Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

Kartuskie Inicjatywy Mieszkańców. Przy ul. Bielińskiego powstał kącik seniora

Opublikowany: 2017-11-09 14:09 Autor: Magda Dzienisz

Kącik seniora przy ul. Bielińskiego 5 to jedna z pięciu propozycji, które zostały sfinansowane w ramach programu Kartuskie Inicjatywy Mieszkańców. Powstał tu specjalny plac z altanką oraz grillem, zasadzono też krzewy ozdobne.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Podwórka przy kartuskich blokach pięknieją dzięki inicjatywom mieszkańców. Napisali projekty mające na celu poprawę wyglądu najbliższego otoczenia, a sfinansowano je w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Kartuz. Jednym z nich jest pomysł na „Kącik seniora” przy ul. Bielińskiego 5.

- Przedsięwzięcie miało na celu poprawienie wizerunku otoczenia Parku Kotowskiego, jak i ul Bielińskiego. Przedsięwzięcie wyszło naprzeciw oczekiwaniu mieszkańców – uzyskali oni miejsce do wspólnego spędzania czasu, spotkania towarzyskie, gry planszowe, wspólne grillowanie – informuje Urząd Miejski w Kartuzach.

fot. UM Kartuzy

Na podwórku wspólnoty mieszkaniowej powstał specjalny plac, przy budowie którego uczestniczyli sami mieszkańcy. Zakupiono materiały budowlane, wiatę ogrodową i elementy do budowy grilla. W miniony weekend, 3 i 4 listopada powstała podbudowa, ułożono kostkę brukową i zakotwiczono wiatę (altankę). Dodatkowo w otoczeniu „Kącika seniorów” powstały nowe tereny zielone, gdzie nasadzone zostały krzewy ozdobne: piękny jaśminowiec wonny oraz hortensja bukietowa.

fot. UM Kartuzy

Zanim jednak mieszkańcy mogli samodzielnie wykazać się w pracach budowlanych musieli najpierw uczestniczyć w specjalnie przygotowanych warsztatach. W zakresie małej architektury i ogrodnictwa szkolenie poprowadził Marcin Labuda – właściciel firmy Garden Life Centrum Ogrodnicze, a w zakresie prac budowlanych i utwardzania placu kostką brukową warsztaty przeprowadził pan Józef Czaja właściciel Zakładu Ogólnobudowlanego.

fot. UM Kartuzy

fot. UM Kartuzy

Kilka dni wcześniej zmieniło się otoczenie biurowca oraz bloku mieszkalnego przy ul. Kościuszki 12. Projekt złożył pan Andrzej Dobka. Zasadzono drzewka ozdobne w nowoczesnych donicach, a sami mieszkańcy wzięli udział w ustawieniu drzewek, zadeklarowali też zapewnienie im dogodnych warunków rozrastania (podlewanie, przycinanie itp.).

fot. UM Kartuzy

fot. UM Kartuzy

W ramach Kartuskich Inicjatyw Mieszkańców powstanie również monument Mnicha Kartuskiego wraz ze strefą wyciszenia przy kartuskiej kolegiacie. Klub Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki zaprasza wszystkich mieszkańców 18 listopada o godz. 14.00 na wspólne malowanie rzeźby.

W latach 2017 – 2020 Gmina Kartuzy w ramach realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Kartuz zamierza przeznaczyć ćwierć miliona złotych na projekty realizowane w ramach Kartuskich Inicjatyw Mieszkańców.

(info: UM Kartuzy, oprac. M.Dz.)

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [16]

 • 9 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # To bardzo sympatyczna inicjatywa.

  Są wśród nas ludzie mający dobre pomysły i dobry gust. Gratulacje ...

 • 7 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wzór do naśladowania

  Czyńmy Kartuzy miastem PRZYJAZNYM !

 • 5 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  to sobie Dobka zorganizował upiekszenie własnego podwórka? No i ta szkaradna rzezba jednak powstanie- szkoda kasy.

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # GOŚĆ

  KOŚCIUSZKI 12 WIDZĘ TYLKO BERNADETKĘ OSOBĘ PRZEDSIĘBIORCZĄ KTÓRA WALCZY O WSPÓLNOTĘ

 • 5 15 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bielińskiego 5 !

  No to, wojskowi seniorzy, będą balować za kasę podatników.
  Skandal.

 • 16 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Bielińskiego5!

  A niech sobie balują, co ci to przeszkadza? Należy się seniorom godne miejsce na wspólne spotkania - też kiedyś będziesz seniorem i sądząc po wpisie, pewnie zgorzkniałym starszym panem/panią upierdliwym dla sąsiadów, siedzącym w oknie i szukającym dziury w całym.
  Brawo seniorzy, chcemy widzieć was uśmiechniętych i szczęśliwych w jesieni życia, chcemy uczyć nasze dzieci szacunku do was i waszego życiowego doświadczenia. Bawcie się dobrze i cieszcie pięknym otoczeniem.

 • 2 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # yer

  A gdzie sa wszystkie pozwolenia plany i zgody na to

 • 6 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do wyżej

  A co, nie przysłali ci wszystkich kopii dokumentów ?? Skandal.

 • 3 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hotelarz

  Wojskowych niewielu już tam zostało a po dotację starać się mogła każda wspólnota.

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tato

  Wszystko pięknie tylko, że za płotem w ogrodzie przy małym domku jest wysypisko śmieci i kopcenie z komina na pół miasta.

 • 4 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wojtek B

  Jurek to kiedy wpaść na grilla?

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Fajnie

  To ważne, żeby powstawały takie miejsca. Można też pomyśleć o betonowych stolikach do gry w szachy czy karty. Starsi ludzie to chyba lubią.

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Wojtek B

  Wpadaj kiedy chcesz, ale przynieś jakąś kiełbaskę albo żeberka. Ja dostarczę podpałkę oraz wodę ognistą pod twoją zakąskę, JO ?

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wacław z góry

  Proszę bardzo! Można? Pewnie, że można. Tą wspólnotą /a wiem na pewno/ nie "administruje" kartuski ZGM. Takie inicjatywy mogą podejmować wspólnoty wolne, nie skrępowanie narzuconym tzw. "dobrowolnym" administrowaniem ZGM-u. Zatem gorący apel do Burmistrza. Proszę zaprzestać zarządzać wspólntami mieszkaniowymi. Jest to nie zgodne z prawem i ogranicza właścicieli w przysługujących im prawach o samostanowieniu o swojej własności.

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do "wacława"

  To prawda. ZGM zarządza osiedlem w Dzierżążnie Robi to tak nieudolnie, że mieszkańcy jednego z bloków być może zostaną na zimę bez dachu nad głowami, ponieważ tak późną jesienią przystąpiono do wymiany dachu a śnieg pada i za oknem biało.

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ADJMERGA

  BRAWO,GRATULACJE!!!A W NASZEJ MAŁEJ WSI BRAK JEDNOŚCI,WSPÓŁPRACY,RELACJI!!!NIEWYGODNYCH WYRZUCA SIĘ !!! POD ICH ADRESEM UŻYWA SIĘ NIECENZURALNYCH SŁÓW M.IN."DO WPIER.... NIKT NAM NIE JEST POTRZEBNY ".

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo