Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Bat

Jest ostateczna lista gmin, które zdobyły rządowe dofinansowanie na budowę dróg

Opublikowany: 2018-01-04 10:44 Autor: Magda Dzienisz

Wnioski gmin Przodkowo, Sierakowice, Chmielno oraz powiatu kartuskiego znalazły się na ostatecznej liście inwestycji, które zdobyły tegoroczne dofinansowanie w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. "Schetynówka" powstanie także na granicy powiatów kartuskiego i wejherowskiego - wyremontowana zostanie trasa Będargowo-Kolonia.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

W tym roku na Pomorzu dzięki Programowi rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019, uda się zmodernizować 74,35 km dróg. Dofinansowano łącznie 24 inwestycje o łącznej wartości 98 044 900 PLN, z czego 43 743 828,00 zł to rządowe środki. Czternaście inwestycji powstanie na drogach gminnych, dziesięć na powiatowych. Wśród wniosków, które zdobyły dofinansowanie są również są również te złożone przez samorządy z powiatu kartuskiego.

Zdjęcie ilustracyjne. fot. archiwum/W.D.

Najwięcej punktów wśród samorządów gminnych z całego województwa zdobyła gmina Przodkowo. Wniosek o „Przebudowę drogi gminnej Tokary-Kczewo nr 156021G” znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej. Wyremontowany zostanie ponad kilometrowy odcinek tej trasy. Wartość inwestycji wyceniono na 4 387 860 zł, a gmina pozyskała dofinansowanie w kwocie przeszło 2 mln zł.

„Schetynówka” powstanie również w gminie Sierakowice. Jej wniosek znalazł się na 8. miejscu listy. Samorząd wnioskował o „Przebudowę i budowę dróg gminnych 152024G oraz 152087G”, czyli drogi Jelonko-Szklana i ul. M. Kopernika w Sierakowicach. Wartość inwestycji wyceniono na 3 873 376 zł, gmina otrzyma z programu połowę tej kwoty.

Gmina Chmielno wnioskowała o budowę drogi gminnej nr 154032G na trasie Sznurki – Maks. Wniosek tego samorządu znalazł się na 9. miejscu listy. Inwestycja kosztować będzie 3 627 199 zł, a dofinansowanie wyniesie połowę tej sumy.

Dofinansowanie z programu otrzyma również powiat kartuski. Na piątym miejscu wśród projektów złożonych przez pomorskie powiaty znalazł się wniosek pn. „Przebudowa drogi 1930G Lniska – Niestępowo – Gdańsk w miejscowości Sulmin”. Inwestycję wyceniono na 2 mln 727 tys. zł, dofinansowanie wyniesie 1 363 617 zł.

Dobrą wiadomością dla mieszkańców powiatu kartuskiego będzie także remont drogi na trasie Będargowo-Kolonia. O inwestycję tę zawnioskował powiat wejherowski. Wyremontowany zostanie odcinek o długości 1,7 km, a koszt całej inwestycji to prawie 5 mln zł. Przypomnijmy, że jakiś czas temu o modernizację tego odcinka apelowali mieszkańcy Koloni.

Jak informuje Pomorski Urząd Wojewódzki, w przypadku uzyskania oszczędności poprzetargowych lista inwestycji objętych dofinansowaniem, będzie rozszerzana o kolejne projekty znajdujące się na liście rankingowej.

Ostateczna lista rankingowa znajduje się tutaj.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [25]

 • 15 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Łapalice

  Zabrakło wzmianki o przebudowie drogi Mokre łąki- Łapalice

 • 14 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miszkaniec wsi

  Gdzie remont drogi Reboszewo Brodnica Gorna która jest fatalnym stanie technicznym

 • 5 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # onnnnnn

  Zgadżem się A mokre łąki to co? Niedługo redaktorem tam nie przekedziemy. Gmina wstyd! !!!!

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lapalice

  Zatwierdzono to w zeszły roku ma być robione maju

 • 5 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # też kierowca

  Co Powiat i Gmina wraz z Miastem, i ościennymi Gminami
  / było porozumienie i podpis Marszałka Województwa /,
  robi w temacie II etapu Obwodnicy Kartuz ???

 • 9 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Roman

  A droga Garcz-Sianowo ,dalej jej nie ma na mapach powiatu?

 • 8 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KARTUZIANIN

  TOW.MGMG JAK ZWYKLE NIE OTRZYMAŁ ANI JEDNEGO ZŁAMANEGO GROSZA /BRAK ODPOWIEDNIEGO WNIOSKU/ TERAZ JAK ZWYKLE BEDZIE OPOWIADAŁ BAJI O SRODKACH KTORE POZOSTAJA Z USTAWY Z CIT PIT NA SZKOLNICTWO .ALE POZA TYMI OSTATNYNI 13 MIL ZŁ MOZNA OTRZYMAC JESZCZE JEDEN KREDYT OD AMBERGOLT.CO DO II ZADANIA OBWODNICY KARTUZKIEJ TO DOPIERO BYŁO POROZUMIENIE SIER.CHMIEL.K-ZY W SPR.PLANU A NIE REALIZACJ TEGOZ ZADANIA KTORE NIE ISTNIEJE W ZADNYCH ZADANIACH FINANSOWYCH MARSZ.WOJ,POMORSKIEGO.DO ROBOTY

 • 7 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mokre łąki

  czyli do mają mamy tamtędy nie jeździć ? może Drewka by się ruszył i sprawdził jakie obowiązki spoczywają na właścicielu drogi.

  na odszkodowanie czekam ponad 2 miesiące !!

 • 7 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xyz

  inwestycje w wiejskie drogi w gminie kartuzy są na dalekim planie od dawna. najważniejsze jest miasto Kartuzy: odnowienie rynku czy kolejne "obwodnice". wieś niech po dziurach jeździ.

 • 6 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Qwa

  wiejska gmina przodkowo znowu przoduje. najpierw wielomilionowy budżet teraz schetynówka.. kartuzy też powinny zostać podzielone na miejską i wiejską. może w końcu wieś będzie miała szansę na modernizację i rozwój.

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mokre łąki

  może sam się ruszysz? dziennikarze leserów mają wyręczać.

 • 5 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ???

  A gdzie jest gmina Żukowo?

 • 0 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @mokre łąki

  a co ma piernik do wiatraka ?

 • 4 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @???

  między kartuzami a Gdańskiem.

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  A Somonino jak zwykle.

 • 1 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mokre łąki

  "może Drewka by się ruszył i sprawdził jakie obowiązki spoczywają na właścicielu drogi.
  na odszkodowanie czekam ponad 2 miesiące !!"

  LUDZIE! jak cię odszkodowanie interesuje to sam się człowieku rusz. co mają do tego dziennikarze?

 • 5 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @???

  W Czarnej D. koło Zapaści

 • 4 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @mokre łąki

  przecież jak wół jest napisane że chłop czeka już 2 miesiące. Co ma się ruszyć jak ubezpieczenia może przeciągać termin w nieskończoność ?

  Właścicielem drogi jest gmina, a więc to na niej spoczywa obowiązek utrzymania stanu drogi zgodnie z jej przeznaczeniem, jako na zarządcy tej drogi (art. 19 ust.1 i 2 pkt 4 ustawy z 25.03.1985 o drogach publicznych). Do zarządcy drogi należy m.in.: - utrzymanie nawierzchni, chodników, obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą, - przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg i obiektów mostowych, - wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających (art. 20 pkt 4,10,11 ustawy). W świetle przytoczonych wyżej przepisów, gmina ma obowiązek utrzymać nawierzchnię drogi w należytym stanie.

  Oczywiście lokalna prasa jest głucha i ślepa, o przegranych procesach też nie napiszę za to kasę bardzo dobrze umie liczyć.

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # policja

  a jak ktoś będzie miał wypadek to znowu będzie że nie dostosował prędkości...

  teraz kolejny wynalazek, świeżo posadzone drzewa na wzgórzu, nie dość że bardzo gęsto wiec za jakiś czas podatnicy zapłacą wykonawcy za ich wycięcie to jeszcze ktoś nie zna przepisów. Potem za kilka lat my kierowcy będziemy bić pianę że widoczność przy wyjazdach ograniczona.

 • 2 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wwww

  Może by tak włodarze Sierakowice przyjechali się osobiście drogą łączącą Załakowo z Łyśniewem tu dopiero jest MASKARA koła można urwać od lat nic się nie zmienia trochę żwiru raz na rok i to wszystko WSTYD mamy 21 wiek a tu ŚREDNIOWIECZE

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  A gdzie jest Somonino oni na remont Kasztelańskiej maja tyle kasy, że tą kasa wybrukują ta ulicę, a z drobnych zrobią chodnik

 • 3 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # SOMONINO

  Próżno tutaj szukać Somonina
  Nic nie robią , nic nie potrafią !

 • 3 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mokre łąki

  waśnie! skoro właścicielem drogi jest gmina to pretensje o brak zainteresowania powinny być kierowane do zarządcy drogi, a nie do dziennikarza. ile w gminie jest dróg w dużo gorszym stanie? bardzo dużo! o niczym innym byśmy nie czytali tylko o dziurawych drogach.
  niestety taka jest już u nas polityka, że trzeba sobie w urzędzie swoje wychodzić.
  a jeżeli tak komuś zależy na zainteresowaniu sprawą mediów to niech się do redakcji zgłosi i opowie. dziennikarz wróżką nie jest.

 • 1 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do @mokre łąki

  dziennikarz ma swoje obowiązki, jest pierwszym i najszerszym medium mogącym wytworzyć jakikolwiek nacisk. To on kształtuje opinie publiczną.

  Jedyna krytyka naszych lokalnych mediów to PIS i ML, znajdź mi coś negatywnego o MGG. To jest obiektywizm ? to pluralizm? nie to jest realizowanie tzw linii redakcji jak GW/TVN i inne czyli prywatny folwark, konkretne założenia i cele.

  Co mnie obchodzi ile mamy dróg ? prawo jest prawem i nie podlega negocjacjom. To że ktoś jest nieudolny i przez lata nie prowadzi żądnych inwestycji nie powinno być moim problemem.

  PO - zero inwestycji, na nic nie ma pieniędzy, PiS- lotnictwo, koleje, drogi, laby, żegluga nagle wszystko się da zrobić. Trzeba tylko CHCIEĆ.

  Już nikt nie pamięta akcji z biurkiem w mienie ? Już nikt nie pamięta szkół, instalacji sanitarnych ?

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @mokre łąki

  "dzieannikarz ma swoje obowiązki, jest pierwszym i najszerszym medium mogącym wytworzyć jakikolwiek nacisk. To on kształtuje opinie publiczną"

  ZGODA! tylko raz jeszcze: jeżeli komuś zależy na zainteresowaniu sprawą mediów to niech się do redakcji zgłosi i opowie o sprawie. dziennikarz wróżką nie jest więc skąd ma wiedzieć, że przez bierność gminy ktoś ma problemy z uzyskaniem odszkodowania. no bez przesady.

  reszty nie komentuję choć nie popieram polityki MMG ani ML względem gminy, a rzeczywiście żeby coś zmienić wystarczy CHCIEĆ. pozdrawiam serdecznie

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo