Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Formex Reklama
Szybka Kolej Miejska Kaszuby

Zmarł Jerzy Walkusz, znany twórca ludowy z Hopowa

Opublikowany: 2017-11-09 10:18 Autor: Wojciech Drewka

W wieku 87 lat zmarł Jerzy Walkusz, znany twórca ludowy i animator kultury kaszubskiej. Był założycielem zespołu "Hopowianie", brał udział w wielu przedsięwzięciach związanych z utrwalaniem i promocją kultury regionu. - To dla nas wszystkich olbrzymia strata - mówi Marian Kowalewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Somoninie.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Jerzy Walkusz był z zawodu kowalem i rolnikiem, a z zamiłowania rzeźbiarzem. Wyrabiał m.in. kaszubskie instrumenty: diabelskie skrzypce, burczybasy i grzechotki. Wykonane przez niego instrumenty wykorzystywane są przez zespoły folklorystyczne, a także pełnią funkcję eksponatów. Jerzy Walkusz jest autorem m.in. płaskorzeźb Drogi Krzyżowej, umieszczonej w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie i „Ukrzyżowanie”, które znalazły się w sopockim ołtarzu podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II w 1999 r.

fot.archiwum/W.Drewka

Jerzy Walkusz jest laureatem wielu nagród, w tym nagrody im. Oskara Kolberga, w kategorii „Twórczość plastyczna, zdobnictwo, rękodzieło i rzemiosło ludowe, folklor muzyczno-taneczny”. Prowadził warsztaty etnograficzno-folklorystyczne na temat obrzędowości w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Wieżycy. Na terenie jego gospodarstwa odbywały się plenery rzeźbiarskie. Współpracował z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Somoninie dla którego wykonał m.in. największe diabelskie skrzypce zaprezentowane podczas „Ostrzyckiego Lata”, później zaś brał udział w pracach nad budową rekordowego burczybasu.

fot.archiwum/W.Drewka

Chętnie dzielił się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodzieżą podczas organizowanego w Somoninie Forum Twórców Ludowych. Przy każdej okazji opowiadał też o historii Kaszub i kaszubskich tradycjach. Był jednym z bohaterów filmów Eweliny Karczewskiej i Piotra Zatonia „Ze śmiercią na Ty” oraz „Na psa urok” poświęconym kaszubskim wierzeniom, tradycjom i obrzędowości.

REKLAMA

Razem można więcej

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [6]

 • 16 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # yo.

  Odszedł człowiek z wielkim sercem do kaszubskich tradycji. Z dystansem, poczuciem humoru, nostalgią za czasami, które odchodzą w zapomnienie. Teraz stał się również częścią historii. Będziemy tęsknić i wspominać.

 • 8 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # R.I.P.

  Cudowny człowiek!

 • 6 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wielka strata

  Wielka strata, wspaniały człowiek pod każdym względem. (*)

 • 6 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wspaniały człowiek

  Wspaniały człowiek, wielkie serce i oddanie dla kultury,wyjątkowa osobowość i talent. Bezinteresowność,którą teraz tak rzadko się spotyka. Odszedł twórca ludowy w pełnym tego słowa znaczeniu. Będziemy pamiętać poczucie humoru, pomysłowość i radość życia Jerzego Walkusza.

 • 4 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # smutek

  Wielka strata dla Gminy Somonino, za swoje wieloletnie zasługi otrzymał wyróżnienie od wójta.

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Cezary Bach- Żelewski

  Panie Jerzy odpoczywaj w pokoju. W imieniu społeczności szkolnej z Trzepowa składam serdeczne wyrazy współczucia najbliższym wyjątkowego człowieka. Bazuna , którą nabyliśmy niespełna 3 tygodnie temu dla naszej szkoły była pewnie ostatnią wykonaną przez mistrza...

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo