Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
Reklama Centrum Płyt Kartuzy

Ranking szkół 2018. Technikum na Wzgórzu wśród najlepszych w Polsce. Co z innymi szkołami?

Opublikowany: 2018-01-10 12:33 Autor: Magda Dzienisz

Jest już nowy ranking liceów i techników, który co roku tworzy miesięcznik Perspektywy. Wśród najlepszych techników znalazło się Technikum w ZSZiO w Kartuzach, czyli popularne "Wzgórze" - zajęło 84. miejsce w Polsce i 2. w województwie. W najlepszej 300-tce w Polsce znalazły się też technika w Sierakowicach, Somoninie i Żukowie. Liceów z powiatu brak w ogólnopolskim zestawieniu.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Miesięcznik Perspektywy co roku publikuje ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Znajduje się w nim 500. liceów i 300. techników. W tym roku zestawienie stworzono po raz 20.

Licea ogólnokształcące ocenione są za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych, oraz wyniki egzaminu zawodowego.

- Wiemy doskonale, jak wielkie emocje budzi nasz ranking. Na jego rezultaty czekają nie tylko dyrektorzy szkól i nauczyciele, dla których jest on podsumowaniem całorocznej pracy. Wyniki rankingu mają także ogromny wpływ na decyzje tysięcy uczniów, którzy poszukują odpowiedniej dla siebie szkoły – piszą twórcy rankingu.

W rankingu techników bardzo wysoko znalazło się Technikum w ZSZiO w Kartuzach, czyli popularne „Wzgórze”. Uplasowało się na 84. miejscu w Polsce i 2. w województwie. Tym samym szkoła otrzyma po raz kolejny „Tytuł Złotej Szkoły”, czyli złoty znak jakości szkoły miesięcznika Perspektywy. W ubiegłym roku placówka także znalazła się wysoko – na 96. pozycji w Polsce i 3. w województwie.

ZSZiO w Kartuzach. fot. M.Dzienisz

Wśród 300. najlepszych techników są też inne szkoły z powiatu kartuskiego. Technikum w ZS w Somoninie uplasowało się na 292. miejscu w Polsce i 17. w województwie. Technikum w ZSZiO w Żukowie znalazło się na 298. miejscu w Polsce i 19. w województwie, a Technikum w ZSP w Sierakowicach – na 300. miejscu w Polsce i 20. w Pomorskiem. Placówki te otrzymają Tytuł Brązowej Szkoły. Poza rankingiem znalazły się technika z Przodkowa i szkoła przy ul. Mściwoja w Kartuzach.

Liceów z powiatu kartuskiego brak w ogólnopolskim zestawieniu. W pomorskim rankingu 50. najlepszych szkół znalazło się LO im. H. Derdowskiego w Kartuzach – uplasowało się na 42. pozycji.

RANKING LICEÓW

RANKING TECHNIKÓW

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [33]

 • 11 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # rodzic

  Technikum na Mściwoja schodzi na psy i tyle w temacie. Na czele szkoły powinien stanąć facet, który twardą ręką będzie trzymał wszystkich w garści- uczniów i nauczycieli. Większość uczniów to nieuki i lenie szczególnie zawodówki, no ale mamy obowiązek szkolny więc trzeba ich gdzieś upchnąć. Dobry uczeń ,,musi" się dostosować do lenia i nieuka aby nie odstawał. W@i8emj co mówię, bo tam byłem.

 • 7 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # koks

  Oto dowód na to , gdzie zaproponować swojemu dziecku pójście do szkoły....
  A te pozostałe, no cóż...marnie....marniutko...ale to o czymś świadczy....

 • 4 6 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Sss

  Szkoła w której podobno był swierzb

 • 8 14 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Tomasz Dorniak MASSUANA

  Mój syn zdał maturę w ubiegłym roku w tej szkole.

 • 9 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # .../

  Na Mściwoju powinni w końcu zmienić dyrektora na kogoś z jajami co by przywrócił dawnego mechanika, a nie ze teraz wszystko stoi a uczniowie na zajęciach praktycznych nie maja nic do roboty.

 • 7 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Lila

  Na msciwoju powinni pozwalniać kilku nauczycieli

 • 0 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ŚCISŁA CZOŁÓWKA

  A LICEUM NA OS. WYBICKIEGO?

 • 0 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Od 20-Lat absolwent Mściwoja

  Co racja to racja, sam jestem absolwentem tej szkoły.
  Poziom był i to niezły, zawsze parę "asów" się znajdzie, ale jeśli chodzi o całość to było całkiem całkiem.
  Pozdrawiam wszystkich pracowników szkoły, wielu tam jeszcze pracuje z moich czasów.

 • 1 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Obywatel

  Gratulacje dla szkoły "Na Wzgórzu". Podać się powinno do publicznej wiadomości nazwiska pedagogów i pracowników, którzy ten sukces wypracowali.
  Apeluję do kapituł honorowych nagród ("Skry" itd) o wzięcie pod uwagę przedstawiciela sukcesu.
  To nie muszą być corocznie "biznesmeni" i sponsorzy.

 • 11 5 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miszkaniec wsi

  Może nie wszyscy wiedzą uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej ul.Msciwoja w Kartuzach za przyzwoleniem nauczycieli są wykorzstywani na praktykach pracując ponad normatywnym czas pracy to jest pracują we wszystkie wolne soboty a czasami w niedziele wakacje, ferie I przerwy swiateczne a jesli zajdzie potrzeba uczniowie są zwolnieni z zajęć szkolnych idą na praktyki i nie ucza sie w szkole pamiętajmy że to są osoby mlodociane Uczniowie z praktyk otrzymują za cały miesiąc około 200 zł, miesięcznie. Dla wielu pracodawców jest to tania siła robocza.Jak uczeń skończy szkole i zda egzaminy czeladnicze to pracodawca za każdego ucznia otrzymuje 8.600 a jak ma więcej uczniów wychodzi pokaźna sumka. Uczniowie są przemęczeni a szczególności w zawodach budowlanych i gastronomicznych

 • 8 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Mieszkaniec wsi

  Za jakim przyzwoleniem nauczycieli ?! To pracodawca jest odpowiedzialny za swojego "młodocianego pracownika". Do szkoły jest delegowany z zakładu pracy. Jeśli pracodawca zwalnia pracownika z zajęć szkolnych, to szkoła musi takie usprawiedliwienie przyjąć. Tych uczniów obowiązuje kodeks pracy i jeśli są wykorzystywani przez pracodawcę, to w pierwszej kolejności taką sprawą zajmuje się Inspekcja pracy. Wina nie leży po stronie szkoły, ale po stronie nieuczciwego pracodawcy.

 • 8 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # ABSOLWENT WZGÓRZA

  Nauczycielom ze wzgórza zależy na rozwoju ucznia robią liczne konkursy, wyjazdy na staże zagraniczne ,spotkania z pracodawcami, wyjazdy na uczelnie , starają się uczyć aby uczeń nie musiał brać tylko korki gratuluję, że wasza praca została obiektywnie doceniona ,jestem dumny że jestem absolwentem tej szkoły mój pracodawca też ceni absolwentów z tej szkoły .

 • 3 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Absolwent

  Chodziłem do "mściwoja" w okresie kiedy zmieniała się kadra nauczycieli ,starego dyrektora zastąpiła babka nie nadająca się na to stanowisko ,która zaczęła zwalniać starych dobrych nauczycieli,pamietam wtedy mechanik mial jedną z najwiekszych w polsce zdawalności egzaminów zawodowych...coż to już nie wróci... teraz efekty są jakie są ...

  do rodzic: Masz racje wiekszość uczniów to lenie ,ale to nie wina nauczycieli,tylko rodziców ,to oni w głównej mierze są odpowiedzialni za wychowanie.

 • 7 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miszkaniec wsi

  @Do Mieszkanca wsi chciałbym dać jeden przykład Ciastkarnia Markiza w Żukowo pracownicy młodociani pracują w godzinach nocnych kodeks pracy wyraznie zakazuje prace w gdzinach nocnych chociaż ten proplem był zgłaszany przez rodziców w szkole wśród nauczycieli i szkola powinna to zglosic PIP.Szkoły mają płacone z Starostwa za każdego przyjętego ucznia I utworzonych klas.Derekcji i nauczycielom zależy by jak najwięcej uczniów uczęszczało do danej szkoły i od tego zależy ilu będzie zatrudnionych nauczycieli danej szkole na ten problem rada pedagogiczna przymyka oko chociaż wszyscy wiedzą o tym problemie ze jest łamany kodeks pracy pracowników młodocianych.

 • 3 5 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Mieszkaniec wsi

  Rodzice podpisują umowę z cechem za młodocianych pracowników (swoje dzieci) i rodzice zgłaszają do PIP - u swoje zastrzeżenia. Nieobecności uczniów, związane z pobytem w pracy, bardzo niepokoją nauczycieli, tylko trzeba pamiętać o jednym, młodociany pracownik na czas pobytu w szkole jest delegowany z miejsca pracy. Chyba wszystko jasne?

 • 2 8 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Absolwent klasztornej

  Jestem niemile zaskoczony pozycją klasztornej w rankingu... 7 lat temu ukończyłem te szkołę, a w tamtym czasie mówiono o niej jako o najlepszym liceum w powiecie. Co się teraz z nim stało...niesamowite. Co się dzieje z tą młodzieżą.

 • 7 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Absolwent Klasztornej

  Przecież Klasztorna to jedyne *liceum*, o którym pozytywnie wspomina ten artykuł! Cała reszta jest o rankingu *techników*, na końcu tylko dodają, że "w pomorskim rankingu 50. najlepszych szkół znalazło się LO im. H. Derdowskiego w Kartuzach – uplasowało się na 42. pozycji". Nic się nie zmieniło, to cały czas najlepsze liceum w powiecie :)

 • 3 1 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Beny

  Dorniak powiedz co się z tobą dzieje.? Co byś nie napisał to się tylko chwalisz.
  Mania ,, bycia lepszym" przez ciebie przemawia.

 • 1 5 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # też absolwent Klasztornej (Ściegennego)

  Kiedyś "nasze" liceum było jednym z najlepszych w województwie. Nauczyciele - weźcie się do roboty. Nie chce posyłać moich dzieci do Gdyni, czy Gdańska. To powinna być też ambicja samorządu, aby w Kartuzach była edukacja na nanjwyższym poziomie.

 • 5 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Dorniak

  Wkurzasz mnie;)

 • 2 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Seba

  Wzgórze robi wszystko krok za Mściwojem. Zst nr1 również prowadzi mnogą ilość wyjazdów i praktyk zagranicznych a poza tym oferuje możliwość bezpłatnego kończenia kursów na operatorów np. żurawi wieżowych

 • 4 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @też absolwent Klasztornej (Ściegennego)

  Klasztorna- moja szkoła. Ale ty nie mów, ze nauczyciele maja sie wziąć do roboty.
  uczniowie to jest problem - to sa lenie patentowane. i nie tylko na Klasztornej, ale we wzystkich szkołach , no i RODZICE, rozczeniowi, nie chcący miec odpowiedzialności za swoje dzieci, mający gleboko wychowanie i przypilnowanie smarkacza. Młodziez interesuje teraz wszystko tylko nie nauka, ale najlepiej zwalić na nauczyciela....

 • 2 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Absolwent klasztornej

  Licea byly oceniane poprzez sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. A skąd biorą się dobre wyniki?? Oczywiście, że od systematycznej nauki uczniów i przede wszystkim chęci do nauki. A tych chęci widocznie coraz mniej skoro klasztorna jest w ostatniej dziesiątce w zestawieniu wojewódzkim. To uczniowie pracują na miejsce swojej szkoły w rankingu, a nie nauczyciele.

 • 1 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Absolwent Klasztornej

  W ostatniej dziesiątce PIERWSZEJ PIĘĆDZIESIĄTKI, podkreślmy może.

 • 2 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Czytanie ze zrozumieniem

  Gratuluję szkole na Wzgórzu zdobycia 2 miejsca wśród techników w województwie.
  Podkreślmy, że chodzi tutaj o technika a nie o licea.
  Jeżeli chodzi o ogólniak na Klasztornej, to 48 miejsce pośród 50 najlepszych szkół z pewnością nie jest wyczynem, nie jest też wynikiem złym.
  Aby rzetelnie przedstawić wynik liceów należy podać ilość liceów w województwie pomorskim, jak również w całym kraju. Szkół tego typu - liceów ogólnokształcących jest więcej, niż techników.

  W naszym powiecie oprócz ogólniaka na Klasztornej, klasy licealne istnieją również na Wzgórzu, w szkole na osiedlu Wybickiego, jak również w Żukowie.
  W rankingu ogólniaków w pomorskim właśnie tylko o szkole na Klasztornej jest mowa.
  Gdzie pozostałe licea ogólnokształcące z powiatu?

  Liceum na Klasztornej cały czas jest najlepszym powiatowym liceum. Potwierdzą tę informacje z pewnością w Wydziale Edukacji Powiatu Kartuskiego. Mam nadzieję, że każdy zainteresowany może mieć wgląd w takie dokumenty (może się mylę )

  Na przyszłość, aby jakikolwiek ranking nie budził zbędnych, negatywnych emocji radziłbym autorowi zamieszczonego artykuły nieco rzetelniej przyłożyć się do pisania.
  Zaoszczędzimy wielu rodzicom, nauczycielom i uczniom niepotrzebnych nerwów.
  Serdecznie pozdrawiam

 • 1 5 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # do Mieszkańca wsi

  No i co? właśnie o tym mówimy, twojemu dziecku dzieje się krzywda u pracodawcy..., w szkole...itd.
  Kiedy to dziecko w końcu dorośnie i weźmie się do nauki i do roboty.

 • 1 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Absolwenci klasztornej

  Czyli, z tej plątaniny argumentów wynika, że jak chwalić szkołę za wyniki to chwalić nauczycieli a jak wyników brak to wina uczniów? :D Taka to retoryka grona pedagogicznego? :D

 • 3 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Miszkaniec wsi

  @Do Mieszkanca wsi jestem ciekaw jakby twoje dziecko pracowało jako tania siła robocza u jakiegoś pracodawcy za 200 zł na miesiac i pracodawca nie kazał jej isc do szkoły tylko na praktyki czy byłbyś zadowolony .Popatrz na kartuskiego sklepy co drugim sklepie przyjmnem ucznia.Idąc dalej krokiem wyniki uczniów egzaminów czeladniczych w większości są na ocenę 3 to oznacza że pracodawcy nie uczą to co powinni jak sa tak słabe wyniki egzaminów tylko wykorzystują uczniów do swoich potrzeb. Wielu pracodawców przejmuje tylko uczniów do prace ze wzgledu na niskie koszty pracy które są zerowe a gdy przyjmą pracownika to koszt pracy z zusem plus podatki i pensja to co najmiej 3000 tys zł tak są dyskryminowani uczniowie szkół zawodowych.Dam przykład jak uczniowie liceum mieli posprzątać liście w parku to rodzice powiedzieli ze ich dzieci nie przyszly pracować tylko się uczyć i niech tak samo bedzie z uczniami w szkół zawodowych i zaczną sie uczyc w szkole i na praktykach i w końcu przestaną być tania siła roboczą będą wykorzystywane

 • 4 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ Absolwent Klasztornej

  Dlaczego Starosta Powiatu nic nie robi żeby zmienić tragiczny ranking (od wielu lat) jedynego Kartuskiego Liceum??? Dlaczego cały czas stawia się na ilość a nie jakość uczniów - tak za ilością idą pieniądze - subwencje ... tylko to się nie przekłada na jakość nauczania.

  I Liceum Ogólnokształcące im. H. Derdowskiego Kartuzy:

  Stale poza rankingiem Perspektywy - Liceów w Polsce (poza 500 setką):
  2018: 500+
  2017: 500+
  2016: 500+
  Wskaźnik WSK 33.71 pkt na 100 możliwych.

  Ktoś powie, że są gorsi... ale czy trzeba się z nimi porównywać?!

  Cały czas zamydla się oczy, nam rodzicom, jakimiś innymi rankingami (!) a tego z Perspektyw udają, że nie widzą lub nie potrafią prawidłowo czytać.

  Nauczyciele powinni bardziej skupić się na pozytywnym nauczaniu i podnoszeniem jakości a zajmują się akcjami charytatywnymi, jasełkami... kiedyś to działał tu klub koszykarski.

  A może wymiana kadry (nauczycieli) na młodszych, zmotywowanych bardziej, coś by przyniosła. Tylu ich czeka z podaniami - a byliby tańsi od obecnych i wytworzyłaby się konkurencja ... to do rozmyślań Starosty

 • 4 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # z innej beczki

  A LO w:
  - Lęborku jest na 21. pozycji - nie wstyd Kartuzom z 42. pozycji ?
  - Bytowie jest na 36. pozycji - nie wstyd Kartuzom z 42. pozycji ?

  I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego Lębork - WSK: 43.96
  LO im. Boj. o Wolność i Polskość Ziemi Bytowskiej Bytów - WSK: 37.06

 • 4 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @ z innej beczki

  LO Kościerzyna jest na: 30 pozycji - Kartuzy dopiero 42. pozycja w województwie a gdzie 500setka ogólnopolska!?

  I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego Kościerzyna
  WSK: 38.92

 • 4 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # była uczennica LO

  Jestem absolwentką LO w Kartuzach z 1983r. Chodziłam do szkoły bo chciałam się uczyć, wiedziałam co chcę robić w przyszłości. Było ciężko, czasami płacz, złość, ale dzisiaj nie żałuję. Uważam, że poziom w kartuskim LO w tamtych latach można porównać do studiów na niejednej uczelni obecnie. Gdzie ci profesorowie, gdzie tamta kindersztuba, gdzie to harcerstwo ?. Przyjaźnie przetrwały,spotykamy się i miło wspominamy.

 • 3 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Przyszły uczeń

  Nie chce ty krytykowac żadnej szkoły, czy narażać nauczycieli na " stres" ale ja za nie całe dwa lata chciałabym iść do liceum, jakiegoś na poziomie. Pochodzę z okolicy Kartuz- 30 km, a jedyną szkołą do której mam względny dojazd jest LO Klasztorna . Moja czwórka rodzeństwa uczyla sie w tej szkole parę lat temu ale po widocznych tu komentarzach widzę, ze niestety poziom klasy niestety sie nie zmieni i tak samo jak w gimnazjum będe musiala czekac za innymi. W ogole jestem ciekawa jak rozwiąże sie klestia połączenia dwóch roczników, bo jak na razie przyszłość nie zapowiada sie zbyt kolorowo.
  Pozdrawiam uczen 2 gimnazjum

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo