Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy

Somonino. Jest budżet na 2018 r. Co ważniejsze - wóz dla OSP Goręczyno czy budowa pomostów?

Opublikowany: 2017-12-20 16:59 Autor: Magda Dzienisz

Ponad pięciogodzinne obrady radnych w Somoninie zdominowała dyskusja nad przyszłorocznym budżetem. Nawiązano do wczorajszej tragedii w Egiertowie - Andrzej Sołtysek zaproponował, by dołożyć więcej środków na dofinansowanie zakupu wozu dla OSP Goręczyno kosztem inwestycji turystycznej nad jeziorem w Połęczynie i Kameli. Radni przystali na tę propozycję.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Zarówno wójt, jak i radni podkreślali, że przyszłoroczny budżet nie jest zadowalający, a jego ostateczny kształt jest wynikiem długich rozmów. Echa dyskusji na komisjach zabrzmiały także na dzisiejszej sesji.

- Uważam, że ten budżet jest dobrą propozycją dla gminy Somonino – stwierdził wójt Marian Kryszewski. – Wiadomo, że jego stworzenie nie jest zadaniem łatwym. Zawsze więcej jest propozycji i możliwości, które mogłyby się w nim znaleźć. Wypracowaliśmy wspólne stanowisko, zarówno Urząd Gminy, jak i rada. Realizacja zadań uzależniona jest od pozyskania dofinansowania. Już teraz przygotowujemy się, żeby niektóre przetargi wcześniej uruchomić, już teraz przygotowujemy niektóre dokumentacje. W budżecie są zadania, które odnoszą się do istotnych problemów: skanalizowania miejscowości w gminie, mamy zabezpieczone środki w zakresie oświaty, pomocy społecznej, bezpieczeństwa, rekreacji i sportu, są też środki na remonty dróg w poszczególnych sołectwach.

Wójt Marian Kryszewski. fot. Magda Dzienisz

„Budżet nikogo w pełni nie zadowala”

Plan finansowy gminy na 2018 r. zakłada 55 mln 624 tys. zł po stronie dochodów i 62 mln po stronie wydatków. Wydatki majątkowe wyniosą 14,6 mln zł. Deficyt budżetowy w wysokości 6 mln 347 tys. zł pokryty ma być m.in. z nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych, emisji papierów wartościowych w kwocie 3 mln 880 tys. zł i pożyczek w kwocie 720 tys. zł. Przewidywany stan długu na koniec roku wynieść ma 12 mln 272 tys. zł.

Do najważniejszych zadań należeć będzie budowa drogi gminnej relacji Somonino-Goręczyno (ul. Kasztelańska), na którą zarezerwowano 4 mln zł. Planuje się także budowę czterech przystani kajakowych, rozpoczęcie budowy trasy rowerowej Ostrzyce – Kolano, rozpoczęcie budowy węzła integracyjnego w Somoninie wraz z trasami dojazdowymi czy rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w Egiertowie oraz sieci kanalizacyjnej w Goręczynie i Rąty-Rybaki.

Zbigniew Nadolski, przewodniczący komisji rewizyjnej, podkreślił, że cieszy go zwłaszcza zaplanowana budowa bieżni na boisku w Somoninie. Stwierdził też, że budżet nikogo w pełni nie zadowala.

- Są rzeczy, które nie wszystkim pasują. Ale tak to wygląda po prostu w budżecie, pan wójt nam go przedstawia, a my musimy podejmować decyzję. Cieszę się, że część naszych sugestii została uwzględniona – powiedział.

Zbigniew Nadolski. fot. M. Dzienisz

Andrzej Czapliński zwrócił uwagę na, według niego, pomijanie inwestycji w Ostrzycach, które są perełką gminy Somonino.

- Przydałby się plac zabaw, jesteśmy jedną z niewielu miejscowości, gdzie takiego placu zabaw nie ma. Korzystałyby z niego zarówno dzieci turystów, jak i mieszkańców – mówił.

Andrzej Sołtysek, przewodniczący rady, zauważył, że znów zabezpieczono zbyt niską kwotę na budowę ulicy Kasztelańskiej.

- Dobrze wiemy, że te 4 mln zł w ostatnim przetargu zostały bardzo przelicytowane. Najniższa kwota, którą zaoferowano do ponad 5 mln zł. Mam nadzieję, że kolejny przetarg będzie ogłoszony po świętach, ale obawiam się, że ta suma nie wystarczy – powiedział.

Bezpieczeństwo ważniejsze niż turystyka?

Przewodniczący rady nawiązał też do wczorajszego gigantycznego pożaru restauracji w Egiertowie. Zaproponował, by „zdjąć” 129 tys. zł z inwestycji turystycznej w Połęczynie i Kameli – budowy pomostów, i „dołożyć” do 200 tys. zł zarezerwowanych na dofinansowanie zakupu wozu bojowego dla OSP Goręczyno.

- Wczoraj mieliśmy przykład, jak bardzo straże pożarne są potrzebne. Pożar w Egiertowie był na ustach całej Polski. Daje to dodatkowy bodziec, by pochylić się nad wydatkiem dla OSP Goręczyno. Uważam, że są wydatki pilne i te, które mogą zaczekać – zaznaczył. – Inwestycja w Połęczynie i Kameli to tylko inwestycja kosztogenna dla gminy, a nie przynosi żadnych korzyści pieniężnych. Można powiedzieć, że to pieniądze utopione w głęboką wodę. To jezioro jest piękne w swojej dzikości, a infrastruktura wokół niego nie nadaje się do obsługi turystycznej.

fot. M. Dzienisz

Wójt Marian Kryszewski nie do końca zgodził się z tą propozycją sugerując, że pomosty nad jeziorem są ważne zarówno dla turystów, jak i dla wieloletnich mieszkańców miejscowości. Dzięki nim Połęczyno i Kamela stałyby się atrakcyjniejsze, przyciągały turystów i mogłyby być alternatywą dla Ostrzyc. Ostatecznie radni przegłosowali większością głosów wniosek formalny A. Sołtyska. Tym samym OSP Goręczyno otrzyma na wóz nie 200 tys. zł, a 329 tys. zł.

Radny Wiesław Formela podsumowując budżet zwrócił m.in. uwagę na rosnące zadłużenie gminy, w tym kredyt, który ma zamiar zaciągnąć samorząd.

- Gmina w tej chwili bazuje na takich instrumentach finansowych, jak obligacje, pożyczki, wysoki poziom wolnych środków. W roku 2018 będzie jeden z najwyższych poziomów zadłużenia gminy Somonino – mówił. – Rozumiem, że inne gminy biorą pożyczki. Jestem nauczony, że używa się słów „oszczędność, redukcja kosztów”. Ani razu tych słów nie usłyszałem.

Wiesław Formela. fot. M.Dzienisz

Wymienił też propozycje do budżetu, które zasugerowali radni – to m.in. budowa drogi w Somoninie czy dofinansowanie zakupu wozu bojowego.

- Nasze wspólne rozmowy doprowadziły do autopoprawek do budżetu. Nasze dyskusje przyczyniają się do tego, że budżet ewoluuje we właściwym kierunku, pomimo, że nasze propozycje były mikre – zaznaczył.

Podkreślił także, by robić wszystko, by osoby mieszkające w gminie, a wciąż niezameldowane, dokonały ujednolicenia swojego miejsca zamieszkania. Gmina dzięki temu zyska wyższe wpływy z podatków i więcej możliwości inwestycji.

Radni jednogłośnie uchwalili budżet wraz z autopoprawką przewodniczącego rady.

fot. Magda Dzienisz

(aktualiz. godz. 20.45)

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [34]

 • 9 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Masa

  Ludzie weście sie puknijcie zamiast pomostów zacznijcie budować jakieś drogi masakra jakaś!!!

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kasztelańska

  A Kasztelańska ?
  Piaskowa w Goręczynie też nieprzejezdna w samej końcówce .
  Ludzie dzwonią i monitują ale bez skutku .

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec Polnej

  Polna też nadaje się do remontu tylko jak zwykle słyszę " brak środków" - ta gmina za Kryszewskiego się zwija zamiast rozwijać . Mam nadzieję, że wyborcy w przyszłorocznych wyborach go pogonią - niech ten nieudacznik wraca do szkoły tylko do tego się nadaje.
  ps. Pan Sołtysek też sobie pewnie przypomni o mieszkańcach przed wyborami i znowu zacznie łazić po domach jak ksiądz z kolędą niech no on tylko przyjdzie to powiem co tym zarządzaniu myślę. Dziwi mnie tylko jeden fakt przecież swojego interesu ( sklepu ) potrafi przypilnować i dobrze tym biznesem zarządzać a w gminie totalne dno!!!!

 • 0 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KAZIK

  BOGATA GMINA SZASTA KASĄ NA PRAWO LEWO.
  MYŚLĘ ŻE SĄ WAŻNIEJSZE WYDATKI.

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kasztelańska

  Pracownicy odpowiedzialni za drogi tłumaczą się cały czas że nie mają środków na drogi ani na remonty ani na budowę.
  To kiedy na to znajdą się środki pieniężne?

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ewa

  Le na goręczyno to złota strona gminy Somonino

 • 2 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sierakowice

  A na sesji w Sierakowicach nic ciekawego nie było?

 • 5 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Straży potrzebna jest Cysterna

  a nie kolejny nowy wóz, to właśnie pokazał pożar w Egiertowie.

  Większość hydrantów to na Kaszubach lipa/ atrapa z tragiczną bądź żadną wydajnością. W każdej gminie powinna wiec być cysterna - na południu dużo OSP kupuje używane z mleczarni i przerabia na wozy zaopatrzenia w wodę

  Nie jest ważny nowy lśniący man tylko racjonalne podejście

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # markar

  Jeszcze troche,co w niektórych gminach powiatu kartuskiego,każda mała wioseczka będzie miała swój nowy wóz strażacki ,a dzieci place zabaw z dawnej epoki ,lub wcale.W listopadzie w Gdańsku, przy każdej szkole zamonowano tablice z predkością,z jaką samochod sie zbliża przed przejście,i dużo kierowców zwalnia, to takie inwestycje m.in powinno sie realizować.

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ markar

  Doch musi być nowy wóz! Nasz ma 15 lat. Wstyd takim jeździć. Powinien już do kasacji isc
  Gmyynnna dawaj że nowi Outo co sztere lata.

 • 4 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kamil

  Hydranty niech naprawią, przecież mają swoje gminne przedsiębiorstwo.

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  A może tak pomyśleć i zaopatrzyć straż w kameli w jakiś większy wóz czy muszą sobie sami znowu kupić

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Lepiej zacznijcie zierać kasę do puszek przed kosciołem na drogi i wozy ja się dołożę. Księzom dajecie a to studnia bez dna a o sobie nie myslicie tylko stękacie i stękacie. Zacznijcie działać a ja się za was pomodlę. A gmina somonino robi bardzo dużo dla mieszkańców ale wszystkim nie dogodzisz

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  A czy Goreczyno nie dostało nowego wozu gdzieś rok czy dwa lata temu?

 • 0 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Adam

  Nie Goręczyno nie dostało nowego samochodu od 1987 roku,nowy samochód 2 lata temu dostało Somonino.

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ....

  Bezpieczeństwo jest najważniejsze i inwestycja w nowe pojazdy jest ważna, bo co jeśli najbliższa jednostka osp jest oddalona od mojego/twojego/waszego domostwa o 8 km i w trakcie wyjazdu zepsuje się ponad 20-25 letni wóz bojowy mimo że naprawy są wykonywane na bieżąco?

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Adam

  Rozumiem, dziękuję za odpowiedź.

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Adam

  Jeszcze mi powiedz że Renault którym jeździ Goręczyno jest z 1987 roku??
  są też inne jednostki w gminie które mają o wiele starsze wozy

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaszub

  Szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia ! Zgoda buduje niezgoda rujnuje.

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Adam

  Renault jest z roku 1998,ale nie jest to nowy samochód tylko załatwiony z odzysku z PSP Sopot.Gmina ani nikt inny nic do tego samochodu nie dołożył.

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Beznadzieja

  Najpilniejszy wydatek wóz strażacki?
  Bo ciężarówka z 1998 jest za stara.
  To kpina

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bez jaj

  nie samym OSP żyje człowiek. Stajemy się zaściankiem powiatu a przewodnicący daje kasę do mało istotnej jednostki OSP. Zróbmy coś z Somoninem. Czy naprawdę nit nie chce żeby gminna wioska była piękna i zadbana?

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dawny mieszkaniec gminy

  Większość wypowiadających się powyżej powinna iść do lekarza lub podać swoje namiary, żeby w razie czego im nie udzielać żadnej pomocy. Gmina Somonino jest najbardziej do tylu jeżeli chodzi o sprzęt i doposażenie oraz pojazdy w powiecie. Stary Renault, Star w stodole, rzeczywiście jaja ...

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @dawny mieszkaniec

  To jeszcze powiedz ze przez stare Renault z osp Goreczyno i to ze nie maja wypasionego wozu za milion zł kilka dni temu spłonęła knajpa w Egiertowie? Żałosny jesteś dawny mieszkańcu

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ bez jaj

  "Zróbmy coś z Somoninem. Czy naprawdę nit nie chce żeby gminna wioska była piękna i zadbana?" No właśnie! Ale czy, aby wieś była zadbana, konieczne są pieniądze z budżetu? Może tak każdy by uprzątnął wokół swojego obejścia na początek? Somonino jest zaniedbane i brudne. Nawet chodniki są porośnięte trawą, a trawa wzdłuż głównej ulicy nie jest koszona... Do tego walające się śmieci rzucane na trawniki, chodniki i szosę... Mówią "jaki pan - taki kram", jacy mieszkańcy - taka wieś.

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do @ dawny mieszkaniec

  Ty jesteś tak głupi, że aż szkoda pisać. Do wypadku czy pożaru pojedziesz pomostem czy placem zabaw ? Czy jednostka, która jest od samego początku w KSRG ( pytanie : czy wiesz co to w ogóle znaczy ) i ma wyszkolonych ludzi, ma ich po to, żeby siedzieli na pomoście czy placu zabaw i w internecie oglądali co się dzieje ? Co ma pożar w Egiertowie do zakupu wozu strażackiego ? Sufit spadł na dekiel czy coś gorszego ?

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ten od starego Renault

  W Mezowie spadł konar na samochód. Pomoc dotarła z jakiego pomostu, bo nie mogę skojarzyć ?

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jacek

  Mnie ciekawi jak głosowali radni. Ci z Somonina zawsze byli przeciwko reszcie. Napędzają do siebie kilku radnych biznesmenów lub ze starego układu. To ich mania wielkości. Cieszę się że w tych inwestycjach mimo wszystko są środki na drogi.

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # irena

  Spora grupa strażaków jest sterowana przez prezesów czy vice. Tymi dalej zarządza niby emeryt powiatowy ....... lubił komplikować wg jego woli i dalej wykorzystuje dawnych sługusów. Czy poza wydatkami na straż nie ma innych potrzeb? Kiedy będzie gotowa droga na Koszowatkę czy Kaszubska.

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Mowa o samochodach dla strażaków. Czy nie jest ich czasami za dużo? Niektórzy z nich maja wiecznie o coś pretensje, jak ten radny z Hopowa. Inni chcą pomostów. My mieszkańcy Rybak marzymy o dobrej wodzie i drogach. Może radni z górnego tarasu w końcu się zaczną wypowiadać. Ciągle słychać tylko tych mącicieli z somonina albo z wyczechowa , któremu jak zwykle wtóruje radny z Egiertowa. Co robi reszta radnych , po co ich wybrano ????

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # somonin

  Nasz radny przewodniczący budżetu chciałby budować bez pożyczek.Która gmina realizuje budżet bez posiłkowania się pożyczką. Po co ta ciągła wojna rada a wójt. Komu to służy? Na pewno nie nam mieszkańcom. Swoim kolegom przez kilka lat radni nie podnosili podatków to wpływy mniejsze. Jest kilka ważnych zadań jak parkingi przy dworcu, ścieżka rowerowa do Ostrzyc, drogi. To cieszy, bo służy wszystkim nie tylko tym ważniejszym. Za dużo wydajemy na utrzymanie GOKu czy straży moim skromnym zdaniem.

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # danuta kozik

  mysle ze kasztelanska w somoninie jest najwazniejsza inwestycja, buduja ja sie od kilkunastu lat ,a dalej jest dziura na dziurze, mozna zebu stracic. myslicie wylacznie o sobie bo gdzie pracownik gminy to asfalt az na podworko

 • 1 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  gmina to potrafi tylko brac ale nie mysli o mieskancach

 • 1 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Egiertowo

  Największym problemem Somonina jest brak pozyskiwania środków z zewnątrz!!! Wszystko co jest budowane to z środków własnych albo pożyczek. Tak się nie da, a w zasadzie da tylko ciągle zadłużać gminę!!!

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo