Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Namioty Emko

Kartuzy. Polityczna rozgrywka w sprawie podatków. Radni zagłosowali przeciwko obniżce

Opublikowany: 2017-11-30 14:17 Autor: Wojciech Drewka

Jeśli wczorajszą sytuację na sesji Rady Miejskiej w Kartuzach traktować w kategoriach politycznej potyczki między burmistrzem a radnymi, to bez dwóch zdań jest 1:0 dla szefa kartuskiego magistratu. Udowodnił, że radni w czambuł odrzucą każdą jego propozycję - nawet jeśli dotyczy obniżki podatków.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Pisaliśmy już, że tym razem wyjątkowo dużo kontrowersji wywołała sprawa stawek podatkowych w gminie Kartuzy. W październiku radni odrzucili projekt uchwały z proponowanymi przez burmistrza Kartuz podatkami od nieruchomości i środków transportowych. Radni podkreślali, że podatki powinny zostać utrzymane na dotychczasowym poziomie. Ale według kartuskiego magistratu dla budżetu gminy oznacza to w przyszłym roku wpływy mniejsze o kwoty rzędu 1,1 – 1,3 mln zł. Chodzi bowiem nie tylko o same podatki, ale związaną z tym subwencję ogólną (im wyższe dochody z podatków tym wyższa subwencja z budżetu państwa – red.).

Radni zagłosowali przeciwko obniżce podatków. fot.W.Drewka

Burmistrz Kartuz podjął drugą próbę i po raz kolejny przedłożył radnym propozycję podwyżek stawek podatkowych na przyszły rok – niewiele różniącą się od pierwotnej. Uchwała była rozpatrywana na wczorajszej sesji Rady Miejskiej. Burmistrz Kartuz wykonał jednak woltę.

Zamiast podwyżki, obniżka podatków

- Nie podnosiliśmy podatków od dwóch lat właśnie po to by dać mieszkańcom oddech. Ale dziś, gdy koniunktura jest dobra uznałem, że w trosce o finanse gminy powinniśmy to zrobić – mówił burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński. – Od pani radnej Anny Dereń usłyszałem takie bardzo mądre zdanie, że biorąc pod uwagę ogrom inwestycji, które realizujemy, mieszkańcy też mogliby dołożyć do nich swoją niewielką cegiełkę. I tu nie chodziło o jakieś wielkie kwoty. Zwiększenie podatku o 5 – 10 złotych w skali roku dla jednej rodziny nie stanowi dużego obciążenia, ale gmina zbierając takie środki może już coś konkretnego zrobić. I z tego wynikała moja propozycja. Ale skoro państwo uznaliście, że nie będziecie podnosić podatków to ja składam autopoprawkę i proponuję ich obniżenie.

Burmistrz Kartuz przedstawił radnym nową kalkulację zakładającą obniżenie większości stawek, a zwiększenie jedynie podatku od budynków przeznaczonych na działalność gospodarczą. Poinformował przy tym, że taka obniżka będzie oznaczała dla gminy wpływy mniejsze o 60 tys. zł, więc nie jest to pokaźna suma.

Propozycja szczególnie podobała się radnemu Andrzejowi Bystronowi, szefowi komisji rewizyjnej. Zaskoczenia nie krył też radny Jerzy Pobłocki.

- Podzielam zdanie pana Andrzeja, że propozycja jest ciekawa, ale wymaga jednak bardziej szczegółowej analizy. Zawsze było przeciąganie liny w sprawie podnoszenia stawek podatkowych, a tym razem mamy spore zaskoczenie i propozycję obniżającą dochód gminy, nawet w stosunku do tegorocznego.

„Nie bo nie”

Po przerwie ogłoszonej przez przewodniczącego rady głos zabrała rana Halina Steinka, która stanowczo skrytykowała pomysł burmistrza Kartuz mówiąc, że wobec wzrastających kosztów inwestycji gmina nie powinna wprowadzać obniżki podatków i pozwalać sobie na deficyt. 12 radnych zagłosowało więc przeciw projektowi Mieczysława Gołuńskiego, troje radnych poprało tę propozycję, a trzy osoby wstrzymały się od głosu.

fot.W.Drewka

- Na uszczuplenie budżetu o 60 tys. zł gminę stać, bo możemy po prostu poszukać oszczędności gdzie indziej. Natomiast państwo pokazaliście, że głosujecie na zasadzie „nie bo nie”. Nie patrzycie na mieszkańców, nie patrzycie na budżet gminy, ale przyszliście tutaj z już z góry założonym celem – skomentował szef kartuskiego magistratu.

Propozycja zwiększenia podatków od środków transportowych także nie spotkała się z aprobatą radnych i została odrzucona większością głosów. Podatki w gm. Kartuzy pozostają więc na niezmienionym poziomie.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [35]

 • 9 20 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jakub

  Zapomniał Pan napisać ze była jeszcze jedna propozycja radnego z Kiełpina. Propozycja prawie na 100% przygotowana przez burmistrza. Burmistrz zabawia się radnymi. Pytanie zasadnicze czego chce burmistrz,najpierw zwiększa podatki ponad poziom inflacji, a gdy radni się na to nie zgadzają już na kolejnej sesji to zagrywa jak z dziećmi. Panie burmistrzu rada miejska to nie przedszkole a mieszkańcy też chcą być poważnie traktowani. Na złość w zagrywce pokerowej obniżamy podatki od nieruchomości ale od transportu radni mają podwyższyć. Tytuł art tendencyjni!

 • 23 10 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Jakub

  Bzdura. To radni nie wiedzą czego chcą. Zaczęli się bawić w populistyczne hasła, to im Gołuński pokazał jak to się robi. MGG rozegrał to perfekcyjnie. Spryciarz.

 • 22 19 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obserwator

  Brawo Panie Burmistrzu. Widać że jest Pan odpowiednią osobą na odpowiednim stanowisku.

 • 19 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ....

  Tylko w Kartuzach taki bałagan w ościennych gminach jakoś się dogadują, od kilku lat niektórzy krzyczą że pora co niektórym radnym podziękować a i tak ludzie wybierają tych samych.

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podatnik

  No to w końcu jakie stawki ? Panie Redaktorze Drewka, co było na sesji to już wiemy.
  Rzetelna informacja, ile i za co ???
  TO NAM SIĘ NALEŻY.

 • 15 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Ha,ha:) jaka porażka bezradnych. Widać że bezradmi nie mają własnego zdania, tylko decyduje pan przewodniczący który wie co dla nas mieszkańców jest najlepsze (rzekomo) . Panowie pobudka niedługo wybory "nie idźcie tą drogą".

 • 6 9 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a teraz, audyt środków wydanych na

  " inwestycje " !
  Zrobionych na prędce bez przetargów, uczciwych przetargów.

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @podatnik

  Wystarczy przeczytać co napisali...

 • 11 13 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Xdreyyy

  To był akt desperacji p. GG .JAK KTOŚ W CIĄGU 10 MINUT OD PODWYŻKI PRZECHODZI W OBNIŻKĘ PODATKÓW TO TRZEBA GOŚCIA PRZEBADAĆ BO COŚ Z NIM NIE GRA!! WIDAĆ RÓWNIEŻ JAK ŁATWO PANU GG jest wydać wielkie pieniądze tym sposobem mógł zaproponować nawet zerowe podatki !! Trzeba chyba PRZEBADAĆ

 • 16 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do powyżej

  Nie to był pokaz siły Nieporozumienia samorządowego. Kolejny raz pokazali, że nie liczą się mieszkańcy, a jedynie siła polityczna. Tak samo jak z ul. Wyzwolenia. Przeciw mieszkańcom.

 • 13 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # To dobra robota tresera

  Jak treser każe tak głosują i po sprawie :)

 • 9 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # a propos

  Co się dzieje z asfaltowaniem Gaju Świętopełka , za grube tysiące ? cicho i ciemno !
  Podcięta Skarpa przy " małej obwodnicy Kartuz " w cieku wód podskórnych, dalej się obsuwa.
  Woda leje się ścieżką pieszo-rowerową, i jezdnią , tylko czekać na mróz.
  Pieniądze budżety wyrzucone w błoto, Tyle mln , stracilśmy panie zarządco

 • 6 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tyfus

  Jest na gwarancji to naprawią.

 • 10 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @a propos

  Jeśli dobrze pamiętam to mini obwodnica kosztowała tyle co psi targ na Sędzickiego plus trzeba za niego dzierżawę płacić. Na tym targowisku to jest dopiero utopione...

 • 7 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do a propos

  W tym roku ze względu na warunki atmosferyczne jest problem nie tylko w Kartuzach a w całym kraju. Skutki pogody dotknęły tagże naszych zachodnich sąsiadów , u których na autostradzie też obsuneła się skarpa. Kartuzy są w dobrej sytuacji ponieważ maj gwarancję.

 • 15 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kartuzjanin

  Zastanawia mnie postawa niektórych naszych radnych-bezradnych są chyba tylko od podnoszenia ręki wedle upartyjnienia, weźmy np takiego radnego Dawidowskiego chyba z okręgu Prokowo - czy on się w coś angażuje?, ma jakieś swoje zdanie? nie sądzę. Po prostu podnosi rękę tak jak chcą jego koledzy z ugrupowania.

 • 16 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hipokryzja

  Dlaczego nikt nie napisał co burmistrz szykował radnym? Np. dla mieszkańców miasta chciał rękoma radnych wprowadzić podatek od działek niezabudowanych 900% wyższy. tj. np. obecnie za działkę 1000m2 płacicie 300 zł a burmistrz chciał wprowadzić stawkę 3000zł rocznie. Ten prezent szykował m.in. dla wdów i małoletnich spadkobierców. Tym ruchem chciał tych właścicieli zmusić do budowy lub sprzedaży. Prasa nie pisze całej prawdy. Dlaczego burmistrz nie uczestniczył w pracach komisji tematycznych gdzie powinna być dyskusja nad podatkami. Radni to nie barany do głosowania. W innych pozycjach podatek miał być podwyższony np. o 27%. Dlaczego dziennikarze nie piszą całej prawdy. Ta zagrywka w trakcie sesji to kpina z mieszkańców. Radni to nie ruletka a sesja to nie gra w pokera!

 • 10 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Hipokryzja

  Stawkę za garaże szeregowe i grunt pod nimi, w zasobach spółdzielni podniesiono o tysiące procent ....

 • 5 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @hipokryzja

  A jednak hipokryci nie wiedzą, co piszą. Podatek zgodny z ustawą dot. Ścisłego centrum rewitalizacji. Gdzie tu działki niezabudowane? Nie zmyślaj. Chyba jednak barany, skoro
  O tym nie wiesz

 • 9 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Hipokryzja

  Bardzo dobrze, że ktoś powiedział więcej. Praktycznie ludzie nie wiedzą nic ! Tyle co z prasy, sesje też nienagrywane, wszystko w tej kadencji tajne. No i pan burmistrz też niech sobie odpuści jak nie może się z radnymi dogadać. Na psa urok taka robota i ta cała kadencja.

 • 2 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obserwator

  Ty jesteś z Algidy czy dajesz od tylu, luzu brak

 • 12 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obserwator

  Proponuje co niektórych radnych wysłać na zasłużony urlop emerytalny.

 • 10 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hipokryzja to wy

  Włącz www.kartuzy. to możesz każdą sesję i ostatnią też obejrzeć i mądre występy naszych radnych i kto jak glosuje . Więc nie kłam tu zobaczysz wszystko a w prasie tylko szczątki informacji. Miłego oglądania. A tak na marginesie jeżeli ogarniasz to sesje lecą na żywo.

 • 13 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Swojak.

  Trzeba po prostu przy najbliższych wyborach wywalić wszystkich radnych na czele z burmistrzem!

 • 9 11 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @swojak

  Zgadzam się co do radnych bo przeszkadzają, nic nie robią, Ale co do burmistrza to chyba jeżeli nie jesteś radnym to nie mieszkasz w Kartuzach. Dzięki niemu tu się coś dzieje i robi się, że widać nie jak za poprzedniczki. A i imprezy są w mieście. Zresztą wystarczy wyjść na miasto to widać.

 • 15 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @sitwa

  Zgadza się. Byle co, byle jak, byle do wiosny, byle do ...wyborów. I wybrać kogoś mądrego. Każdego innego, Byle Nie MGG.

 • 11 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Hipokryzja to wy

  Nawet gdyby było nagranie to nikt nie pokazuje tego nad czym głosują radni. Czy Widziałeś te tabelki z podatkami jakie chciał burmistrz zastosować mieszkańcom. Podwyżki zaproponowany to dużo ponad inflacja. Trzeba zawsze mówić prawdę a nie zagrywać radnymi.

 • 0 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Imię i nazwisko:

  http://expresskaszubski.pl/pictures/reklamy/odpowiedzialny-akcja.gif

 • 2 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Grom z jasnego nieba!

  Dziwy dzieją się w głowach (za)radnych? Ogrom nad wyraz kosztownych, realizowanych w sposób bałaganiarski, wykonywanych na prędce, przy minimalnym zaangażowania wykonawcy, przedłużanych do bulu inwestycji w gminie, mają w części finansować mieszkańcy? Do tego gmina zaprasza jeszcze wszystkich mieszkańców, którzy nie lubią marnować czasu i chcą coś zmienić w swoim otoczeniu, na warsztaty dotyczące zagospodarowania Parku przy ul. Majkowskiego w stolicy Kaszub. Do roboty! Lenie!

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @grom

  My do roboty, a ty do słownika ortograficznego

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @grom

  Wykonywanych „na prędce” i przedłużanych do „bulu”, dobre, takie wolno-szybkie lub też krótko-długie. Czy ty jesteś sprawny inaczej ?

 • 2 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  jedna trzecia sołectw gminy nie ma kanalizacji a on ma czelność podnieśc nam podatki , za wywóz szamba plus woda płace 210 zł miśęcznie co on zrobił z tym prblemem.Jak gmina stworzy nam warunik to podatki niech są wieksze.

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @obserwator

  No zreflektował się i chciał obniżyć, ale oni się nie zgodzili...

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Grom z jasnego nieba

  Z bólem, to zniosę obiektywne opóźnienia wykonawcze, ale "bul" nachodzi mnie (jak Bredzisław Puczprezydent) kiedy patrzę na tę kartuską wydajność wykonawczą - normalnie prędkość międzygwiezdnego przyśpieszacza! Naprędce? Jasne. Czasami się zdarza jak np. tym przede mną:
  bezradmi stracilśmy, tagże, obsuneła...

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Za nasze

  Obecnie burmistrz jest na wyjeździe w Gruzji w tym roku 3 czy 4 raz oczywiście w delegacji. Radni i mieszkańcy nic nie wiedzą. Czy komisja rewizyjna radnych się dowie ile to nas podatników kosztuje.Czy dlatego radni mieli podnieść podatki?!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo