Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Namioty Emko
 Reklama Bat

Nie wszyscy krytykują propozycję obniżenia środków na kaszubski

Opublikowany: 2017-12-04 11:24 Autor: Wojciech Drewka

Zaniepokojeni planami MEN ws. obcięcia subwencji na język kaszubski są lokalni samorządowcy, a także parlamentarzyści. Ostatnio z pismem do szefowej resortu edukacji wystąpiła posłanka Ewa Lider z Nowoczesnej. Ale w samym Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim zdania na temat obniżenia środków na kaszubski są podzielone. Zdaniem Eugeniusza Pryczkowskiego nie powinno nikogo dziwić, że następuje urealnienie wydatków na ten cel.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Wielkie poruszenie wywołały plany Ministerstwa Edukacji Narodowej o podziale subwencji oświatowej na 2018 rok i zmniejszeniu środków na naukę języka kaszubskiego. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie podkreśla, że obniżenie subwencji na język kaszubski oznacza poważne kłopoty właśnie dla małych szkół, których dalsze funkcjonowanie może być zagrożone. Samorządowcy zwracają z kolei uwagę, że mniejsza subwencja na kaszubski, to poważne straty finansowe dla budżetów gmin.

Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w dzisiejszej wypowiedzi dla Radia Gdańsk mówił, że propozycje MEN nie są dziełem przypadku i wpisują się w pewną narrację wobec Kaszubów, zainicjowaną 11 listopada przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha (PiS). Wystąpienie wojewody wywołało ogromne oburzenie, bo zostało odczytane jako próba przypisania Kaszubom tendencji separatystycznych.

fot.archiwum

ZK-P wystąpiło już do Anny Zalewskiej, szefowej resortu edukacji z apelem o nieobniżanie samorządom subwencji oświatowej dla uczniów uczących się języka kaszubskiego. O to samo apelują też pomorscy parlamentarzyści m.in. poseł Stanisław Lamczyk z PO oraz Ewa Lider z Nowoczesnej.

„W związku z zapowiedziami opublikowanymi na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, chciałabym wyrazić głębokie zaniepokojenie planowanymi zmianami w sposobie podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2018. Zmiana obejmie prowadzenie szkół z nauczaniem języka regionalnego. W związku z proponowaną zmianą w rozporządzeniu MEN, sytuacja finansowa szkół z regionu Pomorza bardzo się pogorszy (…).” – pisze posłanka Nowoczesnej.

Ale okazuje się, że Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie nie mówi jednym głosem w sprawie propozycji dotyczących środków na kaszubski. Eugeniusz Pryczkowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego, znany kaszubski dziennikarz, poeta, pisarz, tłumacz, autor kaszubskojęzycznych programów telewizyjnych, członek ZK-P podkreśla, że póki co nie ma powodu do rozdzierania szat.

fot. archiwum/M. Dzienisz

- Rzeczywiście ma nastąpić obniżka w części dotyczącej nauczania języka kaszubskiego, ale zwiększona ma być subwencja dla szkół dwujęzycznych, a więc coś na czym by nam zależało – mówi Eugeniusz Pryczkowski. – Osoby związane bezpośrednio z nauczaniem języka kaszubskiego w szkołach doskonale wiedzą, że poziom edukacji jest często wręcz żenujący. A mimo tak dużych środków na ten cel nauczyciel często nie ma pieniędzy na autokar, by zorganizować wycieczkę. Problem w tym, że subwencja na język kaszubski stanowiła przede wszystkim duży bonus dla samorządów, natomiast nikt nie przejmował się realnym poziomem nauczania. Propozycja, o której mowa stanowi więc swego rodzaju urealnienie wydatków i jako osoba od lat walcząca o kaszubszczyznę nie mam z tym żadnego problemu. Kaszubski jest umierającym językiem i musimy to sobie jasno powiedzieć. Natomiast nie godzę się na to i wręcz protestuję by kaszubszczyznę sprowadzać jedynie do sposobu na robienie pieniędzy.

Eugeniusz Pryczkowski podkreśla, że do dyskusji na temat języka kaszubskiego należy włączyć nauczycieli i osoby związane z tą dziedziną edukacji.

Tymczasem spore kontrowersje wzbudziła też dyskusja w ramach senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych na temat planów cięć w oświacie. Senator Grzegorz Bierecki z PiS zakwestionował nawet status języka kaszubskiego, twierdząc, że nie jest to język i wciąż trwają spory na ten temat. Z błędu wyprowadził do senator Kazimierz Kleina (PO) podkreślając, że kaszubski już dawno został uznany za język regionalny.

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [19]

 • 18 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # antek

  wspaniały pomysł , wreszcie nie będzie oszukiwania subwencją na kaszubski i przekazywanie tej kasy na inne cele czy na nie wiadomo co

 • 15 14 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Swojak.

  Po co w ogóle uczniom zaśmiecać umysł jakimś bełkotem! Komu i do czego to potrzebne? Może ktoś wie? Kto się chce bawić to za swoją kasę a nie podatników!!! W szkole jest język Polski i tego niech się dobrze nauczą bo z tym jest nie najlepiej!!! Tyle w temacie!!!

 • 5 9 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oko

  Czy to możliwe, że Pan Eugeniusz obawia się konkurencji?
  Znowu te wykształciuchy. Nie dość, że się uczą to jeszcze mają coś mądrego do powiedzenia
  po Kaszubsku.

 • 9 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do powyżej

  P. Eugeniusz mówi że do dyskusji należy włączyć osoby i nauczycieli związanych z tą dziedziną edukacji,
  Należy tu wspomnieć że kiedyś nie którzy nauczyciele wręcz gnebili uczniów którzy mówili po kaszubsku, a dzisiaj są oredownikami kaszubskie my tych nauczycieli pamiętamy

 • 19 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Marta

  Pan E. Pryczkowski ma racje. Poziom nauczania jest żenujący. Dzieci zostają wręcz "zmuszane" do udziału w zajęciach j. kaszubskiego, na których kompletnie nic się nie uczą. Największy biznes na kaszubskim robią samorządy i szkoły!!!!

 • 6 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Marta

  samorządy to morze robią biznes na kaszubskim, ale nie szkoły. "biznes" w szkole często opiera sie na zatrudnieniu nauczyciela j. kaszubskiego i prowadzenie przez niego zajęć. często szkoła nic z tego nie ma- może jedna wycieczka darmowa dla dzieci na ro i to jest wszystko.

 • 7 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do@Marta

  W szkołach często j. kaszubskiego uczą panie ze świetlicy, biblioteki lub jakieś inne, którym trzeba poszukać zajęć, żeby miały pełen etat.

 • 2 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gregor

  To, że jakiś tam działacz krytykuje poziom nauczania kaszubskiego, czyli jak rozumiem to, że zamiast z tej dotacji finansować tą naukę, że samorządy wydają tę kasę na coś innego, to bym jeszcze zrozumiał. Ale, że sam Wasta Pryczkowski? Radny Powiatu Kartuskiego? Który obnosi się z tym, jak w wielu miejscach, dzięki jego aktywności tego kaszubskiego się uczy? Warto więc zadać konkretne pytanie: Panie Pryczkowski, gdzie w powiecie kartuskim ów poziom nauczania jest żenujący? W których gminach, a może i w samym powiecie, włodarze nie dbają o tę naukę? Rozliczmy to wszystko jak jest okazja! Ma Pan szansę stać się kaszubskim Katonem, i jak powiedział Pan A, to proszę też powiedzieć B!

 • 4 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Geno

  Warszawa na czele z rządzącym nie lubi kaszubów i dlatego obcina finanse!

 • 2 9 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # #Gieno

  szef Partii Oszustów niejaki Tfusk zarabia ponad 100 tysięcy niech wspomaga kaszubuf ,

 • 5 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # podatnik

  i co pomnik na cmentarzu radzieckim zostaje ?
  Dyrektor z Urzędu Wojewódzkiego wyjaśnił sprawę może teraz się dowiemy który to mieszkaniec chciał go likwidować ?

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # co to ...

  .. za dziwne stwierdzenie "wpisują się w narrację wobec Kaszubów"? To jak się w tę narrację wpisuje fakt, że nasze województwo otrzymało ogromne pieniądze na uruchomienie opieki dentystycznej i nie tylko dla naszych dzieci w szkołach? I to są właściwie , moim zdaniem, wykorzystane pieniądze, bo jakby nie było zdrowie jest najważniejsze .

 • 5 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ada

  Anonimowe komentarze to jest pisanie co komu ślina na język przyniesie. Co ma Tusk do obcięcia subwencji???Albo pomnik żołnierza radzieckiego? We Wiedniu w centrum stoi od lat pomnik żołnierza radzieckiego i nikomu nie przeszkadza! Teraz nastawiają pomników kaczyńskich i co???Utrzymanie małych szkół w gminach to ogromny wydatek. Natomiast subwencja na kaszubski wspomagała gminy!Ponieważ gminy mają dosyć wydatków mieszkańcy chcą wiele rzeczy a pieniędzy na wszystko nie starcza. Reforma oświaty niby nic nie kosztowała ale jednak trzeba było trochę dołożyć z gminnego budżetu!

 • 8 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nauczyciel

  Zgadzam się z p. Pryczkowskim. Brawo. Skończą się te."szkolne cuda"...

 • 7 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # szadi

  Oczywiście teraz trzeba wprowadzić nauczanie dwujęzyczne i dobrze - nasi nauczyciele i działacze się rozleniwili bo kasa leciała i można było trwać w stagnacji. Teraz wreszcie jest impuls do rozwoju kaszubszczyzny. Wszyscy widzimy, że dużo jeszcze do zrobienia, żeby młodzi chcieli mówić po kaszubsku.

 • 1 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ab55

  Prawo daje możliwość nauki języka kaszubskiego , a budżet tę naukę finansuje , inną sprawą jest wysokość subwencji , jeszcze inną sprawą jest to co politycy rządzący aktualnie w kraju sądzą o Kaszubach ostatni przykład w treści artykułu senator Bierecki Gdynianin wykształcony w Gdynia i Gdańsku odmawia Kaszubom prawa do języka ciekawe ? A co do Tuska , co ma do subwencji i wielu innych spraw dużo np. jak ptaszki ćwierkają doradca premiera Donalda Tuska Mateusz Morawiecki ma być premierem RP , czyli wg mnie Tusk to brzmi dumnie .

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obłuda nad obłudami

  Dziwię się, że nikt jeszcze nie zauważył obłudy jaką stosują wójtowie z Kaszub. Oto wypowiedź jednego z nich na jednym z portali: - Jeśli dojdzie do obniżki będziemy musieli zastanowić się nad cięciami w godzinach zajęć. Nie ma innego wyjścia. [...] Nie mamy skąd wziąć, by kształcenie kaszubskiego utrzymać w takiej formie jak obecnie.
  Trudno o bardziej obłudną wypowiedź. otóż łatwo obliczyć, że gmina ta dostaje grubo ponad 2 mln. złotych dodatkowo tylko dlatego, że wykazuje naukę kasz. Pieniądze te są inwestowane wszędzie, byle nie na kaszubski. A teraz tenże wójt mówi, że jeśli tak, to zetnie jeszcze lekcje kaszubskiego. Oto jest perfidia! Inny wójt mówił do redaktorki radia, że o ograniczaniu liczby uczniów w wielkich szkołach mówić nie będzie. Dlaczego? Każdy niech sobie dopowie sam. Kiedy my się wreszcie obudzimy! Na języku kaszubskim, który oni z premedytacją niszczą, oni jednocześnie zarabiają duże pieniądze. Quo vadis Cassubie?

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mestwin

  Zasadniczym elementem nauki j.kaszubskiego to świadomość wspólnych cech i poczucie własnej wartości oraz historii.Dlatego tak istotnym jest znajomość zasobów kulturowych,geograficznych i społecznych Kaszub.Dotyczy to tradycji,zwyczajów ,symboli i twórczości w tym literatury.Znajomość tych wartości oraz pogłębianie wiedzy następuje głównie poprzez organizację wycieczek, warsztatów, powiązanych i utrwalanych w procesie kształcenia.Muszą to zrozumieć samorządowcy, by nie doprowadzić rzeczywiście do dalszej obniżki subwencji wydawanej w niewielkim stopniu na ten cel, korzystając z bardzo liberalnego zapisu o nieoznaczeniu wydatków tej subwencjii.Wiedzą nie jedni co piszą!

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rodzic

  I co uczniom z tego, że co roku jeżdżą i oglądaja jak to dawniej chleb wypiekano, garnki lepiono itp. Na kaszubskim gofry i pizzę wypiekają. Może lepiej za te pieniądze poprowadzić zajęcia zdrowego odżywiania? Kaszubski w szkole moich dzieci to jakieś spontaniczne działania.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo