Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
 Reklama Bat

Sekcja oświaty gdańskiej "Solidarności" apeluje o nieobniżanie subwencji na kaszubski

Opublikowany: 2017-12-13 15:06 Autor: Wojciech Drewka

Jest kolejny głos w sprawie planów MEN ws. obcięcia subwencji na język kaszubski. Tym razem swoje zaniepokojenie wyraziła Rada Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Regionu Gdańskiego.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Nie milkną dyskusje na temat planów Ministerstwa Edukacji Narodowej o podziale subwencji oświatowej na 2018 rok i zmniejszenia środków na naukę języka kaszubskiego. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie bije na alarm i zwraca uwagę, że obniżenie subwencji na język kaszubski oznacza poważne kłopoty szczególnie dla małych szkół. Kaszubscy samorządowcy mówią zaś, że mniejsza subwencja na kaszubski, to poważne straty finansowe dla budżetów gmin. Propozycja MEN jest też pr"zez regionalnych liderów odczytywana jako działanie celowe wymierzone w Kaszubów":/aktualnosci/2017/12/samorzadowcy-bija-na-alarm-ale-nie-wszyscy-krytykuja-propozycje-obnizenia-srodkow-na-kaszubski.

fot.archiwum/W.Drewka

Apele o nieobniżanie subwencji oświatowej dla uczniów uczących się języka kaszubskiego skierowali do Anny Zalewskiej, szefowej resortu edukacji członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz pomorscy parlamentarzyści. Głos w tej sprawie zabrała też Rada Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego.

W swoim wystąpieniu pisze, że „(…) w okresie poważnych przekształceń strukturalnych szkolnictwa nie należy wprowadzać kolejnych zmian. Dotyczy to tak statusu zawodowego nauczycieli, ale też zmian w naliczaniu środków subwencyjnych np. na nauczenie języka kaszubskiego”.

Rada zaapelowała też do władz oświatowych o rzetelną informację na temat projektowanych zmian oraz „o rozważenie wstrzymania zmian algorytmu subwencji w tym zakresie przynajmniej do czasu zakończenia wdrażania nowej struktury szkolnictwa tym bardziej, że pojawiają się też obawy nie tylko o utratę pracy (godzin), ale i o zamykanie tzw. małych szkół”. Całe wystąpienie można przeczytać na stronie kaszubi.pl.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [7]

 • 3 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sąsiad

  Niech się walą! Teraz się obudziła solidarność? Piszę z małej litery bo już za nic mam tych sprzedawczyków. Kaszubi sami sobie wywalczą co im się należy. Może minie parę lat. Ale wcześniej czy później tak jak w słowach Polskiego hymnu: "Co nam obca przemoc ....."Tak było z tabaką !

 • 3 1 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # oko

  Nie mam zaufania do obecnej "solidarności". Ta organizacja już dawno temu przestała być związkiem
  zawodowym pracowników.
  Teraz to gromada nieudaczników na państwowych etatach.
  Ale skoro popierają to przynajmniej nie szkodzą.

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ten co nie jész ùspiony

  No jo - to ani përzëna nie chòdzy ò kaszëbsczi- le i ò budżetë, a dzysdniowô òrganizacëjô ZZ tak jak KZP plece co im slëna na jãzëk przeniese-no tak jak całô òpòzycjô- bò òni do niwnetka wszëtce nôleżą

 • 3 2 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zniesmaczony

  Prefabrykownie zmyślonych- konfabulacyjnych-jątrzących tytułów np. "Wraca groźba fali likwidacji szkół wiejskich na Kaszubach" zniesmacza...

 • 1 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszëba

  Kaszëbsczi jãzëk-Jaczi je jegò stón i co më robimë, żebë gò ùlepszëc? Prôwda je przikrô – kò nasz jãzëk je ju na ùmercym-jak dali tak pudze!W urzãdach, szkòłach nie jedni szkólny nie chcą słëchac jak do nich gôdô pò kaszëbsku

 • 3 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zrzeszenie niech płaci

  PO w przeciwieństwie do Nowoczesnej otrzymuje subwencje

 • 3 0 5 miesięcy temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 700 miesięcznie na dziecko?

  Tyle to prywatna szkoła kosztuje miesięcznie.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo