Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Deem Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Kartuzy. Burmistrz odpowiedział na pytania Internautów. Jest o inwestycjach, ale i o brudnej kampanii

Opublikowany: 2018-01-18 12:48 Autor: Wojciech Drewka

Remonty dróg, braki w oświetleniu ulicznym, bilet metropolitalny, czy plany dotyczące budowy obiektów sportowych - to tematy, które zdominowały dyskusję burmistrza gminy Kartuzy z Internautami. Padło też pytanie przeszłość szefa kartuskiego magistratu. Jest odpowiedź.

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Jak już informowaliśmy, kartuski Urząd Miejski ruszył z cyklem wirtualnych „spotkań” burmistrza z internautami. Mają się one odbywać 15 dnia każdego miesiąca. Na facebookowym profilu urzędu każdy może zadać burmistrzowi pytanie. Tematem pierwszego spotkania były „najpilniejsze potrzeby mieszkańców gminy Kartuzy”.

Pojawiło się około 30 postów, w których mieszkańcy pytali najczęściej o sprawy dotyczące ich najbliższej okolicy lub sołectwa. Jedna z uczestniczek dyskusji zwraca uwagę na brak wiat przystankowych w Burchardztwie, ktoś inny prosi o dodatkowe lampy przy ul. Sambora, naprawę drogi, albo pyta o wycinkę drzew. Jest też pytanie o planowaną modernizację kartuskiego stadionu, czy budowę sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2.

fot.W.Drewka

Jednym z ciekawszych jest pytanie o możliwość płacenia za miejsca postojowe przez aplikację mobilną. Zdaniem burmistrza Kartuz rzecz jest warta rozważenia. Padło również pytanie od przedstawiciela kartuskiej młodzieży.

„W imieniu nastolatków mieszkających w gminie Kartuzy mam pytanie dotyczące czy w Kartuzach planuje Pan budowę nowego i nowoczesnego skateparku. W Kartuzach niemal przy każdej szkole i na każdym osiedlu powstało wiele placów zabaw dla najmłodszych natomiast nikt nie pomyślał o młodzieży, która poza graniem w piłkę na boiskach chciałaby również mieć miejsce do bezpiecznej oraz profesjonalnej jazdy na deskorolkach, rowerach BMX, rolkach czy hulajnogach wyczynowych. Istniejący skatepark jest w bardzo złym stanie i przykre jest, że musimy jeździć do Żukowa czy Trójmiasta aby skorzystać z bezpiecznego i nowoczesnego miejsca rekreacji. Nawet w małych miejscowościach typu Przywidz młodzież posiada skatepark a my w Kartuzach nie mamy bezpiecznego skateparku.” – napisał Mateusz.

A to odpowiedź burmistrza:

“(…) Skatepark, który przez kilka lat znajdował się przy ul. Chmieleńskiej, nieopodal Szkoły Podstawowej nr 2, został zdemontowany już kilka miesięcy temu. Był to typowy bubel, zakupiony za ogromną kwotę w poprzedniej kadencji kartuskiego samorządu. Stan tego skateparku już po roku jego użytkowania pozostawiał wiele do życzenia. W ostatnim czasie zagrażał on bezpieczeństwu. Staraliśmy się go remontować, lecz nie przynosiło to długotrwałych efektów. W pewnym momencie powiedzieliśmy sobie „stop!”. W budżecie Gminy Kartuzy na rok 2018 zostały zabezpieczone środki w wysokości 550 tys. zł na budowę skateparku w Parku „Solidarności” w Kartuzach. Zostanie on wybudowany już w tym roku. Mam nadzieję, że ta wiadomość Pana ucieszy! (…)".

Padło również pytanie o przeszłość burmistrza Kartuz, a dokładniej o jego oświadczenie lustracyjne i zawartą w nim informację o jego członkostwie w ORMO (w okresie PRL Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej red.). Informacje na ten temat często upowszechniane są na formach internetowych, a także w wywiadach udzielanych przez potencjalnych kontrkandydatów obecnego burmistrza w wyborach samorządowych.

W swojej odpowiedzi dla Internauty Mieczysław Gołuński podkreśla, że jest to element „brudnej kampanii” i świadczy o „braku zarzutów merytorycznych” do jego pracy.

(…) Na początku swojej drogi zawodowej byłem związany z Dyrekcją Lasów Państwowych w Gdańsku, gdzie zajmowałem się ochroną przeciwpożarową terenów leśnych. Miałem wówczas 23 lata. Podlegały mojej kontroli wszystkie jednostki wojskowe, lotniska i inne obiekty militarne znajdujące się na obszarze lasów. Byłem jedyną osobą w Dyrekcji, która miała upoważnienie do kontroli tych terenów objętych tajemnicą państwową. Dopuszczenie do tajemnic państwowych wiązało się z koniecznością spełnienia określonych warunków, by móc wykonywać obowiązki służbowe. Działo się to w roku 1982. Niektórzy z Państwa pamiętają tamte lata. Jako kandydat na Burmistrza Kartuz w wyborach samorządowych miałem obowiązek złożyć oświadczenie lustracyjne, które zostało pozytywnie zweryfikowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Prokurator tej instytucji zarządził „o pozostawieniu sprawy bez dalszego biegu wobec niestwierdzenia wątpliwości co do zgodności oświadczenia lustracyjnego z prawdą”(…) – napisał burmistrz Kartuz.

REKLAMA

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [59]

 • 35 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # asdfg

  normalnie jak Putin ;) ;) ;)

 • 31 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kiedy zostanie otwarty dworzec PKP?

  I czy nie trzeba obsadzić tej budowy większą grupą pracowników?

 • 40 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Mieszkaniec

  Dlaczego nie powie Pan krótko i precyzyjnie tak byłem członkiem ORMO i temat będzie zamknięty raz na zawsze a tak jak na razie to Pan owija w bawełnę

 • 21 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bzdura

  Co ma wspólnego ORMO z wykonywaną wówczas pracą? Lepiej powiedzieć co się robiło i co jest w papierach.

 • 14 39 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo

  Mietek masz jaja chlopie. Masz moj glos. Sluchasz mieszkancow i to jest najwazniejsze.

 • 36 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PIC

  ORMO to odłam SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA PRL. Można sprawdzić czym dany wydział się zajmował. Skoro burmistrz w ostatnich wyborach to ujawnił to czemu tego nie ujawniał wcześniej. gdy też był obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego?

 • 35 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pusia

  Kiedy dymisja? ORMO kładzie się cieniem na wszystko...

 • 39 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brak pamięci

  Przynależność do ORMO od 1979r do 1988r. A piszesz pan że działo to się w 1982. To prawda, czy fałsz?

 • 13 29 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # realista

  I ta sytuacja dobitnie pokazuje, że sprawa ORMO obchodzi tylko grupkę jakichś nawiedzonych. Ważniejsze są właśnie drogi, chodniki, skatepark, możliwość podłączenia do kanalizacji, czyli to co gmina powinna robić teraz, a nie jakaś prehistoria. Moim zdaniem Gołuński z tego wybrnął i teraz każdy kto będzie chciał mu tym dowalić narazi się na śmieszność. Bo ile można w kółko powtarzać to samo - jak Jarek o układach i dochodzeniu do prawdy...

 • 0 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Redaktorze

  Dziecko zmarło w Przywidzu. Matka zostawiła niemowlę w samochodzie przed sklepem. Śmierć dziewczynki bada policja i prokuratura

 • 29 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  MGG miał 19 lat gdy wstąpił do ORMO! Inni pracowali a on ...

 • 12 29 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Kto OBECNIE jest "Ochotniczą Rezerwą" ?

  i jaka powinna być nazwa ? Może "Ochotnicza Rezerwa Sekty Smoleńskiej" albo "Ochotnicza Rezerwa Dojnej Zmiany" ? a może "Ochotnicza Rezerwa Mega Marionetek" ? Hmmmm ...

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @redaktorze

  To straszna tragedia, ale Kartuzy to nie Przywidz......

 • 24 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Skatepark za 550 tys. zł to nie duża kwota a urządzenia za 50 tys. były ogromną kwotą. Czy pan nas traktuje poważnie?

 • 6 8 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @obecnie...

  Przecież Antoni stworzył Obronę Terytorialną, czyli będzie to co kiedyś...

 • 20 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # sportowiec

  A co ze stadionem, który obiecał pan burmistrz budować już w 2017 r.

 • 32 11 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WON

  WON z Gołuńskim!

 • 34 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czy ktoś pamięta szczegóły ormowskie ?

  Przypomnę młodym, że milicjanci patrzyli z politowaniem na swoich pomocników ORMO-wskich, bo to była zbieranina jeszcze bardziej szemrana niż oni sami. Poza tym mieli BIAŁE pałki zrobione z bardziej miękkiej gumy niż oni i siniaki od ich młocki były mniejsze, niż zadane tradycyjną CZARNĄ pałą. Potwierdzam, bo doświadczyłem tego wielokrotnie na własnej skórze w "tych cudownych pięknych dniach z lat sześćdziesiątych" jak śpiewa ulubieniec sekty Jasio Pietrzak.

 • 28 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pytanie

  Ile pan burmistrz ma kont bankowych oraz ile mieszkań pod wynajem?

 • 9 29 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # klops

  Dajcie spokój z tym ormo. Nie czepiajcie się. Ważne jest TU i TERAZ.

  Każdego możnaby podsumować,rozliczyć za przeszłość, ale co to da ?

 • 30 9 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do klops

  Każdy konfident, komunistyczny aparatczyk i inne barachło musi zostać wykluczone z życia publicznego w demokratycznej Polsce.

 • 11 9 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ do klops

  Taki Piotrowicz też? Toż teraz PiS lubi takich....

 • 12 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Geno

  A stadion bedzie czy nie?

 • 9 33 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Swojak!

  Niektórzy to są porąbani! Co chcecie od Człowieka ? ORMO czy ZOMO to były inne czasy i każdy robił co uważał za słuszne! Czepiacie się jak rzep psiego ogona! Ważne co jest tu i teraz ! Nikt z nas nie jest święty więc nie krytykujmy bez przerwy! Tyle w temacie!

 • 25 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Solectwa NIC

  A solectwa MGG ma za nic.

 • 12 24 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do anty-ormowców

  jesteście bardziej kompetentni niż IPN? Oświadczenie lustracyjne zostało pozytywnie zweryfikowane, boli co?

 • 20 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # bywalec

  Co prawda minął już termin zgłaszania pytań, ale będąc w Kartuzach zadam pytanie już na luty. Dlaczego w Kartuzach, które się tak dynamicznie rozwijają, brak szaletów miejskich, czy zwykłych kabin typu toi toi. Nie ma ich w mieście (poza rynkiem), przy promenadzie , w gaju, przy cmentarzach itp. A jeśli nawet gdzieś coś takiego jest, to brak oznaczeń. Kontakty z drzewami w takich okolicznościach są trochę niezręczne.

 • 3 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @do klops

  A ich dzieci też? Może tak do piątego pokolenia? Nie tak dawno była mowa o dziadku Tuska w Wermachie...

 • 4 17 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # KAŻDY od czegoś zaczynał, co mu pasowało

  Ktoś zaczynał jako absolwent, ktoś jako donosiciel, ktoś jako ZMS-owiec, ktoś jako piłkarz, a ktoś jako pałkarz, albo handlarz z łóżkiem polowym na bazarku. Z czasem wielu z nich zaszło wysoko w przyzwoitości albo nieprzyzwoitości. Chyba lepiej oceniać ich ostatnie lata, a nie grzebać w wykopalistach i sparciałych łachach z naszytym sierpem i młotkiem. Prezes Polski otoczył się wianuszkiem komuchów i sobie to chwali.

 • 26 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ONR

  Niech byli ORMOwcy i SBcy cieszą się że obecnie nie spotyka ich los który zgotowali żołnierzom wyklętym. Ale koniec przywilejów emerytalnych i wynocha od polityki czerwone pająki.

 • 4 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @onr

  poczytaj sobie o waszym przedwojennym wodzu,co robil po wojnie : ))

 • 4 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @onr

  nie plumkaj, tylko poczytaj ,polecam Boleslaw Piasecki, pouczajace zmiany osobowosci i przekonan

 • 12 7 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  Dlaczego jeden z nielicznych zabytków Kartuz czyli wieża ciśnień PKP popada w ruinę.Czy ma ona właściciela i dlaczego gmina nie zobliguje Go remontu i uporządkowania terenu?

 • 6 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Jak gmina

  Jak gmina na obligowac wlasciciela. Co ona moze. Wieza prywatna. Puknij sie pan

 • 9 16 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Piekne

  Panie Burmistrzu niech sie Pan nie przejmuje. W kartuzach tyle zrobione ze bedzie pan rzadzil jeszcze co najmniej 5 lat. Wszyscy to wiedza.i dobrze. Pana rywale nie grzesza kompetencją

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Skatepark

  Świetny jest w Pruszczu Gdańskim. W Żukowie mały jest i też brakuje atrakcji dla młodzieży we wioskach i w mieście. Nawet zwykłe trzepaki byłyby fajne, gdzieś na placach, można posiedzieć, powisieć, pofikać i pogadać.

 • 7 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Brawo!

  Kto by się odważył na takie coś? Bardzo dobrze. Być blisko spraw ludzi i słuchać. I robić te drobiazgi, które ułatwiają ludziom życie i najbardziej ludzi cieszą.

 • 20 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ORMOwiec

  Porządni ludzie pracowali uczciwie, a taborety współpracowali w celach kariery z władzą komunistyczną. W jednym tylko celu, dla kasy i kariery. W dupie mieli innych i ideały, i dlatego tacy ludzie-łajd... powinni być z życia politycznego w Wolej Polsce wyeliminowani.

  Czym za młodu się wykazał!!? Niech jeszcze opowie po której stronie był 1981 roku (znowu kłamie w ORMO był od 1979 roku). Czy walczył za wolność. A co ROBIŁ? Pałę ORMOwską dostał i ......... bliźnich?! Taki z niego Super ORMOL

 • 17 5 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dobre, Super Ormol

  on robił karierę a tych co walczyli wywalali z pracy. On też to zrobił na początku tej kadencji. Tolerancyjny Super ORMOL. Przecież zrobił czystki w urzędzie. Zwolnił około 40 ludzi, a nakłady na pracowników się nie zmniejszyły?!!! Dlaczego!!!!!
  BO podwyżki dostali SWOI.
  Popatrzcie na zeznania majątkowe kadry kierowniczej, zarabiają jak wójtowi, burmistrzowie.
  A jak przyjdzie załatwić sprawę w urzędzie, to niech każdy dopowie swoje..........

 • 17 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Piekne

  no ma się czym przejmować. Wyszło takie Miękkie G.

  Na pewno nie dostanie mojego głosu. Prędzej piekło zamarznie. Czekam na innych kandydatów.

 • 8 12 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czy jest tu jakiś lekarz ??

  Na tym forum rozprzestrzenia się ORMOLOZA plamista. Trzeba sprawdzić, czy nie jest ona zakaźna. Zdaje się, że jeden silnie chory osobnik prądkuje wokoło i ta zaraza się rozleje na wszystkich postronnych. Zatrute jeziora, zatrute powietrze i teraz jeszcze ta ORMO-loza atakuje.
  Jak żyć, panie premierze ???

 • 19 6 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # To już jest koniec

  Panie burmistrzu dla mieszkańców jest pan skończony!
  Kończ waść i wstydu sobie oszczędź!

 • 16 4 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miszkaniec wsi

  Po tych wpisach Burmistrz ma słabe poparcie ale może to zmienić jak zacznie więcej inwestować w tereny wiejskie jak na razie z mizernym skutkiem ale czy starczy czasu to duży znak zapytania bo wybory tuż tuż.

 • 7 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # UsB

  jak widac,nikogo nie intertete jak zaczynaja wygladac rajtuzy ?! wazne aby jeden gosc ciagle nawijal ..omo to to omo tamto.. normalnie disco polo..my Kaszubi faktycznie mamy samych bohaterow wojennych i po wojennych,normalnie plejada gwiazd cichociemnych.. ;((

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # asia_młoda

  czy ORMO to coś jak gestapo?

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @asia_młoda

  nie to tak jakby teraz seminarium ;)

 • 11 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # info

  czy dobrze rozumiem służba przez lata była ukrywana ? Czy ktoś z premedytacją zataił informacje?

  ładna mi transparentność ...

 • 13 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # WYBORCA

  Ale nastały nam czasy...
  Apel:
  Młodzi, wykształceni, obyci z zagranicą, z językami: STARTUJCIE !
  Przegońcie nierobów i zasiedziałe urzędnicze kliki !

 • 9 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # mieszkaniec

  MGG miał 19 lat i wstąpił do ORMO! Inni ciężko pracowali a on ...

 • 10 3 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Zenek

  Jest Ormo - to w ormo
  są Komitety Obywatelskie - to w Komitecie
  są partie polityczne - to w partii
  i tak całe życie przy korycie

 • 3 2 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # .,.

  po 1954 r. ORMO w rozumieniu Ustawy lustracyjnej nie jest uznane za organ bezpieczeństwa publicznego. Co nie oznacza ,że "najgorsze szumowiny" tam były i to z własne nie przymuszonej woli.

 • 4 1 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # haha

  Dobre.

 • 9 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @.,.

  Kotek z Mirachowa był w ormo i to bardzo czynny, rewelacyjnie wypełniał swe obowiązki

 • 12 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # dalej@.,.

  W radzie naszego miasta jest i kilku działaczy PZPR może to też dobry moment by uderzyli się w piersi i powiedzieli kim byli. A byli na szpicy tej organizacji i dziś mają czelność nas pouczać. Ale to jest właśnie to nasze polskie piekło. Ale oni z kościołem są na bakier i nie wiedząc że w bibli stoi....drzazge w oku bliźniego widzicie a u siebie belki nie widzicie. Z Bogiem Towarzysze, przyjdzie i was czas.

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # 444

  "Był to typowy bubel, zakupiony za ogromną kwotę" mówi jeden burmistrz na inwestycję poprzednika. Każdy burmistrz o każdym poprzednim burmistrzu może to powiedzieć! Nowy burmistrz wybuduje nowy skatepark za nowe nasze podatki! Taki sukces!

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Nie wierzę w ani jedno słowo

  Brudną sprawą jest afiszowanie swoim nazwiskiem zdarzeń z 1982 roku. W tamtych latach, taki młody a już tak zasłużony!? W najgorszych latach PRL, 23 letniemu technikowi, podlegały kontroli wszystkie jednostki wojskowe, lotniska i inne obiekty militarne znajdujące się na obszarze lasów? Koniowi na Helu. Typowy przydupas jakiejś ważniejszej osobistości, która go prowadziła.

 • 1 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Wyciąg z IPN

  "Podzespół: Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Gdańsku 1983-1990

  Seria: Materiały osobowe
  Podseria: Akta osobowe ORMO

  Tytuł: Akta osobowe członka ORMO: Mieczysław Gołuński, imię ojca: Stanisław, ur. 28-12-1959 r.
  Data początkowa: 1979
  Data końcowa: 1988
  Sygnatura IPN: IPN Gd 464/8638"

  Tu jest prawda czarno na białym!!!

 • 2 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Alicja

  Ludzie nie dajcie się zwieść. Te konsultacje społeczne i czaty na Facebooku to działania typowo pod publiczkę by zapewnić sobie głos w przyszłych wyborach. Nie bójcie się zmian! Wybierzcie kogoś młodszego i bez wstydliwej przeszłości!

 • 0 0 4 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # him

  Kiedy zdejmie Pan na swój koszt , tę betonową szkaradę w Gaju Świętopełka?

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo