Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Bat

Lekarka z kartuskiego szpitala stanie przed sądem w związku ze śmiercią 5-letniego Kacperka

Opublikowany: 2017-12-11 11:31 Autor: Wojciech Drewka

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Ewie Ch., która pełniła dyżur w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i odmówiła przyjęcia na oddział 5-letniego Kacperka z Miechucina. Stan dziecka stopniowo się jednak pogarszał. Mimo późniejszej operacji chłopiec zmarł.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Chodzi o zdarzenie z kwietnia 2015 roku. 5-letni Kacperek z Miechucina zachorował na zapalenie oskrzeli. Ponieważ mimo podawanych leków dziecko czuło się coraz gorzej, rodzice ze skierowaniem z przychodni pojechali do szpitala. Na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym chłopiec został zbadany, lekarka stwierdziła u niego zapalenie gardła, pobrała krew do badań, ale uznała, że dziecko nie wymaga hospitalizacji.

Następnego dnia, mimo podawanych leków stan chłopca zaczął się pogarszać. W pewnym momencie 5-latek stracił przytomność. Wezwanym na miejsce ratownikom udało się po 54 min. reanimacji przywrócić mu akcję serca. Chłopiec trafił do szpitala w Gdańsku w ciężkim stanie. Mimo przeprowadzonej operacji zmarł.

fot.archiwum/W.Drewka

Rodzice Kacperka od początku zarzucali lekarzom kartuskiego szpitala m.in. błąd w sztuce i niewłaściwą diagnostykę dziecka. Mimo zapewnień ze strony kierownictwa szpitala oraz władz powiatu, że wszystko odbyło się zgodnie z procedurami, zdecydowali się złożyć zawiadomienie do prokuratury.

Jak poinformował prokurator Maciej Załęski, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, do sądu w Kartuzach skierowany został akt oskarżenia przeciwko Ewie Ch., która pełniła dyżur jako specjalista pediatra na SOR Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach. Prokuratura zarzuca jej, że nie przyjęła dziecka na oddział szpitalny mimo występowania u niego objawów zaburzeń w układzie krążenia, co – według prokuratury – „powinno być wskazaniem do pogłębionej diagnostyki szpitalnej, przez co naraziła go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, tj. o popełnienie czynu z art. 160 § 1 i 2 k.k.”

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [35]

 • 5 11 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pusia

  Żal człowieka, ale przecież nikt nie jest nieomylny, nawet najlepsi się mylą, powinna przeprosić i poprawić się!

 • 11 16 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Doktor Ewa

  Jest bardzo dobrym pediatra! Ona i Mąż! To dziwne to postepowanie,dziecko zmarlo nastepnego dnia,rodzice mogli i powinni ponownie udac sie do szpitala jezeli stan malego sie pogorszyl,a nie czekac az straci przytomnosc.
  Nie cofniemy czasu,ale nie niszczcie lekarki ktora jest naprawde oddana swojej pracy!
  Niedlugo zamiast prawdziwych pediatrow,nasze dzieci bedzie przyjmowal ginekolog albo stomatolog!
  Doktor Ewo- trzymamy za ugodowe zakonczenie postepowania i jestesmy z Pania!.

 • 8 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Pusia

  Powinna zostać osądzona przez sąd i ewentualnie ukarana. Na dzieci zwłaszcza, lekarze powinni chuchać i dmuchać. Żal Jej było łóżka szpitalnego dla dziecka ze skierowaniem?

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kara choćby grzywną

  według stopnia winy. Nikt nie może być "niezawisły". Dość tego.

 • 4 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aga

  Czy Ta pani doktor powinna teraz dyżurować? jeśli postawiono przeciwko niej zrzuty o narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia ? Dla dobra sprawy i chyba nas ludzi nie powinna już dyżurować. Chodzimy tam z dziećmi i pownniśmy mieć 100 procent pewności że lekarz zrobi wszystko dla dobra naszych pociech. Strach ryzykować.

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Procedury

  Nie ma ludzi nieomylnych, lekarze tym bardziej do nie nie należą. @Doktor Ewa prześledź całą historię, to zauważysz, że to na lekarce spoczywa większa odpowiedzialność o troskę tego dziecka, rodzice mogą się nie znać, mogą błędnie odczytywać objawy - nie są lekarzami, i nie mieli też powodu po wizycie w szpitalu, nie wierzyć w zapewnienia tak doświadczonej lekarki. Wg lekarki przecież, to rodzice zawracają jej głowę pierdołami, inaczej jest z dorosłym człowiekiem, który może Ci dokładnie opowiedzieć i przedstawić jak się czuje, czy czuje się gorzej czy lepiej, niz takie małe dziecko, ono nie wie czy w tej danej chwili jest jemu lepiej czy gorzej, ono cały czas czuje sie źle, nie potrafi precyzyjnie określić swojego stanu w jakiejś skali, od tego właśnie jest lekarz. aby w razie wątpliwości podjąć starania, aby nie doszło do takiej tragedii.
  Przykre jest to co się stało, jednak od takich sytuacji lekarze powinni być ubezpieczeni, stała się tragedia, należy poprawić procedury aby się taka sytuacja nie powtórzyła, rodzice powinni dostać odszkodowanie- tak wiem, pieniądze nie zwrócą im dziecka, ale pozbawienie wykonywania zawodu lekarki też nic nie da. Błędy ludzkie występują w każdej dziedzinie naszego życia. A człowiek to bardzo złożony organizm, i o pomyłkę, czy błąd bardzo łatwo.

 • 11 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Doktor Ewa

  Co ty bredzisz!? O rodzicach, że mieli przyjechać jeszcze raz do szpitala. Skoro byli, prosili o pomoc a lekarka odmówiła hospitalizacji. Skoro lekarz pediatra się pomyliła ( i to ponoć bardzo dobra????) To co mieli zauważyć rodzice skoro nie są lekarzami. Dostali leki i mieli dziecko leczyć zachowawczo w domu. Według Ciebie, po przyjeżdzie do domu z dzieckiem, znowu mieli jechać do szpitala i powiedzieć że gorączka i zły stan zdrowia trwa u dziecka???? Usłyszeliby ,że panikują są przewrażliwieni i dostali by reprymendę ,że lekarka musi leczyć również inne dzieci a oni jej co godzinę głowę zawracają. Tak by było ! Tak jest! Dobrze, że inni mają więcej szczęścia. Bo Lekarze niestety nie dopełniają swoich obowiązków. Pani doktor powinna jak najbardziej ponieść odpowiedzialność. I nigdy się nie mylić.

 • 9 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aga

  Aja idąc na SOR chcę mieć pewność że nikt się nie pomyli. Moze pani Ewie już rutyna troszkę przesłania rzeczywistość ?!

 • 10 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Procedury

  A tak celem uzupełnienia, najbardziej wkurzyło mnie, nie to, że lekarka popełniła błąd, tylko to, że jej pracodawca i organ nadzorujący, czyli STAROSTA, nie widział w tej sytuacji nic złego, wg niej (starościny), no jejku stało się, o co tyle hałasu, no i jak to media mogą w tak bezczelny sposób o tym pisać.- jak by jakiś kataklizm się stał- dla niej widać śmierć człowieka nie jest czymś, na co należy zwracać szczególną uwagę. To trzeba mieć tupet i bezczelny charakter, za takie coś powinna ustąpić ze stanowiska- ale nie nie w tym kraju, tu honor i odpowiedzialność za słowa.
  Kontrola przeprowadzona odnośnie tego przypadku przez starostwo nie dopatrzyło się nieprawidłowości.

 • 7 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Procedury

  Tak to racja nasza p Starosta broni swoich w ciemno. Myślę że nie za wielką miała wiedzę w tym temacie ale ważne było uciszenie publiki. Zamiatanie pod dywan to niestety już tradycja. Ale to przecież śmierć dziecka!! jak można nie szukać dogłębnie. Jak nie dociekać. Powinna zostać ukarana nie tylko lekarka ale również i pracodawca który nigdy nie zauważa tam problemu.

 • 7 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @doktor Ewa

  Jeśli uważasz ją za super specjalistkę (nie mówiąc o nieuprzejmości tej kobiety) to lecz nadal u niej swoje dzieci. Tylko pamiętaj OBY SIE NIE POMYLIŁA TYM RAZEM PRZY TWOIM DZIECKU!

 • 3 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aga

  Powinna homeopatyczne jak zwykle zapisać ....szkoda gadać

 • 8 9 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gerard Lemoine

  Do Pani Aga.
  Kim Pani jest, żeby zakwestionować umiejętność Pani Doktor? Tego bym nie zrobił. Wielu z nas może wspólczuć tej rodzinnie, która straciła dziecko.
  Nie znaczy to jednak, że jedna lekarka sama ma wszystko zapłacić za tą tragedię, której główni decydenci mogli od dawna zapobiegać. Czy Pani patrzyła na ten szpital. Sam wygląd elewacji budynków daje do myślenia, a szczególnie kontrast z sąsiadującym z nim biurowcem. Look for the mistake!

 • 7 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Gerard Lemoine

  Szpital fakt wygląda wręcz drastycznie natomiast kiedy udaję się tam po pomoc średnie ma to dla mnie znaczenie. Oczywiście w pięknych miejscach wszystko milsze ..ale no właśnie ale istotniejsze jest czy lekarz który zbada moje dziecko nie pomyli się.

 • 2 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dorota

  Ci lekarze z Kartuz sami wyglondajom jak pacjenci dojechać ich
  To le cały dzień kawkuje i plotkuje a wieczorem wielce zmęczeni

 • 12 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dlaczego PCZ w Kartuzach zawsze

  kojarzy mi się z BER SP z o.o. w likwidacji w Chmielnie?

 • 10 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # UBekistan

  Może wkońcu poda się do dymisji?!

 • 1 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kamień

  Ludzie, zastanówcie się czasem co piszecie. Przecież sprawa trafiła do Sądu i to ten ma stwierdzić czy dr Ewa jest winna czy nie. Nie niszczcie człowieka, zanim nie poznacie wszystkich faktów.
  Bardzo współczuję rodzicom. To straszna strata. Bardzo też współczuję dr Ewie, bo nawet jeśli okaże się, że nie jest winna tej sytuacji to na całe życie pozostanie w niej ten ból po stracie pacjenta.

 • 3 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dobra rada

  Radzę wszystkim od razu jechać do Gdańska na sor może wreszcie zamkną niepotrzebny szpital. Lekarze niekompetetni a pielęgniarki niemiłe i naburmuszone To moje osobiste zdanie po wielu wizytach z dziećmi

 • 5 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gerard Lemoine

  @ Kamień
  Pan(i) najlepiej napisał(a) to, co wolałbym tu przeczytać.
  Bądźmy solidarni z naszymi lekarzami bo innaczej oni uciekną nie na kiełbasę, ale na normalne życie.

 • 3 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do dobra rada

  Bo w Kartuzach w SOR czekasz do 20 minut, a w Gdańsku do 2 godzin.

 • 3 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dobra rada

  Matko co za głupoty . Byłam w naszym szpitalu nie raz . Ostatnio przy porodzie :) wszystko supeeerrr .

 • 9 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Babcia Yanka

  A śp Dawidek? Już wszyscy zapomnieli?

 • 4 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aga

  Zbyt częste te pomyłki zle diagnozy. Ostatnio chirurg uznał ze syna nie może boleć brzuch w tym miejscu BO TAM NIC NIE MA

 • 3 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tylko Gdańsk- Oliwa ul. Polanki

  Tylko tam z dziećmi! !!! Tam nigdy nie odsyłają. To szpital dziecięcy. Super warunki. Warto jechać tam. Z dzieckiem zawsze ktoś zawiezie.

 • 1 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # poczytajcie sobie

  Taaa jedź do gdańska na sor, to karzą pielęgniarzom wywieść cie na plażę, żeby cię mewy rozdziobały. A wytłumaczą to tym że nie mają miejsc i że to nie twój szpital powiatowy. W tym miesiącu przerabiałem to 2 razy w wojewódzkim i na zaspie. W wojewódzkim interweniował rzecznik praw pacjenta. A najlepsze w tym to to, że na po podjętej próbie ratowania na sorze w Kartuzach, lekarka uczciwie powiedziała iż to co zrobiła to wszystko co może zrobić i co umie zrobić, że jeśli stan nie ulegnie poprawie to trzeba jechać do szpitala wyższego poziomu (Szpitala wojewódzkiego w Gdańsku). Co nas spotkało w gdańsku ... z gdańska z soru lekarka z ukrainy chciała na powrót przewieść pacjentkę do jej szpitala powiatowego, jednocześnie wmawiając pacjentce że symuluje ..(5 litrów płynów w otrzewnej !!). rzecznik praw pacjenta zadzwonił do dyrektora placówki i zostaliśmy w szpitalu wojewódzkim, ale za karę trzeba było leżeć ponad 48 godzin na sorze, aby potem "cudownie " otrzymać miejsce na oddziale.

 • 0 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # gdańsk to syf intelektualny

  dobra rada W kartuzach czekałem ze złamaną ręka 2,5 godziny na zajęcie się sprawą. Lekarz leżał na kozetce. a w gdańsku czekaliśmy 4 godziny na rtg po urazie głowy dziecka. Jeszcze nigdy nie widziałem żeby kogoś w kartuzach podjęli po 20 minutach, ale w gdańsku jest znacznie gorzej. Po co oni w tym Gdańsku wybudowali koło stadionu taki najlepszy w europie szpital , skoro nie ma miejsc , a w Otwocku maja równie dobry sprzęt diagnostyczny (rezonans magnetyczny o sile pola 3T - znacznie dokładniejszy od 1,5 T) i jesli zrobisz diagnostyke odpłatnie to jest ona tam 3 razy tańsza niż w szpitalu w Gdańsku ?!

 • 2 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Aga

  Część lekarzy to niedouki niestety. A może chcęci do pracy im brakuje nie mam pojęcia.Ale rutyna ich zabija....niestety nie tylko ich.

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # f...kt

  Myślę że dala większości powyżej tworzących swoje bzdurne wypociny najlepsza alternatywa byłoby iść w przypadku choroby do księdza lub się modlić , ba może nawet na 3 pacierze do pieca chorych wkładać. Co za beznadziejne wpisy, każdy pewnie studia medyczne kończy lub przynajmniej ma wyższe wykształcenie. W tym narodzie nigdy dobrze nie będzie bo co inteligentniejsi ludzie poszukają normalności za granicą.

 • 3 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Oliwa jest tylko dla dzieci!!!!

  Przestańcie pisać bzdury i rodziców straszyć!!!! Z dzieckiem TYLKO na Polanki do Oliwy.

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ oliwa

  A dorosły gdzie ma uciekać??

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zgryz

  @ @ oliwa
  wg starościny do piachu.

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nie ma nic

  Każda szanujaca sie firma ma
  Wizje
  Misje i
  Wartość
  ...tu nie ma nic!
  Sorry jest? ...pustka mierzona w ciantach.

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Otwock jest mega

  No nie ma jak porównać. Jak porównać skrttych parówkożerców z Misia z Zarzadem Szpitala:

  Dyrektor Naczelny
  Dr n. med. Mieczysław Błaszczyk

  Heloł?

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ŚWIĘTA jadwiga pomoże

  jak ci dziecko zachoruje to na kolana i różaniec odmawiaj a stanie się cud bo lekarzom cuda rtaczej się nie zdarzają ja w wojewódzkim czekałam 4 godziny na sorze z dzieckiem które miało według szpitala w koscierzynie złamany kręgosłup

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo