Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
 Reklama Bat

Kartuzy. Trwają prace w Gaju Świętopełka - jest już ścieżka z betonu asfaltowego

Opublikowany: 2017-12-11 11:33 Autor: Magda Dzienisz

W Gaju Świętopełka trwają prace związane z budową ścieżki pieszo-rowerowej. Ścieżka od strony kolegiaty pokryta jest już warstwą wiążącą z betonu asfaltowego. Na nią położona zostanie jeszcze jedna warstwa - ścieralna. Kontynuowana jest też budowa zatoki autobusowej przy kolegiacie.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Budowa ścieżki pieszo-rowerowej w Gaju Świętopełka powoli zmierza ku końcowi. Tak zwana Aleja Filozofów, która przez wiele lat była piaszczystą drogą nad jeziorem, pokryta została betonem asfaltowym.

- Położona tam została warstwa wiążąca, która pokryta zostanie warstwą ścieralną w kolorze szarym. Kontynuowane będą też prace typowo wykończeniowe, m.in. związane z montażem oświetlenia w tym miejscu. Trwają także prace związane z budową zatoki autobusowej przy kolegiacie i chodnika – informuje Dawid Konkol z Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w Urzędzie Miejskim w Kartuzach.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Inwestycję wykonuje firma Budimex, która w przetargu zaoferowała 1,2 mln zł.

Przypomnijmy, że sprawa budowy trasy pieszo-rowerowej w Gaju Świętopełka nad Jeziorem Klasztornym Małym wywołała ogromne emocje. Wielu mieszkańców oburzył pomysł asfaltowania tego urokliwego zakątka Kartuz. Ich zdaniem asfalt kompletnie nie pasował do tego miejsca. Na Facebooku swój sprzeciw przeciwko asfaltowaniu Gaju Świętopełka wyraziło prawie 1200 osób, zaś pod petycją do władz w tej sprawie podpisało się ponad 190 osób.

Wiele głosów przeciwnych przedsięwzięciu w Gaju władze gminy usłyszały także podczas specjalnego spotkania z mieszkańcami. Zwracano uwagę, że tego rodzaju nawierzchnia nie pasuje do tego miejsca. Nie brakowało także opinii „za” – głównie wędkarzy, którzy optowali za uporządkowaniem Alei Filozofów.

Wszystkie prośby i protesty na nic się zdały. Kartuscy radni, choć w większości początkowo przeciwni zwiększeniu środków na budowę ścieżki w Gaju, zgodzili się w końcu przeznaczyć więcej pieniędzy na tę inwestycję. Zdecydowano o „dołożeniu” 600 tys. zł. Było to niezbędne do rozstrzygnięcia postępowania przetargowego, którego oferty przewyższały kwotę zarezerwowaną na ten cel przez gminę.

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

fot. Magda Dzienisz

Dla przypomnienia również nagranie ze spotkania z mieszkańcami ws. Gaju Świętopełka. Uważnym polecamy zwłaszcza fragment zaczynający się w 0:50 minucie:

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [72]

 • 25 32 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # haha!

  Wygląda to na zdjęciach tak sobie, jednak na żywo całkiem fajnie! Mnie się podoba! Na reszcie będzie tam ruch. Brawo za podjęcie tej niepopularnej, lecz słusznej decyzji!

 • 17 24 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mloda

  Szkoda,że szanowna redakcja nie chce wspomnieć,że na spotkaniach ws. Gaju przychodziła garstka ludzi, a ci którzy krzyczeli przeciw siedzieli w domach i pisali durne komentarze na expresie! Nie obecni nie mają głosu i prawidlowo. Brakuje tam jeszcze zagospodarowania samej wysypy,chociaż powątpiewam,że cokolwiek tam postawione na dłużej zagości bo bezmózgi którzy zamiast mózgu mają sieczkę zaraz wszystko tam poniszcza.

 • 8 13 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kazi

  poczekaj chwile zaraz sie zacznie fala krytyki ....ludziom nie dogodzisz.....

 • 33 12 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lawyer

  Wyspę także zabetonowac i na środku postawić bunkier...

  Generalnie lepsza była wersja gaju bez asfaltu, naturalna i wtapiała się w przyrodę, obecną wersja jest beznadziejna, co widać na załączonym obrazku, mam nadzieję że lasu nie będziecie betonować.

 • 22 10 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ewa

  No to panie władzo już do gaju na spacer z żoną przynajmniej bucikow nie zniszczycie,żenada wszystko zalać betonem a za chwilę mieciu wyda rozkaz "zrywać asfalt" powtórka z rozrywki.

 • 10 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Asia

  Tak grunt że jest asfalt i teraz zacznie się ruch;););)

 • 8 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ddd

  Tylko po co tam te drzewa?

 • 8 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # eeech

  A można by było palmy posadzić .

 • 21 10 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Olfaz

  Oto przykład jak można zniszczyć coś co funkcjonowało przez tysiące lat. Beznadzieja. Zobaczymy jak to będzie się kruszyło jak korzenie ruszą. kto będzie zbierał asfalt z jeziora... Mnisi się przewracają na inny bok aby na to nie patrzeć....

 • 20 7 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przerażający widok

  Po prostu profanacja. Trzeba wiedzieć, że oprócz ludzi na świecie istnieją zwierzęta i roślinność, a w zasadzie to dzięki nim świat istnieje, ludzie to tylko dodatek niechlubny

 • 14 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jeszcze potrzebne wysokie latarnie

  WANDALOODPORNE = PANCERNE ! (i kamery kamienioodporne )

 • 14 14 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rysia

  Wygląda przyzwoicie, ale wiosną będzie zdecydowanie ładniej. Dla spacerowiczów i rowerzystów fajna opcja (bez względu na pogodę). Kartuzy naprawdę pięknieją. Czekam na zakończenie prac remontowych budynku Dworca PKM, a mam nadzieję, że na odnowienie zniczczonych - szpecących to atrakcyjne miasteczko - kamienic i domów też przyjdzie pora. Dla młodzieży jeżdżącej na rolkach, deskorolkach, hulajnigach, rowerach przydałoby się wykonać park np. taki jak na Przymorzu. Wszyscy, którzy przyczynili się do tych zmian, począwszy od zarządzajacych po wykonawców wykonali kawał "dobrej roboty". Możemy być dumni. To są na pewno pozytywne zmiany, a co najważniejsze sprzyjają integracji społeczeństwa, zarówno ludności miejscowej, jak i turystów z kraju i zagranicy.

 • 29 14 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tadeusz

  Jak można było tak sprofanować to piękne miejsce...

 • 19 10 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zal

  :((( tragedia

 • 6 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Radni byli za

  nawet spisali to w formie oświadczenia w 2016r., Pani Magdo, może bardziej obiektywnie!
  Na spotkaniu burmistrza z mieszkańcami, też większość radnych opowiedziała się za budową ścieżki. Obiektywnie o tym spotkaniu to napisano w DB. Tu niestety manipulacja...
  http://expresskaszubski.pl/opinie/2016/08/pierwsze-poltora-roku-rady-miejskiej-w-kartuzach-chcielibysmy-trzymac-sie-zasady-zgoda-buduje

  "Promenada ciągi piesze i rowerowe staja się coraz bardziej popularne. Rozpoczęliśmy budowę promenady nad jeziorem Karczemnym. Projekt ten w tej chwili jest zablokowany w skutek braku uregulowań własnościowych. Dodatkowym mankamentem tego miejsca jest problem związany z nieprzyjemnymi zapachami, które występują na tym akwenie. Widząc Kartuzy, jako miasto turystyki rekreacyjnej, należy podjąć alternatywne projekty budowy ścieżek pieszo-rowerowych wokół Jeziora Klasztornego Małego, dalej połączenie z możliwością rozbudowy poprzez brzeg Jeziora Klasztornego Dużego do połączenia z budowaną promenadą do Grzybna i dalej nad Jezioro Białe. Jezioro Klasztorne Małe jest to akwen wodny, który zapisuje się w historii Kartuz wraz z Aleją Filozofów znanym, jako Gaj Świętopełka zakończony Wyspą Łabędzią. Prawie z każdego miejsca wokół jeziora widoczna jest wizytówka Kartuz - Kościół Poklasztorny. "

 • 13 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # o spotkaniu

  Na spotkaniu była garstka wędkarzy, którzy zostali zaproszeni w wiadomym celu i to oni piali peany na cześć asfaltowania gaju. Jeden z uczestników tego spotkania zresztą to wychwycił i puścił burmistrzowi taką wiązankę na temat manipulacji aż mu w pięty poszło.

 • 13 8 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  już widzę starszych ludzi na spacerze,idących gęsiego, rozglądających się za pędzącymi rolkarzami i rowerzystami. Ta dróżka jest za wąska by spełniała rolę jaką jej powierzono. Osobna sprawa to profanacja tego miejsca.

 • 6 12 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gajowy

  no i pięknie !!! nareszcie !!!

 • 11 7 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # #robert tadeusz

  puknijcie się w dekiel !!! we wszystkich parkach czy to w Oliwie czy nawet przy Parkowe w kartuzach są ścieżki asfaltowe albo z kostki

 • 8 6 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Zenka

  Już widzę starszych ludzi na spacerze,idących gęsiego, po kostki w błocie...już widzę jak chodzą tam..tj widziałem że nie chodzili, teraz jest nadzieją ze pójdą.

 • 17 6 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Zobaczcie ile pieniędzy mieszkańców wsi z podatków jest ,,pakowany,, w miasto Kartuzy sądzę z 80% a wieś otrzymuje jedynie 20% chciałbym przypomnieć ze w Kartuzach mieszka 14 tys. mieszkańców a na 19 tys mieszkańców .PODATKI placa wszyscy dorośli obywatele Gminy Kartuzy a to gadanie ze te piniadze są w większości z dotacji unijnych to nie do końca prawda to trzeba posiadać swój wkład co najmie 50% Jak się jakieś sołectwo doprosi to najmiej 50 metrów chodnika lub parę płyt yumbo lub wywrotka tlucznia.Nie ma sprawiedliwego traktowania w podziale pieniędzy między mieszkańcami wsi i miasta w Gminie Kartuzy

 • 14 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jeśli MG zależy na ożywieniu Gaju

  To potrzebna jest tam kompletna siłownia napowietrzna a nie tylko 3 urządzenia dla starszych mieszkańców typu bujanie nogami (które też są dla seniorów potrzebne),nie wszyscy młodsi siedzą godzinami przed internetem chcą np. bieganie połączyć z ćwiczeniami na powietrzu a szkoły z Klasztornej, Wzgórza czy Dwójki mogłyby tam przeprowadzać zajęcia ogólnorozwojowe typu podciąganie na drążkach dlatego pełna siłownia napowietrzna jest w tym miejscu idealnym rozwiązaniem dla różnych grup wiekowych i tak jak to miało być na wstępie tego projektu połączona z oświetleniem ledowym z monitoringiem aż do mostu bo inaczej tam nic się nie zmieni będzie tam dalej stało dwóch rybaków a na ławce siedzieć będzie kilku wagarowiczów z trunkami różnego kalibru...

 • 9 8 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bardzo ładnie

  Przecież to w mieście jest. Fajne miejsce spacerowe.

 • 11 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # wiejski myśliciel przy sterach

  to jest tak piękne i treściwe jak burmistrz .... po prostu BETON i PUSTAK ...

 • 13 8 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 123

  Totalna żenada. Zniszczono przepiękne dziedzictwo naturalne Kartuz. Wstyd!!!
  W gaju asfalt a na rynku bruk, buahahahahaha Genialna strategia rewitalizacji miasta!!!

 • 11 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @#robert tadeusz

  tylko , że Aleja w Gaju Swietopełka to nie jest i nie był park. Sam sie puknij, ale w noge, bo dekla u ciebie brak skoro nie rozumiesz co tam uczyniono

 • 12 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # taki obraz

  trzeba mieć potężne ała żeby to wymyślić i zrobić, ale stało się. Idąc miastem jesteśmy ciągle po opadach opryskiwani przez samochody wpadające w bezdenne kałuże , zaś płyty chodnikowe jak wysepki na jeziorach mazurskich a między nimi Mamry. Jaki obraz nędzy i rozpaczy.

 • 12 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # obca nam władza

  ten który to wymyślił na pewno nie jest rodem z Kartuz/ Kaszub, bo żeby tak zeszpecić dziedzictwo kulturowe tak pod względem historycznym jak i ekologicznym, to trzeba je po prostu nienawidzić, czyli najczęściej być obcym.

 • 15 6 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czego tu wymagać

  Panie Gołuński, coś takiego co tam wykonałeś to było w modzie zaraz po wojnie w latach 45-60. Wiesz to wtedy gdy ludzie głupi byli i za wszelką cenę słomę z butów chcieli wyciągnąć, toteż zachłystneli się betonem i asfaltem, dlatego "park po cysterski dziś ma spękane asfaltowe ścieżki" które bynajmniej ładne nie są co pokazują europejskie i światowe parki oparte o rozwiązania nie kolidujące z naturą, a więc naturalne.

 • 16 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  dla mnie dziwne jest, że na rynku odsłania się kostkę, żeby wrócić do tego co kiedyś było, a w gaju natomiast zalewa się ścieżkę betonem po nowoczesnemu... to miejsce straciło swój urok, oby ludzie z trójmiasta tam nie jeździli bo w sumie to po co jak w gdańsku są lepsze ścieżki

 • 11 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # historian

  kolego wyżej, asfalt już od 25 lat nie jest w modzie tylko do tego osobnika o ciężkim polocie intelektualnym to nie dotarło. Szlak komunikacyjny należało poprawić w oparciu o inne szeroko stosowane naturalne budulce.

 • 14 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zxc

  Tragedia. Asfaltowania gaju nie zapomnę przy urnie wyborczej.

 • 8 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lech Kowalewski

  Najważniejszą inwestycją turystyczną w tej okolicy wydaje się rewitalizacja dawnych obiektów klasztornych i przeznaczenie ich na muzeum Zakonu Kartuzów. To dopiero uaktywni turystycznie Kartuzy i może długofalowo zapełnić kiesy miasta i rozwój różnych usług . Plan, symulacje, nowe mieszkania dla lokatorów budynków poklasztornych, fundusze unijne, poszukiwania zbiorów (Pelpin), odtworzenie browaru Kartuzów itp.

 • 7 7 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIREK-monsz-GRAŻYNY

  No tera wyglonda jak w niemcach zresztą to i tak niemieckie ziemie.

 • 8 10 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zuza

  No i w końcu cywilizacja dotarła do Kartuz :-))

 • 13 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Smutny widok niestety. Jak można było tak zniszczyć gaj?

 • 12 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Oby nie zapomniano o bardzo ważnej

  podwójnej żółtej linii ciągłej rozdzielającej kierunki ruchu pieszo-kołowego, aby uniknąć wszelkich zderzeń i stłuczek. Zebry też powinny być w kilku miejscach.

 • 11 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Oby .....

  Policjanci z bloczkami mandatowymi schowani w krzakach też nie będą się nudzić.

 • 9 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Skoczek

  A zrobią tam program pilotażowy i zamontują odcinkowy pomiar prędkości? Coś na wzór ultradźwięków na Klasztornym?
  Wygląda... no ok jest prawie dobrze, równo itd, ale cała ta inwestycja zabiła charakter tego miejsca.

 • 5 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mkk

  Nie będzie trzeba uważać na błoto ;) jest dobrze. Mini promenada :D

 • 12 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Oby nie zapomniano o bardzo ważnej

  oraz o pieknych żółtych płotakch jak na promenadzie , one tak dodadzą uroku :)

 • 12 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @czego tu wymagać

  bo widzisz chłop ze wsi wyjdzie ale wieś z Tego chłopa nie

 • 5 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # tej lampy nie można było przesunąć ?

  i prosto poprowadzić krawężnik. Co teraz dalej z odpływem deszczówki ?
  Kto to nadzorował ? Zawsze dobre pomysły trzeba spaprać.

 • 5 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # chyba las

  Jak narazie wygląda to conajmniej dziwnie.

 • 7 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Mloda

  Na spotkaniu bylo kilku wedkarzy, nie wszystkim pasuje , zeby iśc. A PODPISY SIE NIE LICZĄ ???? KZ tego wniosek , ze karuzjnaie maja g...o do gadania. jest władza....
  A teraz spacer- owszem, tylko boje się, ze bedzie dochodzic do wypadków, bo rowerzyści i inni na kólkach wiekszych czy mniejszych bedą zagrożeniem dla pieszych...ale to sie okaże w praniu...
  jednym słowem n- nie podoba mi sie

 • 9 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Święty Brunon

  Mas-sakra

 • 14 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Asfalt w lesie

  Takie rzeczy tylko w Kartuzach.

 • 11 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # A gdy już dojdziemy do Wyspy Łabędziej

  to powinno tam być kilka pięknych łabędzi (wykonanych z mieszanki żelbetonowej, aby nikt ich nie skrzywdził i nie rzucał suchych bułek)

 • 11 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec wsi

  Promenady i aleje w kartuzuzach trzeba było budowac w solectwach wiejskich bo przynajmniej nie śmierdzi szamba.

 • 11 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # M2 1500zl

  Metr kwadratowy 1500zl to dopiero zawyrzenie kosztow, ale BEZRADNI radni to zaakceptowali. Oczywiscie wykonawca tyle nie dostanie.

 • 11 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszubski hacjendero

  Urocze. Ja pierdziu. Poszaleli.

 • 8 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # baron

  To jest po prostu skandal.

 • 7 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # yoko

  Widać jest moc...kurcze w powiecie nie mamy żadnego psychiatry ??

 • 7 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # baron

  Mam nadzieję, że dzięki tej "inwestycji" burmistrz MGG po wyborach będzie już tylko byłym burmistrzem. W zasadzie przykro mi to pisać bo popieram przywrócenie bruku w okolicach dworca ale asfaltowania gaju nie wybaczę. Nigdy.

 • 4 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Już nie mogę się doczekać jeździć

 • 6 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @A gdy już dojdziemy do Wyspy Łabędziej

  Na Kaszubach wykształciła się sztuką wyrabiana łabędzi ze starych ponacinanych opon zamalowanych białym szprejem. Takie by tam się nadawały - nawiązanie do lokalnej tradycji, a zarazem nowoczesność (takie kaszubskie origami)

 • 2 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Nie mogę się doczekać jak tam pojadę moim paskiem jeden-dziewięć tedei!!!

 • 4 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  Bardzo blisko wody. Oby tylko za kilka lat mróz nie rozsadził tej drogi od dołu

 • 8 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pamiętajmy radzie miejskiej

  że wsparła tę inwestycję. Tutaj była pełna zgoda (prawie) wszystkich.

 • 4 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szara mysz

  Wszystko dla kartuz a gdzie sa pieniadze na wioski niektore z nich to zieja komuna brak asfaltu ,chodnika, o oswietleniu to juz nie wspomne takie Staniszewo to od 30 lat niczego nie widzialo tylko kolo gimnazjum cos sie dzieje a gdzie reszta w miescie lampy co metr ana wsi co dwadziescia i jeszcze te krzaki zaslaniajace widocznosc a my tez placimy podatki ale dla wiosek nic przeciez tam ludzie moga chodzic po blocie i po ciemku

 • 4 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Szara mysz

  Wszystko dla kartuz a gdzie sa pieniadze na wioski niektore z nich to zieja komuna brak asfaltu ,chodnika, o oswietleniu to juz nie wspomne takie Staniszewo to od 30 lat niczego nie widzialo tylko kolo gimnazjum cos sie dzieje a gdzie reszta w miescie lampy co metr ana wsi co dwadziescia i jeszcze te krzaki zaslaniajace widocznosc a my tez placimy podatki ale dla wiosek nic przeciez tam ludzie moga chodzic po blocie i po ciemku

 • 9 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Hans

  To już nie jest ten sam Gaj :(

 • 1 5 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # banita

  Teraz należałoby poprawić (równo ułożyć, wymienić na kostkę lub zalać asfaltem) nieszczęsny bruk na ul. Klasztornej. Ponadto należałoby zmienić kierunek wyjazdu z ul, Klasztornej do Placu św,Brunona. Istniejący tam nakaz skrętu w prawo w kierunku ul. Wzg, Wolności dezorganizuje wyjazd do miasta. A Gaj, no cóż, zobaczymy. Myślę, że nie będzie gorzej niż było.

 • 6 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dokończyć dzieło zniszczenia Kaisera ...

  Ciekawe kiedy każe wysadzić kolegiatę, bo to takie stare i nieładne .....

 • 5 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ ponacinane opony

  Opony od traktora (tylne) zalecam najbardziej, aby ptaki wszyscy podziwiali !

 • 2 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Hans

  Masz rację, teraz jest ładniejszy, mi się podoba!

 • 2 3 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czytaj ze zrozumieniem

  LUDZIE, to jest podbudowa, i może nawet mieć kolor różowy.

  "- Położona tam została warstwa wiążąca, która pokryta zostanie warstwą ścieralną w kolorze szarym. "

 • 1 4 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @czytaj ze zrozumieniem

  "LUDZIE, to jest podbudowa, i może nawet mieć kolor różowy.

  "- Położona tam została warstwa wiążąca, która pokryta zostanie warstwą ścieralną w kolorze szarym. ""

  Kolor może być nawet żółty. Nie zmieni to faktu, że zaasfaltowanie gaju uważam za skandal.
  Gaj można było posprzątać i zagospodarować bez niszczenia jego naturalnego charakteru.

 • 2 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jeszcse tylko

  baijerki i bdz git:P

 • 5 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # uwaga

  Uwaga! Ostre kasowanie komentarzy!

 • 2 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Czy nazwę: "ścieżka pieszo - rowerowa" należy rozumieć tak, że po niej trzeba będzie rower aż do
  wyspy pieszo prowadzić?
  A może dla pieszych będą przejścia przez ścieżkę z "zebrami" i sygn. świetlną, żeby mogli bezpiecznie lasem dojść do wyspy. Bardzo to ciekawa sprawa. kto odpowie?

 • 2 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Jeśli MG zależy na ożywieniu Gaju

  ...to może na wyspie zakład reinkarnacji pierdyk..ć !

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo