Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy

Nawałnica, protesty przed sądem, duże imprezy... Co zapamiętamy z 2017 roku?

Opublikowany: 2017-12-31 16:08 Autor: redakcja

W tym roku niewątpliwie to natura nadała ton wydarzeniom znacznej części minionego roku. Strasznej, sierpniowej nawałnicy nie da się zapomnieć jeszcze długo. Ale sporo działo się też w polityce - nie tylko lokalnej, ale i ogólnokrajowej, która okazała się mieć duży wpływ na mieszkańców naszego regionu. Oto nasz subiektywny wybór najważniejszych wydarzeń mijającego 2017 roku.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

STYCZEŃ

fot.W.Drewka

 • Rekord WOŚP także w pow. kartuskim. Wsie i miasteczka w powiecie kartuskim grały razem dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym jednym dniu wszyscy z uśmiechem i radością dzielili się pieniędzmi po to, by wesprzeć akcję. W większości sztabów padły rekordy uzbieranych pieniędzy.

WOŚP w Żukowie. fot. Magda Dzienisz

LUTY

 • Wójtowie i burmistrzowie apelują, by bronić samorządów przed J. Kaczyńskim. Proponowana przez Prawo i Sprawiedliwość zmiana w ordynacji wyborczej jest zaprzeczeniem podstawowej zasady demokratycznego państwa prawa – to fragment apelu pomorskich samorządowców, którzy spotkali się w Gdańsku w Europejskim Centrum Solidarności.

fot.źródło:gdansk.pl

MARZEC

fot. M. Dzienisz

KWIECIEŃ

MAJ

fot.W.Drewka

fot.nadesłane/Justyna

fot.W.Drewka

CZERWIEC

 • Kartuzianie zakopali „skrzynię czasu”. Skrzynię z pamiątkami po współczesnych zakopano w ogrodzie Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Odkopana ma zostać za sto lat – tak głosi instrukcja na specjalnym kamieniu. Kartuzianie włożyli do niej przeróżne rzeczy – płyty i książki, zdjęcia, gazety, publikacje, listy, kubki, kserokopie dokumentów, nalewki, zabawki, wiersze, telefon Nokia 3310 i wiele, wiele innych.

fot. Magda Dzienisz

Edmund Kwidziński. fot.M. Dzienisz

Czy ta leśna ścieżka wkrótce zmieni swoje oblicze? fot. archiwum/W.D.

LIPIEC

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

SIERPIEŃ

fot.W.Drewka

fot.W.Drewka

fot.UG Żukowo

fot. nadesłane/Nadleśnictwo Kartuzy

 • Specjaliści wyjaśniają specyfikę żywiołu. Niespotykana dotąd nawałnica, która na Pomorzu spowodowała ogromne szkody, to tzw. bow echo – linia ściśle powiązanych ze sobą burz. Eksperci z Obserwatorium Burzowego w Lniskach wyjaśniają tajniki tego zjawiska. Zwracają także uwagę na niedostatki systemu ostrzegania, zwłaszcza w gminach i powiatach.

 • Skandaliczne słowa wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha z PiS po katastrofalnej nawałnicy. Stwierdził on, że nie będzie wzywał wojska „do zbierania gałęzi i zamiatania liści”. Zmienił zdanie dopiero po kilku dniach. Mimo licznych apeli nie ogłosił stanu klęski żywiołowej.

Pośrodku wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Z prawej senator Waldemar Bonkowski (PiS.). fot.źródło: facebook/Pomorski Urząd Wojewódzki

 • Dopiero po tygodniu od katastrofalnej nawałnicy, wojewoda pomorski Dariusz Drelich wybrał się w okolice Sierakowic i Sulęczyna, by na własne oczy zobaczyć zniszczenia. Do tego momentu w tym rejonie dotkniętym kataklizmem nie było żadnego przedstawiciela rządu.

fot.źródło:facebook/Pomorski Urząd Wojewódzki

WRZESIEŃ

fot. archiwum/M. Dzienisz

 • Znów wstydziliśmy się za „senatora z Kaszub”. Waldemar Bonkowski, senator z PiS niedawno wcześniej obraził miliony Polaków nazywając ich „pożytecznymi idiotami, bolszewickimi upiorami”, a teraz wygłosił w Senacie rasistowskie przemówienie na temat uchodźców. – „Tych ludzi nie da się ucywilizować! Syf, kiła i mogiła” – powiedział.

Kliknij, aby obejrzeć. fot.screen/źródło:www.tvpparlament.pl

PAŹDZIERNIK

 • Ważna decyzja dotycząca Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej – Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA ponownie ma rozpoznać tę sprawę, a to oznacza kolejne opóźnienia związane z budową tej ważnej dla regionu inwestycji.

fot.archiwum/Nadleśnictwo Kartuzy

fot.W.Drewka

fot. nadesłane/ UG Żukowo

LISTOPAD

 • W wieku 87 lat zmarł Jerzy Walkusz, znany twórca ludowy i animator kultury kaszubskiej. Był założycielem zespołu „Hopowianie”, brał udział w wielu przedsięwzięciach związanych z utrwalaniem i promocją kultury regionu.

fot.archiwum/W.Drewka

 • Ani rada gminy, ani wójt nie będzie już ustalać stawek za wodę i ścieki. Od nowego roku zajmie się tym rządowy regulator czyli Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. – To kolejny krok w stronę centralizacji państwa i odbieranie kompetencji lokalnym samorządom – mówią samorządowcy.
 • Kolejny, poważny cios dla naszego regionu. Tym razem rząd bierze się za język kaszubski. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce od 1 stycznia obniżyć subwencję oświatową dla samorządów z tytułu nauczania języka kaszubskiego. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie bije na alarm.

fot.archiwum/W.Drewka

GRUDZIEŃ

 • Gmina Kartuzy postawiła na swoim. W Gaju Świętopełka kończą się prace związane z budową ścieżki pieszo-rowerowej. Mimo protestów ścieżka od strony kolegiaty pokryta jest już warstwą wiążącą z betonu asfaltowego. Na nią położona zostanie jeszcze jedna warstwa – ścieralna.

fot. Magda Dzienisz

 • Tak poważnego pożaru nie było w powiecie kartuskim od lat. Restauracja „Przystanek Łosoś” spłonęła doszczętnie. Straty oszacowano na 3,5 mln zł.

fot.W.Drewka

 • Poważne zmiany w kodeksie wyborczym, które będą miały wpływ na wybory samorządowe w 2018 r. W nocy Sejm przegłosował zmiany, zgodnie, z którymi wójtowie i burmistrzowie będą wybierani na dwie kadencje trwające po pięć lat. A to nie jedyne zmiany.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [22]

 • 39 13 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  wielu zapamięta upolitycznione i nieobiektywne media lokalne.

 • 18 27 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @info

  A jeszcze więcej zapamięta zawłaszczone media publiczne, zawłaszczone sądy, politykę anty pomorską oraz ogółem anty samorządową, niespotykane dotąd podzielenie państwa i przede wszystkim powrót praktyk panujących w czasach komunistycznych

 • 13 20 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PiS nienawidzi Kaszubów

  Zabierają środki na inwestycje drogowe, ograniczają naukę kaszubskiego, walczą ze wszystkim, co jest nam bliskie. Jesienią będzie trzeba dać im w wyborach samorządowych czerwoną kartkę.

 • 14 12 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zapamiętamy pisowi Drelicha

  Wojewoda Drelich z nadania pisowskiego uważa rozwój kultury kaszubskiej za "separatyzm". Ci ludzie nie mają pojęcia, kim jesteśmy.

 • 28 20 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  mimo wszystko PiS lepsze :)

 • 28 16 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sierakowice

  Pis przynajmniej pomógł rodzinom a inni co zrobili? Złodzieje i tyle . pis żądzi tak niech zostanie.

 • 8 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Toyo

  Wszystkiego najlepszego na Nowy Rok 2018.Mniej antagonizmu jesteśmy Kaszubami nie dajmy się podzielić.Pozdrawiamy!

 • 8 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do powyżej

  tylko żeby Kaszubi się wzajemnie szanowali szczególnie podczas kampanii wyborczej na jesieni wówczas zobaczysz prawdziwą twarz Kaszubów.

 • 11 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Sierakowice

  Życzę nam wszystkim, że władze lokalne też zaczęły pomagać zwykłym ludziom. I zajęły się sprawami podstawowymi jak np. naprawy dróg i inne rzeczy poprawiające nasz byt codzienny i mające wpływ na to byśmy żyli godnie, jak w cywilizowanym kraju i obojętnie w mieście czy na wsi.

 • 14 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miastu i gminie Żukowo

  Życzę dobrej zmiany. Tak, by głos zwykłych ludzi zaczął być słyszalny. Nawet niech będzie PiS i dobrze pozamiata.

 • 6 16 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szanujmy się

  Przede wszystkim szanujmy się i na poziomie lokalnym odsuńmy PiS, który Kaszubów nie znosi, wybierając mądrych ludzi

 • 7 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miszkaniec wsi

  Kaszubi to naród ludzi uczciwych religijnych mających swoją kulturę i tradycje chcących żyć w sprawiedliwosci. Oczekują od władz samorządowych sprawiedliwego podziału środków budżetowych jak na tereny wiejskie i miejskie. Pragną aby Burmistrztrzowie, Wójtowie oraz radni w wyborach wypełniali obietnice wyborcze.SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2018!!!

 • 7 12 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zamordyzm zalewający ojczyznę w natarciu

  Ci co go wyhodowali na własnym łonie, też dostaną niejednego kopa i wtedy się ciut zdziwią.

 • 4 15 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ info

  Mamy NIEupolitycznione i obiektywne media centralne, np. TVPis .... Hahahahahaaaaaaaa .Przepadam za dowcipami groteskowymi.

 • 22 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stefan

  Wstydzić można się tylko za lewacką platformę i nowoczesną i ich fana redaktora drewke

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Komuna #2 i lewactwo wróciły z hukiem

  Czerpią pełnymi garściami po ośmiu tłustych latach (z tej "zrujnowanej Polski"). Brawo MY !!!

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do info

  Przykład idzie z góry tvp

 • 8 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jax

  Dlaczego nie wprowadzić ustawy że kto był w partiach komunistycznych nie może być od prezydenta posłem senatorem burmistrzem i radnym,przecież jest wielka dekomunizacja. A nie że komunistyczny prokurator mów co jest zgodne z prawem

 • 2 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jax

  Muwi ce że pis dał 500 plus,zobaczcie jak ceny pofruneły za obsługę sondu,nowa opłaty za prąd,brak lekarzy w szpitalach, który dentysta zrobi zęby na NFZ (oczewiście bez kolejki 4 miesiące albo specjalista 3 lata i dłurzej) bo ZUS sprubuje nie zapłacić jednego miesiąca to zaraz wezwania przychodzą

 • 0 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Śmieszne

  Śmieszna jest ta kapsuła czasu ....jak dzieci...

 • 4 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  Miała być reklama jednej opcji a przypomniano o podwójnych standardach. EK jest tak jednostronny, że wg tego, co tu zapisano, po 2015 roku Polska jest w zapaści, kataklizmy nie są opanowane (bo wcześniej były☺), prawo nie działa, więc trzeba protestować (co prawda profilaktycznie, by nie wsadzili bliskich za bandyctwo publiczne). Władze w Kartuzach, tak krytykujący PiS i Prezydenta, co dały wyraz w podpisanych odezwach i pismach protestacyjnych, zapomniały gdzie sami mają demokrację - wszystkie ważne decyzje zostały podjęte bez udziału lokalnego społeczeństwa a konsultacje dla zmydlenia oczu. Rynek i Gaj to nasze okno na świat - a nadzór, który pilnował jakości wykonania, możecie pocałować tam, gdzie całowano pana majstra.

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Na kredyt

  "...po ośmiu tłustych latach"? Moje OFE, które miało być moją prywatną umową ze stroną, którą był Fundusz, zabrała strona trzecia (Tusk, Rostowski i kolesie)! Inwestycje w autostrady zrujnowały większość współpracujących z GDDKiA przedsiębiorstw! Emeryt miał pracować dłużej, by wspomóc mafie VATowską, dług publiczny rósł 150 mln zł dziennie... Naprawdę Eldorado! Waszczykowski powiedziałby nawet Eskobar!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo