Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Bat

MEN chce obniżyć środki na nauczanie jezyka kaszubskiego. Wiejskie szkoły zagrożone?

Opublikowany: 2017-11-27 10:46 Autor: Wojciech Drewka

Szykuje się kolejny, poważny cios dla naszego regionu. Tym razem rząd bierze się za język kaszubski. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce od 1 stycznia obniżyć subwencję oświatową dla samorządów z tytułu nauczania języka kaszubskiego. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie bije na alarm.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Gminy, na terenie których w szkołach odbywa się nauczanie języka kaszubskiego otrzymują w ramach subwencji oświatowej dodatkowe środki z budżetu państwa. Jak podkreśla Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie bardzo wielu samorządom te pieniądze pozwoliły na utrzymanie małych, wiejskich szkół. A niekiedy tam, gdzie do likwidacji szkoły doszło, placówki zostały przejęte przez lokalne organizacje pozarządowe.

Obniżenie subwencji na język kaszubski oznacza poważne kłopoty właśnie dla małych szkół, ale i dla samorządów, które powstałą lukę finansową będą musiały pokryć z własnego budżetu. ZK-P szacuje, że decyzja MEN najbardziej uderzy w szkoły na terenach powiatów kartuskiego, kościerskiego, chojnickiego, bytowskiego, wejherowskiego, puckiego, lęborskiego, gdańskiego i słupskiego.

fot.archiwum/W.Drewka

I tak według wstępnych wyliczeń obniżenie środków na język kaszubski będzie oznaczało dla gminy Kartuzy uszczuplenie subwencji oświatowej o 644 tys. zł, dla gminy Sierakowice – o 643 tys. zł, dla gm. Żukowo – 568 tys. zł, dla gm. Stężyca – 343 tys. zł, a dla pozostałych gmin to straty rzędu 200 – 300 tys. zł.

- Jeszcze nie przeprowadzaliśmy dokładnej analizy, ale jeśli „obetną” nam subwencję na język kaszubski, to te pieniądze i tak będziemy musieli skądś wziąć. To kolejny poważny kłopot dla gminy – mówi wójt Sulęczyna Bernard Grucza.

Dla gmin takich jak Sulęczyno cios będzie tym dotkliwszy, że budżet i tak został obciążony kosztami związanymi z usuwaniem skutków sierpniowej nawałnicy. Jak podkreśla Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie właśnie gminy z południa Kaszub – dotknięte skutkami żywiołu – najbardziej odczują efekty planowanej przez MEN obniżki subwencji.

Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wystąpił już do Anny Zalewskiej, szefowej resortu edukacji z apelem o nieobniżanie samorządom subwencji oświatowej dla uczniów uczących się języka kaszubskiego. Zrzeszenie prosi też o wsparcie i kierowanie apeli do Ministerstwa Edukacji Narodowej:

Język, kultura i tradycja kaszubska są naszym wspólnym dziedzictwem. Przez pokolenia społeczności pielęgnujące i przekazujące te wartości stanowiły kotwicę trzymającą Polskę przy Bałtyku. W ostatnich kilkunastu latach w przekazywaniu tych rodzimych kaszubskich wartości wielkim wsparciem były szkoły. Nie pozwólmy tego dorobku zniszczyć! Prosimy każdego (osoby fizyczne, instytucje, samorządy itp.) o wsparcie w Ministerstwie Edukacji Narodowej naszego głosu i postulatu o nieobniżanie subwencji oświatowej na uczniów uczących się języka kaszubskiego i języków mniejszości narodowych oraz etnicznych, bo Polska jest naszym wspólnym domem!

Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy cios rządu wymierzony w nasz region. Niedawno odmówiono finansowania kluczowego dla rozwoju Pomorza fragmentu drogi S6 – Obwodnicy Metropolitalnej oraz odcinków Koszalin – Słupsk i Słupsk – Lębork. Niedawno też wojewoda pomorski Dariusz Drelich (PiS) uderzył w Kaszubów swoim wystąpieniem z okazji Święta Niepodległości, a jego słowa zostały odczytane jako próba kwestionowania lojalności mieszkańców regionu wobec państwa polskiego.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [69]

 • 34 15 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no to macie 500 plus

  Na 500+, porozbijane limuzyny, bilbordy i inne takie skądś trzeba wziąć. Chcieliście pis to macie.

 • 33 10 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tragedia...

  Wszędzie zabierają! Szkołom, szpitalom, gminom itp... Na pomoc w nawałnicach do dziś nie znaleźli pieniędzy ale na bilboardy i pranie mózgu obywatelom to kasa się znalazła. Tu już nie chodzi o to kto jest za PIS a kto za PO. Po prostu wracamy do komunistycznego ustroju!

 • 21 8 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszebe jo

  wg rzadu ,jestesmy razem z slazakami,ukryta opcja niemiecka ;))

 • 19 17 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wacław

  No i dobrze, bo już jest przesada ten kaszubski kilka razy w tygodniu. Jedna lekcja w tygodniu w zupełności wystarczy. Niech sie dzieci angielskiego uczą, a nie frytki smażą na "kaszubskim".

 • 21 7 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dsrs

  Chyba to na wniosek naszego wojewody od liści, który boi się kaszubskiego separatyzmu...

 • 17 7 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Wacław

  Masz sporo racji. Ale w obcięciu środków raczej widział bym drugie dno... . Ktoś się mści na Kaszubach za Tuska. Taka ślepa nienawiść. A przecież głosowano tutaj głównie na PIS. Dołóżcie jeszcze obwodnicę i obcięcie kaszubskim gminom budżetów na 2018 rok. Czemu jeszcze o tym nikt nie pisze?

 • 8 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oko

  Pan Chorały wam to wszystko wytłumaczy. On tak ładnie okrągło buduje zdania.
  Pan Błąkowski potwierdzi. Będziecie zadowoleni.
  Ciemny lud kupi wszystko bo ..................

 • 18 23 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Joanna

  Może w końcu ograniczą ilość godzin kaszubskiego w szkołach, w głowach im się już przewraca z tym kaszubskim promują się na wszelkie sposoby i na siłę prowadzą te lekcje, żeby tylko godziny były odklepane, a często nie ma to nic wspolnego z nauczaniem ,bo subwencje dostają....żenada Zaden inny region Polski tak się nie obnosi z swoim regionalizmem jak Kaszubi, Górale też kultywują tradycję nie wiem czy nie bardzie niż Kaszubi,ale jakoś tam nikt dzieciom w głowach w szkole nie miesza.Przypomnę,że kiedyś jak dziecko powiedziało JO w szkole od razu było upomniane ,a teraz wszystko jest na odwrót,więcej Kaszubskiego niż Polskiego.
  Popieram rząd PIS ograniczyć ile się da do minimum!!!

 • 16 15 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  Z KASZUBSKIEGO ROBIĄ NAJWAŻNIEJSZY JĘZYK JESTEM PRZECIWKO NAUCZANIA JĘZYKA KASZUBSKIEGO JAKO PRZEDMIOT SZKOLNY KASZUBSKI KTO CHCE NIECH SIĘ UCZY NA KÓŁKACH JĘZYKOWYCH A NIE ŻE MALUCHOM MIESZA SIĘ W GŁOWIE

 • 13 7 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Joanna

  Słaba ta prowokacja.
  Od kobiety oczekiwał bym nieco więcej subtelności.

 • 19 9 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # antek

  wreszcie !!! dac kase na angielski albo na informatykę !!!

 • 16 7 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czytelnik

  To chyba dobre propozycje i kierunek. Kaszubski to powinno być najwyżej jako lekcje dodatkowe, lepiej zwiększyć ilość polskiego czy matematyki, to zwiększy szansę i wyrówna nierówności naszym dzieciakom. Zrzeszenie może zacząć organizować lekcje kaszubskiego w ramach własnej działalności
  statutowej i dla chętnych dorosłych i dla dzieci.

 • 13 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  Zwiększyć ilość lekcji i jakość nauczania języka angielskiego. Kaszubski owszem, ale jako język nieobowiązkowy i tylko dla tych ,którzy tego chcą. I to jeszcze bez oceniania.

 • 11 6 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wcale nie nauczyciel

  Szanowni Państwo,
  proponuję rozważyć temat, bo subwencje oświatowe - czyli pieniądze przeznaczone na ucznia w szkole - są znacznie wyższe dla szkół w których nauczany jest język kaszubski. Fundusze te mogą być przeznaczane na pomoce naukowe, książki lub nawet wycieczki. To powoduję, że nie tylko dbamy o tożsamość ale również większe środki przeznaczane są na szkoły. Pragnę też przypomnieć, że język kaszubski jako jedyny jest uznany jako język mniejszości. Więc dbajmy o kulturę kaszubską.

 • 16 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MATKA

  Religia powinna również wyjść ze szkoły jako przedmiot szkolny bo katecheci księża uczą tak że ten przedmiot jest najważniejszy BIERZMOWANIE NAUKA 2 LATA WIELKI ZNAK ZAPYTANIA MÓJ SYN MA JUŻ DOŚC

 • 3 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do AGG

  Masz rację. Popieram

 • 9 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wszędobylski

  Podnieść jakość nauczania. Zwiększyć ilość kontroli i wizytacji na lekcjach.

  Tak dużo zajęć przepada... Nauczyciele wyjeżdżają na wycieczki z uczniami różnych klas, przygotowują do różnych apelów, dokształcają się i to wszystko podczas zajęć lekcyjnych nic po lekcjach (bo im nie płacą)... wyjścia na odpłatne teatrzyki .... a temat lekcji wpisany ... sprawdzian zrobiony.... a dziecko korepetycje weźmie i szkoła poszczyci się wynikami z którymi nie ma nic wspólnego.

 • 7 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zygmunt

  Bolek mówi ,że nie ważne komu Janosik zabierze , ważne komu da .
  Nic to ,że zabiera kasę ze szkół . Kaszubskiego i tak każdy w domu się nauczy .
  Nic to ,że staruszkom subwencje na leki obcinają , umrzeć i tak każdy musi .
  Nic to ,że kasę na drogi obcięli i tak wszyscy dojadą . Niektórzy w czarnym worku ,ale to pechowcy.
  Ale komu dają ? Tylko potrzebującym .
  No i tak :
  - 60 mln dla Ojca Tadzia - On nasze ( PiSowskie ) dzieci uczy
  - 90 mln dla komisji , żeby udowodniła to , czego udowodnić się nie da .
  - 1 miliard zł dla telewizji ,żeby Polacy wiedzieli , co jest dla nich dobre .

  - Polacy chcą dobrej zmiany - rzucił Bolek , ale nie wiedziałem ,że aż takiej - dodał i się uśmiechnął .

  Wiesz co sąsiad - rzucił Bolek . Ostatnio czytałem ,że jest zwrot w sprawie Kury . No wiesz ,że Kura miał niedawno wypadek . Nieszczęście stało się , jak szofer Kury zjechał na pobocze , po czym włączył kierunkowskaz i chciał zawracać . Pech chciał ,że nadjechał inny samochód i bęc.
  Teraz okazuje się ,że ten drugi ma winę . Jarek z tv poskarżył się do Jarka od kotów i teraz sądy zmieniają . A tak na poważnie - poszukaj Zygmunt w necie a zobaczysz o czym mówię .
  Dwa miesiące temu winny był kierowca Kury . Teraz okazuje się ,że poszkodowany jest sprawcą . Niebawem zrobią prototyp z dykty , wysadzą go na poligonie i okaże się ,że winnym jest ...... Tusk .

  Spadaj Bolek - wykopałem dziada za drzwi , bo jakąś dziwną propagandę rozsiewa .
  Wszystkiego najlepszego dla Sekundyna i Stojgniewa w dniu imienin .

 • 8 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  No to teraz inaczej brzmią słowa Wojewody Pomorskiego z okazji 11 listopada , czyli nie tylko wojewoda , ale też MEN , czekamy na nstępne kroki .

 • 10 8 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nowy

  Bardzo dobrze, bo niedługo po Polsku już nie będzie wolno mówić, tylko po kaszubsku

 • 13 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KASZUBA

  JESTEM ZA WYPROWADZIĆ JĘZYK KASZUBSKI Z SZKOŁY UCZYĆ NA LEKCJACH DODATKOWYCH

 • 8 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # aszkaz

  Już nie po raz pierwszy ten rząd pokazuje, że nie lubi woj. pomorskiego. Obniżenie subwencji na język kaszubski to kolejne szykany, z którymi musimy się liczyć.

 • 2 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pluski36

  Samo zdjęcie z dzieciakami w regionalnych strojach wzrusza pozytywnie serca. A takie obrazy widzi się coraz częściej. Coraz więcej ludzi na Kaszubach, w tym dorosłych, funduje sobie prywatnie stroje regionalne. I je wkłada na szczególne okazje.To m.in. jest pozytywny oddźwięk rozkwitu kultury regionalnej, w tym nauki języka. A przecież nauka języka kaszubskiego jest dobrowolna - nikt nikogo nie zmusza. Kogo to może oburzać ? Może tych, którzy określają Kaszubów lokalnymi "aborygenami".Czy faktycznie cofamy się do czasów, gdy tuż po wojnie w kartuskim liceum szkolny zespół folklorystyczny paradował w strojach krakowskich.Proszę obejrzeć stare zdjęcia LO, jakie EK publikował z okazji jego 90 lecia. Gdy w okresie zaboru pruskiego tępiono "kulturę ludu", wyssaną z mlekiem matki, to nazywamy to germanizacją. Tak. to była germanizacja, bowiem Prusacy dobrze wiedzieli, że Patriotyzm (wielkie P) zaczyna się kształtować od umiłowania własnego regionu.

 • 5 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Wszędobylski

  A ty chodzisz do pracy jak ci za to nie płacą? Nauczyciel to zawód i to co nauczyciel robi jest jego pracą a za pracę należy się wynagrodzenie. I zaraz pewnie ktoś wyskoczy z powołaniem ? Odpowiadam od razu - jak się ma powołanie to się idzie do zakonu, a nauczyciel ma być profesjonalistą z predyspozycjami i kwalifikacjami do pracy pedagogicznej. Jak ci się wydaje, że przygotowanie uczniów do apelów i teatrzyków to takie łatwe , proste i przyjemne to się grubo mylisz, a wyjazd na wycieczkę to przyjemność dla ucznia bo dla nauczyciela to ciężka praca i oczy trzeba mieć dookoła głowy. Większości nauczycieli nie trzeba kontrolować bo oni i bez tego wiedzą , co mają robić i robią to dobrze. Ja proponuję zwiększyć kontrolę nad własnymi dziećmi , ile rzeczywiście czasu i zaangażowania poświęcają nauce. Najlepiej niepowodzenia zwalić na nauczycieli, ale jak mawiał mój profesor "jak uczeń chce się uczyć to nawet najgorszy nauczyciel jest całkowicie bezradny". Panie Wszędobylski zapewniam, że gdyby większość uczniów na lekcjach tak uważała jak uważać powinna to konieczność pobierania korepetycji byłaby tak rzadka jak mróz w maju.

 • 8 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ ab55

  Następnym krokiem będzie zaliczenie tabaki do groźnych narkotyków, a burczybasa do "instrumentów przemocy', zaś haftu kaszubskiego do propagandy kolorów antypolskich. Już niedługo ...

 • 8 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kto chce ten będzie się uczył

  Nie mam nic przeciw kaszubskiemu ale nie jako przedmiot gdzie średnia liczona jest na świadectwie a jako zajęcia dodatkowe dla chętnych bez ocen. A pieniądze powinny być wykorzystane na bardziej efektywne kształcenie angielskiego, w dorosłym życiu kaszubski w świecie nie jest nikomu potrzebny a angielski owszem.

 • 12 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wstyd

  Mam nadzieję że Kaszubom którzy głosowali na pis jest teraz choć trochę wstyd, choć trochę...

 • 7 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dobra decyzja

  Często ten kaszubski jest w szkołach "na siłę" dla subwencji tylko. Jak się zapiszesz, to podobno nie możesz potem zrezygnować do ukończenia szkoły. Jak ktoś chce poszerzać wiedzę o regionie, to niech idzie do ośrodka kultury lub świetlicy wiejskiej. Niech te pieniądze przejmą organizacje pozarządowe.

 • 9 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @wstyd

  Uważaj, bo przeliczysz z tą nadzieją. Wielu Kaszubów śmieje się z tego kaszubskiego w szkołach

 • 2 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pięknie po prostu...

  No to ładnie nam władza dziękuje za głosy w wyborach. Ja trąbili o tej obwodnicy i mówili że to zemsta na Pomorzu to myślałem że to bzdury.Ale teraz widzę że to faktycznie była prawda, szczególnie teraz, bo komu przeszkadza ten kaszubski?

 • 8 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # no właśnie..

  jestem Kaszubą z dziada pradziada , dziecko moich krewnych parę lat chodziło na kaszubski i za Boga nie wiem po jakiemu ono mówi a ja kaszubski znam od kołyski, mówię tym językiem tak jak moi dziadowie i pradziadowie ...i tak daleko w przeszłość.... ten kto urodził się w rodzinie , w której mówi się po kaszubsku będzie mówił w tym języku bez chodzenia na lekcje tego języka, a ten u którego w domu nie mówi się po kaszubsku nie będzie go dobrze znał i za parę lat nic nie będzie pamiętał , tak jak ja niewiele pamiętam z francuskiego bo go zwyczajnie od czasów szkolnych nigdy nie używałam.

 • 4 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  To jest wielki minus dla pis jak to zrobią to kaszubi w najbliższych wyborach im podziekują .

 • 8 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Matka

  Popieram wszystkich przeciwników nauczania kaszubskiego w szkole i zaliczania do średniej na koniec roku.Kto chce niech uczęszcza pozalekcynie do niczego w życiu ten Kaszubski nie przyda się!

 • 6 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wielu Kaszubów uważa, jak widać wyżej ..

  że język kaszubski to jest obciach, a bycie Kaszubą, to jeszcze większy obciach. JAK oni z tym mogą żyć i patrzeć na siebie w lustrze ?? Paranoja ! No i jeszcze są dumni ze swojego zajoba !!

 • 3 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do wstyd

  Popieram wypowiedź, śmieją się z tej szopki z Kaszubskim w szkołach i te groźby,że nie można się wypisać to bzdura.Drodzy rodzice KAŻDY może się wypisać tylko trzeba złożyć pisemną rezygnację u dyrektora szkoły,tylko że nauczyciele o tym nie mowią bo id razu wszyscy by zrezygnowali! Przekupuja biedne dzieci wycieczkami w wiekszosci po Kartuzach np. do Muzeum Kaszubskiego. Może w końcu ktoś zrobi z tym porządek!

 • 7 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @obserwator

  Sądzę, że się bardzo mylisz. Kaszubi są za mądrzy na to , żeby nie głosować na PiS tylko dlatego, że jakąś tam subwencję okroją. My doskonale wiemy, że nasz język i kultura przetrwała wieki bez dofinansowania i wiemy,że przetrwa następne. Ani przed ani po wojnie nikt kaszubskiego w szkole nie uczył a jakoś ciągle jest i uwierz mi, jak prawdziwym Kaszubom pokazujesz podręcznik do kaszubskiego to np. mój ojciec , który w życiu może kilka zdań po polsku powiedział, robi oczy jak pięć złotych i stwierdza 'no tak cos, cesz to je ?to doch nie je pe naszemu".

 • 3 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Znam z domu kaszubski

  ze szkoły komunikatywnie znam niemiecki, zaś pracuję w Dublinie w środowisku anglojęzycznym, no i te języki wcale się nie gryzą między sobą, nawet dodając niezłą znajomość polskiego na dokładkę. Ważne tylko, aby odpowiedniego języka używać w odpowiednim miejscu - to wszystko.

 • 4 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # NIE PISZCIE BREDNI REDAKTORZE

  W projekcie jest PODNIESIENIE subwencji na klasy DWUJEZYCZNE!! Czyli promocja tego co byc powinno!! To "nauczanie jezyka" to czesto sciema, a szkoły i tak nie dostają całosci należnych srodków...

 • 7 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rodowita Kaszubka

  Kaszubski uczony w szkołach nie ma nic wspólnego z gwarą kaszubską jaką się posługujemy na codzień. Mój dziadek 92 letni staruszek chwycił się za głowę kiedy wnuczek wyrecytowal mu wiersz po kaszubsku.

 • 3 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jax

  Widzę co niektórym to płacą za to by opinie wystawiać jedna osoba podróżnym nazwami,patriotapis. Co do języka Kaszubskiego to gdzie nasz senator z Kaszub i posłowie..... Lepiej dorzucić na lekcje fizyki i pouczyć dzieci o wędrujących ładunkch w tupolewie,albo jak zostać presem telewizji i zrujnować budżet tvp

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Jax

  tu nie chodzi o to, że jedna osoba pod różnymi nazwami bo to często wynika z braku możliwości komentowania bezpośrednio pod opinią którą chce się skomentować. Taka możliwość na pewno uporządkowałaby dyskusję na tym forum. Dlaczego uważasz, że jak ktoś uważa inaczej niż ty i to wyraża to od razu muszą mu za to płacić?

 • 9 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wiem coś o tym

  Pracuję w szkole. Jestem przeciwny nauce j. kaszubskiego. To aż 3 godziny w tygodniu. Tak jak niektórzy piszący wyżej, również uważam, że w szkole powinno być najwyżej jakieś tzw. kółko regionalne. Dodam, że ci co uczą kaszubskiego sami go nie potrafią.

 • 5 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # realista

  Tak czytam komentarze i nasuwa się wniosek, że w zasadzie nie ma o co walczyć, bo Kaszubom wcale nie zależy na nauce języka kaszubskiego w szkołach - mało tego - chętnie by się tego pozbyli.

  Stąd wniosek, że PiS robi wszystkim dobrze obcinając kasę na ten kaszubski. To w takim razie o nie ma się o co kłócić. Widocznie ludziom wystarcza 500 plus, grill w sezonie, piwko i disco polo do tego. A po kaszubsku to najwyżej w sklepie albo na budowie. I starczy. Może tak ma być?

 • 2 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @realista

  A co w tym złego, że ludzie chcą żeby im od pierwszego do pierwszego starczyło (500+ daje taką możliwość bo do tej pory mimo ciężkiej pracy przy dużej rodzinie zwyczajnie nie starczało), co w tym złego że po pracy chcą zjeść grilla i się pobawić przy disco polo? Każdy ma wybór i określone potrzeby, kto lubi teatr i filharmonię to sobie jedzie a kto woli grilla i disco polo to sobie umila czas tak jak lubi. A dlaczego kaszubski nie miałby wystarczyć w życiu codziennym? po co go uczyć w szkole, skoro nie przyda się ani w Anglii, ani we Francji ani na deskach teatru, jedynym miejscem , gdzie się ludzie w nim porozumiewają jest właśnie sklep, budowa... ot codzienne życie na Kaszubach. Nic w tym złego, moim zdaniem.

 • 2 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszub

  Hahaha a Bruno z borzestowa tak walcił łe ten jözek aż Ruszkowski przegrył wyborem teryto mome rychty wujta a kaszebscige nie bądze be detkòw nima to są jaja

 • 4 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kaszub

  kaszebszci bodze bo wiedno beł czy bełe na to dytci cze ich nie beło. me doch tu wnet wszesce gydome po kaszebsku , ti co , dzece te nie naucieme? Łene doma maju lepszu ućba z te jozyka niż w szkłele:) a te dydci niechle na angelści dadzum :)

 • 1 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @@kaszub

  Doch jo, musz pruwda.

 • 2 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # realista

  A czy ja mówię, że to coś złego? Przeciwnie - skoro tak ma być to spoko, to niech będzie. Niech kaszubskim zajmuje się garstka pasjonatów i już, po co to całe zawracanie głowy.

  P.S. Wszystko ładnie pięknie, ale za chwilę okaże się, że w sumie wystarczy, że szkołę opuści ktoś kto umie trochę czytać, pisać i liczyć do 100. Po co mu więcej?

 • 2 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @kaszub

  No ju wim że mum pruwda bo richtich kaszeba wiedno mu pruwda i so łe bele co nie bodze wadzeł . Ju tam nie jem tak łebarchniałi jak so be kto meszluł. Łestuń z Błegiem Kaszebo, ju ida spac bo witro trza robiec .

 • 3 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Też Kaszub

  Jak górale mówią po góralsku top ok, jak Ślązacy p[o śląsku to ok a my nie możemy mówić po kaszubsku? Mamy się wstydzić naszego języka? Jak on ma przetrwać na następne pokolenia jak nasze dzieci nie będę się go uczyć w szkołach? Dodam że uczą się dobrowolnie. Poznają nasza kulturę i wszystko to co jest związane z Kaszubami. Mają wycieczki poznawcze, zajęcia z haftu i innych rzeczy kaszubskich. Ma ten rząd im to zabrać czy okroić? Może lepiej niech nasze dzieci będą przed telewizorami, tabletami, telefonami niż uczyły się naszego dziedzictwa? Ja wierzę że rząd i inna władza nie zabierze nam tego czego uczą się nasze dzieci. Jak mawiał nasz poeta: Nigde do zgube nie dojdą Kaszube i Co powinna pamiętać nasz premier i Kaczor( nie mogę powiedzieć inaczej) i i prezydent, który jest jaki jest że Nie ma Kaszeb bez Polści a bez Polści Kaszeb!!!

 • 2 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Tez Kaszub

  Przeciez nikt nie zakazuje mówić po kaszubsku, nikt nie każe się wstydzić kaszubszczyzny. Regionalizmu można się uczyć w ramach zajęć pozalekcyjnych albo w domach kultury, czy konieczne są do tego lekcje, oceny na świadectwach czy matura z kaszubskiego?Uważam, że nie, od zawsze byli pasjonaci kaszubszczyzny i to się fajnie kręciło, przetrwał język i kultura, teraz idzie na to dużo pieniedzy a efekt , moim zdaniem, nie zachwyca.

 • 3 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Też Kaszub

  a religii się ucztą w szkole i liczy się do średniej? Ja chodziłem na religię do salek i nie przeszkodziło mi później chodzić do kościoła. Nikt pyta się dzieci czy tego chcą. Jak są chętni na zajęcia to chyba chcą się uczyć i poszerzać wiedzę o kaszubach. Może wrato ich spytać najpierw a potem podejmować decyzję o ograniczaniu środków.

 • 3 6 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rechtusz

  Ach... uj z tą Polską i jej werszaftem. A czy to ktoś z Was bose Antki i inni volkspolocy zapytał nas Kaszubów czy my chcemy mówić po polsku i po polsku uczyć się w szkołach ? Może tak i my nie chcemy już więcej słuchać tego Waszego polskiego pierre do lenia ? Nie pozdrawiam antykaszubskich parchów obarchniałych .

 • 2 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gdyby disco-polo po kaszubsku nawijali

  to by wszyscy "Kaszubi" uciekli z takiego obciachowego festiwalu, JO ?

 • 2 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dziwne czasy

  Aleksander Hall mówił dziś w radiu, że Kaczyński systematycznie buduje rządy autorytarne. I to by się zgadzało - władza nam dyktuje kiedy nie mamy robić zakupów, za chwilę dowiemy się, że wszelka odmienność taka jak kaszubszczyzna, także jest zła i w związku z tym zabroniona. To się właśnie zaczyna. Ale drodzy Kaszubi - taką władzę także wyście wybrali. I prawda jest taka, że za 500 plus ludzie gotowi są oddać kraj byle komu, grunt żeby im na konto wpływało. Smutne.

 • 2 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wwww

  redaktor usuwa komentarze nie ładnie

 • 3 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do dziwne czasy

  Masz rację , tylko niestety Kaszubi nie rozumieją że Polska gospodarka stacza się po równi pochyłej i to 500 plus odbije się czkawką . Podwyżki , podwyżki , podwyżki . A za kilka lat będziemy drugą Grecją . I jeszcze ta proponowana nowa PiSowska ordynacja wyborcza . Jestem ciekawy kiedy Kaszubi się obudzą???????

 • 0 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do dziwne

  Zapomniałeś dodać ......wiek emerytalny .

 • 2 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oko

  Z historii Polski wiemy, że każdy zaborca zwalczał kulturę, język i lokalną przedsiębiorczość.
  Czyli kaszubi zostali uznani za separatystów. Wystąpienie Pana wojewody. Teraz wycofanie
  pieniędzy przez MEN na edukacje. Planu dopełnia wykreślenie inwestycji drogowych, żeby przypadkiem porty nie nabrały większego znaczenia gospodarczego.
  Jeszcze rozbudowa Marynarki Wojennej o holowniki. Co to wydatnie podniosły wartość bojową
  naszej floty.

  3 X Nie i mamy plan gotowy.

 • 6 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do do dziwne czasy

  Myśmy się już dawno obudzili i wreszcie wiemy, że państwo nie zbankrutuje bo daje pieniądze swoim obywatelom. Jakoś do tej pory nie zbankrutowało i ma się coraz lepiej a przecież nie zabrało nam naszych pieniędzy tak jak za rządów PO zabrano nam OFE, możemy iść na emeryturę wcześniej, bezrobocie jest najniższe od niepamiętnych czasów. A nowa ordynacja wyborcza jest super, wreszcie nie będzie "dożywotnich" wójtów i burmistrzów. Opozycja miała całe 8 lat, zeby pokazać jak się rządzi , no i pokazała a nam się to nie spodobało i w demokratycznych wyborach tej władzy zostali pozbawieni by "żyło się lepiej" :)

 • 2 10 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszub

  Ale ten mały čłowiek doch so mscy na tych Kaszubach te mały z ti Warszawę musyš jedno wiedzieć me so i tak nie dumę me jesme twardy rud Ce malinci niebodze a me łestonieme Ce nawet twuj két nielibi be derch na łeknie sedzy a tery co dopiry ledze

 • 0 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Do do dziwne

  W Grecji jest też pewna grupa ludzi którzy tak rozumieją jak Ty....... mam na tabakę , cebulę na zagrychę i wódę to co mi jeszcze potrzeba???????

 • 9 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Krysia

  Każda szkoła dostaje 7 tyś na rok na każdego ucznia który zapisał się na lekcje kaszubskiego .
  Gdzie są te pieniądze, gdzie te wycieczki, wyjazdy i inne gadżety z tego tytułu ??
  Zastanówmy się wspólnie .

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obserwator

  MÓJ POSTULAT ZE SZKÓŁ WYPROWADZIĆ JĘZYK KASZUBSKI ORAZ RELIGIĘ JESTEM OSOBĄ

  WIERZĄCĄ

 • 3 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zet KaPe tzn PO

  Niech dołoży na naukę kaszubskiego

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Krysia

  z tych 7 tys. częśc idzie na prąd, wodę, kanalizę itd. te dzieci przeciez tez zuzywają ..

  A jeśli masz problem- to zapytaj w szkole / Oni chyba powinni ci powiedzieć, udzielić dokładnej informacji

 • 0 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszub1

  Kaszubski jest dla chętnych więc dzieci mogą wybrać.
  Teoretycznie powinny mieć z tego tytułu dodatkowe atrakcje np darmowe wycieczki. Różnie z tym bywa. Np w SP1 w Kartuzach takich wycieczek praktycznie nie ma. W poprzednim roku szkolnym była chyba jedna.... Więc co się stało z pieniędzmi które miały trafić do dzieci? Sa w naszym powiecie szkoły w których dzieci korzystają z tej subwencji a sa tez takie w których pieniądze gdzieś giną...

 • 2 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bzdurny artykuł i bzdurne komentarze

  "...cios rządu wymierzony w nasz region" ??? co za bzdury... samorządy muszą lobbować, naciskać swoich parlamentarzystów, żeby aktywnie wspierali działania w regionie, działać a nie wygadywać bzdur na zły PiS...

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do komentarzy

  Nie oszukujmy się,przecież te komentarze piszą zawsze ci sami,bzdury i brednie wypisują.Faktycznie na ten kaszubski wielkie pieniądze są przeznaczone,to naprawdę mogły być na co innego przeznaczone tam gdzie jest naprawdę brak pieniędzy....Jak już niech są kółka regionalne ,kto chce niech chodzi i niech się uczy....Ale nie zmuszać.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo