Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Po 10 latach zapadł wyrok w sprawie awantury o pomnik Józefa Dambka w Gołubiu

Opublikowany: 2017-11-17 13:10 Autor: Wojciech Drewka

Po 1 tys. zł nawiązki na cele społeczne mają zapłacić członkowie Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski". Mają także przeprosić pisemnie rodzinę Trojanowskich. Taki jest wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku w sprawie awantury, do której doszło w Gołubiu 10 lat temu.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Dwie osoby z Kaszubsko – Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” odpowiadały za wtargnięcie na prywatną działkę oraz kierowanie gróźb wobec jej właścicieli. Do zdarzenia doszło we wrześniu 2007 roku.

Poszło o pomnik i krzyż upamiętniające Józefa Dambka, współzałożyciela Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, które znajdowały się na prywatnej działce, nad jeziorem Jeziorem Dąbrowskim w Gołubiu. Mimo wielokrotnych apeli właścicieli nieruchomości, ani ówczesne władze samorządowe, ani stowarzyszenie nie było zainteresowane przeniesieniem obelisku i krzyża w inne miejsce. Właściciele działki wystąpili nawet do sądu, który orzekł, że mają prawo dysponować wszystkim, co znajduje się na ich terenie. Zdecydowali więc o demontażu tablicy informacyjnej, krzyża i obelisku.

Zdjęcie z rozbiórki pomnika w Gołubiu. fot.archiwum/W.Drewka

Członkowie stowarzyszenia byli oburzeni. W trakcie prac rozbiórkowych wtargnęli oni na działkę Trojanowskich w Gołubiu. Doszło do awantury i szarpaniny. Interweniowała policja. Rodzina Trojanowskich skierowała sprawę do sądu.

W pierwszej instancji sąd ukarał członków stowarzyszenia grzywną i warunkowo umorzył sprawę. Po 10 latach sąd drugiej instancji zmienił nieco wyrok, ale utrzymał warunkowe umorzenie sprawy. Jak informuje Radio Gdańsk oskarżeni mają zapłacić po 1 tys. zł na cel społeczny oraz pisemnie przeprosić pokrzywdzonych. Wyrok jest prawomocny, ale członkowie stowarzyszenia się z nim nie zgadzają. Ich obrońca zapowiada złożenie wniosku o kasację.

Warto zaznaczyć, że przed sądami toczyło się kilka spraw związanych z pomnikiem Józefa Dambka w Gołubiu, a także manifestacjami organizowanym przez stowarzyszenie stawiające sobie za cel upamiętnianie Tajnej Organizacji Wojskowej. W marcu 2008 roku nad Jeziorem Dąbrowskim w Gołubiu, vis a vis działki, na której wcześniej znajdował się obelisk, ustawiony został nowy krzyż poświęcony Dambkowi. Jak się potem okazało – stowarzyszenie ustawiło go nielegalnie. Sprawa również znalazła swój finał w sądzie.

Przy okazji sporu o obelisk i krzyż zaczęły wychodzić na jaw nowe wątki historii dotyczącej zarówno Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski, jak i jej założyciela Józefa Dambka. Okazało się na przykład, że nie był on wcale porucznikiem, chociaż takim stopniem wojskowym tytułuje go jego bratanek i inni członkowie Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. TOW „Gryf Pomorski”.

Zaś w tym roku, podczas uroczystości ku pamięci członków Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej pośmiertnie awansował Józefa Dambka na stopień kapitana. MON nie był później w stanie wyjaśnić na jakiej podstawie podjęta została ta decyzja i czy można awansować osobę, która nigdy wcześniej nie miała stopnia oficerskiego.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [31]

 • 20 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zxc

  Bardzo dobrze. Niech sobie wezmą obelisk i krzyż na swoją działkę. Skandalem za to jest, że sprawa ciągnęła się 10 lat.

 • 17 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wedle nowego prawa

  Które przygotowuję PIS Pan Trojanowski będzie mógł następnym razem odstrzelić tyłki kmiotom jak wtargną na prywatną posesję.
  PIS-same ukrecily na siebie bat

 • 23 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Za mało

  1 tys. za mało......
  Prywatna posesja to swietość. i wara...

 • 23 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszubka

  Cóż za bezczelność i tupet . 1 tyś i przeprosiny to stanowczo za mało . Ci awanturnicy próbują zafałszować historię . A przy okazji ostatniej awantury , ludzie dowiedzieli się jak bardzo złym człowiekiem był obywatel Dambek , który wcale nie był wojskowym. A bratanek Dambka próbuje zbić polityczny kapitał

 • 17 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lol

  Jaki wstyd. Wyrok po tylu latach udreki. Zadowoleni z sadow? Masakra, prosta sprawa a czas jak w sprawie tajemniczego zabojstwa.

 • 7 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # powod

  w sadzie rejonowym zle się dzieje. prosta sprawa wlecze się już cztery lata i konca nie widac. Ministrze rób porzadek. Konstytucja nie może kryć takiego dzialania sądow.

 • 8 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ powod

  Konstytucja niczego nie kryje. Konstytucja jest prawem nadrzędnym i przyjęli ją Polacy w powszechnym głosowaniu. Nie ma i nie będzie zgody na łamanie konstytucji. Marionetki i pacynki łamiące konstytucję poniosą za to odpowiedzialność. Jak się chce ją zmienić to trzeba mieć konstytucyjną większość a nie zwoływać stosować wytrychy i zwoływać posiedzenia Sejmu po nocach. Przypominam, że Prezydent przyrzekał stać na straży konstytucji. Nawet Boga przywoływał. Jak jest to wiadomo.

 • 9 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obserwator

  Mity greckie, mity dambkowe, tak samo prawdziwe. Proponuję w przyszłym roku mianować "bohatera" pułkownikiem, a w następnym generałem, a co sobie żałować. Jak jazda to na całego, ostatecznie mamy na nasze nieszczęście "dobra zmianę".

 • 4 13 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # narodowy

  to skandal i chamstwo!!! To jest święte miejsce!!! i nie oni tam byli pierwsi!!!! Cześć i chwała bohaterom!!!!

 • 10 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Polak

  Święte miejsce to jest w Kościołach a nie na prywatnych działkach

 • 11 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do narodowego

  Gdy brak argumentów, to stosujesz wykrzykniki, zapewniam cię, że nie wzmacniają twojego przekazu, tylko najzwyczajniej ośmieszają. Swięta ziemia to jest w Palestynie. W Gołubiu to prywatny grunt na który ochotę miał bratanek pseudobohatera.

 • 6 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Irena

  Wyrok okazał się porażką sądu, po tylu latach zapomniał co, kogo i za co sądził. Niewątpliwie sąd zrobił oskarżonym dobrze. Po 10 latach bez wyroku w normalnym czasie oskarżeni okazali się być zwycięzcami, a pokrzywdzeni przegranymi. Wstyd.

 • 4 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @narodowy

  Jaki bohater?! Pluł na wizerunek Piłsudskiego, jego żona i syn wymazali go z pamięci bo żył z kochanką.

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czs najwyższy

  zrobić porządek z niezawisłymi od rozumu

 • 1 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ powód

  Minister blokuje w Kartuzach powołanie 5 etatów sędziowskich . Jak brakuje sędziów to i sprawy się wydłużają

 • 4 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AntoniCaracal

  A co z królową kartuskiego lumpeksu i ekspertką od puchu ?
  Przeciez to ona wspierała usilnie tego Dambkowego oszołoma ?
  A może ona już siedzi za miliony skręcone SKOKowi przez mężusia i zabunkrowane
  na Cyprze ?

 • 2 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do poprzednika

  Kobitka dobrze się ma, siedzi w środowisku sobie przyjaznym. Gorzej z wyglądem, przypomina faceta w spódnicy. Idą święta niech się puchem obsypie, będzie przynajmniej raz modna.

 • 4 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miejscowa

  A ja wracam do tych skazanych. Ile razy włazili na prywatną działkę. Całymi latami Dambek ze swoimi ludźmi latał po prywatnej ziemi z chorągiewkami i różnymi przebierańcami. Dobrze wiedzieli, co robią i gdzie włażą, teraz udają wariatów - święta ziemia i te sprawy... Po co wchodzili na teren po rozbiórce? Jest wiadome, że szukali rozróby, a dzisiaj wyrok im nie odpowiada. Niech podziękują Bogu i sądowi za łagodny wyrok. Toż to istny prezent pod choinkę w dodatku po 10 latach.

 • 2 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Niech se ten Dambek krzyż i kamień postawi przed swoim blokiem na Karwinach w Gdyni i tam
  zwołuje miesięcznice dla zacofanej, konkretnego wyznania ciżby. Może Rydzyk przyjedzie poświęcić
  te krzywe karwińskie chodniki wraz z poryjowiskiem dzików... Do dzieła "spadkobiercy" dobrej zmiany, Do dzieła.

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszub

  Na jakiej podstawie Drewka z EK twierdzi, że MON nie był w stanie wyjaśnić na jakiej podstawie podjęta została decyzja o nadaniu odznaczenia? MON nie odpisał. Tyle. EK nie jest w stanie wybronić prawdziwości wielu kłamstw, które bez przerwy wrzuca na forum, jak np. tworzenie nowych założycieli organizacji Gryf Pomorski: gdzie znajdę potwierdzenie, że piąteym założycielem Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" był Jana Piepka, jak podajecie? Czy wy na nowo piszecie historię? Czy za parę lat znajdziemy szóstego, a może siódmego założyciela Gryfa?
  Na wielu działkach znajdują się słupy sieci elektrycznej, bez wpisu do księgi wieczystej. Rozumiem, że mamy prawo je wywalać tak jak Trojanowski wywalił pomnik?

 • 3 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  NKWD i Gestapo działało na Kaszubach ramię w ramię. W 1944 Rosjanie dokonali zrzutu "zielonych ludzików" na Bory Tucholskie. Nie mieli na celu walki z Niemcami. Ich zadaniem była inwigilacja "Gryfa".
  Jak to się stało, że opowiadający po pijanemu o swoim przywództwie Józef Dambek przez cztery i pół roku, do 4 marca 1944 r. nie tylko nie został aresztowany, ale nawet rozpoznany przez Niemców. Była to sytuacja w polskiej konspiracji wyjątkowa nie tylko na Pomorzu, ale również w Generalnej Guberni. Niemcy dopiero jakiś czas po śmierci Dambka, z ręki polskiego gestapowca Kaszubowskiego (który już w tym czasie był również agentem NKWD), dowiedzieli się jak naprawdę się nazywał, wcześniej znali tylko jego pseudonimy "Jur" i "Lech".
  Rosjanie wiedzieli, że "Gryf Pomorski" i katolicyzm Kaszubów będzie przeszkodą we wprowadzeniu komunizmu w Polsce. Scenariusz sowieckich działań był znany: zlikwidować przywódców "Gryfa" i skompromitować ich w oczach społeczeństwa, część aresztować, innych wywieźć w głąb Rosji, resztę zastraszyć, pozostałych zmusić do współpracy. Nie dopuścić, aby Gryfowcy stali się bohaterami, dlatego trzeba im postawić fałszywy zarzut współpracy z Niemcami.
  Czy to ma miejsce jeszcze dzisiaj!?

 • 1 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do 444

  Na bajki przyjdzie czas wieczorem, teraz jest za wcześnie.

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # brak szacunku do prywatnej działki

  zamiast awanturować się z właścicielami powinni przenieść w inne miejsce, rozumiem tych ludzi, niestety w Polsce jest jeszcze mniejszy szacunek do cudzej własności .

 • 0 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Znawca

  NKWD I Gestapo rezem ? - bajki !!! chyba z papierow UB...

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gestapo i NKWD razem to fakty

  Gestapo i NKWD odbyło szereg konferencji w latach 1939–1941. Ich celem była wymiana informacji i doświadczeń w zwalczaniu polskiego ruchu oporu, eliminacji polskiej inteligencji i elity przywódczej na ziemiach wcielonych do III Rzeszy oraz ZSRR po kampanii wrześniowej. Polskojęzyczna gnida zawsze pójdzie do "swoich". Jak widać było, że odejdzie Gestapo, to znalazł drogę do NKWD, jak już wytarło się nim NKWD to do SB i tak aż do Ubywateli RP. Ciekawe, kto donosił na gryfowców, z których wielu zamordowano w Stutthofie a ich rodziny zesłano do Potulic? Znam wiele takich rodzin.

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  Z gestapowca Kaszubowskiego, który po wejściu Rosjan pierwsze kroki skierował do NKWD robicie kolegę Dambka? Winien jest zamordowany Dambek, który przez cztery i pół roku nie tylko nie został aresztowany, ale nawet rozpoznany przez Niemców a nie ten który zdradził, zamordował i przekazał dokumenty? Takie jest wasze postrzeganie prawdy? Ustawić się? Inny agent sowieckiego NKWD i niemieckiego Gestapo - Aleksander Wołkowycki - patronem szkoły w III RP. To jest OK?

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  Jak to się stało, że po wojnie wielu gryfowców było ściganych i nękanych a mając takie "zasługi" Kaszubowski i inne gnidy nie? Czy jeszcze dziś zacieracie PO nich ślady?

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do 444

  Czy to brak trzech czy czterech klepek?

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Co ! ?

  W jaki sposób obecny właściciel wszedł w posiadanie gruntów na których znajdował się pomnik o wartości narodowo - patriotycznej?

 • 0 0 2 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Paź

  Istnieje takie pojęcie jak zakup lub kupno.W trakcie którego dochodzi do tzw.płatności,czyli kupujacy dokonuje zaplaty właścicielowi, inaczej zwanego sprzedajacym.I właśnie w taki oto sposób dochodzi do zakupu.Proszę pamiętać że nigdy
  nie można zostać właścicielem mienia stosując praktyki typu :poprzez zasiedzenie, bądź poprzez pokonanie zabezpieczen w postaci
  ogrodzenia a następnie dalszego wchodzenia w głąb stosowania innych podobnych praktyk wyczerpiących znamiona k.k.
  Wniosek prosty- za darmo nie da rady zarzadzac cudzum mieniem i udawać prawnego zarządcę bez zgody właściciela ..Po takich bezprawnych wtargnięciach ktore mialy miejsce od wielu lat i popelniane byly wielokrotnie moglo dojsc do zaburzenia przestrzegania prawa polskiego. Jak się uczciwie chce nabyć mienie to zgodnie z obowiazujacym prawem t trzeba za to zapłacić.

 • 0 0 1 miesiąc temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # romek

  Dlaczego nie piszecie ,że Dambek był skrytobójcą i nie zgadzał się na współpracę z AK, i został szybko rozpracowany przez gestapo. Skrytobójczo zabił Gierszewskiego prawdziwego założyciela organizacji Gryf Pomorski , który był zwolennikiem przyłączenia do AK. Byłaby to silniejsza organizacja. Jak można czcić pamięć takiego "bohatera" ,pewnie przez PR bratanka.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo