecnie „należy” do Mezowa, choć znajduje się bliżej Kartuz. fot. M. Dzienisz

- Korzyścią dla mieszkańców może być w końcu uporządkowanie wszystkiego w ewidencji gruntów. Natomiast Burchardztwo może stanowić dla samych Kartuz element rozwojowy – mówi Andrzej Podgórski.

Terminy konsultacji z mieszkańcami Kartuz i sołectwa Mezowo.

Terminy konsultacji z mieszkańcami Kartuz i sołectwa Prokowo.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [11]

 • 5 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # w końcu

  Do tej pory była niezła szopka z blokiem na Prokowskiej. Poprzednia burmistrz nie dociągnęła nawet asfaltu, bo ... administracyjnie blok leży poza Kartuzami!

  W końcu będzie porządek!

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Złośliwy

  Niewielki wzrost podatków, zmiana zapisu na papierze a ile można zyskać, blok stał gdzie stoi, a płacic bedzie trzeba więcej. Oprócz zmian w dokumentacji, jakiś konkretnych zmian na korzyść tych mieszkańców raczej nie ma, asfaltu im nie wyleją- bo teren należy zapewne do wspólnoty mieszkaniowej, oświetlenia nie zrobią- bo jakaś lampa tam przecież stoi, a teren i tak należy do wspólnoty mieszkaniowej, wywóz śmieci- no tu może być interesująco, ale bez szału. No chyba że UM zamierza postawić teraz tam przystanek komunikacji miejskiej aby dogodnie połączyć tę odległą część mieszkających tam ludzi z Miastem Kartuzy. Ogólnie nic sie nie zmieni, tylko podatki będą rosnąć w równym stopniu jak dla tych co mieszkaja blok bliżej.

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Złośliwy

  No i tak gwałtownie nakazać wszystkim z tego bloku na Prokowskiej"przeprowadzić" się ze spokojnej wsi, do hałaśliwego miasta?

 • 2 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ złośliwy

  Różnica w podatkach jest tylko w przypadku powierzchni nieruchomości zajętej na prowadzenie działalności gospodarczej. W przypadku innych podatków nic się nie zmieni. Cała gmina płaci tyle samo.

  Rzetelność dziennikarska wymaga, aby nie siać zbędnej paniki. Próbuje się naprawić błędy administracyjne, więc jeśli się nie pomaga, to dobrze by było chociaż nie przeszkadzać.

 • 0 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do redakcji

  Z tego co wiem to w gm. Kartuzy jest jednakowy dla wsi i miasta

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # EDEK

  BLOK NA ULICY PROKOWSKIEJ, MISTRZOSTWO.
  CIEKAWE CZY SOŁTYS PROKOWA, MIAŁ POJĘCIE O TYM FAKCIE I ZBIERAŁ TAM PODATKI?

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Karol

  Ten blok do jakiej parafii należy?

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wybory

  Chodzi o glosy mieszkancow w przyszlych wyborach ( MGG). Pamietajmy ze MGG dla Solectw nic nie zrobil - same "pozostalosci ze stolu panskiego". Jesli Burchardztwo bedzie czescia Mista ( a tak napewno bedzie) to zasluga Pani Soltys Mezowa ktora nic dla nich nie zrobila nawet pisma do gminy nie jest w stanie napisac w sprawach mieszkancow. A wiadomo ze MGG inwestuje w to w czym ma zyst polityczno -finansowy i dla niego Solectwa sa kula u nogi.

 • 2 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Karol

  Naleza do parafi ojca Rydzyka i Pisu?

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do redakci

  Nie, podatki z solectw i miasta Golunski inwestuje w Miasto wylacznie.

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@do redakcji

  Chodziło o wymiar podatku a nie gdzie on trafia. Po moim komentarzu artykuł został edytowany. Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo