Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Namioty Emko

Rządowa instytucja ustali taryfy za wodę. Wójt Stężycy: to odbieranie kompetenecji samorządom

Opublikowany: 2017-11-30 10:41 Autor: Wojciech Drewka

Ani rada gminy, ani wójt nie będzie już ustalać stawek za wodę i ścieki. Od nowego roku zajmie się tym rządowy regulator czyli Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie". - To kolejny krok w stronę centralizacji państwa i odbieranie kompetencji lokalnym samorządom - mówi wójt gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski.

REKLAMA

Brillowscy Kartuzy

Z początkiem nowego roku cenę za wodę i ścieki ustalać będzie powołany właśnie nowy urząd Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Tym samym kompetencje te tracą gminy, które do tej pory regulowały stawki za wodę i odprowadzanie ścieków na swoim terenie. Jak podkreśla wójt gminy Stężyca, jest to bardzo poważna zmiana, o trudnych do przewidzenia konsekwencjach – tak dla samorządu jak i mieszkańców.

Nowy urząd ustali cenę wody

- W praktyce to państwo będzie nam teraz ustalać taryfę za wodę oraz ścieki i to na trzy lata – mówił na ostatniej sesji Rady Gminy Stężyca wójt Tomasz Brzoskowski. – Prezes naszego przedsiębiorstwa będzie teraz jechał z wnioskiem o zatwierdzenie stawek za wodę i ścieki do regionalnego dyrektora państwowego przedsiębiorstwa „Wody Polskie”. To on zatwierdzi nam stawki lub nie.

fot.W.Drewka

Jak czytamy w komentarzach do nowych przepisów, nowy urząd nie będzie oceniał taryf proponowanych przez gminę tylko pod kątem ich zgodności z przepisami prawa wodnego. Urząd przeanalizuje stawki, wyliczy marżę przedsiębiorstwa, jego koszty i na tej podstawie zatwierdzi stawki lub je odrzuci. Twórcy tego pomysłu przekonują, że chodzi o ochronę mieszkańców przed nieuzasadnionymi kosztami. Ale to tylko teoria.

- Ustalając stawki za wodę i ścieki zawsze staraliśmy się robić to bardzo rozsądnie, żeby było to korzystne dla mieszkańców i by spółka komunalna się bilansowała – mówił wójt gminy Stężyca. – Teraz to państwowa instytucja powie nam, jakie powinny być stawki. Ustawodawca mówi też, że jeżeli po ustaleniu stawek zabraknie pieniędzy na funkcjonowanie gminnego przedsiębiorstwa, to gmina ma po prostu dołożyć.

Jeśli nie wiadomo o co chodzi…

Zdaniem wójta gminy Stężyca, nowe przepisy oznaczają faktycznie odebranie kompetencji samorządom.

- Ta ustawa to kolejny krok w stronę centralizacji państwa. Odbiera się nam kompetencje, chociaż idea samorządów jest taka, że to my sami regulujemy sobie pewne sprawy, mając na względzie dobro mieszkańców – mówił Tomasz Brzoskowski, wójt gminy Stężyca. – Po co ta zmiana? Chodzi o opłaty za wydobycie wody. Rząd obliczył, że chce mieć z tego tytułu 4 mld złotych dochodu. Stąd zamach na tę sferę. Teraz nie będziemy mieli nic do powiedzenia. Jaka będzie cena wody – nie mamy pojęcia. Nie wiemy czym się będą sugerować przy jej ustalaniu.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [33]

 • 12 16 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oko

  Kiedyś to się nazywało Komitet Centralny Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
  I to było zarządzanie centralne. Mniej więcej wtedy kiedy wszystko było na kartki.

  Teraz "suweren "też tak chce.

 • 21 14 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # to sprawa Brukseli i Tuska

  no Tomek weź nie rób z siebie gupka, przecież dobrze wiesz z czego to wynika, że nie jest to wyłącznie rządowy wymysł. Do Brukseli w tym temacie miej zażalenia, no chyba że ja jestem w błędzie.

 • 21 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sierakowice

  Dla nas dobrze. W Sierakowicach i tak woda i ścieki droższe niż w Gdańsku czy Warszawie. Kanclerz Kobiela nie ustali z kolesiami po swojemu.

 • 16 20 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # No i macie swoj wspaniały PIS

  Jak głosowaliście tak macie. I jak tam zwolennicy dobrej zmiany? Faktycznie lepiej?

 • 19 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # qwerty

  Panie wójcie, przynajmniej będzie pan miał więcej czasu na zatrzymywanie ciężarówek i ustalanie adresów IP tych, którzy panu nie pasują

 • 2 16 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Ręczne sterowanie nigdy się nie sprawdziło. Żaden urzędnik, który nie zna specyfiki regionu nie jest w stanie ustalić rzeczywistych kosztów. Jestem inżynierem środowiska o specjalności gospodarka wodna i nie odważyłbym się wskazać gminom cen. Pracę dyplomową robiłem na zlewni rzeki Raduni, teoretycznie powinniśmy mieć najniższe ceny.

 • 31 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # AQQ

  Szanowny Wójci. Proszę nie gadać głupot. pan dobrze wie ,że to będą stawki minimalne a pan i rada będzie mogła ustalić inne. I nie jest pomysł PIS tylko BRUKSELI !!! A ja miałem pana za solidnego człowieka.

 • 14 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @AQQ

  Wyjaśnienia takich kwestia leży w gestii dziennikarzy ! Brukowce niestety wolą spekulować i siać dezinformacje...

 • 12 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zizi

  Samorządy kwiczą a ile z nich działa poprawnie ? ile z nich wykorzystuje przydzielone środki ? jak wyglądają inwestycje, jak wyglądają drogi ?

  Droga Przodkowo - kartuzy, może by ktoś postawił znak że na docinku kilku kilometrów jest powycinany asfalt ? może by to oznakowali ?

  Mokre łąki - głęboka dziura na ponad połowę jezdni, zaraz będzie rów przez cała drogę. Droga gminna i co ? ciekawe ile my podatnicy już zapłaciliśmy kierowcą którzy tam sobie uszkodzili samochody.

  A co robią dziennikarze, w 100% przejezdna droga tylko że nieasfaltowa i piszą o tym kilka lat co roku to samo.

  mówię ogólnie, nie o Stężycy

 • 8 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # odbiorca wody

  To słusznie będzie,bo kupują sobie dodatkowe samochody do jazd prywatnych,robią i wypłacają duże premie nagrody, bale-imprezy, a dziury budzdzetowe uzupełniają podwyżkami wody.

 • 12 9 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # nie piszcie bzdur

  1. To jest rządowy pomysł, żeby państwo "położyło łapę" na wodzie.
  2. To państwo = państwowa instytucja będzie ustalać stawki
  3. Nikt nie powiedział, że stawki będą niższe niż dotychczasowe
  4. Można przeczytać, że ostatni projekt ustawy w tej sprawie został przekazany do sejmu bez konsultacji publicznych (to jeszcze demokracja działa czy już nie?)
  5. W tej chwili mieszkańcy mogli wszelkie pretensje co do cen wody zgłaszać swoim radnym albo bezpośrednio wójtowi. Mieli jakikolwiek wpływ. Teraz mogą się odwołać - przez okno.
  6. Centralizacja nigdy się nie sprawdzała. Przykład mieliśmy przy ostatnich nawałnicach. Jeden urzędnik w Gdańsku czekał na dyspozycję od urzędnika w Warszawie, żeby ruszyć palcem. Gdyby nie samorządy, gdyby nie lokalne instytucje to przez wiele miesięcy ludzie byliby bez prądu i odcięci od świata.

 • 7 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rząd ustali taryfy NA WODĘ lada dzień...

  - a lada tydzień, jak już zapowiedział, także nowe taryfy NA WÓDĘ, bo oba napoje są ZA TANIE (!!) Musi nastąpić zmiana (oczywiście "dobra")

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Skok na sok

  Kiedyś, było to kierowane a właściwie pod ścisłym nadzorem z Moskwy, a teraz będzie z Brukseli.
  W czasach socjalizmu nie żyło się może super, nie żyło się niektórym nawet dobrze, ale ludzie bardziej się wspomagali, nie było takiego pędu i pospiechu, a teraz... ciągle wszyscy się spieszą, wszystko muszą mieć na już albo na wczoraj, ludzie nie byli aż tacy roszczeniowi jak obecnie.
  Ten kraj zmierza ku autorytarnemu kierowaniu, już tak jest, że mamy rząd kukiełek, a sznurkami pociąga.. jeden, wiadomo kto, bez jego pozwolenia i błogosławieństwa to nic się nie dzieje.

 • 5 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Precz z lokalsami!

  O nic nie można się doprosić. Ani o drogę, ani o wodociąg. Wszystko mają, ale dla siebie. I precz ze spółkami komunalnymi!

 • 0 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Chcę powrotu do starych czasów

  Może na kartki ? Co ? Woda ...

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # i znowu manipulacja panie drewka

  A prezes wodociągu to sam będzie ustalał stawki na wodę?? czy radni - bezradni?!!!
  Różnica jest tylko taka że żeby ta uchwała weszła w życie to będzie musiała mieć pozytywną opinię od wód polskich.

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WodA i scieki

  W końcu zrobią porządek z tymi spółkami komunalnymi...... samorządy juz nie wiedzą ile mają za ścieki i wodę kasować....

 • 2 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Na temat wody wypowiedziałem się na sesji https://youtu.be/0w0PsKkMKTI?t=2h43m14s

 • 7 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # leo

  Panie Wójcie, jaki jest koszt wydobycia wody, a jaka jest cena jaką płacą mieszkańcy? Gdyby to zweryfikować, to by się okazało, że cena 1 m3 wody przekracza o kilkadziesiąt procent koszt jego wydobycia. Druga rzecz dlaczego tak się dzieje. Gmina przerzuciła na GPK kredyty na rozbudowę oczyszczalni ścieków, rozbudowę kanalizacji i teraz mieszkańcy muszą to spłacić. Też trzeba utrzymać nie dostosowano do potrzeb administrację GPK, w tym dwóch dyrektorów GPK, widocznych na zdjęciu dwóch wiceprzewodniczących Rady. Kolejna rzecz nielegalne przyłącza, u nas na wioskę jest ich kilka, woda jest odbiera przed licznikiem (wykorzystywana m.in. do podlewania truskawek w czerwcu) i nikt za nią nie płaci. Wiedzą o tym pracownicy GPK, ale nic w tym temacie nie robią.

 • 8 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Qawse

  Widzę że Brzoskowski robi znowu wokół swojej osoby medialny szum tak jak z tym zatrzymywanie ciężarówek!
  Znowu gra pod wybory cwaniaczek! Był do tego przygotowany! Udaje bohatera!

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zrobić porządek w spółkach

  W kosztach wody jest ich dola. Poza tym do spółek wyprowadza się kasę z gminy. Posadki mają w nich radni. A drogi? Nie ma nawet tłucznia na drogę. Nie naprawiają ich na bieżąco.

 • 4 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szok

  Ludzie obudżcie się , za chwilę obudzimy się w państwie totalitarnym.

 • 4 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dorniak się bardziej uaktywnia

  Wybory się zbliżają znowu mu się marzy że go wybiorą

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mestwin

  Pewnie ,dotknie to synekurek-i różnych posadek, ale to wykreowane i kierowane pod ścisłym nadzorem wytyczne z Brukseli.Nie mały w tym udział naszych "polskich Eurodeputowanych,którzy cieszą się, że naród polski dotyka ich Obstrukcyjne działanie-to samo mamy, naszej szczególnie polskiej opozycji w komisjach i przestrzeni publicznej.To powinno w przyszłości skutkować całkowitym usunięciem tych obywateli od jakichkolwiek funkcji publicznych

 • 4 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # #szok

  państwo totalitarne to miałeś za PO - wyparowało ok 200 miliardów złotych i tylko ci z partii oszustów dobrze bawili sie przy ośmiorniczkach, nawet sędziowie kradli miliony ;) gdzie CBA się nie ruszy tam afera...Adamowicz nawet nie wiedział ile ma mieszkań i jego rodzice - handlarze warzywami - podobno mieli milionowe oszczędności i dawali je w prezencie wnuczkom Adamowicza... peowska sitwa jest rozbijana coraz mocniej a i ci którzy promują zboczenia poszli wreszcie w kąt ;)

 • 3 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do T.D. Masssu...

  co ma ta praca do cen wody? tym bardziej, że nie jest to praca aktualna? masakra z Pana wypisywaniem.

 • 3 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do #szok

  Takiej zajebistej sitwy przy takim potężnym korycie jak od dwóch lat - to nikt jeszcze nie widział.

 • 3 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do #szok

  Zapomniałeś napisać o tym jak za pis wyparowuje kasa ze skoków, jakieś bilbordy i inne misiewicze to już norma. A nowy urząd od wody to dla kogo jak nie dla partyjnych kolesi? Myślicie że jak napiszecie że to wina Brukseli i Tuska to ktoś uwierzy? Ludzie aż tak tępi nie są...

 • 0 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do poprzednika

  Oj widać po Twojej wypowiedzi, że są :)

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # JAROSŁAW

  CZY taką Polskę chcieliśmy by wszystko znów narzucali z góry?Wygląda ,że rządzi banda co nie liczy się z nikim.

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Woda to jedna sprawa .....

  A co dalej z GAZEM ZIEMNYM dla Kartuz ? Zakopano kilka lat temu 200 m. rur i cicho-sza potem.
  Powietrze w zimie zamienimy na czyste, bo wiele domostw przejdzie na ogrzewanie piecem gazowym z programatorem temperatury (zamiast ogrzewania domu odpadami wszelkiego typu).
  Tylko to uratuje nasze zdrowie, bo gaz ziemny jest stosunkowo tani i czysty dla nas i przyrody.

 • 4 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Gaz ziemny - każdemu wolno marzyć !!

  Nic nie daje nadziei, żebyśmy przestali buzować w piecach śmieciami, posypanymi miałem węglowym. Nasze płuca jeszcze przez wieeeeele lat będą oddychać tą zarazą, którą się ogrzewamy. Dzięki temu żyjemy taniej (oraz krócej).

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # palacz

  jednego nie rozumiem, to spalanie węgla czy drewna jest zdrowa dla naszych płuc ?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo