Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Bat

Gowidlino. Nienawistne hasło na murze w centrum wsi. Ksenofobia wychodzi na ulice?

Opublikowany: 2018-01-08 10:34 Autor: Wojciech Drewka

Dotąd tylko raz w powiecie kartuskim mieliśmy do czynienia z przemocą o podłożu ksenofobicznym. Poza tym nie notowano przypadków mowy nienawiści. Ale nasz Czytelnik zauważył w Gowidlinie graffiti, które go zaniepokoiło. - Zaczyna się od haseł na murach, a kończy na przemocy, dlatego o takich sprawach trzeba mówić głośno i je napiętnować - mówi.

REKLAMA

Reklama Koszałka Kartuzy

Mowa nienawiści wobec uchodźców czy obcokrajowców oraz ksenofobiczne hasła i wypowiedzi są dużej mierze domeną internetu. Ich przejawy można zaobserwować również na lokalnych forach. Ale okazało się, że problem zaczyna wychodzić poza sieć. Otrzymaliśmy zdjęcie wulgarnego, nienawistnego hasła pod adresem uchodźców, które ktoś wymalował na murze w centrum Gowidlina.

- Zauważyliśmy ten napis podczas spaceru. Nie wiem jak długo już się tam znajduje, ale bardzo nas to uderzyło – mówi nasz Czytelnik. – Zwłaszcza to połączenie nienawistnego hasła z symbolem Polski Walczącej, który nie wiadomo co w tym kontekście ma oznaczać. Ten napis to bardzo niepokojący sygnał, bo od takich haseł do przemocy jest już tylko krok. W naszej miejscowości nie ma uchodźców, ale jest za to bardzo duża grupa Ukraińców i kto wie, czy to hasło nie jest wymierzone w jakiś sposób właśnie w nich.

fot.nadesłane

Zdaniem naszego Czytelnika niewykluczone, że napis wykonała grupa młodych ludzi, która gromadzi się w tej okolicy. Jak wynika z informacji kartuskiej prokuratury i policji dotąd w powiecie kartuskim nie notowano przypadków mowy nienawiści czy zachowań ksenofobicznych, poza zdarzeniem w Chwaszczynie, gdzie grupa Polaków zaatakowała dom, w którym mieszkali Ukraińcy. Sześciu osobom postawiono wówczas zarzuty pobicia i znieważenia poszkodowanych ze względu na przynależność narodowościową.

Po tym zdarzeniu Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku wystosowała apel do władz państwowych i samorządowych, by przeciwstawiać się wszelkim przejawom naruszania prawa na tle narodowościowym, przejawom ksenofobii i rasizmu, i aby aktywnie na nie reagować i publicznie piętnować.

Nie pomagają jednak politycy tacy jak senator Waldemar Bonkowski (PiS), który we wrześniu ubiegłego roku z mównicy w agresywny i obraźliwy sposób wypowiedział się pod adresem uchodźców. Jego rasistowskie wystąpienie spotkało się z falą krytyki, ale nie brakowało też tych, którzy mu przyklaskiwali.

Mimo to przypominamy, że zgodnie z art. 256 Kodeksu Karnego za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych lub ze względu na bezwyznaniowość grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [81]

 • 43 26 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # celowe działanie !

  problem sztucznie podsycany , ciekawe KTO to POprostu napisał ?

 • 24 27 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # jeb.. uchodzcow

  i symbol polski walczacej :/

  Jest mi wstyd.

 • 11 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gggggg.

  Kupa wiochmeństwa i śmiechu!!!Dla tubylców ukraińcy to żyła złota za wynajmowanie mieszkań.I jeszcze symbol Polski Walczącej.Całe Gondolino.

 • 25 14 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Polak

  Żenada. To jest właśnie obraz upośledzenia młodzieży w małych miejscowościach. Zupełnie nie mają pojęcia o konflikcie a jeszcze mieszają do tego znak Polski Walczącej. Ktokolwiek zna sprawcę i czuję się patriotą w choć najmniejszym stopniu zrobiłby z tym porządek.

 • 28 29 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do .Nowoczesnych POdpalaczy

  zamalować i głupotą się nie zajmować . oprócz tego myślę że to prowokacja

 • 20 25 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do nowoczesnych...

  Może jeszcze jeden różanec do granic zróbcie? Albo pozwólcie neofaszystom i kibolom częściej wychodzić na ulice...

 • 16 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  Przecież ukraińcy nie są uchodźcami...

 • 1 9 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dokładnie

  powinni pozamykać całą wioske !! nie roby piszące po ścianach

 • 2 18 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Do .Nowoczesnych POdpalaczy;@celowe ...

  nie poPISsujcei tu sobie twórzcie dalej murale i powieddzie EURO-PA,PA,PA

 • 20 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @do nowoczesnych...

  ty się śmiejesz z różańca do granic, a my śmiejemy się z malowania kredkami na ulicy po zamachach i śmiesznych marszach

 • 6 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do Zacofanych Dopalaczy

  Uchlane piwskiem miejscowe buraki / kibole oraz ich bazgrolenie po murze.

 • 21 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # MIREK-monsz-GRAŻYNY

  Polska dla Mirków i Grażyn !!

 • 10 21 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ccc

  Jezus był uchodźcą. To tak przy okazji.

 • 23 11 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Panie Drewka

  Natychmiast powiadomić GW, TVN i koniecznie Franciscusa Cornelisa Gerardusa Marie (Fransa) Timmermansa. A tak na poważnie, na kilometr śmierdzi gimbusem prowokatorem.

 • 19 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  To może teraz zajmijmy się napisami w stylu: "CARTUSIA". Tego g.... jest wszędzie pełno i nikt się jakoś tym nie przejmuje.

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jurij

  Brawo Stefan. I taki komentarz a miło poczytać. Oczywiście ten pierwszy nie drugi ;)

 • 24 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jestem przeciw uchodźcom

  żaden "uchodźca" z relokacji nie może być w naszym kraju nazywany uchodźcą, uchodźcą się jest w kraju najbliższym, do którego się trafia po ucieczce ze swojego kraju i w owym najbliższym kraju powinien otrzymać status uchodźcy zgodnie z Konwencją dotyczącą Statusu Uchodźców z 1951 roku. Nie opowiadajcie bzdur i nie nazywajcie ich uchodźcami, chora polityka lewactwa sięga dna. Czy musimy zawsze dać się rządzić przez innych? Wpierw zaborcy, potem II WŚ, ZSRR a teraz Timmermans, pijaczyna Jean-Claude Juncker czy nazywający nas faszystami Guy Verhofstadt. Nie zgadzam się aby wymienieni osobnicy decydowali o losie moim i moich dzieci, o losie mojego kraju. Polacy - nie dajcie się ogłupić i nie zgadzajcie się na przyjmowanie tych pseudouchodźców. To jest długofalowa polityka realizowana przez lewaków francuskich - zagorzałych przeciwników i tępicieli chrześcijaństwa a w to miejsce celowo sprowadzają od dawna muzułmanów. Oby jako pierwsi poczuli "miłość muzułmanów" do Eutopejczyków, nadejdzie czas, że tylko Polska pozostanie na mapie Europy

 • 14 11 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Jestem przeciw uchodźcom

  "To jest długofalowa polityka realizowana przez lewaków francuskich - zagorzałych przeciwników i tępicieli chrześcijaństwa a w to miejsce celowo sprowadzają od dawna muzułmanów. Oby jako pierwsi poczuli "miłość muzułmanów" do Eutopejczyków, nadejdzie czas, że tylko Polska pozostanie na mapie Europy"

  Lekarz czeka ale tanio nie będzie.

 • 3 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wania

  @ Jurij !! Charaszo, wpieriod tawaryszczi !! Chwat'it ....

 • 8 16 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bono

  Wychodzi ciche przyzwolenie pisu. Brawo oni.

 • 31 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Stefan

  Jak napisze na murze "Gupi Jasio", to znaczy, że Jasio jest głupi? I czy każdy Jasio? I czy naród nie lubi Jasiów?

  Popierdolono dokumentnie pojęcia "uchodźca" "imigrant" itp. itd. w kontekście sytuacji w europie. Do tego łatwiej jest pewne rzeczy wmawiać młodszemu pokoleniu, bo z pewnych spraw sobie nie zdaje sprawy.

  1. Migrujący Polacy. Pomijając patologie, w 90% przypadków wyjeżdżaliśmy za pracą. Nie tylko do europy ale i na bliski wchód. DO PRACY. Nie na zasiłki czy wiarę w życie za darmo. Jeździliśmy zapierdalać za grosze dla niemców, ale dla nas było ok. Potrzebne były pozwolenia na pracę w niemczech, a przyłapanie na pracy "nielegalnej" było karane "Misiem" w paszporcie i zakazem wjazdu do niemiec... Patrząc na ich sytuację teraz? Buhahahahah. Syryjczycy mają chyba troszkę inaczej. Dobrze tak szwabom.

  2. Aktualni imigranci u nas ze wschodu. Ok, nie mam nic przeciwko póki pracują. Pomijam fakt, że większość pracy jaką widziałem robią na totalny odpierdol nie warty nawet tego co im się płaci. Inni, np. białorusini mająwiększe wymagania do płacy i jej warunków niż sami Polacy...

  3. Tzw. uchodźcy z bliskiego wschodu. Uchodźcy? Serio? Chłopaki po 40 w ładnych ciuszkach z iPhonami, przedstawiający się jako 14-let Ahmed? Zostawiający dzieci i kobiety w "strefie wojny"? Nie mając zamiaru pracować, demolujący kwatery i robiący bajzel gorszy niż "piekło" z którego właśnie wyjechali? Wypierdalać.

  Nie jestem rasistą, ksenofobem. Jestem normalnym człowiekiem. Jak ktoś przyjeżdża do danego kraju, to niech albo dopasuje się do realiów, albo niech wraca do siebie. Burdy i próby wprowadzenia swoich obyczajów i porządku sa dla mnie nie akceptowalne.

 • 22 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # historian

  Drzewko sam jesteś ksenofobem. Używasz słowa którego znaczenia nie rozumiesz, a jeśli odnosisz się do definicji jaka nadali mu lewacy to muszę powiedzieć wprost że nie można mieć dla ciebie poszanowania na poziomie intelektualnym, a co najwyżej pożałowania na poziomie emocjonalnym. Mam prawo kogoś nie chcieć u siebie, z powodu, lub bez powodu. Po prostu mam prawo. Tobie chłopcze dalej marzy się dyktatura lewackiej poprawności filozoficzno-politycznej ? Obudź się dzieciaku. Świat się z ciebie śmieje ...

 • 23 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cenzura

  jak zwykle p. Drewka usuwa niewygodne dla jego ideologii posty i komentarze

 • 14 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # yoko

  Drewka jak nic (podobnie jak z Bonkowskim) zaraz nada temat do Kamila Sikory z WP , że na kaszubach odradza się faszyzm !! Co za humanistyczne dno ...

 • 9 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Komentarze

  Opisujące nastroje giną jak kamfora. Zostaje eurokołchozowa papka.

 • 18 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hahaha

  cytat z artukuły "...Mowa nienawiści wobec uchodźców .."

  - och ach jacy ci pseudouchodźcy są miłujący, jacy dobrotliwi, to nic że mordują i kradną, to nic że gwałcą, oni są miłosierni a my Polacy to mowa nienawiści. Śmiechu warte, przyjdźcie do mnie to wam wyprostuję te zryte lewacki łby

 • 6 17 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # katolicy....

  Taki Stefan i paru innych to Jezusa, Józefa i Marię to by na kopach wywalili z tego kraju. Tacy to chrześcijanie i 'europejczycy' którzy za granicę tylko po 'ojro' potrafią jeździć, ale mentalnie bliżej im do białorusi czy rosji.

 • 13 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @cenzura

  Racja z tym że Drewka to nie żaden Pan...

 • 13 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czytelnik

  Ja to bym tak:
  1. Albo z platusów z PO zrobił uchodźców i wysłał ich na zachód, na pewno się dogadają jak swój ze swoim
  2/ albo wsadził ich wspólnie do więzień żeby swoje otwarcie zaprezentowali uchodzcom a ci na swój sposób wsadzą je w ich zlodziejskie tyłki

 • 13 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bąk

  Tak to prawda. Ten portal to żenada. Sam kiedyś zaglądałem tu kilka/kilkanaście razy dziennie a teraz raz na kilka dni i to od niechcenia. Tak to się zmienia. Drewka walczył o wolne media a sami zobaczcie co tu robi. Rozumiem prywatny biznes ale gdzie etyka dziennikarska... Pojęcie obce. Dziękuję i do kiedyś.

 • 6 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Stefan

  Stefan usuń przekleństwa. Zobaczymy czy Drewka znajdzie powód aby wtedy usunąć Twój komentarz. Wyjdzie prawda o redaktorze cenzuralnym. Za dużo prawdy napisałeś sprzecznej z poglądami Naczelnego Cenzora.

 • 10 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miejscowy

  Tak tych migrantow bronicie i wogole ale jak brudasy niszcza nasze groby pomniki i nasza wiare to jest niby ok?? Popieram napis ale nie powinien znalezc sie symbol wolnej polski...

 • 8 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # qwerty

  a kto to jest uchodźca ? nie rozumiem jaka ksenofobia ? raczej troska o nasz kraj ;)
  no chyba że ktoś lubi być gwałconym przez uchodźców albo ktoś ma ochotę zginąć w kolejnym zamachu terrorystycznym , jest tu taki chętny ? bo ja nie

 • 13 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miszkaniec wsi

  Do Stefana@ to wszystko co napisałeś to prawda i chciałbym jeszcze dodać w Francji z 6 mln emigrantów arabskich pracuje jedynie 1mln emigrantów podobnie ma się sytuacja w innych krajach zachodniej europy.Bruksela chcąc się pozbyć kłopotu chce tych darmozjadow wcisnąć Polsce. Arabowie Islamski w miastach Niemieckich mają storzone Getta i nie mają ani na myśli się asimilowac z europejską kulturą Kanclerz Merkel straciła w ostatnich w wyborach parlamentarnych przez emigrantów i teraz nie może stworzyc samodzielnego rzadu.Nam za rządów PO i PSL kazali pracować do 67 roku życia bo nie było pieniędzy na emerytury a na 7 tys, darmozjadow miały być na utrzymaniu pieniądzy z naszych podatków .Z 7 tys, emigrantów by się zrobiło 70 tys, potem miliony tak jak na zachodzie.W ich religi w księdze koranu jest napisane jeżeli zabija niewierngo to idą prosto do raju.Jeśli sa w Polsce tacy ludzie co ich chcą przyjąć do siebie do domu niech i przyjmą na własne utrzymanie i wychowaja ich na Polaków .

 • 8 25 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SPLYNIE KREW PO ULICACH

  LUDZIE OPAMIETAJCIE SIE ! JEST PRAWIE TRZY MILIONY POLAKOW NA ZMYWAKACH ITP TO WASI SYNOWIE BRACIA MEZOWIE I SIOSTRY : CHCECIE BY ICH TAK TRAKTOWANO? BO WBREW TEMU CO WAM KLAMIE DZIENNIK TVP, POLACY SA ZNIENAWIDZENI.

  MILIONY TURKOW W REICHU sa bardziej niemieccy jak Polacy w Reichu urodzeni.

  TAK SAMO Z PAKISTANAMI W UK

  ARABAMI we francji

  TO POLAK NA ZACHODZIE JEST DZIWOLAGIEM

  TO TAKIEGO RASIZMU WAS UCZYLI RODZICE I KOSCIOL ? WSTYD i HANBA

  POLSKA SPLYNIE WLASNA KRWIA PRZEZ TE WASZA NIENAWISC

 • 12 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @SPLYNIE KREW PO ULICACH

  Spłynie Twoja, ale z nosa. Jak Ci żyłka pęknie. Ty nie ogarniasz o czym tu mowa i jak wygląda sytuacja w europie. POLACY pracują za granicą. Bliskowschodnie darmozjady nie mają takiej wbudowanej opcji.

 • 7 13 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # zobaczcie!

  Takie tematy pokazują co naprawdę myślą ludzie, tak zwani katolicy i 'obrońcy ojczyzny'. Zobaczcie ile jadu, ile nienawiści, ile wściekłości. A żaden z nich na własne oczy nie widział uchodźcy, a już w szczególności muzułmamina. To jest żenada. I to jest właśnie nienormalne i chore. I takich postaw trzeba się wstydzić, bo to niegodne Kaszuby, katolika i Polaka, a co najwyżej trolla podatnego na propagandę.

 • 2 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Filomena

  Każdy kto jest za aborcją tzn za zabijanie ludzi tzn człowieka a tak się składa ze chodzi o całe towarzystwo tzw walki z ksenofobią jest najbardziej zacietrzewionym ukrytym pełnym nienawiści zbiorowym herodem, z którym trzeba walczyć, to jest realny problem, a nie napis na murze, w którym piszący miał na myśli islamskich turystów, którzy nie doznali prześladowań mowa o tzw 95 % imigrantów z krajów bliskiego w hołdu i Afryki, poniewa niecałe 4% islamistów oraz całą rzeszą chrześcijan i innych wyznawców to realnie prześladowani i których nazywamy uchodźcom, więc nie mieszamy pszenicy z kąkolem.
  Prawdziwy problem to mowa nienawiści w stosunku do dzieci nienarodzonych powszechna w mediach

 • 1 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rynsztok

  po przeczytaniu powyższych wpisów podsumować naszą rzeczywistość określić krótko - rynsztok.
  To właśnie gdzie jesteśmy i co stworzyliśmy.
  Przykre, ale niestety prawdziwe.

 • 5 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @rynsztok

  Każdy ogląda świat ze swojej perspektywy...

 • 8 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # cenzura

  Dlaczego usunieto moj post do @katolicy... prawda boli widać, powtórzę: Jezuza, ogólnie cały Kościół macie gdzieś, gardzicie nim i na każdym kroku wyśmiewacie, ale wtedy kiedy wasza lewacka poprawność polityczna tego wymaga, przytaczacie Go. Nie macie do tego prawa

 • 7 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Poza tym...

  ...w ogóle jaka ksenofobia, przecież w Polsce nie ma uchodźców więc nie ma kogo jeb...ć, to hasło jest nieprawdziwe i się nie ziści nigdy więc po co tyle lamentu. Ale czytając większość komentarzy dumny jestem z ziomali Kaszubów

 • 11 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ha ha ha

  Cytuję z artylułu: "Ale nasz Czytelnik zauważył w Gowidlinie graffiti"

  Sam napisał, zrobił zdjęcie i wysłał do drefki, składam zawiadomienie na Policję iż czytelnik jest ksenofobem i oszustem buhahaha, żenada na tym expresie kaszubskim

 • 8 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dr.ewka

  Nie możemy stracić poczucia braterskiej odpowiedzialności. Obrona istoty ludzkiej nie zna barier; jesteśmy wszyscy zjednoczeni w oczekiwaniu na zapewnienie godnego życia dla każdego mężczyzny, kobiety, dziecka, zmuszonych do porzucenia swojej ziemi. Nie ma różnicy wiary, która może stanąć przeciwko tej woli

  jestem ciekaw co Wy na ten wpis?

 • 6 12 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hej prawacy od Wielkiej Polski!

  Mam do was pytanie drodzy moi bracia i siostry, którzy trzęsiecie dupami przed uchodźcami, których na tej ziemi jeszcze nikt nie widział i prawdopodobnie nigdy nie zobaczy.

  Jak to jest że w tej - jak to wy mówicie - Wielkiej Polsce, nie ma miejsca nawet dla kilkunastu, kilkudziesięciu rodzin z dziećmi innego wyznania, innego koloru skóry?

  Wielka Polska, dumna i zdecydowana nie byłaby w stanie poradzić sobie z grupą zamieszkujących na jej terenie uchodźców???????

  Czy według was Polska jest tak słabiutka, że grupka ludzi byłaby w stanie rozwalić w drobny mak naszą wiarę, kulturę i wielowiekową tradycję??????

  Gdyby nawet nasz kraj przyjął 1 tysiąc osób - to czy waszym zdaniem ta grupka byłaby w stanie rozpieprzyć 40 milionowy naród?????

  Ja uważam, że nie. Ale jeśli wy uważacie, że takie durne hasła ja to świadczą o sile i odwadze to powiem wam - głupoty opowiadacie. Nie będzie agresywny i napastliwy ten kto jest pewny siebie i silny, ale ten kto jest słaby. Dlatego wasze ujadanie świadczy niestety przeciw wam drodzy moi bracia i siostry. Bądźcie odważni na ten nowy rok.

 • 2 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @dr.ewka

  Popieram, ale zapewne zaraz wyzwą ciebie i mnie od lewaków.

 • 14 12 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tego będzie wiecej

  PiS popiera takie zachowania wiec nie można się dziwić takimi napisami. Przez chorą władzę budzą się najgorsze patologie w naszym kraju...

 • 14 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # chichot Drewki

  Teraz zabiera się za politykę

 • 12 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Tego będzie wiecej

  i bardzo dobrze że PIS popiera, chwała im za to, w kolejnych wyborach również będę głosował na PIS, dzięki nim przynajmniej została i zostanie powstrzymana chora polityka niemieckiej UE

 • 6 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # qqq

  Ciekawe ilu obcokrajowców mieszka w Gowidlinie, że znalazł się ktoś dla kogo ogłoszenie manifestu politycznego na przystanku było konieczne?

 • 13 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # STOP

  napisom Cartusia.

 • 13 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mały szary człowiek

  To jest napis na chlewni na drodze która nie ma nic wspólnego z centrum Gowidlina, nie jest to żaden przystanek. W centrum wsi z tego co widziałem przejeżdżając widnieje napis malowany sprayem " Uśmiechnij się :) " no ale tego już nie wrzucą na express tylko napiszą że w Gowidlinie panuje ksenofobia. Nie wiem po co tali artykuł na expressie, chyba jedynie by wywołać gownoburze w komentarzach. Zajmijcie się poważny dziennikarstwem bo niedługo jak jakiś dzieciak namaluje kredkami penisa na ścianie to będziecie to wrzucać tutaj bo obraża czyjeś uczucia ? Napis ten jest na drodze prywatnej na ścianie chlewni która jest prywatna więc zamiast osoba która wyslala to do redakcji powinna udać się do właściciela że uraza to jego uczucia.

 • 4 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kaliska

  Piszą takie głupoty! Cartusia duma kaszub itp.

 • 6 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @tego będzie więcej

  Jeśli lubisz patologię to popieraj...

 • 6 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Rajtusia

  Nieudacznikom z rajtusi wydaje się że bronią Polskę!

 • 5 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mały szary...

  A dlaczego uważasz że mazanie po ścianach jest w porządku. Obojętnie co tam nabazgdzą. Bronisz wandalizmu ? Ja bym zapytał gdzie są rodzice takich wyrostków? Nie wyobrażam sobie żebym pozwolił dziecku bazrgać sprayem po czyimś murze jakichś bluzgów czy innych takich.

 • 11 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Anna One

  Abstrahując od debilnego napisu, "Bild am Sonntag" podaje, że ponad 80% "lekarzy" i "inżynierów" zaproszonych przez p. Angelę Merkel to totalni analfabeci.

 • 12 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do narodowców

  Drogie dzieci,
  zamiast pisać na murach o tym z kim odbylibyście chętnie stosunki seksualne - kupcie kwiaty, zaproście na kolację. A nie od razu j***ć.

 • 12 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # moskal

  Tak zawsze sie w Polsce zaczynalo, kto pamieta takie napisy "nie kupuje u Zyda", Polacy katolicy zawsze pisza co mysla. Do tego trzeba zauwazyc, ze sprawca napisal poprawnie po polsku, gdzie tego sie nauczyl? na lekcji religii?.I te wpisy niektorych bezmozgowcow, trzeba tym idiotom przypomniec, ze tylko nieudacznik siedzi na tym wygwizdowie, bardzo duzo z Sierakowic i okolic, nawet z tego kszubskiego zacofanego Gowidlina wyjechalo za chlebem, poza granice kochanego kraju, gdzie milosc i zgoda panuje a klechy polityke robia. Jak widac za duzo jabola tam sie obala.

 • 6 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misiek.

  Anna One,

  Piszesz o krajanach, bo w niemczech bardzo duzo Polakow pracuje, oni tez nie umieja czytac, albo nie rozumieja tego to przeczytali, a skad Ty taka madra, ze "Bild" czytasz? wiesz kto w niemczech te gazete czyta? po polsku byloby "mochery" powodzenia z lektura "Bilda"

 • 5 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # brawo moskal

  @moskal brawo super komentarz

 • 4 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Ubogacona pislamem

  Więcej żadnych INNYCH ubogacaczy nie potrzebujemy. Mamy WŁASNYCH, wyniańczonych na własnym łonie. PiS akbaaaaar !!

 • 5 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @SPLYNIE KREW PO ULICACH

  "Spłynie Twoja, ale z nosa. Jak Ci żyłka pęknie. Ty nie ogarniasz o czym tu mowa i jak wygląda sytuacja w europie. "

  drugie dziecko Tak się składa że Europy to ja znam odkąd mnie Jaruzelski z Polski wyrzucił znam rozmaite kraj od Niemiec francji Włoch Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii i wiem jak są postrzegani Polacy teraz szczególnie to jest najbardziej znienawidzony naród w całej Europie ksenofobiczny antysemicki , psudokatolicki z ryja, i śmierdzący z ryja.

  musisz wyjechać trochę dalej niż na odpust do sąsiedniej parafii i zobaczyć jak Niemcy traktują Turków Jak Francuzi traktują Arabów albo jak Angole traktują pakistańczyków czy Hindusów

  taki jesteś obyty i takie dajesz lekcje staremu człowiekowi że aż szkoda mi mojego czasu ale wyjedź trochę poza własną wiochę zastanów się dlaczego w całej zachodniej Europie najbardziej znienawidzonym narodem są właśnie Polacy.

  Jerzy Urban wysiada i to kompletnie Przy tej prymitywnej, nachalnej i wulgarnej propagandzie dziennika telewizyjnego od dwóch lat , jak widać przeżarło to was wszystkich i dlatego powtarzam to wszystko skończy się unią Polski z Białorusią i z Rosją A nie z cywilizowanym światem

  WSTYD

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Ubogacona pislamem

  Takie same bieguny w dwu magnesach ZAWSZE się ODPYCHAJĄ. Normalna KONKURENCJA (o opiłki albo ciemny lud).

 • 10 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ludzie

  coście tacy agresywni , jeden na drugiego , Polak na Polaka

  Polacy , kaszubi powinni się trzymać razem .

  Wszystkich zwolenników i tych tolerancyjnych (czytaj bez wyobraźni) proponuję wysłać na 1 tydzień do jakiegoś obozu do emiratów niemieckich czy francuskich .

  Tyle lat nasi dziadkowie walczyli by w Polska była Polską , a naród Polski Chrześcijański nie musiał ukrywać swej miłości do Boga .

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mały Kaszub

  Może i napis niecenzuralny ale trzeba pamiętać że kraje które w dużej ilości przyjęły tzw. Uchodźców to mówiły że jest selekcja a i tak z czasem to było nie możliwe. Niech przyjadą i pracują i niech zostawią nie swoje kobiety. Czasem tylko mowa może nas ocalić i nasze kobiety!

 • 0 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mały Kaszub

  Mowa nienawiści*

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gerard Lemoine

  do dr.ewka.
  Bardzo pięknie napisane.
  Coś takiego chciałem tu napisać.
  Wydaje mi się, że teraz Polska powoli zaczyna się zmnienić... może dlatego, że duch wielkiego papieża dalej dba o tym... nie wiem.. Zrozumiałem jednaj, że droga do Solidarności nie jest funkcją liniową: co się stało 20 lat temu było prawdopodobnie tylko początek wieloletniego prosesu poszukiwania wolności. Między czasie pieniądze były. ..dużo pieniędzy.. Wolność nadal czeka na miłość by naprawdę istnieć.

 • 7 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # kaszub

  Ja jestem z kolei zniesmaczony takim oto napisem, który dziś w samym centrum Gdańska zastałem: " ALLACH JEST WIELKI"

 • 3 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # hmm

  ciekawe czy policja będzie po kolei wzywać każdego mieszkańca Gowidlina na drobiazgowe przesłuchanie...

 • 9 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # możecie być spokojni

  uchodźcy wam nie grożą, nie są tacy naiwni aby pchać się do jakiejś dziury, sami się wykończycie

 • 4 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  W ludziach tyle nienawisci a to dlatego,że żyją w dzisiejszych czasach jakby Boga nie było, w ludziach tych szatan działa ,do kościola w niedzielę nie chodzi.żyją jak zwierzęta,

 • 6 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kazik

  Graffiti? To co to ma byc graffiti? Chyba na oczy nigdy graffiti nie widzial redaktor i ten ktory to zauważył w tym śmiesznym gowidlinie.

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Gowid

  Młodzi zapatrzeni w samych siebie i w ekran telefonu,niby dorośli a zachowują się jak dzieci, brak konstruktywnej rozmowy, liczy się sensacja kto z kim i jak tu drugiemu dowalić.Widzę jak niektórzy dają s0bą manipulować.Krytykować i obmawiać innych - nie robiąc nic np. społecznie ,gdzie jest odpowiedzialność obywatelska młodych ludzi smutne to wszystko.

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # smieszny

  Zawsze się uśmieje czytając ten portal te "artykuły" i te mega komentarze ;D

  Weźcie się sobie do gardeł rzućcie :D

 • 3 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ...

  hjaahahahaha wiedziałem, że w tym artykule dr Ewka nie oprze się przywołaniu PiS

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Bartek

  Idąc tą drogą można zobaczyć inne pisane prawdopodobnie przez tą samą osobę, które brzmią "uśmiechnij się" czemu i tym nikt nie pisze ? !

 • 1 3 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @hej prawacy od Wielkiej Polski!

  Niestety masz racje.
  Ale ciemny lud*(przyp.red, patrz Kurski) to kupi

 • 1 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel pyta

  - czy ws. Bonkowskiego wszczęto postępowanie w zw. z art. 256 Kodeksu Karnego, jak informuje
  red. W. Drewka we "wstępniaku? Jeżeli do dej pory nie, to niech do dzieła przystąpi Super Prokuratur Generalny i potraktuje ten wpis jako doniesienie obywatelskie. Panie Zbychu do dzieła,
  tu możesz więcej ugrać niż na ściganiu lekarzy walczących o życie twojego śp. ojca. Wio krakusku, wio!!

 • 2 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Do co niektórych komentujących

  Kazdy z Nas chce zycie przeżyć jak najlepiej.Tu nie ma uchodzców, to są zwykli ludzie tacy jak my, ktorzy z Ukrainy przyjechali do pracy, przeciez my Polacy tez pracujemy poza granicami naszego kraju.To tam za granicą, tez powinni pisac na nas uchodzccy..Jest mi bardzo przykro za nas Polaków

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # misiek.

  Do co niektórych komentujących,

  Do tego komentarz musze napisac pochwale, do tego jeszcze ze to z Sierakowic, taka zacofana wiocha, a da jeszcze trzezwo myslacych. Dobrze by bylo, ze ci co wyjechali, nie przynosili wstydu, przez kradzieze, napady, oszustwa. W Dortmundzie zlapali bande Polakow, co na przystanku autobusowym do Polski, wlasnych ludzi okradali, to jest wstyd i to nie uchodcy, tylko szczesliwi i bogobojni Polacy, co na tace rzucaja euro w Sierakowicach, zeby kazdy widzial.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo