Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy
 Reklama Bat

W Stężycy i Kartuzach odbędą się warsztaty na temat stanu kaszubskich jezior

Opublikowany: 2017-11-20 11:09 Autor: nadesłane

Fundacja "Ocalić Źródło" im. bł. Salomei, przygotowała i prowadzi warsztaty edukacyjne "Ocalić piękno Jezior Kaszubskich" dla mieszkańców powiatu kartuskiego z sołectw znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie jezior.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

W czasie warsztatów pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego i specjaliści przedstawiają prezentacje, a następnie są prowadzone konsultacje mające na celu promowanie walorów czystych jezior i diagnozowanie swoistych problemów w danym sołectwie. Warsztaty wspiera zespół Lokalnej Grupy Rybackiej Kaszuby, szczególnie jej prezes Stanisław Klimowicz udostępniając nie tylko lokal, ale także swoje własne opracowania i torując drogę do ludzi. Bardzo cenna jest pomoc i zaangażowanie nauczycieli i uczniów oraz wsparcie dyrekcji I LO w Kartuzach.

fot.nadesłane

W ramach projekty odbyły się już takie spotkania z uczniami I LO w Kartuzach, z sołtysami gmin Chmielno, Stężyca i Kartuzy, a także z mieszkańcami sołectw gminy Chmielno (Borzystowska Huta, Chmielno, Miechucino, Przewóz, Zawory). Dla mieszkańców gminy Stężyca (sołectw: Borucino, Zgorzałe, Stężyca, Pierszczewo, Potuły, Łączyno, Gołubie, Żuromino, Czaple i Ostrzyce) warsztaty odbędą się 20 listopada 2017r. o godz. 17.30 w remizie OSP w Stężycy, zaś dla mieszkańców Kartuz i sołectw Ręboszewo, Brodnica Górna i Brodnica Dolna 24 listopada 2017 r.(piątek) na godz. 17.30 w Hotelu „Miłosz”.

Sołtysi biorący udział w spotkaniach przyznali, że nie mieli świadomości iż Jeziora Kaszubskie ulegają degradacji. Nie wiedzieli, że wiele z nich jest zarybiana, bo ryby nie dochodzą do dojrzałości rozrodczej. Po spotkaniu stwierdzili, że to przecież oni mieszkają i żyją nad jeziorami kaszubskimi i powinno im zależeć na tym, aby były one czyste, zadbane i atrakcyjne. Zgodzili się, że mimo różnych związanych z tym problemów warto przeprowadzić takie warsztaty w ich miejscowościach.

fot.nadesłane

Prezes LGR Kaszuby Stanisław Klimowicz zapoznał sołtysów ze strategią LGR Kaszuby i zwrócił uwagę, że ochrona Jezior Kaszubskich jest dla nich najważniejsza. Docenił ważność przeprowadzanych warsztatów ponieważ dają możliwość zastanowienia się co można zmienić i na co mamy wpływ.

W czasie prezentacji dla mieszkańców gminy Chmielno, profesor UG, dr hab. Dorota Burska omawiając przyczyny i skutki degradacji jezior kaszubskich zwróciła uwagę, że czysta woda z jezior jest nie tylko miejscem rekreacji czy źródłem dochodu z łowionych ryb, ale jest źródłem wody pitnej dla mieszkańców Gdańska i rezerwuarem wody do celów egzystencjalnych.

Prezentacje pracowników naukowych i formularz przygotowany przez mgr Teresę Sosnowską zainspirował dyskusję uczestników „Czyste Jeziora Kaszubskie atrakcją dla turystów i źródłem dobrobytu miejscowej ludności”. Miała ona wysoki poziom merytoryczny dzięki obecności aż trzech pracowników Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kartuzach, pasjonatów jezior i przybyłych uczniów I LO w Kartuzach.

fot.nadesłane

Niezwykle cenna była obecność i wypowiedzi zastępcy wójta gminy Chmielno, Zygmunta Wenty. Gmina ta jako jedyna w powiecie kartuskim przeprowadziła inwentaryzację nielegalnej zabudowy nad jeziorami. Niestety nikt dalej tym się nie zainteresował. Ponadto obecne prawo zezwala dzielić działki, także te nad jeziorami, co utrudnia ich ochronę.

Warsztaty „Ocalić piękno Jezior Kaszubskich”, realizowane są w ramach projektu Akademii Jezior Kaszubskich dofinansowanego przez Funduszu „Akumulator Społeczny”, ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Teresa Dyl Sosnowska
prezes Fundacji „Ocalić Źródło” im. bł. Salomei

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [20]

 • 5 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # grin pis

  a jak chcieli zatruwać wodę pitną gazem łupkowym to jakoś nikt się tym nie przejmował, kasa była najwazniejsza

 • 1 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Pani Prezes

  Proszę się zainteresować tym, co się wyprawia w Gołubiu, jak się niszczy brzeg jeziora sprzedając piwo, frytki, wynajmując rowery wodne, o tzw. dambkowym miejscu pamięci nie wspominając. Dzieje się to za przyzwoleniem władz gminy, więc co tu mówić o ocaleniu piękna tego jeziora.

 • 3 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  syf i nędza .. o czym tu prowadzić warsztaty ? poczekajcie jeszcze kilak lat aż je zarośnie w 100%. Pseudo ekologia.

 • 5 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # lol

  Była robiona dokumentacja, była badana woda, były robione projekty i wszystko robił ten sam uniwerek.

  Przestańcie marnować nasz czas i strzępić język, zacznijcie robić coś sensownego.

 • 3 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ŁOJ

  A czemu nie w stolicy najczystszych jezior ? Kartuzach ?

 • 2 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jozin z bazin

  dlaczego oczyszczalnia w Garczu,zanieczyscila j.Sianowskie i cala rzeke Lebe ? innego truciciela nie widac,bo zakaz kapieli z powodu zanieczyszczenia jest zbiezny z jej otwarciem

 • 3 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Łaskawa natura obdarzyła nas jeziorami

  KIEDYŚ pięknymi jak perły, ale chyba zrobiła olbrzymi błąd - bo jak wiadomo "nie rzuca się pereł między wie ... lkich flejtuchów". Poza tym dzikie śmietniska w lasach oraz trupie dymy z naszych kominów tylko potwierdzają nasz poziom cywilizacyjny. Nie jestem optymistką w tej dziedzinie.

 • 2 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Ryb w jeziorach radunskich nie ma jedynie ukleje a firma radbur sprzedaje karty rybackie i dobrze na tym procederze zarabia.Ma wynajęta straż rybacka i kontroluje wszystkich wędkarzy lowiacych ryby i za brak karty rybackiej wlepia mandaty .Jeziora wcale nie są zarybiane

 • 7 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # -A w Kartuzach

  to już sobie oczyszczanie jezior odpuścili. Walą w nie jakimś rezonatorem, a nieczystości dalej spuszczają. No jo

 • 2 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obserwator krajobrazu

  Kaszubski Park krajobrazowy, a ludzie sobie robią co chcą jak nikogo nie interesuje nielegalna zabudowa, to pewnie też nie zainteresuje niszczenie krajobrazu poprzez stawianie blaszanych domków holenderskich , wicinanie drzew nad brzegiem ( Ręboszewo)

  Proszę napisać ktora instytucja tak ignoruje nielegalną zabudowe nad jeziorami !!!

 • 1 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obserwator krajobrazu

  Kaszubski Park krajobrazowy, a ludzie sobie robią co chcą jak nikogo nie interesuje nielegalna zabudowa, to pewnie też nie zainteresuje niszczenie krajobrazu poprzez stawianie blaszanych domków holenderskich , wicinanie drzew nad brzegiem ( Ręboszewo)

  Proszę napisać ktora instytucja tak ignoruje nielegalną zabudowe nad jeziorami !!!

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # doktor doktor

  ile mądrych głów !!! ja cie nie mogie !!!

 • 8 6 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Piękna inicjatywa, gratuluję p. Sosnowskiej. Otrzymałem na piątek zaproszenie i oczywiście będę. Szkoda, że nie słucha się w niektórych gminach mądrych ludzi, którzy znają się na środowisku i gospodarce wodnej.

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bruno

  Moja propozycja jest prosta i tania ale długoterminowa. Proponuję wpuścić do jezior kartuskich narybek suma, a szczerze gwarantuję, że te ryby wpłyną naturalnie na znaczną poprawę jakości dna i wody.

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do @Bruna

  Rozwiń temat?

 • 0 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Guuumis

  A co na to Straż Rybacka?

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # radna

  Szacunek dla Fundacji ale to jest poziom badań na poziomie szkolnym i jest to ważne dla uczniów ale niekoniecznie powoduje krok na przodu w działaniach władz.

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ex-Radna

  Aż się prosi, aby napisać np. pracę magisterską pt: "Jak przez 50 lat wszystkie kolejne władze patrzyły łaskawym okiem na degradowanie i niszczenie własnych jezior". Materiałów źródłowych oraz dokumentów jest pod dostatkiem !!

 • 4 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Kartuzy, 24.11.2017. Arcyciekawe wiadomości na temat stanu kaszubskich jezior wygłoszone przez naukowców. Nareszcie mogłem jako inżynier środowiska od gospodarki wodnej porozmawiać z fachowcami także o mojej akcji "Nie pal śmieci-dbaj o dzieci", która przyczynia się do niższej emisji. Jak stwierdziła p. profesor tylko kilka osób w Polsce posiada wiedzę specjalistyczną na ten temat. To tłumaczy, dlaczego władze nie podejmują konkretnych działań. Jest wiedza naukowa, sposób oczyszczenia osadów dennych i pieniądze. Serdecznie dziękuję p. Teresie Dyl-Sosnowskiej za zaproszenie. Było 2 wędkarzy, kilka osób w średnim wieku i młodzież. Zabrakło sołtysów, wójtów i władz gmin i powiatów. Fotka https://www.facebook.com/NieZabijajStopDlaRakaIGmo/photos/a.415569445185385.96745.415526571856339/1514405678635084/?type=3&theater

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Na temat wody wypowiedziałem się na sesji https://youtu.be/0w0PsKkMKTI?t=2h43m14s

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo