Express Kaszubski feed

ExpressKaszubski.pl – strona główna REKLAMA REDAKCJA KONTAKT REJESTRACJA LOGOWANIE »

Reklama Fitness Kartuzy
 Reklama Bat

Rekordowa ilość pasażerów PKM w 2017 r. O 50 proc. więcej niż rok wcześniej

Opublikowany: 2018-01-10 13:17 Autor: Magda Dzienisz

W 2017 r. linią Pomorskiej Kolei Metropolitalnej podróżowały ponad 3 miliony osób. Oznacza to 50-procentowy wzrost liczby pasażerów w porównaniu z 2016 rokiem, kiedy pociągi SKM obsługujące linię PKM przewiozły 2 mln pasażerów. Największy przyrost pasażerów odnotowano na trasie Kartuzy-Gdańsk.

REKLAMA

Reklama Brillowscy

Rok 2017 okazał się rekordowy dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Z linii tej skorzystało w nim aż 3,073 mln pasażerów – statystyka dotyczy wszystkich tras kolejowych obsługiwanych przez PKP SKM w Trójmieście w ramach projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dodajmy, że w 2016 roku pociągami kursującymi na linii PKM podróżowały 2 mln osób.

fot. archiwum/M. Dzienisz

- Jest to najlepszy wynik od momentu uruchomienia linii PKM w 2015 roku – mówi Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego nadzorujący transport w regionie. – Cieszy nas, że z każdym rokiem coraz więcej mieszkańców Trójmiasta i Pomorza przekonuje się do transportu kolejowego, co widać w naszych statystykach. To efekt konsekwentnie wprowadzanych przez nas zmian, odpowiadających potrzebom mieszkańców, dla których linia PKM powstała.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego podsumował także dane z IV kwartału 2017 r. Wynika z nich, że w październiku linią PKM podróżowało 289,1 tys., a w listopadzie 286,3 tys. osób. W grudniu, jak co roku, frekwencja spadła. Miesiąc zakończył się z liczbą 271,1 tys. pasażerów. Wynika to przede wszystkim z przerwy świątecznej, kiedy z przewozów kolejowych nie korzystają studenci i uczniowie.

Statystyki z grudnia 2015, 2016 i 2017 roku – czyli miesięcy, w których zmieniał się roczny rozkład jazdy – wskazują na stałą tendencję wzrostową w kolejnych latach funkcjonowania linii PKM. W grudniu 2015 r. skorzystało z niej 159,4 tys. osób, rok później – 220 tysięcy (38-procentowy wzrost), a w grudniu 2017 r. – 271,1 tys. pasażerów (wzrost 23-procentowy w porównaniu z 2016 r.). Największy przyrost liczby pasażerów tradycyjnie już występuje na trasie z Kartuz do Gdańska, ale odcinek kościerski i aglomeracyjny linii PKM też mają się pod tym względem nieźle.

fot. źródło: www.pkm-sa.pl

Przypomnijmy, że w marcu 2018 r. zmieni się rozkład jazdy PKM. Zakłada on więcej połączeń, w tym o godz. 5.53 z Kartuz. Pociągi kursować będą tylko do Gdańska Wrzeszcza, a niektóre połączenia odbywać się będą tylko od poniedziałku do piątku. Więcej szczegółów TUTAJ.

(nadesłane: UMWP, oprac. M.Dz.)

REKLAMA

Nowator Nowy Kwiecień

Czytaj również

Komentarze do artykułu Komentarze [12]

 • 3 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # agent

  oby tak dalej, jeszcze zelektryzowanie linii kolejowej i będzie super

 • 7 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # PKM to nowoczesny i europejski trend

  Miło że nawet do Kartuz dotarła a przed nami elektryfikacja z tym się wiąże szybsze pokonywanie trasy Kartuzy - Trójmiasto a po elektryfikacji Kartuzy - Kościerzyna. Brawo!

 • 2 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # pasażer

  A burmistrz Lehman mówiła że efekty będą po ok. 2 latach funkcjonowania. Miała rację. Super, że tyle osób korzysta z tego dobrodziejstwa.

 • 4 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # xxx

  Kiedy Kartuzy - Gdynia?

 • 2 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Pekapista

  Elektryfikacja da tyle , że dłuższe składy będą mogły jeżdzić na trasie ale nie da się wcisnąć wiecej pociągów dopóki nie dołoży się drugiego toru od Glincza do Rębiechowa

 • 5 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # czas na Sierakowice

  Czekamy na uruchomienie lini z Sierakowic

 • 1 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Pekapista

  Właśnie to będzie razem realizowane drugi tor Kościerzyna - Gdynia i elektryfikacja, jest to już zatwierdzone

 • 4 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Swojak.

  A TOTALNYCH szlag trafia ! Brawo PiS !

 • 2 4 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # Janek

  A ja tam codziennie dojeżdżam Pkm i mówię wam dziadostwo .Codziennie opóźnienia do 10 min.Ogolnie przeładowane i beznadziejne .Niestety nie ma alternatywy wiec dojeżdżam .

 • 3 2 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Janek

  Zawsze możesz dojeżdżać Gryfem albo swoim autem skoro PKM jest ci tak zle .

 • 1 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # @Swojak.

  Za co brawo ?
  Tutaj z czystym sumieniem można powiedzieć Brawo Lamczyk, Brawo Samorząd Województwa, brawo wszyscy samorządowcy Gminni i Powiatowi - ale jednego nie można powiedzieć to na pewno nie "Brawo PIS" No chyba że za to że nie będzie obwodnicy i dojazd do Trójmiasta koleją będzie dalej szybszy niż samochodem w korkach .... Za to tak - to faktycznie działanie za zwiększeniem ilości przewozów PKM`ką "Brawo Oni !".

 • 0 0 3 miesiące temu Zgłoś ten komentarz do moderacji # JANEK

  Kierunek z Kościerzyny nie jest w pełni wykorzystany z powodu braku postoju w m. Rębiechowo i Pępowo. W pobliżu znajduje się kilka sporych osiedli mieszkaniowych z Banina,Dąbrowy, Pępowa i Rębiechowa.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, abyś mógł korzystać z tego samego pseudonimu i aby Twój komentarz był wyróżniony.

Captcha

HTML jest niedozwolony. Tekst zaczynający się od http:// będzie automatycznie linkowany.

REKLAMA

Odpowiedzialny za słowo